Co mám dělat, když mám chuť na sladké

Otázka 7/365: Co mám dělat, když mám chuť na sladké?

Dotazy

Příčinou chuti na sladké bývá nejčastěji únava, stres a nedostatek spánku. V období před menstruací pociťují chuť na sladké i ženy, které k němu jinak moc netíhnou. Nedostatek bílkovin v jídelníčku nebo nevyrovnaná glykemická křivka během dne jsou také častým spouštěčem chuti na sladké. V neposlední řadě za ním stojí psychologické aspekty a zvyk používat sladké jako odměnu. Pokud už máte neodolatelnou chuť si dát něco sladkého, svět se nezboří a hubnout můžete klidně dát. Možností je opravdu hodně. Zkusit můžete ovoce, ochucené tvarohy nebo pudinky bez cukru, kousek kvalitní čokolády nebo proteinové nápoje a tyčinky.

Konkrétní tipy

1. Horké kakao
Smíchejte tmavý kakaový prášek (ten, který používáte do pečení) s náhradním sladidlem na bázi erythritolu, sukralózy nebo stevie a pár lžičkami ohřátého polotučného mléka na kašičku a dolijte zbylým ohřátým mlékem. Kakao můžete také připravit bez výše zmíněných sladidel, ale na závěr přidat čekankový sirup.

2. Ricottový krém
Smíchejte ½ baleni ricotty s kakaem a sladidlem, přidejte 2 lžíce mléka nebo uvařené kávy a vymíchejte na hladký krém.

3. Tvarohy, jogurty a pudinky z obchodu – bez přidaného cukru
Pokud si chcete v obchodě koupit něco sladkého, ale vyhovujícího jídelníčku při hubnutí, můžete zkusit starý známý ovocný tvaroh Ovofit (Milko) nebo naopak novější High protein tvaroh bez cukru (Milbona – Lidl).
V obchodech najdete ovocné jogurty bez přidaného cukru. Není jich mnoho, ale podívejte se po těchto druzích: Jogobella light, Jogobella 0% tuku a cukru, High protein jogurt (Ehrmann) nebo High protein jogurt (Milbona – Lidl).
Mnoha lidem zní až neuvěřitelně, že si můžou dát s klidem při hubnutí vanilkový nebo čokoládový pudink v kelímku. Samozřejmě bez přidaného cukru a se zvýšeným obsahem bílkovin. Bývají označené jako High protein pudding (Ehrmann nebo Milbona – Lidl). Více k pudinkům, jogurtům a tvarohům bez cukru najdete v recenzích a testech potravin.

4. Proteinové nápoje
Proteiny, hlavně syrovátkového původu mají perfektní sytivou schopnost a kromě toho výrazně tlumí chutě na sladké. Vzhledem k tomu, že jsou dnes dobře dostupné nejen ve sportovních e-shopech, ale také v některých supermarketech a drogeriích, můžete je využít jako dopolední nebo odpolední svačinu. Pokud si dáte večeři a potom ještě musíte déle pracovat, může být proteinový nápoj vaším posledním jídlem dne, klidně půl hodiny před spaním.

Jak si vybrat svůj první proteiňák?

5. Proteinové tyčinky

Proteinové tyčinky byste měli mít u sebe v kabelce, batohu, v práci nebo kdekoli se můžete vyskytovat. Můžou vás zachránit v situaci, kdy máte hlad, ale nic vhodného není po ruce, ale i při chuti na sladké. Návod k jejich výběru najdete v Testu proteinových tyčinek nebo přjděte rovnou k výběru těch osvědčených.

6. Dezerty bez přidaného cukru se zvýšeným obsahem bílkovin

Recepty s fotografiemi a nutričními hodnotami najdete v e-booku

Dezerty pro zdravé hubnutí

Facebook

Články, testy a recepty

Otázka 28/365: Co mám dělat, když nemám čas na přípravu jídla?

S časem bojuje skoro každý a příprava jídla na další den se někdy může zdát úplně nereálná. Přesto je několik možností, jak si s tím poradit. Na začátku je dobré si uvědomit fakt, že když si připravíte jídlo s sebou do práce, budete mít lepší přehled o tom, co a kolik jste snědli a budete […]

Otázka 27/365: Kolik tekutin mám vypít za den?

Záleží na vaší hmotnosti, okolní teplotě a pohybové aktivitě. Měli byste se snažit denně vypít 30 – 35 ml vody na kilo tělesné váhy, v létě raději 45 ml. To znamená orientačně, že by například žena o hmotnosti 70 kg neměla vypít méně než 2 litry vody za den, pětapadesátikilová se nemusí nutit do 3 […]

Otázka 26/365: Můžu pít při hubnutí kávu?

Ano, pokud vám káva chutná, nejenže hubnutí nebrání, ale naopak pomáhá. Pití kávy může být při rozumné redukci váhy dalším pomocníkem, který mírně zlepší efekt celého režimu. Kofein zvýší termogenezi organismu, tedy tvorbu energie formou tepla a dále také krátkodobě zvyšuje oxidaci tuků. Pokud vytvoříte energetický deficit, může pak kofein zrychlit metabolismus o 3-11%. Káva […]

Otázka 25/365: Podle čeho si mám vybrat proteinovou tyčinku?

Výrobců proteinových tyčinek existuje nepřeberné množství a trh začíná být nepřehledný. Na druhou stranu ale přibývá tyčinek s vhodným poměrem bílkovin vůči sacharidům a s naprosto minimálním obsahem cukru. Tyčinka by měla obsahovat vyšší množství kvalitních bílkovin (proteinů), to znamená aspoň 30 g/100 g.Existují tyčinky s 50 nebo dokonce 60 g bílkovin, některé z nich […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2021

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook