Tipy a novinky do jídelníčku při hubnutí

Tipy a novinky do jídelníčku při hubnutí – 3.část

Výživa při hubnutí

Obchody na nás neustále chrlí spousty zdravě se tvářících potravin, mnoho z nich ale nesplňuje kritéria důležitá při hubnutí. Vybírám pro vás takové výrobky, které dávají smysl a mohly by vám pomoci jídelníček zpestřit. Neznamená to, že je jíst musíte nebo že bez nich nezhubnete. Pročtěte si jejich popis a složení a rozhodněte se, které z nich vám jsou sympatické. Některé z nich jsou na trhu nově, jiné už delší dobu, ale zasluhují si pozornost. Jedná se o potraviny s vyšším obsahem bílkovin.

Projděte si předchozí části tipů a novinek:

Tipy a novinky do jídelníčku při hubnutí – 1.část

Tipy a novinky do jídelníčku při hubnutí – 2.část

 

1 – Choceňské pomazánkové a skyr (Choceňská mlékárna)

Pomazánkové máslo se skyrem

 

Složení

Tradiční pomazánkové, skyr 48 %, stabilizátory xantan a karagenan, jedlá sůl.

 

Nutriční hodnoty

100 g 1 porce 50 g
Energie(kJ) 850 425
Bílkoviny (g) 7 3,5
Tuky(g) 17 8,5
Z toho nasycené(g) 11 5,5
Sacharidy(g) 6 3
Z toho cukry(g) 3,2 1,6
Vláknina(g) neuvedeno neuvedeno
Sůl (g) 0,6 0,3

 

Proč ho zkusit?

Pokud jste zvyklí si chléb nebo knackebrot potřít máslem, máte příležitost ušetřit kalorie a tuky a na druhé straně sníst více žádoucích bílkovin. Oproti klasickému pomazánkovému ,,máslu“ má kombinace se skyrem dvojnásobek bílkovin a poloviční množství tuků (výraz máslo se nesmí v případě pomazánkového oficiálně používat, proto v uvozovkách).

Výrobek má v podstatě stejné nutriční hodnoty jako Lučina linie, což  znamená, že množství tuků úplně zanedbatelné není. Nejlepším využitím je proto potření pečiva a obložení některou z potravin, která má hodně bílkovin a zároveň málo tuků.

Za výrobek s celkem příjemnou chutí a pro hubnutí vhodnými nutričními hodnotami zaplatíte kolem 36 Kč, což je dost vysoká cena. Stojí za uvážení, jestli není jednodušší si vyrobit domácí lučinu, která stejný efekt splní ještě lépe.

Tip na snídani:

Můžete například zkombinovat 3 knackebroty se 30 g pomazánkového se skyrem a k tomu si dát šunku ( 70 g). Tím máte zajištěn dostatek bílkovin a tuky udržíte v rozumnější míře. Přidejte zeleninu a snídaně je vyřešena.

 

 

2 – Jihočeský tvaroh a jogurt

Tvaroh s jogurtem

 

Složení

Tvaroh, 45% jogurtu s bifidokulturou.

 

Nutriční hodnoty

100 g 1 kelímek 135 g
Energie(kJ) 296 400
Bílkoviny (g) 8,2 11
Tuky(g) 1,7 2,3
Z toho nasycené(g) 1,1 1,5
Sacharidy(g) 5,5 7,4
Z toho cukry(g) 5,5 7,4
Vláknina(g) neuvedeno neuvedeno
Sůl (g) 0,1 0,13

 

Proč ho zkusit?

V jednoduchosti je krása a pokud zároveň výrobci přemýšlí v nutričních souvislostech, ještě lépe. Kombinace tvarohu s jogurtem je přímočará a přesto geniální. Samotný tvaroh má vysoký obsah bílkovin  (3x více než průměrný jogurt), ale pro někoho až příliš hutnou konzistenci. Jogurt tedy výrobku dodá potřebou jemnost a hladkost a probiotické kultury k tomu. Další výhodou je fakt, že výrobek není odtučněný do ,,nuly“, což pomáhá lepší chuti. Zároveň je ale 1,7 g tuku na 100 g stále velmi málo, což je pro hubnutí důležité.

Pozor ochucené varianty (vanilkové, čokoládové, ovocné) tohoto výrobku obsahují přidaný cukr a k hubnutí se tedy nehodí.

Samozřejmě si můžete něco podobného připravit smícháním nízkotučného tvarohu s polotučným jogurtem, ale znáte to, občas člověk potřebuje jen rychle něco popadnout z lednice….

Cena kolem 16 Kč.

Tip na svačinu:

Jedno balení tvarohu s jogurtem Madeta dejte do hlubší misky a zasypte 100 g borůvek, malin nebo jahod, případně jejich kombinací.

 

3 – High protein tvaroh bez přidaného cukru (Milbona)

High protein tvaroh Milbona

 

Složení malinové příchuti

50 % tvaroh, 40% jogurtový výrobek (odstředěné mléko, syrovátková bílkovina, jogurtové kultury, 7% maliny, škrob, rostlinné koncentráty (ředkev, sladké brambory, jablko), zahušťovadlo karubin, sladidla acesulfam K, sukralóza, přírodní aroma.

 

Nutriční hodnoty malinové příchuti

100 g 1 kelímek 200 g
Energie(kJ) 295 590
Bílkoviny (g) 12,5 25
Tuky(g) 0,5 1
Z toho nasycené(g) 0,4 0,8
Sacharidy(g) 3,6 7,2
Z toho cukry(g) 3,2 6,4
Vláknina(g) neuvedeno neuvedeno
Sůl (g) 0,14 0,28

 

Proč ho zkusit?

Jestli je něco z toho přehledu opravdovou nutriční ,,bombou“, jsou to právě tvarohy od Milbony. Kromě dobrého základu, tedy kombinace tvarohu s jogurtem ( podobně jako tip číslo 2) je v tomto případě ještě přidaná porce další bílkoviny navíc. Z jednoho kelímku tak získáte neskutečných 25 g bílkovin (ekvivalent 150 g masa).

Tento výrobek je vhodný na svačiny hlavně pro muže, ale také pro ženy, které trápí často silný pocit hladu. Díky složení a nutričním hodnotám má tento tvaroh skvělou sytivou schopnost.

Oproti podobným High protein jogurtům od Milbony je v tvarohu ponechán 0,5 g tuku na 100 g a už tak málo stačí podstatně vylepšit jeho chuťové vlastnosti. Výrobek je bezlepkový.

Existuje v několika ovocných a vanilkové příchuti, která má energetickou hodnotu ještě o něco nižší než varianty ovocné (284 kJ/100 g).

Prodává Lidl za cenu kolem 25 Kč.

Tip na svačinu:

Dejte si tvaroh samotný, vanilkový můžete vylepšit hrstí drobného ovoce.

Další možností je použít ho jako ,,krém“ na Banánový koláč

 

4 – Tvarohová tyčinka v kakaové polevě (Pilos)

 

Proteinová chlazená tyčinka

Složení

65% tvaroh, 16% kakaová tuková poleva (cukr, rostlinné tuky, kakaový prášek, sušená syrovátka, lecitiny, aroma vanilin, mléčná bílkovina, sladidlo maltitol, máslo, konzervant sorban draselný.

 

Nutriční hodnoty

100 g 1 tyčinka 40 g
Energie(kJ) 1293 517
Bílkoviny (g) 22 8,8
Tuky(g) 19 7,6
Z toho nasycené(g) 14,1 5,6
Sacharidy(g) 16 6,4
Z toho cukry(g) 7 2,8
Vláknina(g) neuv neuv
Sůl (g) 0,1 0,04

 

Proč ji zkusit?

Pokud máte rádi chuť Míša dortu, mohla by být tato tyčinka jeho vhodnou náhradou. Při celkem nízké energetické hodnotě, tedy 517 kJ na jednu tyčinku do sebe dostanete skoro 9 g bílkovin a k tomu jen úplně zanedbatelné množství cukru. Nepatrně cukru sice ve složení obsahuje, ale jinak je doslazena maltitolem.

Tvarohové tyčinky srovnání

Oproti klasické tvarohové tyčince ve žlutém obalu má proteinová na 100 g o 314 kJ méně, o 4,8 g méně tuků a o 16,2 g méně cukru. Bílkovin naopak o 8,3 g více.

Tento výrobek ale nedoporučuji úplně bez výhrad. Důvodem je relativně vyšší obsah nasycených tuků, přítomnost konzervantu a skutečnost, že je tyčinka celkem malá. Pocit zasycení po jejím snědení tedy nemusí být zrovna nejlepší.

Prodává Lidl za cenu kolem 10 Kč.

Použití:

Tuto malou tyčinku oceníte ve velkém spěchu, kdy potřebujete sníst něco rychle a bez nutnosti použít lžičku. Hodí se hlavně tehdy, když máte kratší pauzu mezi jídly, třeba kolem 4 hodin mezi snídaní a obědem. Klasická svačina by byla až moc vydatná, ale vynechání svačiny by znamenalo velký hlad před obědem.

Speciální tip od mojí klientky:

Mírně natrhněte obal. Do tyčinky zapíchněte nanukové dřívko a dejte do mrazáku. Jezte místo zmrzliny.

 

5 – Proteinová tyčinka Infinity (Maxsport)

Proteinová tyčinka Infinity Maxsport

 

Složení příchuti mandle a kokos

Bílkovinná směs 31% (koncentrát syrovátkových a mléčných bílkovin, hydrolyzovaný kolagen, sójový bílkovinný izolát), sladidlo: maltitol, mléčná čokoláda se sladidlem 20% (sladidlo: maltitol, kakaové máslo, sušené plnotučné mléko, kakaová hmota, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku, emulgátor: slunečnicové lecitiny) karamelový přípravek 10% [fruktooligosacharidy, slazené kondenzované mléko (mléko, cukr), palmový tuk, zvlhčující látka: glycerol, želatina, sůl], zvlhčující látka: glycerol, pražené mandle 3%, řepkový olej, kokosové vločky 2,4%, sójové bílkovinové lupínky (sójová bílkovina 80%, tapiokový škrob, sůl), aroma, oxid hořečnatý 0,3%, emulgátor: sójové lecitiny.

 

Nutriční hodnoty

100 g 1 tyčinka 55 g
Energie(kJ) 1629 896
Bílkoviny (g) 31 17
Tuky(g) 16 8,8
Z toho nasycené(g) 8,3 4,6
Sacharidy(g) 37 20,4
Z toho cukry(g) 3,6 1,9
Vláknina(g) 6,1 3,4
Sůl (g) 0,6 0,3

Proteinových tyčinek je už dnes na trhu nepřeberné množství. Při hubnutí hraje roli poměr bílkovin vůči sacharidům s tím, že lepší tyčinky neobsahují přidaný cukr. Výhodou této tyčinky je její dobrá dostupnost.

Všechno o proteinových tyčinkách vhodných při hubnutí se dozvíte v Testu proteinových tyčinek

Tyčinka Infinity by dostala v testu 60 bodů ze 100 celkově možných.

 

Prodává například Billa za cenu kolem 43 Kč (v akci za 30 Kč).

 

Související články

Tipy a novinky do jídelníčku při hubnutí – 1. část

Tipy a novinky do jídelníčku při hubnutí – 2.část

 

 

Poznámka

Tento článek je nezávislý, stejně jako vše ostatní na tomto webu.

Deklaruji nulový konflikt zájmů.

Facebook

Články, testy a recepty

Müsli v jídelníčku při hubnutí – jak se vyvarovat nejčastějších chyb ?

Na první pohled by se mohlo zdát, že největší chybou je špatný výběr müsli. Tedy že si někdo vybere výrobek hodně sladký, nebo zapékaný, a tím pádem vysoce kalorický. Je pravda, že rozdíly mezi nimi můžou být až 500 kJ na 100 gramů. Ale 100 g při hubnutí beztak sníst nemůžeme. Při hubnutí bychom si […]

Topinambury – pro hubnutí jako stvořené

Zvenku zrovna krásou neoplývají, ale byla by chyba nechat se odradit a nezkusit je. Topinambury, neboli jeruzalémské artyčoky vám můžou být při hubnutí k užitku z důvodů chuťových i nutričních. Proč jsou topinambury nutričně tak ceněné ? Největší výhodou je obsah prebiotické vlákniny inulinu. Ta ,,krmí“ ve střevě přátelsky působící bakterie, což posiluje zdravé zažívání, […]

Test rostlinných alternativ mléka – které se hodí při hubnutí ?

V poslední době nabízí obchody a kavárny tak velký výběr rostlinných alternativ mléka, že není lehké se v nich vyznat. Navíc, když vás zajímá, jestli jsou vhodné při hubnutí. Na tuto skupinu výrobků můžete nahlížet různě. Z jedné strany se vůbec nic nestane, když je úplně pominete a zůstanete u cappuccina z klasického kravského mléka […]

Teplý salát z kapustiček s feta sýrem, ořechy a brusinkami

Studené saláty v lednu nikdo moc nevyhledává. Proto jsem vám připravila recept na ,,vymazlený“ salát z tepelně upravených kapustiček, v němž najdete jen pár lístků polníčku a proužků mrkve pro barvu, křupavost a objem na talíři. Základem jsou ale čerstvé růžičkové kapustičky uvařené al dente a potom ještě zkaramelizované v horkovzdušné fritéze, případně na pánvi. […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook