Jak zhubnout do léta ?

Má smysl snažit se zhubnout do léta ?

Aktuality, Dotazy

Hubnutí od určitého data, typicky od prvního ledna nebo na jaře do plavek je lákavé, ale většinou dlouho nevydrží. Faktem je, že mnoho z nás v zimě nemá zrovna ideální podmínky k dodržování zdravého životního stylu. Krátké dny, často spousta stresu, práce a povinností, dlouhodobou motivaci zrovna neposilují. Nicméně léto se nezadržitelně blíží, což znamená, že můžeme zapomenout  na ,,maskovací“ oblečení, které nám poskytovalo určitý ,,odklad řešení“. A z pozitivní stránky: léto si chceme užít v té nejlepší formě, jakou nám reálné možnosti dávají.

Ještě předtím než se pustíte do hubnutí ,,do léta“, zamyslete se nad důležitými otázkami:

  • Jak moc je pro vás právě teď důležité zhubnout ?  Opravdu důležité  ANO/NE

Cítíte to správné odhodlání, těšíte se na to, že se vám zlepší zdravotní stav, že budete dobře vypadat, zkrátka máte tu správnou vnitřní motivaci ? Pak se do toho pusťte. Pokud ale jenom chcete zhubnout (kdo by nechtěl ?), ale vnitřně tušíte, že to není na 100 %, ušetřete si zklamání z neúspěchu a váhu udržujte. Není to žádná ostuda. Až nastane správný čas, půjdete do akce naplno.

Jestliže nebudete v souladu se svým opravdovým přesvědčením, bude docházet k situacím typu: přes týden se snažíte jíst dobře, ale o víkendu nedokážete odmítnout sladkosti, alkohol…atd. Tím pádem energetický deficit ,,smáznete“ nepodařeným víkendem a tak stále začínáte znovu a znovu. Frustrace a výčitky nikomu psychicky nepřidají. Místo toho si naplánujte udržení váhy. Může to pro vás být velká úleva. Ale pozor. I udržování váhy má svoje pravidla. Více o nich dále v článku.

  • Je hubnutí doopravdy vaším rozhodnutím ? ANO/NE

Je hubnutí vaše rozhodnutí nebo na vás tlačí okolí ? Tlak okolí znamená vnější motivaci. Samozřejmě je lepší mít motivaci vnitřní, ale i ta vnější někdy zafunguje. Například se začnete díky kamarádům nebo rodině více hýbat, na stole se přestanou objevovat každý víkend čerstvě napečené koláčky, v rodině klesne nebo zmizí pravidelné popíjení alkoholu ….za pár týdnů se můžete začít cítit lépe, uvidíte změnu na oblečení a můžete se ,,chytnout“. Vnější motivace se pomocí výsledků změní na vnitřní a všechno je v pořádku. Asi nezhubnete do léta, ale v dlohodobějším horizontu se to povést může.

  • Umožňuje vám vaše současná situace věnovat se přípravě jídla a pohybu ? ANO/NE

Jaká je vaše současná situace ? Tedy jaké je vaše stresové zatížení a životní priority ? Jestliže máte v práci důležitý úkol, který musíte zvládnout do léta, přitom pracujete ještě za kolegu, to znamená po večerech, k tomu máte dvě malé děti, případně řešíte zdravotní stav svých rodičů, k tomu ještě přestavujete dům nebo byt….. nebudete asi mít časové a mentální rezervy na rozumné hubnutí. Budete rádi, když si zachováte svoje vlastní duševní zdraví. Nemám tím na mysli, abyste se stále vymlouvali na okolnosti. Některé můžete změnit, abyste neotročili v práci nebo v rodině, případně úplně všude. Někdy ale situaci nezměníte. Pak opět platí: udržujte, udržujte, udržujte. Je to lepší než jo-jo efekty.

Co vám udržování váhy přinese:

  • Jiné číslo na váze ? NE
  • Jiný obraz v zrcadle ? MOŽNÁ
  • Lepší náladu ? ANO

Jak by mělo takové udržování váhy vypadat ?

Udržení váhy by mělo znamenat, že se snažíte jíst převážně základní potraviny, tedy celozrnné pečivo, luštěniny, ovesné vločky, maso, ryby, vejce, jogurty, tvarohy, sýry a pod. Nikoli sušenky, zmrzliny, uzeniny a fast food. Hlídáte si, abyste snědli dostatek zeleniny a přiměřeně ovoce. Abyste nejedli jen sacharidy a tuky, ale mysleli na kvalitní bílkoviny. Jíte pomaleji, abyste se jen tak snadno nepřejedli. Pijete dostatek neslazených tekutin. A každou volnou minutu využijete k pohybu, byť by to byla ,,jen“ chůze.

ALE nevytváříte energetický deficit. To znamená, že se váš průměrný energetický příjem vyrovná výdeji. Nemusíte si tudíž vážit velikost porcí, nemusíte zapisovat do tabulek (někdo nemusí ani při hubnutí, jiný ano), nemusíte hlídat přesnou skladbu živin a každý gram tuku. Občas si můžete dát skleničku vína nebo kousek koláče. Na oslavy si nemusíte nosit z domova svojí krabičku zeleniny. Budete mít lepší náladu z toho, že nejste pod dalším tlakem, ale z druhé strany budete vědět, že pro své zdraví děláte maximum v dané chvíli možného. Dostatek vlákniny ze zeleniny, luštěnin a kvalitních obilovin posune skladbu střevního mikrobiomu žádaným směrem. O tom, že zdravý střevní mikrobiom ovlivňuje pozitivně náladu, jste už určitě slyšeli. Udržení správného poměru mezi ,,přátelsky“ a ,,nepřátelsky“ působícími bakteriemi zlepšuje trávení, snižuje zánětlivou aktivitu organismu, snižuje hladinu úzkosti, a zlepšuje náladu a fungování mozku obecně. Snižuje chutě na nepříliš vhodné potraviny a tím nám usnadňuje život.

V průběhu udržování se pravidelně važte a podle toho korigujte velikost porcí (pečiva, příloh) a frekvenci ,,bonusů“, které si povolíte.

Pokud byly odpovědi na výše uvedené otázky ANO, pusťe se do hubnutí:

Jak si nastavit správný cíl ?

Jak daleko jste od ideální váhy nebo ideálního procenta tělesného tuku ?

Musím mít ideální BMI ?

Kolik můžu zhubnout do léta ?

O tom, kolik můžete zhubnout za měsíc, rozhoduje nejvíc vaše aktuální váha. Čím je vyšší, tím více můžete zhubnout. Neberte v úvahu absolutní čísla, ale relativní změnu na váze. Pokud zhubne například člověk s výchozí váhou 150 kg dvě procenta, jsou to 3 kila váhy. Stejná dvě procenta pro 100 kilového představují 2 kila a pro 70 kilového jen 1,4 kila. Všichni jsou stejně úspěšní. Čím více se blížíte své ideální váze, tím bude váhový úbytek pomalejší.

Jak rychle můžete hubnout a jak dlouho být v redukčním režimu ?

Orientujte se podle týdenních změn na váze. Pokud budete mít úbytek 0,5 % vaší váhy týdně, je v pořádku hubnout po dobu 3 měsíců bez negativních projevů. Týdenní úbytek 1 % váhy je už na horní hranici a mohl by přinést některé negativní pojevy.

Važte se několikrát za týden nebo klidně denně. Udělejte si váhový průměr za týden a toto číslo si zapište. Další týden udělejte to samé a porovnejte průměr za druhý týden s průměrem toho prvního. Jedině z toho zjistíte, jestli jste úspěšní.

Podrobnosti

Čím nižší je vaše váha teď a čím nižší procento tuku máte, tím těžší pro vás bude se dopracovat k ideálu.

Jakou formou hubnout ?

Poradna

Chcete se poradit přímo se mnou ? Nechat si sestavit jídelníček, doporučit vhodné potraviny a pohybovou aktivitu podle množství aktivní tělesné hmoty, kterou můžeme při každé konzultaci měřit ? Vše samozřejmě bez léků, doplňků výživy, koktejlů a podobně. Krásné výsledky dosahují i věčné dietářky.

Samostatné hubnutí

Jestliže nemáte možnost pravidelně docházet do Poradny nebo zkrátka chcete hubnout samostaně, využijte bohatý obsah tohoto webu. Držím jej pro vás stále bez zjevných i skrytých reklam. Pokud se vám obsah líbí a pomáhá vám, můžete jeho fungování podpořit objednáním některé z elektronických knih.

 

Doporučené články:

Jak začít se zdravým hubnutím ?

Stačí jíst jen 2 x denně ? Je to vlastně lepší, jak se nyní tvrdí ?

Zhubnu víc dietou nebo cvičením ?

Jak vytvořit kalorický deficit ?

Nedělejte si to těžší. Jak se vyhnout otravnému hladu ?

Jak si udržet motivaci v hubnutí ?

Jak zmírnit dopady stresu na hubnutí ?

 

Facebook

Články, testy a recepty

Müsli v jídelníčku při hubnutí – jak se vyvarovat nejčastějších chyb ?

Na první pohled by se mohlo zdát, že největší chybou je špatný výběr müsli. Tedy že si někdo vybere výrobek hodně sladký, nebo zapékaný, a tím pádem vysoce kalorický. Je pravda, že rozdíly mezi nimi můžou být až 500 kJ na 100 gramů. Ale 100 g při hubnutí beztak sníst nemůžeme. Při hubnutí bychom si […]

Topinambury – pro hubnutí jako stvořené

Zvenku zrovna krásou neoplývají, ale byla by chyba nechat se odradit a nezkusit je. Topinambury, neboli jeruzalémské artyčoky vám můžou být při hubnutí k užitku z důvodů chuťových i nutričních. Proč jsou topinambury nutričně tak ceněné ? Největší výhodou je obsah prebiotické vlákniny inulinu. Ta ,,krmí“ ve střevě přátelsky působící bakterie, což posiluje zdravé zažívání, […]

Test rostlinných alternativ mléka – které se hodí při hubnutí ?

V poslední době nabízí obchody a kavárny tak velký výběr rostlinných alternativ mléka, že není lehké se v nich vyznat. Navíc, když vás zajímá, jestli jsou vhodné při hubnutí. Na tuto skupinu výrobků můžete nahlížet různě. Z jedné strany se vůbec nic nestane, když je úplně pominete a zůstanete u cappuccina z klasického kravského mléka […]

Teplý salát z kapustiček s feta sýrem, ořechy a brusinkami

Studené saláty v lednu nikdo moc nevyhledává. Proto jsem vám připravila recept na ,,vymazlený“ salát z tepelně upravených kapustiček, v němž najdete jen pár lístků polníčku a proužků mrkve pro barvu, křupavost a objem na talíři. Základem jsou ale čerstvé růžičkové kapustičky uvařené al dente a potom ještě zkaramelizované v horkovzdušné fritéze, případně na pánvi. […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook