Archív pro rubriku Časté dotazy

Smoothies_barevne2

Přestože doba největší smoothie-mánie už lehce odezněla, stále se drží v top 10 doporučení pro zdravý životní styl. Někteří zastánci ovocných a zeleninových pitíček tvrdí, že by bez nich nikdy nezhubli, na druhé straně se objevují varování poukazující na množství cukru, které v nich – někdy nevědomky – do sebe dostáváme. Ať tak nebo tak, fancy bistra v New Yorku a Londýně jimi přímo přetékají a ani u nás není nejmenší problém je koupit nebo si je doma připravit pomocí různých výkonných mixérů.

Jak je to tedy s jejich zdravotními přínosy a riziky a vhodností pro hubnutí?

Proč bychom měli smoothies vlastně pít?

(more…)

Celý rok se snažím správně jíst a celkem se mi i dařilo – zhubla jsem už 8 kg. V červenci jsme se vypravili na dovolenou, na kterou jsem se moc těšila a myslela si, že tam ještě i něco zhubnu. Bohužel, přibrala jsem 2 kg, přestože jsem jedla méně než ostatní kolem mne a zmrzlinu jsem měla jen dvakrát (loni jsem si jí kupovala každý den). Dokonce jsem i někdy měla hlad, což normálně ani nemám. Jak je to možné ? Čeká mě ještě jedna dovolená v druhé polovině srpna a už teď se toho docela bojím. Co mám dělat?

(more…)

Jestliže se s chutí na sladké potýkáte tak často, že vám to znemožňuje zhubnout nebo si delší dobu váhu udržet, může to mít nasledující příčiny:

1. Únava, stres a hlavně nedostatek spánku Pokud spíte dlouhodobě méně než 5 nebo 6 hodin, zvyšuje váš organismus produkci ghrelinu, který má trefnou přezdívku: hormon hladu. A nejen hladu, ale i větší chuti na sladké. Pokud tedy nepracujete na směny nebo nevstáváte každé dvě hodiny v noci k miminku, pokuste se změnit svůj spánkový režim.

(more…)

Je prokázáno, že žvýkání přispívá k psychické pohodě, pomáhá snížit míru úzkosti a stresu a zvyšuje spokojenost a uvolněnost. Podle týmu vědců z Glasgow Caledonian Univerzity může žvýkačka účinně omezit přejídání a ovládat pocity hladu. Tvrdí, že žvýkáním před svačinou se podle testů provedených na dobrovolnících sníží příjem kalorií. Na druhou stranu někteří lidé uvádí, že mají po žvýkání naopak hlad. To může být způsobeno tím, že žvýkání stimuluje vylučování žaludečních šťáv a může tak navozovat pocit hladu. (more…)

V poslední době jsme zaznamenaly hodně dotazů na přípravek SveltStyle. Po dlouhém pátrání se nám nakonec podařilo o tomto přípravku něco najít, ale jak asi všichni tušíte – bohužel se nejedná o žádný „zázračný prostředek na hubnutí“, ale naopak o sprostý podvod jedné firmičky, na kterou si lidé stěžují a je na ní podáno i trestní oznámení.

(more…)

cukren.jpgSlyšela jsem o novém sladidle sukralóza a zaujalo mě, hlavně proto, že se dá použít i na pečení. Dá se koupit už i u nás? Pod jakým názvem a kde?

Sladidlo nové generace sukralóza se už dá koupit i u nás pod názvem Cukren. Název Cukren byl odvozen z výchozí suroviny – sladidlo se získává ze sacharózy neboli řepného cukru. Jeho energetická hodnota je zcela zanedbatelná (1 tableta má 1,4kJ), přitom chuť je klasickému cukru velmi blízká (v podstatě k nerozeznání). Odborníci hodnotí velice pozitivně výsledky studií ohledně bezpečnosti používání tohoto typu sladidla a zatím není známo, že by pro některé skupiny lidí představoval jakékoli riziko(lze použít i u diabetiků).

Cukren je takzvané stolní sladidlo, které je zatím k dispozici v tabletové formě. Na začátku příštího roku bude k dispozici také v sypké formě, která bude pro pečení pohodlnější (zatím nezbývá než rozpustit tablety v tekutině). Výhodou sukralózy (Cukrenu) je vysoká tepelná stabilita (na rozdíl od sladidel na bázi aspartamu neztrácí sladivost), v průběhu úpravy pokrmu nemění chuť.

Cukren je možno zakoupit v lékárnách. Pokud není skladem na jednotlivých prodejnách, měl by být dostupný na základě požadavku zákazníka, protože lékárník může objednat výrobek u svého dodavatele. Od 3.12. 2007 by měl být Cukren dostupný v prodejnách Globus. Sladidlo je možné zakoupit i na dobírku (irbis@irbis.cz).

Moje dospívající dcera si zakoupila přes internet za 180 kč dietu, která má údajně vést ke snížení váhy bez opětovného přibrání. Můžete mi sdělit, zda je pro ní vhodná?

Zaplatíte na účet a mailem vám přijde třístránkový elaborát, který se pyšně honosí dokonce onačením kurz. Autorka této diety- kurzu zůstává v anonymitě- pokud nepočítáme její polorozmazané fotografie PŘED a PO – a asi dobře ví proč. Tato dieta je z výživového hlediska krajně nevhodná pro dospělého, natož pro organismus dospívající dívky.
(more…)

Ráda bych si ověřila, jak se energeticky počítá vylisovaná šťáva z čerstvého ovoce, zda se dá říci, že 100g jablka = 260 kJ a 100g čisté šťávy z jablka = rovněž 260 kJ? (totéž u mrkve, pomeranče apod).
(more…)

Dobrý den, začala jsem držet redukční dietu. Měla bych dotaz týkající se oliv. Velmi miluji olivy (zelené) a denně jsem schopná jich např. 100 g zkonzumovat. Mám je během diety (kvůli obsahu tuků) zcela vynechat, nebo omezit? Nebo se jedná o tuky, které mé postavě nijak neuškodí?
(more…)

Inspirujte se případy našich čtenářů, kteří nám často zasílají dotaz podobného znění.

Při výšce 180 cm mám normální hmotnost. Nechci však s věkem přibírat, jaká by měla být má denní energetická spotřeba?

Určit denní potřebu energie pro konkrétního člověka je velmi obtížné, každý máme úplně jiný metabolismus. Zatímco řada žen musí pro udržení váhy přijímat něco kolem 5 000 – 6 000 kJ, jiný si může dovolit jíst dvojnásobné množství. Záleží na vašich genetických dispozicích, výšce a tělesné konstrukci, na tom, zda jste někdy dříve držela redukční diety. Vzhledem k tomu, že jste vysoká, odhadla bych váš optimální příjem na hodnotu kolem 8 000 kJ. Pokud ale intenzivně sportujete, přidejte denně ještě asi 1 000 kJ. Neméně důležité ale je, abyste měla jídlo rozdělené do 4-5 porcí, pak má organismus menší tendence k ukládání do tukových zásob.

Chtěla bych se zeptat na ideální příjem kJ. Měřím 169 cm a vážím 50 kg a zhruba 3-4krát týdně chodím běhat na 1 hod. Zajímalo by mě, kolik kJ mohu přijmout, abych si váhu udržela. Často se i stává, že mám nepřekonatelnou chuť na vše sladké.

Předem vám musím říci, že vaše váha je příliš nízká, váš je BMI 17.51. Na svoji výšku byste měla vážit aspoň 52, lépe 53 kg.
Chuť na sladké může být důsledkem fyzické aktivity nebo ne zrovna optimálního složení jídelníčku. Pokud bych vám měla dát nějaké konkrétní doporučení, musela bych mít k dispozici alespoň třídenní záznam všeho, co sníte a vypijete. Pak by bylo možno i říci, zda máte dostatečný příjem energie.
(Otázku denního příjmu energie obecně zodpovídá předcházející dotaz).

Je mi 31 let a za půl roku se mi podařilo zhubnout počítáním kilojoulů 18 kg. Můj denní příjem byl 4000- 6000 kJ. Chtěla bych si váhu udržet a nepřibrat. Jaký je denní energetický příjem na udržení váhy?

Denní příjem energie musíte zvýšit, musíte ale postupovat velmi pomalu. Prvních 14 dní přidejte asi 400 kJ za den (= například menší krajíček chleba nebo 1 banán nebo menší porci vařených těstovin či rýže). Průběžně se važte a sledujte případné změny. Po 14 dnech můžete opět přidat 400 kJ. Celý postup opakujte do té doby než dojde ke zvýšení váhy. Pokud by nastalo, musíte příjem energie opět zmenšit. Postupně byste se měla dostat na hodnoty kolem 7 000- 8000 kJ. Jestliže budete sportovat, máte mnohem větší šanci si váhu udržet.

Jaký by měl být můj denní příjem energie (kJ) ? Je mi 25 let, mám sedavé zaměstnání, ale 2 x týdně se věnuji pohybu (squash, jóga).

Potřebný denní příjem energie je velmi individuální záležitost. Ovlivňuje ho množství svalové hmoty(čím více, tím vyšší může být příjem) a to, zda jste se pokoušela v minulosti o redukci nadváhy(pokud máte v anamnéze několik redukčních diet, bude vaše denní energetická potřeba nižší). Pokud chcete udržovat váhu, měla byste přijímat 6 000- 8000 kJ za den, pokud chcete hubnout, tak přibližně 5 000 kJ. Velice však záleží na skladbě jídelníčku. Nikdy nesnižujte příjem pod 4 000 kJ !

TOPlist