Skyr, tvaroh a řecký jogurt při hybnutí

Skyr, tvaroh nebo řecký jogurt – čemu dát při hubnutí přednost?

Dotazy

Snažím se jíst kvůli bílkovinám více mléčných výrobků. Myslela jsem si, že nejlepší z nich bude skyr. Ale když se dívám na množství tuku na obalu, je na tom řecký jogurt s 0% tuku úplně stejně. Čemu dát přednost, když chci hubnout?

Odpověď:

Máte pravdu, skyr se stal tak trochu módní dietní potravinou. Vůbec nic proti tomu, pokud vám vyhovuje, můžete si vybrat jakoukoli značku a mít jistotu vysokých bílkovin a téměř nulového obsahu tuků.

Skyr má nízkou energetickou hodnotu (259 kJ/100 g), protože neobsahuje žádný tuk. V každých 100 g přitom najdete celých 12 g vysoce kvalitních bílkovin. To znamená, že bílkoviny tvoří 78 % jeho energetické hodnoty.

Skyr také obsahuje 115 mg vápníku/100g, což znamená, že 1 kelímek (140g) vám zaručí 16 % doporučené denní dávky vápníku.

Skyr obsahuje, stejně jako jogurty, příznivě působící probiotické bakteriální kmeny.

Za 1 balení o hmotnosti 140 zaplatíte kolem 20 Kč, někdy až 24 Kč, u značky Pilos (Lidl) podstatně méně (podle aktuálních akcí).

Mezi skyry se najde také jedna absurdita. Jde o skyr označný jako ,,high protein“ (Ehrmann). Přitom zrovna tento skyr má místo 12 g bílkovin jen 9,3 g. !!!! Cena bývá kolem 17 Kč za 1 balení.

Více o vlastnostech, výrobě a použití najdete v článku Skyr

Řecký jogurt je skyru svým složením velice blízko. Na 100 g má 10 g bílkovin a tuku nepatrně víc, ale jen o 0,2 g. Někomu chuťově vyhovuje více skyr, někomu řecký jogurt. Při hubnutí to nehraje roli, záleží tedy na vaší chuti. Probiotika a vápník mají také oba typy výrobku.

Pozor!

Samotný název řecký jogurt (většinou různě maskovaný) nezaručuje nic, vždy v tabulce ověřte množství bílkovin. Pokud hledáte výrobek srovnatelný se skyrem, měl by mít bílkovin na 100 g aspoň 9 g. Jistou volbou je řecký jogurt od Milka. Cena za 1 balení  (140 g ) bývá kolem 18 Kč, výhodnější v kilovém balení.

Více o výběru bílých jogurtů najdete v článku Velký test bílých jogurtů – které hodnoty sledovat při hubnutí?

Kromě skyru a řeckého jogurtu máte ještě jednu možnost. Tou je nenápadný odtučněný tvaroh. V tabulce si můžete porovnat, že bílkovinami, tukem a sacharidy se od populárnější dvojice, tedy jogurtu a skyru vlastně vůbec neliší. Neliší se ani v obsahu vápníku. Jediný rozdíl je v tom, že neobsahuje probiotika.  Zásadně se ale liší cenou. Za 19 Kč nedostanete 140 gramové balení, ale téměř dvojnásobek, tedy 250 g.

Srovnání nutričních hodnot skyru, řeckého jogurtu a tvarohu

Energie(kJ) Bílkoviny(g) Tuky(g) Sacharidy(g)
Řecký jogurt 0% tuku (Milko) 241 10 0,3 3,5
Skyr neochucený 259 12 0,1 3
Odtučněný tvaroh 283 12 0,5 4
Polotučný tvaroh – pro srovnání 379 10 3,8 4

 

Při hubnutí se snažte vyhýbat ochuceným variantám, skoro vždy obsahují zbytečně mnoho přidaného cukru.

Tento článek je nezávislý, stejně jako vše ostatní na tomto webu.

Deklaruji nulový konflikt zájmů.

 

 

 

 

Facebook

Články, testy a recepty

Paradox rybího salátu

Každý normální člověk by odhadl, že rybí salát s jogurtem musí mít nižší energetickou hodnotu a méně tuku než majonézový ekvivalent. V případě rybích salátů tato logika bohužel neplatí. Jako kdyby nestačilo, že se v jednom případě salát jmenuje ,,rybí“ a ve druhém případě ,,skandinávský sleďový“, když ve složení obou nacházíme 32% sleďů. Tomu tedy […]

Dýně – jak je nejlépe využít při hubnutí?

Dýně při hubnutí Dýně by v jídelníčku při hubnutí rozhodně neměly chybět. Kromě toho, že obsahují hodně vlákniny, manganu a karotenů, pomůžou vám snížit celkovou energetickou denzitu jídla. To znamená, že máte pocit, že jíte hodně, protože vaše porce má velký objem. Přitom energetické hodnota jídla zůstává nízká. Stačí třeba přidat několik kousků upečené dýně […]

5 ovocných mýtů, které snad nikdy neumřou

Přestože má ovoce nálepku ,,zdravé“ potraviny, u lidí, kteří chtějí nějaké to kilo shodit, vyvolává řadu otázek a nejasností. S novými klienty na úvodní konzultaci v poradně skoro vždy narazím na to, že věří některým z těchto 5 mýtů: 1. Při hubnutí je lepší ovoce raději nejíst Velká vlna popularity přísně nízkosacharidových diet, která v […]

Jídelníček na září

  Jídelníček na září je stále ještě ve znamení rajčat a paprik, které si můžete koupit čerstvé, vyzrálé a tuzemské. Nejlepší a nejlevnější zeleninu najdete na farmářských trzích. Tam také můžete koupit hrst hub lišek, z nichž připravíte lehký a přesto chuťově intenzivní oběd. Pokud je neseženete, použijte jakékoli jiné vaše oblíbené houby. Na svačinu […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2021

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook