Proteinové nápoje jednoporcové

Jak si vybrat svůj první proteiňák?

Dotazy

Dotaz

Zajímalo by mě, jak si mám vybrat proteinový nápoj tak, aby mi vyhovoval? Na co se mám při výběru dívat a jaká je šance, že mi bude opravdu chutnat? A proč se teď tolik doporučují?

O tom, že jsou bílkoviny, neboli proteiny při hubnutí zcela zásadní, se dnes už nikdo nehádá. Vyšší obsah bílkovin v jídelníčku vám zlepší výsledky hubnutí a sníží riziko, že podlehnete pokušení sníst, co byste při hubnutí jíst neměli. Omezí chuť na sladké a pomůže vám udržet cennou svalovou hmotu. Pokud si tento zvyk ponecháte i po zhubnutí, riziko jo-jo efektu bude menší.

Proteinové nápoje vám pomůžou v situaci, kdy nemáte čas nebo jste bez možnosti uchovat potraviny během dne v lednici. Existují ve formě práškové k rozmíchání nebo protřepání do vody nebo ještě pohodlnější, ale dražší, už rovnou namíchané a prodávané v lahvičkách. Dnes už je nemusíte shánět jen na sportovních e-shopech, můžete je koupit v supermarketech, drogeriích, lékárnách nebo na benzinkách.

A to si nemůžu dát normální jogurt?

Na jogurty a další úplně obyčejné potraviny rozhodně nesmíte zapomínat. Pokud v daný den sníte tolik bílkovin, kolik potřebujete, není proteiňák nezbytný. Pokud ale musíte do nízkého energetického limitu ,,nacpat“ co nejvíce bílkovin a zároveň málo tuků a žádný cukr, měl by vás napadnout právě proteinový nápoj.

Průměrná energetická hodnota 1 dávky proteinu (30 g) je kolem 500 kJ. Za tyto kilojouly pořídíte kolem 22 g čistých bílkovin.

Pokud si dáte ve stejné energetické hodnotě 500 kJ třeba bílý jogurt Hollandia, můžete ho sníst 170 g, ale v tomto množství přijmete bílkovin jen 6,3 g, tedy čtvrtinu.

Jaké proteinové nápoje jsou tedy vhodné pro hubnutí?

Pro hubnutí jsou paradoxně nejvhodnější proteinové nápoje, které vůbec žádné ,,dietní“ nebo ,,hubnoucí“ účely nedeklarují. Nejenže jsou oproti koktejlům na hubnutí levnější a kvalitnější, ale bývají často zároveň i chutnější.

Na obalu se snažte najít označení ,,whey“. Podle toho poznáte, že se v něm vyskytuje kvalitní syrovátková bílkovina.

Více o tom v článcích

Má smysl si dávat proteinové nápoje při hubnutí?

Jak si vybrat proteinový nápoj vhodný k hubnutí?

 

Nebude to moc sladké? A jak to vůbec chutná?

Většina lidi oceňuje, když není ,,proteiňák“ přeslazený. Nicméně každý z nás preferuje jiné chutě a paušální doporučení v tomto případě vůbec nefungují. Nejlépe uděláte, když si koupíte napoprvé jednoporcové balení. Nejdostupnější, nejlevnější, byť s mírně nižším procentem bílkovin, je proteinový koktejl od Semixu. Mají ho v drogeriích a některých supermarketech (třeba Lidl).

Protein jednoporcový

O něco lepší složení, tedy více bílkovin mají proteinové jednoporcovky od Bodylab, ty seženete na e-shopech.

 

Bodylab

V nabídce je velké množství různých příchutí. Pokud vám některá z nich zachutná, můžete si je potom pořídit v cenově výhodnějším, větším balení. Pokud vám přijdou všechny až moc sladké, kupte si ,,neutral“, ten můžete přimíchávat k ostatním v poměru jaký vám bude vyhovovat.

Kde nakoupit větší balení:

DM drogerie

Aktin.cz

Gymbeam.cz

Fitness 007.cz

 

Dokud se necítíte na největší balení, zkuste mezistadium o hmotnosti 200 g, třeba protein od 4 Slim. Dá se koupit v drogeriích nebo přes e-shop výrobce.

 

Proteinový nápoj malé balení

Nutriční hodnoty průměrného proteiňáku – například Bodylab whey 100 – příchuť jahoda (viz úvodní fotka)

100 g 1 porce – 30 g
Energie(kJ) 1650 495
Bílkoviny (g) 75 22,5
Tuky(g) 7 2,1
Z toho nasycené(g) 2,4 0,72
Sacharidy(g) 6 2
Z toho cukry(g) 4 1,2
Vláknina(g) 1 0,3
Sůl (g) 0,36 0,12

 

 

Můžu proteiňáky využít i jinak než na pití?

Proteinový nápoj Goodly

Klasika – nápoj

Nejlepší chuti a konzistence nápoje dosáhnete, když použijete výkonný mixér nebo smoothiemaker a dvě kostky ledu. Nápoj nasypte do nádoby s odměřeným množstvím vody, přidejte led a rozmixujte.

Pečení

Kromě drinku můžete proteinový prášek přidávat do těsta při pečení. Tím ušetříte většinu mouky a nemusíte dávat žádný cukr.

Recepty najdete v mém e-booku Dezerty pro zdravé hubnutí.

Domácí proteinový jogurt

Nemusíte si kupovat drahé proteinové jogurty, stačí, když 1- 2 lžičky proteinového prášku přidáte do obyčejného polotučného jogurtu. Stejně tak, pokud máte v oblibě ovesné nebo jiné obilné kaše, můžete proteinem vyrovnat nepoměr bílkovin a sacharidů.

Smoothies

Protein můžete rozmixovat s ovocem do nutričně vyváženějších smoothies.

 

Kdy si mám protein dávat?

Nápoj si můžete dát místo dopolední nebo odpolední svačiny. Můžete si ho vypít také po cvičení, což zlepší svalovou regeneraci. Ale klidně později večer po večeři (například když musíte déle pracovat a jdete později spát). Doporučuji jednu, maximálně dvě porce za den.

Proteinové nápoje mají nízkou energetickou hodnotu, velmi malé množství tuků a minimální množství sacharidů. Nejsou slazené cukrem. Můžete si je dát i tehdy, když už jste snědli za den vše, co jste si naplánovali a stále máte hlad nebo chuť. I to se někdy stává :).

 

Stáhněte si zdarma e-book Jak správně využít bílkoviny při hubnutí

Jak správně využít bílkoviny při hubnutí

 

 

Facebook

Články, testy a recepty

Test rostlinných alternativ mléka – které se hodí při hubnutí ?

V poslední době nabízí obchody a kavárny tak velký výběr rostlinných alternativ mléka, že není lehké se v nich vyznat. Navíc, když vás zajímá, jestli jsou vhodné při hubnutí. Na tuto skupinu výrobků můžete nahlížet různě. Z jedné strany se vůbec nic nestane, když je úplně pominete a zůstanete u cappuccina z klasického kravského mléka […]

Teplý salát z kapustiček s feta sýrem, ořechy a brusinkami

Studené saláty v lednu nikdo moc nevyhledává. Proto jsem vám připravila recept na ,,vymazlený“ salát z tepelně upravených kapustiček, v němž najdete jen pár lístků polníčku a proužků mrkve pro barvu, křupavost a objem na talíři. Základem jsou ale čerstvé růžičkové kapustičky uvařené al dente a potom ještě zkaramelizované v horkovzdušné fritéze, případně na pánvi. […]

Dárkový poukaz na soubor 8 e-knih

Darujte soubor 8 e-knih (7 + Obědy do práce)  v hodnotě 1220 Kč. V kompletu stojí 650 Kč. Jaké tituly soubor obsahuje? Praktický návod na zdravé hubnutí cena 350 Kč Základní kniha, která vám pomůže porozumět základům zdravého hubnutí, poradí s výběrem potravin a sestavením jídelníčku. 60 večeří pro zdravé hubnutí   cena 375 Kč 60 […]

Velký vánoční manuál – jak si užít vánoce a přibrat málo nebo vůbec ?

Kolik se dá doopravdy přibrat přes vánoce ? Je možné se přibrání vyhnout a přesto si užít sváteční atmosféru se všemi typickými pochoutkami ? Většina lidí má po vánocích váhu vyšší než před nimi – zhruba o dvě kila. Je dobré vědět, že se vaše váha může zvýšit vlivem zadržené vody v těle, takže to […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook