Skyr nápoj bez přidaného cukru

Recenze

Může se nám to líbit nebo ne, ale faktem je, že jakýkoli výrobek s názvem ,,skyr“ vnímá spotřebitel stejně jako kdyby obal hlásal: ,,vhodné pro hubnutí“. Nebo alespoň pro zdravý životní styl. Skyr je potravina s přirozeně nízkým obsahem tuků a zároveň vysokým podílem bílkovin neboli proteinů, které jsou při hubnutí zásadní. Bohužel někteří výrobci efekt bílkovin ničí přídavkem většího či menšího množství cukru. Ten naopak proces hubnutí blokuje.

V tomto článku se dozvíte co to je skyr a jak si vybrat variantu vhodnou pro hubnutí. Přečtete si recenzi nápoje skyr od firmy Milbona.

 

Co je to vlastně skyr?

Skyr patří mezi vysokoproteinové nízkotučné výrobky s dlouholetou tradicí výroby na Islandu.

Podrobnosti o skyru, jeho vlastnostech a vhodnosti při hubnutí jsem psala v článku Skyr.

Na trhu existuje v mnoha variantách od různých výrobců. Většinou v kelímku jako neochucený (při hubnutí ideální) nebo ochucený. Ten bývá většinou zatížený značným množstvím přidaného cukru a nezbývá než si vždy prostudovat složení a tabulku nutričních hodnot. Totéž se týká nápojů na bázi skyru. Většinou se v nich přidanému cukru nevyhnete. I když se někteří výrobci chlubí sníženým obsahem, stejně cukru ve výrobku bývá kolem 10 g/100 ml, což při vypití celé lahvičky vyskočí na 30 g! Takové výrobky můžou být součástí jídelníčku sportujících štíhlých dětí a dospívajích, ale při hubnutí jsou nevhodné. Totéž platí pro zmrzliny ze skyru, o nichž byla řeč v testu zmrzlin na těchto stránkách, v němž zmrzlina skyru získala 40 bodů za 100.

Jediný skyr ochucený, ale bez cukru býval k vidění v prodejnách Lidl, ale při poslední návštěvě jsem ho hledala marně. Díky jeho nutričním hodnotám jsem ho zařadila do návrhu jídelníčku na srpen 2018. Doufejme, že nebude nahrazen variantou s cukrem.

 

Jak je to u nápojů Skyr od firmy Milbona? Jsou vhodné při hubnutí?

Tyto nápoje existují ve čtyřech příchutích: borůvka, jahoda s granátovým jablkem, pomeranč s vanilkou a broskev s passion fruit. Prodává je supermarket Lidl. Složení a nutriční hodnoty jsou u všech příchutí skoro stejné.

Složení příchuti pomeranč a vanilka

60 % mléčná bílkovina, syrovátkový výrobek, pitná voda, 9% pomerančová šťáva z koncentrátu, citronová šťáva z koncentrátu, přírodní vanilkové aroma, přírodní pomerančové aroma, sladidla aspartam a acesulfam K, mlékárenské kultury, mikrobiální syřidlo.

Nutriční hodnoty příchuti pomeranč a vanilka

100 ml 1 balení – 330 ml
Energie(kJ) 230 759
Bílkoviny (g) 7,3 24
Tuky(g) 0,2 0,66
Z toho nasycené(g) 0,1 0,33
Sacharidy(g) 5,2 17,1
Z toho cukry(g) 4,8 15,8
Vláknina(g) neuvádí neuvádí
Sůl (g) 0,1 0,3

 

Pozitiva

  • velká nálož bílkovin (jedno balení nápoje vám dá stejně bílkovin jako například 100 g krůtího masa)
  • bez přidaného cukru (jediný cukr pochází z ovocné složky a mléka)
  • velmi nízký obsah tuku
  • chuťově příjemný, nepřeslazený, osvěžující
  • cena kolem 20 Kč

V anketě na instagramu se 88% čtenářů vyjádřilo, že jim tyto nápoje chuťově vyhovují.

Negativa

  • horší dostupnost (lze koupit jen v supermarketu Lidl)
  • sladidla aspartam a acesulfam už by dnes bylo možné nahradit modernějšími (sukralózou, stevií nebo ideálně erythritolem)
  • na fakt, že se jedná o nápoj bez cukru by bylo vhodné upozornit na čelní straně obalu

 

Příklad zakomponování tohoto nápoje do celodenního jídelníčku najdete v návrhu jídelníčku na květen 2018.

Shrnutí

Skyr nápoje bez cukru jsou dobrým řešením, když potřebujete vyřešit dopolední nebo odpolední svačinu za poklusu a potřebujete se nasytit a napít zároveň. Mějte na paměti, že ochucené mléčné výrobky, byť bez cukru, nesmí z jídelníčku vytlačit bílé jogurty, tvarohy apod. Smíchání neochucených mléčných výrobků s čerstvým ovocem by vždy mělo mít přednost.

Pokud vám tyto nápoje vyhovují, dávejte si je, ale nemělo by to být častěji než dvakrát za týden.

Poznámka

Tato recenze je nezávislá, stejně jako vše ostatní na tomto webu.

Deklaruji nulový konflikt zájmů.

Facebook

Články, testy a recepty

Müsli v jídelníčku při hubnutí – jak se vyvarovat nejčastějších chyb ?

Na první pohled by se mohlo zdát, že největší chybou je špatný výběr müsli. Tedy že si někdo vybere výrobek hodně sladký, nebo zapékaný, a tím pádem vysoce kalorický. Je pravda, že rozdíly mezi nimi můžou být až 500 kJ na 100 gramů. Ale 100 g při hubnutí beztak sníst nemůžeme. Při hubnutí bychom si […]

Topinambury – pro hubnutí jako stvořené

Zvenku zrovna krásou neoplývají, ale byla by chyba nechat se odradit a nezkusit je. Topinambury, neboli jeruzalémské artyčoky vám můžou být při hubnutí k užitku z důvodů chuťových i nutričních. Proč jsou topinambury nutričně tak ceněné ? Největší výhodou je obsah prebiotické vlákniny inulinu. Ta ,,krmí“ ve střevě přátelsky působící bakterie, což posiluje zdravé zažívání, […]

Test rostlinných alternativ mléka – které se hodí při hubnutí ?

V poslední době nabízí obchody a kavárny tak velký výběr rostlinných alternativ mléka, že není lehké se v nich vyznat. Navíc, když vás zajímá, jestli jsou vhodné při hubnutí. Na tuto skupinu výrobků můžete nahlížet různě. Z jedné strany se vůbec nic nestane, když je úplně pominete a zůstanete u cappuccina z klasického kravského mléka […]

Teplý salát z kapustiček s feta sýrem, ořechy a brusinkami

Studené saláty v lednu nikdo moc nevyhledává. Proto jsem vám připravila recept na ,,vymazlený“ salát z tepelně upravených kapustiček, v němž najdete jen pár lístků polníčku a proužků mrkve pro barvu, křupavost a objem na talíři. Základem jsou ale čerstvé růžičkové kapustičky uvařené al dente a potom ještě zkaramelizované v horkovzdušné fritéze, případně na pánvi. […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook