Hubnutí a jídlo večer

Zhubnu, když budu jíst pozdě večer?

Dotazy

Zhubnu, když budu jíst pozdě večer?

Zajímalo by mě, jestli budu hubnout, když si dám večeři později. Můžu si dát ještě něco třeba ve 22 hodin? Občas pracuji dlouho do noci a mám potom hlad. Sice hubnu, ale dost pomalu a někdy se váha třeba na 2 týdny ,,zasekne”.

Odpověď

Většina lidí má zažitou myšlenku, že je při hubnutí nutné jíst naposledy v 17 nebo 18 hodin. Tato teorie vychází z výzkumů, které probíhaly už mnoho desítek let zpátky a v poslední době také z několika studií na zvířatech. Ty ukázaly, že jídlo v časech neodpovídajících cirkadiánnímu rytmu (střídání času pro spánek a bdělost), vede k větším přírůstkům na váze.

Studie například tady nebo tady

Studie u lidí dokládají něco jiného. Ti, kteří jedí pozdě večer, inklinují k tomu, sníst celkově větší množství kalorií (kilojoulů). Navíc ještě lidé, kteří jedí pozdě, mívají problém se správným výběrem. Únava, stejně jako  nedostatek spánku podněcuje touhu po vysoce kalorických potravinách. Místo po nutričně bohatých potravinách častěji sáhnou po alternativách sladkých, slaných, tučných….

Problémem může být také horší dostupnost zdravějšch potravin, například u lidí pracujích na noční směny nebo zůstávajích v zaměstnání dlouho do večera.

Studie například tady, tady nebo tady

Stále však platí, že je důležitější kolik celkově sníte, než kdy to přesně bude. Jestliže denně vytvoříte energetický deficit kolem 2000 kJ, budete hubnout bez ohledu na načasování jídla.

Energetický deficit 2000 kJ vytvoříte například, je-li váš denní energetický výdej 8500 kJ a vy budete konzumovat 6500 kJ.

Pokud se tedy snažíte hubnout a výsledek tomu neodpovídá, zkuste si nejdříve přesně zmapovat váš energetický příjem. Možná zjistíte, že ve dnech, kdy jíte později, sníte téměř stejné množství kilojoulů jaké odpovídá vašemu energetickému výdeji. Nikoli tedy 6500, ale spíše 8000 kJ. Pak je jasné, že se hubnutí zastaví.

Jestliže si ale naplánujete jídelníček tak, že vám během dne nebude kolísat hladina krevního cukru, budete v něm mít dostatek bílkovin a vejdete se do limitu, budete hubnout, i když si svůj salát s tuňákem (mozzarellou, atd) sníte v 9 hodin večer.

Jestliže pracujete déle do noci, můžete pak ještě později sníst menší bílý jogurt (150 g), polovinu balení cottage sýra s kouskem zeleniny nebo jeden knackebrot s plátkem sýra a zeleninou.

Můžete si také uvařit kakao z polotučného mléka a kakaového prášku (bez cukru) a dosladit ho erythritolem nebo xylitolem.

Dobrou volbou je též jedna odměrka kvalitního sportovního proteinového nápoje bez přidaného cukru rozmixovaná nebo protřepaná do vody.

Pokud chcete konkrétní tipy na to, jak se večer ,,nacpat” zeleninou a bílkovinami nebo vám už dochází inspirace na zdravé večeře, v knize 50 večeří pro zdravé hubnutí všechno najdete. Spolu s triky, jak to udělat, abyste se na zeleninu těšili víc než na talíř těstovin 🙂

Koupit knihu receptů 50 večeří pro zdravé hubnutí.

Jak si sestavit jídelníček pro zdravé hubnutí a tak, abyste večer neměli hlad, najdete v knize Praktický návod na zdravé hubnutí.

Koupit knihu Praktický návod na zdravé hubnutí.

Facebook

Články, testy a recepty

Jídelníček na srpen

  Srpen nám dává ve výběru surovin vhodných k hubnutí téměř nepřeberné možnosti. Rajčata, papriky, okurky a melouny mají nejlepší chuť a jsou levné. Byla by tedy škoda je nevyužít. Dejte si k snídani odlehčený salát caprese, k obědu vynikající pečené papriky a k večeři netypický, ale mnohokrát ověřený salát z melounu a sýra feta. […]

Proč a jak vám správný pitný režim zlepší výsledky hubnutí?

O tom, že by se při hubnutí mělo více pít, nikdo nepochybuje. Málokdo by ale vysvětlil, proč to vlastně tak má být a nakolik může správný pitný režim ovlivnit výsledek váhové redukce. Většina lidí správně tuší, že pití vody před jídlem snižuje chuť k jídlu, zkrátka že i když si nedávají pozor na velikost porce, […]

High protein nápoj bez přidaného cukru

Potraviny se zvýšeným obsahem bílkovin (proteinů) jsou jedonoznačně potravinářským trendem posledních dvou let. V některých případech bývá bohužel efekt přidaných bílkovin oslaben přidáním zbytečného množství cukru, jindy jde o předražené potraviny, u nichž je navíc označení ,,high protein“ jen nošením dřeva do lesa. Při hubnutí je velmi příjemné mít více možností, jak řešit svačiny mimo […]

Velký test zmrzlin – Co se změnilo v roce 2020?

Další aktualizace testu dne 31.7. přidaná zmrzlinová tyčinka Barebells. V loňském roce jsem v testu zmrzlin popisovala řadu takových, které vytvářejí dojem, že jsou zdravější, ve skutečnosti ale jen málo z nich bylo vhodných pro hubnutí. A to ještě s výhradami. Tehdejšími ,,vítězi“ testu byly zmzliny Míša tvarohový a nanuk Skyr s 55 body. Celý […]

Web a služby zdravého jídelníčku a hubnutí

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Moje knihy o výživě a hubnutí

50 večeří pro zdravé hubnutí 2019

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2019

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Facebook