Test ovocných jogurtů Jogobella

Test ovocných jogurtů – jak vybírat při hubnutí?

Potraviny v testu

Současný trh je přímo zaplaven ovocnými jogurty, z nichž se ale pro účely hubnutí skoro žádný nehodí. Značka Jogobella nabízí 5 různých typů jogurtů. Bez cukru, bez tuku, s vyšším obsahem bílkovin, polotučný a se sladidlem nebo klasický. Poslouží tedy jako příklad a návod na to, který údaj byste měli na obalu sledovat. Podobně se potom zorientujete při výběru ostatních ovocných jogurtů.

V našem ideálním světě by měl ovocný jogurt mít:

  • vyšší obsah bílkovin (tedy 6-7 g/100g) kvůli sytivé schopnosti a zároveň
  • snížený, ale nenulový obsah tuku (1 -2 g/100g) kvůli dobré chuti a zároveň
  • bez přidaného cukru kvůli lepším výsledkům hubnutí a jako prevence diabetu 2.typu

Jistě, můžete namítnout, že přeci stačí vzít čistý bílý jogurt a ovoce si do něj nakrájet. Ale někdy je potřeba trochu změny. Nebo dostanete chuť na mangový jogurt a kvůli tomu nechcete kupovat celé ovoce. Ovocný jogurt navíc vždycky chutná trošku jinak.

 

Který z ovocných jogurtů je při hubnutí nejvhodnějším kompromisem? Na co se dívat při čtení etiket?

Odpověď vám dá Test ovocných jogurtů.

 

Klasická Jogobella  – 3 krát více sacharidů (a cukru) než bílkovin

Při hubnutí raději ne

Jogobella klasická

Složení

Mléko, 18% ovocná složka (35% borůvky, cukr, aroma), mléčné bílkoviny, zahuštěné mléko, cukr, jogurtová kultura.

Cena kolem 13 Kč

 

Nutriční hodnoty borůvkové  příchuti

100 g 1 kelímek – 150g
Energie(kJ) 370 555
Bílkoviny (g) 3,5 5,25
Tuky(g) 2,7 4
Z toho nasycené(g) 1,8 2,7
Sacharidy(g) 11,3 17
Z toho cukry(g) 10,7 16
Vláknina(g) neuv. neuv
Sůl (g) 0,14 0,2

Hodnocení

Přestože není energetická hodnota ani obsah tuku u tohoto typu jogurtu vysoká, pro hubnutí je nevýhodný vyšší obsah cukru. Místo 16 g na 1 kelímek můžete mít jogurt s polovičním množstvím (Jogobella bez přidaného cukru).

 

Jogobella Protein – sacharidů a bílkovin skoro stejně

Při hubnutí docela dobrý kompromis

Jogobella protein

Složení

Mléko, mléčné bílkoviny, 18% ovocná složka (35% borůvky, 15% borůvkové pyré z koncentrátu cukr, aroma), cukr, jogurtová kultura.

Cena kolem 15 Kč

Nutriční hodnoty borůvkové příchuti

100 g 1 kelímek – 150g
Energie(kJ) 342 513
Bílkoviny (g) 6,7 10
Tuky(g) 1,1 1,65
Z toho nasycené(g) 0,8 1,2
Sacharidy(g) 9,8 14,7
Z toho cukry(g) 9,1 13,6
Vláknina(g) neuv. neuv.
Sůl (g) 0,19 0,28

Hodnocení

Obsah tuku je přímo ideální, tedy 1,1 g/100 g a 10 g bílkovin v 1 kelímku není málo. Škoda, že nemá o něco méně cukru. Narozdíl od všech výrobků označených nálepkou ,,protein“ není předražený. Máte-li vyšší fyzickou zátěž, vůbec se ho nemusíte bát.

 

Jogobella bez cukru a bez sladidel – návrat ke zdravému rozumu

Jogobella bez cukru a sladidel

Cena kolem 16 Kč

Složení

Mléko, mléčné bílkoviny, 18% ovocná složka (44% broskve, 39% mango, aroma), inulin,  jogurtová kultura.

 

Nutriční hodnoty broskovo-mangové příchuti

100 g 1 kelímek – 150g
Energie(kJ) 322 483
Bílkoviny (g) 4,3 6,45
Tuky(g) 3 4,5
Z toho nasycené(g) 2 3
Sacharidy(g) 5,8 8,7
Z toho cukry(g) 5 7,5
Vláknina(g) 3 4,5
Sůl (g) 0,15 0,22

Hodnocení

Jogurt s ovocem, který cukr ani sladidlo nepotřebuje. Na první ochutnání vás překvapí tím, jak je málo sladký, ale pro většinu lidí je tohle příjemnější než přeslazenost. Senzorickou kvalitu zlepšuje to, že výrobce v jogurtu ponechal 3 g tuku/100 g. Jedná se tedy o polotučný jogurt. Poměr bílkovin vůči sacharidům je v podstatě 1:1 a k tomu má jogurt ještě celkem slušné množství vlákniny z ovoce a inulinu.

 

Jogobella Light – když je chuť na sladké

Jogobella light

Složení

Mléko, višně, fruktózový sirup, mléčné bílkoviny, zahuštěné mléko, barvící koncentráty: koncentrát z červené řepy, koncentrát z karotky, aronie a hroznů, sladidla: aspatram, acesulfam K, aroma, jogurtová kultura.

Cena kolem 15 Kč.

Nutriční hodnoty višňové příchuti

100 g 1 kelímek – 150g
Energie(kJ) 268 402
Bílkoviny (g) 4 6
Tuky(g) 1,1 1,65
Z toho nasycené(g) 0,8 1,2
Sacharidy(g) 8,4 12,6
Z toho cukry(g) 7,8 11,7
Vláknina(g) neuv. neuv.
Sůl (g) 0,15 0,22

Hodnocení

Jeden kelímek má jen 402 kJ a přestože jen 1,1 g tuku/100 g, chuti tento malý, ale nenulový obsah tuku pomáhá. Obsahuje dvojnásobek sacharidů vůči bílkovinám, ale je celkem příjemně sladký aniž by byla sladidla znát v dochuti (je to dáno kombinací s fruktózou). Pokud tedy máte chuť na sladké, dejte si ho bez obav. V jídelníčku může být klidně jako regulérní svačina zvlášť když jste měli třeba o něco vydatnější snídani nebo oběd.

 

Jogobella 0% – když už byste vlastně neměli nic jíst (a stále máte hlad nebo chuť)

Jogobella nula tuku i cukru

Složení

Mléko, 18% ovocná složka (23% ostružiny, oligofruktózový sirup, 12% borůvky, 8% bezinky, 4% jahody, 3% maliny, barvící koncentráty: koncentrát z červené řepy, koncentrát z karotky, aronie a hroznů; aroma, sladidla: aspartam, acesulfam K), mléčné bílkoviny, jogurtová kultura, 0,1% tuku, 0% přidaného cukru (obsahuje přirozeně se vyskytující cukry).

Cena kolem 13 Kč

Nutriční hodnoty příchuti lesní plody

100g 1 kelímek – 150g
Energie(kJ) 195 292
Bílkoviny (g) 4,3 6,45
Tuky(g) 0,1 0,15
Z toho nasycené(g) 0,1 0,15
Sacharidy(g) 5 7,5
Z toho cukry(g) 4,5 6,75
Vláknina(g) neuv. neuv.
Sůl (g) 0,15 0,22

Hodnocení

Jogurt má 18 % ovocné složky, dále obsahuje mléčné bílkoviny a jogurtovou kulturu. Přislazen je aspartamem a acesulfamem. Je mi jasné, že mnoho lidí tato sladidla kritizuje a je jasné, že ve větším množství můžou poškozovat střevní mikrobiom. Je nutno si uvědomit, jak malé množství sladidla do sebe člověk v jednom kelímku jogurtu dostane. Oproti nápojům se sladidly (třeba cola light nebo zero) je toto množství zanedbatelné.

Pokud vás po obědě nebo po večeři přepadne chuť na sladké nebo i skutečný hlad a váš energetický ,,příděl“ je již vyčerpán, dejte si ho, kvůli tomu rozhodně neumřete. Lepší než sníst polovinu čokolády.

 

Většina ostatních firem dodává většinou jen ovocné jogurty polotučné a zároveň sladké, tedy stejný typ jako klasická Jogobella, ale můžete zkusit tyto dva novější druhy jogurtů:

High protein jogurt  (Ehrmann)

Nutričně zajímavé jsou jogurty Ehrmann, které mají vysoký obsah bílkovin (10g/100g), bez přidaného cukru (slazené směsí erythritolu, sukralózy a acesulfamu), ale obsah tuku mají jen 0,3 g/100g. To nemusí vyhovavat každému. Pokud se naopak snažíte držet tuky nízko, je to velmi dobrá volba.

Nicméně za jogurt zaplatíte kolem 44 Kč (někdy bývá v akci o 10 Kč levnější)

 

Jogurt Ehrmann protein a bez cukru

 

Jen jogurt a ovoce (Mlékárna Kunín)

 

Jogurt kunín bez cukru

Pokud chcete ovocný jogurt bez přidaného cukru, můžete zkusit tuto řadu. Bílkovin vám moc nedodá (3,7g/100g), ale chuťově je příjemný tím, že má 2,7 g tuku/100g. Stojí kolem 15 Kč.

Nevýhoda? Seženete ho jen opravdu málokde (zatím).

 

Co by vás mohlo zmást?

Obsah cukru v žádném jogurtu nemůže být nikdy nulový Ani v bílém jogurtu tedy nemůže to být nižší než 3,5 g/100g, v ovocném 4,5 g/100g. Jogurt vždy obsahuje cukr původem z mléka, který ničemu nevadí a ovocný má ještě k tomu cukr z ovoce. Ten samozřejmě v takto malém množství také hubnutí nebrání.

Shrnutí

Pokud si budete vybírat jogurt, který neznáte, podívejte se vždy nejdříve na tabulku nutričních hodnot. Podle svých aktuálních preferencí zkontrolujte množství tuku a cukru.

Při hubnutí může být tuk mezi 0,1 – 3 g/100g a cukr ideálně do 5, maximálně do 9 g/100g podle stupně vaší fyzické aktivity a podle toho, jak moc jste nebo nejste v hubnutí úspěšní.

Samotná energetická hodnota jogurtu vám tolik neřekne, ale:

pokud je vyšší než 400 kJ/100g  – raději neberte, přidaný cukr v něm bude skoro na jisto (i když se může ve složení různě maskovat, například jako glukózový sirup)

pokud je nižší než 200 kJ/100g – nemůžete se splést, pravděpodobně bude mít málo tuku a bude slazený nekalorickým sladidlem

Související články

Velký test bílých jogurtů: které hodnoty sledovat při hubnutí?

Prohlášení

Nutriční hodnocení bylo provedeno na základě údajů, které deklaruje výrobce na obalu. Chuťové hodnocení je přiznaně subjektivní.

Výběr vzorků ani znění článku nebylo ovlivněno žádnou výrobní ani prodejní firmou. Prohlašuji tedy nulový konflikt zájmů.

Facebook

Články, testy a recepty

Letní jídelníčky pro zdravé hubnutí – aktualizace 2024

Aktualizovaný e-book Letní jídelníčky pro zdravé hubnutí vám přináší návrh kompletního stravování na sedm dní ze sezónních surovin. Novinkou je kapitola věnovaná grilování. Jak to udělat, aby se vaše zdravé hubnutí kvůli častému grilování nezastavilo. Kromě konkrétních doporučení k výběru surovin na gril a jejich množství v knize najdete 5 nových receptů na neokoukané zeleninové […]

Poradna pro zdravé hubnutí s MUDr. Václavou Kunovou

Poradna bude fungovat i nadále. Budou v ní pokračovat kolegové nutriční terapeuti, kterým chci předat metodiku rozumného hubnutí a všechny zkušenosti za ty roky načerpané. A to vše už od podzimu tohoto roku. Já budu samozřejmě dál: psát články na rozumnehubnuti.cz vydávat e-booky točit videa na youtube testovat potraviny na herohero.co a v přípravě je také […]

Nejlepší bílé jogurty při hubnutí

Jogurty jsou ve výživě důležité a jíme je kvůli bílkovinám, vápníku a živým bakteriálním kulturám. Při hubnutí bychom měli vybírat takové, které dodají výše uvedené, ale zároveň nebudou mít zbytečně vysokou energetickou hodnotu. Hluboko zakořeněný mýtus, že čím víc tuku, tím víc živin, vůbec neplatí. S jedinou výjimkou, kterou jsou vitaminy rozpustné v tucích. Pokud […]

Jarní jídelníčky pro zdravé hubnutí – aktualizace 2024

Aktualizovaný e-book Jarní jídelníčky pro zdravé hubnutí vám přináší návrh kompletního stravování na sedm dní ze sezónních surovin. Jídelníčky s celkovou energetickou hodnotou kolem 6500 kJ/den obsahují vyšší množství bílkovin a díky strategickým kombinacím se sacharidy o nižším glykemickém indexu udržují vyrovnanou celodenní glykemickou křivku. Tím pádem byste po celý den neměli pociťovat hlad ani […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook