Archív pro rubriku Recenze

Autorka Tabitha Hume se v knize zabývá problematikou metabolického syndromu (syndromu X, neboli Reavenova syndromu). Dokonale a hravě vysvětluje jeho vliv na celkový metabolismus tak, aby všichni byli schopni pochopit podstatu tohoto onemocnění. Přestože se vyskytuje již u 30% dospělé populace a má stále tendenci narůstat (dokonce i v zemích třetího světa), většina lidí ani neví, že vůbec existuje. (more…)

labuznik.jpgJak hubne labužník? Hubnout neznamená hladovět.
Václava Kunová, Vladimír Poštulka
(Grada, 2006)

Ne, opravdu to není provokace. Láska k jídlu a k vaření vám může velice usnadnit hubnutí jako takové.
Stačí se jen vymanit ze zajetých kolejí, rozhlédnout se kolem sebe a ještě lépe do světa. Pochopit, které potraviny vám přinesou chuťový zážitek, aniž by zatěžovaly nadbytečnou energetickou hodnotou. Přestat zkoušet jíst samotnou (= suchou) zeleninu, kuřecí prsa na vodě nebo jogurty bez tuku. Pan Poštulka, gurmet – kritik píše o známých i méně známých druzích zeleniny, rybách , sýrech a dalších zdravých potravinách s rozhledem, který obohatí vaše znalosti a poetikou, která vás bude inspirovat. Samozřejmě nechybí konkrétní pohled výživáře (V. Kunová) na všechny skupiny potravin, zdůvodnění jejich přínosů pro účely redukce váhy a desítky tipů na snídaně, obědy, svačiny i večeře. V závěru knihy naleznete recepty na méně kalorické ale chuťově atraktivní pokrmy.

Podrobnosti o publikaci, obsah a ukázky najdete na :
http://www.grada.cz/katalog/kniha/jak-hubne-labuznik/

otazky.jpgZdravá výživa a hubnutí v otázkách a odpovědích
MUDr. Václava Kunová
Grada, 2005

Obecná informovanost o problematice zdravé výživy je v současné době již na velmi vysoké úrovní. Stále se však objevují mnohé nejasnosti, které vyplývají často z protichůdných informací v různých mědiích.

Tato kniha vznikla z nějvětší části na základě podnětů a dotazů vás, čtenářů internetových stránek Společnosti STOB, zčásti klientů kurzů snižování nadváhy či individuální poradny snižování nadváhy. Většina dotazů se tedy zabývá souvislostmi zdravé výživy a hubnutí. Čtenářský zájem se však soustřeďuje i na výživu v dětském věku, v těhottensví a při kojení, pitný režim, výběr zdravých druhů tuků apod. Knihu doplňují tabulky obsahu některých látek v potravinách (vláknina, sodík, cholesterol a další) a rozbor řady jídelníčků s uvedením možností pro jejich zlepšení.

Doporučená cena 139 kč
Podrobný obsah a ukázky najdete na www.grada.cz

supersizeme.jpgFilm “Super size me” volně přeloženo může znamenat “Vykrm mě” – 9.2.2006 přijde do českých kin. Dokument odpovídá na otázku, jak se skutečně podepíše pavidelná konzumace fast food stravy na naší postavě a zdraví. Mladý a zdravý muž Morgan Spurlock, autor snímku, podnikl sám na sobě téměř nehumánní pokus a celý měsíc se stravoval jen v restauracích Mc Donald.
(more…)

Hubneme s rozumem, zdravě a natrvalo
PhDr. Iva Málková

knihasm.jpgMáte kila navíc? Vyzkoušeli jste již všemožné metody, jak zhubnout? Jste odborníky na nejrůznější diety? Nebo jste třeba jen krátkodobě nespokojeni se svou postavou po mateřské, po pár letech sedavého zaměstnání? Pokud se vás tato problematika týká, je tato kniha určena právě vám.
(more…)

gluk_rev.jpgGlukózová revoluce
Jennie Brand-Miller, Kaye Foster-Powell
(nakladatelství Triton, 2004)

V roce 2004 vyšel u nás překlad knihy autorek Bran-Millerové a Foster-Powellové z Austrálie. Glukózová revoluce má podtitul : Pro přiměřenou váhu, stabilní hladinu krevního cukru a optimální zdraví. Principem hubnutí je jedině a pouze sledování glykemického indexu potravin, žádné počítání kilojoulů ani gramů tuku se nevyžaduje.
(more…)

dieta_gi.jpgDieta GI
Helen Foster
(Ottovo nakladatelství, 2004)

Nádherná lesklá obálka vás jistě v knihkupecví zaujme na první pohled. Váš zkušený mozek se ale vzápětí zeptá: není tato okázalost na úkor kvality? Nesnaží se nás nakladatel jen nalákat krásnými fotografiemi ovoce a zeleniny, které jsou tolik „k nakousnutí“, že by možná mnoho mužů zanevřelo na fotografie zcela jiného žánru v pánských časopisech? Naštěstí, podařilo se skloubit informační hodnotu s líbivostí a kniha může bez problémů plnit svůj účel.
(more…)

Labužníkův lexikon
Vladimír Poštulka
vydalo nakladatelství Paseka
doporučená cena 399 Kč

lexikon.jpgMáte dojem, že hubnutí souvisí spíše s asketismem a knize, jež má v názvu slovo labužník byste se v knihkupectví raději vědomě vyhnuli? V praxi se ale ukazuje, že lepší výsledky v hubnutí dosahují ti, kteří mají k vaření pozitivní vztah.

Dokáží si totiž vytvořit pestrý jídelníček, při němž nehrozí stereotyp(který může být příčinou předčasného ukončení hubnutí). I tato publikace může být cenná proto, že rozšiřuje naše kulinářské obzory a dává nám chuť pokračovat v započatém úsilí.
(more…)

klinicka_obezitologiesm.jpgZáklady klinické obezitologie
Doc. MUDr. Vojtěch Hainer a kolektiv
Grada, 2004

Prevalence obezity v evropských zemích je v současné době 10-40 % a Česká republika zaujímá čelní místa ve všech statistikách. Tento jev jde na vrub stoupající energetické bilanci (příjem energie je vyšší než výdej). V některých zemích (mezi ně patří i ČR) se v posledních letech průměrný příjem energie nezvýšil, významně ale poklesla pohybová aktivita. Obezita je, jak známo, celosvětovou epidemií a chorobou, která na sebe „strhává“ nemoci další. Tento trend je zapotřebí zastavit. Zda se takový úkol alespoň zčásti podaří vyřešit, je otázkou. Každopádně je k tomu zapotřebí zlepšit obecnou informovanost, zejména mezi praktickými lékaři. Pro všechny odborníky, kteří přicházejí do kontaktu s obézními pacienty, je určena kniha Základy klinické obezitologie.
(more…)

zdrava_vyziva.jpgZdravá výživa
Autor MUDr. Václava Kunová
Grada, 2004

V dnešní době, kdy jsme neustále obklopováni zaručenými teoriemi, dietami či přípravky na rychlou redukci váhy, na „očistu organismu“ a pod. je nezbytně nutné podávat co nejvíce informací o správné výživě a rozumném hubnutí. To knížka Zdravá výživa splňuje stoprocentně.

Srozumitelným jazykem nás autorka seznámí s novou pyramidou zdravé výživy (škoda že není v barevném provedení), dále se základními živinami, vitaminy, minerály a vlákninou. Srozumitelně jsou vysvětleny frekventované pojmy, pod kterými si však často laikové nedovedou nic konkrétniho představit, jako jsou antioxidanty, probiotika, fytoestrogeny, funkční potraviny apod. Teoretické poznatky z racionální výživy jsou vždy zasazeny do praktického rámce, takže čtenář se nejen dozví spoustu zajímavých informací, ale je naděje, že je uvede i do praxe a že si sestaví jídelníček podle daných doporučení. Kniha podává ucelený přehled o výživě a přivede čtenáře k pochopení, že výživa není pouze o zdravých či nezdravých potravinách, ale o zdravém životním stylu. Závěrečná kapitola „Výživa v otázkách a odpovědích“ je další inspirací pro čtenáře, jak nepodlehnout mýtům a zároveň, jak konkrétně převést získané poznatky do svého života. Též tabulky nutričních hodnot usnadní cestu k zdravějšímu stravování.

Podrobnosti a úryvky z knihy najdete na www.grada.cz

TOPlist