Tipy a novinky hubnutí

Tipy a novinky do jídelníčku při hubnutí – 4.část

Výživa při hubnutí

Obchody na nás neustále chrlí spousty zdravě se tvářících potravin, mnoho z nich ale nesplňuje kritéria důležitá při hubnutí. Vybírám pro vás takové výrobky, které dávají smysl a mohly by vám pomoci jídelníček zpestřit. Neznamená to, že je jíst musíte nebo že bez nich nezhubnete. Pročtěte si jejich popis a složení a rozhodněte se, které vám jsou sympatické. Některé z nich jsou na trhu úplně nově, jiné už pár měsíců, ale zasluhují si pozornost.

Projděte si předchozí části tipů a novinek

Tipy a novinky do jídelníčku při hubnutí – 1.část

Tipy a novinky do jídelníčku při hubnutí – 2.část

Tipy a novinky do jídelníčku při hubnutí – 3.část

 

1 – Cereali mražená zelenina s přílohou (Bonduelle) –  1 balení – 400 g

Bonduelle zelenina s přílohou

Složení

Zelené fazolové lusky, vařený ječmen, voda, vařená špalda, rajčata, červená paprika, kukuřice, cibule.

Nutriční hodnoty

100 g 1 porce – 1/2 balení = 200 g
Energie(kJ) 252 504
Bílkoviny (g) 2,4 4,8
Tuky(g) 0,6 1,2
Z toho nasycené(g) 0,1 0,2
Sacharidy(g) 9,4 18,8
Z toho cukry(g) 2,3 4,6
Vláknina(g) 3,6 7,2
Sůl (g) 0,01 0,02

 

Proč ji zkusit?

Celozrnné obiloviny ve své původní podobě, tedy vařená pšenice špalda nebo ječmen (kroupy), jsou vynikajícím zdrojem vlákniny. Ta je při hubnutí enormně důležitá k lepšímu pocitu zasycení a zabránění glykemických vzestupů po jídle. Vláknina z ječmene navíc pomáhá při vyšší hladině cholesterolu v krvi. Pokud si uvaříte k obědu klasickou rýži nebo těstoviny, nic špatného na tom není, ale vlákninu pak musíte ,,dohnat“ někde jinde. Mražená zelenina s obilovinami vám v jedné dvousetgramové porci poskytne 7,2 g vlákniny, čímž máte více než 25 % doporučené denní dávky splněné.

Výhodou této mražené směsi je fakt, že odpadá dlouhé vaření obilných zrnek. To znamená, že dvě ze tří komponent zdravého oběda, tedy zeleninu a přílohu, máte k dispozici ihned a bez práce. Stačí pak už jen doplnit bílkoviny.

 

Tip na 2 rychlé obědy do práce, když máte méně než 15 minut na vaření

Na větší pánvi s poklicí rozehřejte 2 čajové lžičky oleje. Osmahněte kuřecí nebo krůtí prsa nakrájená na kostky. Použijte 100 -150 gramů v syrovém stavu na každou porci. Osolte, opepřete a můžete přidat mleté chilli. Krátce na mírno poduste pod pokličkou. Přidejte balíček zeleniny s obilovinami, znovu přiklopte a nechte jen několik minut změknout.

Budete mít sice k obědu 2 dny po sobě totéž, ale budete je mít vyřešené s minimální časovou náročností, což bych řekla, že za to stojí. Místo masa můžete úplně stejně připravit rybu (treska, losos) nebo krevety. Nebo přidat 2 vařená vejce na každou porci. Pokud byste měli jen 5 minut času, připravte zeleninovou směs a jako zdroj bílkovin nakrájejte uzené tofu.

Cena přibližně 60 Kč (30 Kč na porci)

 

2 – Activia nápoj bez cukru a bez sladidel (Danone)

Nápoj Activia bez cukru

 

Složení příchuti jablko, třešeň a banán

Odstředěné mléko, banánové pyré, koncentrát jablečné šťávy, sušený syrovátkový permeát, jablečné pyré, třešně, smetana, citrusová vláknina, přírodní aromata, jogurtové kultury a Bifidus ActiRegularis® , koncentrát šťávy z černé mrkve, koncentrát citronové šťávy.

Nutriční hodnoty

100 g 1 balení 270 g
Energie(kJ) 172 464
Bílkoviny (g) 3 8,1
Tuky(g) 0,5 1,35
Z toho nasycené(g) 0,3 0,81
Sacharidy(g) 6 16,2
Z toho cukry(g) 5,7 15,4
Vláknina(g) 0 0
Sůl (g) 0,1 0,27

 

Proč ho zkusit?

Pokud vám nechutnají zakysané mléčné nápoje bez příchuti, preferujete ovocné, ale chcete se vyhnout cukru i sladidům zároveň. Activia nápoj neobsahuje ani jedno, ani druhé. Velká většina ochucených kefírů, které najdete v obchodech, obsahuje velké množství přidaného cukru, což znamená, že se pro hubnutí nehodí. V každých 100 ml může být klidně 11 g cukru. Je to součet množství cukru pocházejícího z ovoce a cukru mléčného, které nevadí, ale v čísle je zahrnut cukr přidaný. I když se někdy maskuje pod názvem glukózo- fruktózový sirup.

Tip na svačinu

Jedno balení vám pomůže vyřešit svačinu za poklusu a zároveň dodá i tekutiny. Dají se najít nápoje s vyšším obsahem bílkovin, ale 8 gramů na balení není vůbec špatné. Velmi silně doporučuji tento nápoj dětem se sklonem k přibírání nebo již obézním. Pomůže jim to nezvyknout si nebo postupně odvykat přeslazeným chutím.

Cena přibližně 34 Kč

 

3 – Rostlinná alternativa jogurtu s ovocem bez přidaného cukru (Sojade)

Sójový jogurt bez cukru

 

Složení příchuti borůvka a třešeň

Sojový nápoj, ovoce – borůvka, třešeň, jablečný koncentrát, tapiokový škrob, přírodní aroma,vybrané živé kultury Bifidus a Acidophilus.

Nutriční hodnoty příchuti borůvka a třešeň

100 g 1 porce -1/2 balení = 200 g
Energie(kJ) 248 496
Bílkoviny (g) 3,9 7,8
Tuky(g) 2,3 4,6
Z toho nasycené(g) 0,3 0,3
Sacharidy(g) 5,6 11,2
Z toho cukry(g) 4,8 9,6
Vláknina(g) 0 0
Sůl (g) 0,1 0,2

 

Proč ho zkusit?

V poslední době se doslova roztrhl pytel s nejrůznějšími rostlinnými alternativami jogurtů, sýrů, dezertů apod. Valná většina z nich se pro hubnutí nehodí z důvodu malého zastoupení bílkovin, absenci vápníku, kvůli kterému bychom je měli konzumovat. Navíc bývají často chuťově problematické a drahé. Alternativy jogurtů na bázi sójového nápoje, tedy sójového mléka, kterému se ale nesmí říkat mléko :), jsou výjimkou. Bílkovin mají stejně jako jogurty z mléka kravského a vápníku obsahují také stejně. Proč si je ale dávat, když jsou o dost dražší ? Protože sójová bílkovina pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Obzvláště doporučeníhodné jsou pro ženy ve věku kolem menopauzy. Sójové izoflavonoidy pomáhají tlumi nepříjemné klimakterické symptomy.

Sojade je navíc chuťově velmi povedený, ovocný, ale bez přidaného cukru a bez sladidel.

Tip:

Dávejte si běžné jogurty na bázi kravského mléka třeba pětkrát týdně a dvakrát týdně můžete zařadit sójovou alternativu.

Cena přibližně 100 Kč (50 Kč na porci), ale občas seženete v ceně kolem 60 Kč.

 

5 – Proteinová tyčinka bez přidaného cukru (Corny)

Tyčinka corny protein

 

Složení příchuti kokos

Mléčná čokoláda se sladidlem maltitol, kakaové máslo, sušené mléko, kakaová hmota, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku
emulgátor lecitin, sojová bílkovina, syrovátková bílkovina, mléko, sladidlo, zvlhčující látka E422 glycerol, řepkový olej, mléčná bílkovina, kokos strouhaný 3 %,
sójové vločky.

Nutriční hodnoty příchuti kokos

100 g 1 tyčinka 50 g
Energie(kJ) 1596 798
Bílkoviny (g) 30 15
Tuky(g) 19 9,5
Z toho nasycené(g) 7,1 3,5
Sacharidy(g) 29 14,5
Z toho cukry(g) 3,5 1,75
Vláknina(g) 7,3 3,6
Sůl (g) 0,25 0,12

Proč ji zkusit?

Proteinových tyčinek je už dnes na trhu nepřeberné množství. Většina proteinovek dnes už příliš cukru neobsahuje, místo něj jsou slazené nekalorickými sladidly. Mnoha lidem se ale často zdají chuťově dost přeslazené. Výhodou Corny protein je právě nižší intenzita sladkosti a také její dobrá dostupnost.

Všechno o proteinových tyčinkách vhodných při hubnutí se dozvíte v Testu proteinových tyčinek

Tyčinka Corny protein by dostala v testu 70 bodů ze 100 celkově možných.

Prodává například Billa za cenu kolem 42 Kč, ale seženete ji na benzinkách, v drogeriích nebo na různých e-shopech.

 

Související články

Tipy a novinky do jídelníčku při hubnutí – 1. část

Tipy a novinky do jídelníčku při hubnutí – 2.část

Tipy a novinky do jídelníčku při hubnutí – 3.část

 

 

Poznámka

Tento článek je nezávislý, stejně jako vše ostatní na tomto webu.

Vzorky potravin k hodnocení hradím z vlastních prostředků.

Deklaruji nulový konflikt zájmů.

Facebook

Články, testy a recepty

Jak si sestavit pitný režim, abyste nemuseli pít celý den jenom vodu ?

Klasická doporučení pitného režimu stojí na vodě. Ne, nechci význam tekutin zpochybňovat. Naopak, při hubnutí je jejich důležitost ještě vyšší. Úvodní provokativní věta měla jen přitáhnout vaši pozornost k faktu, že nemusíte pít celý den JEN A JEN VODU. Jak je to možné ? Vždyť se stále tvrdí, že voda, kterou pijeme nesmí mít ani […]

Letní jídelníčky pro zdravé hubnutí – aktualizace 2024

Aktualizovaný e-book Letní jídelníčky pro zdravé hubnutí vám přináší návrh kompletního stravování na sedm dní ze sezónních surovin. Novinkou je kapitola věnovaná grilování. Jak to udělat, aby se vaše zdravé hubnutí kvůli častému grilování nezastavilo. Kromě konkrétních doporučení k výběru surovin na gril a jejich množství v knize najdete 5 nových receptů na neokoukané zeleninové […]

Poradna pro zdravé hubnutí s MUDr. Václavou Kunovou

Poradna bude fungovat i nadále. Budou v ní pokračovat kolegové nutriční terapeuti, kterým chci předat metodiku rozumného hubnutí a všechny zkušenosti za ty roky načerpané. A to vše už od podzimu tohoto roku. Já budu samozřejmě dál: psát články na rozumnehubnuti.cz vydávat e-booky točit videa na youtube testovat potraviny na herohero.co a v přípravě je také […]

Nejlepší bílé jogurty při hubnutí

Jogurty jsou ve výživě důležité a jíme je kvůli bílkovinám, vápníku a živým bakteriálním kulturám. Při hubnutí bychom měli vybírat takové, které dodají výše uvedené, ale zároveň nebudou mít zbytečně vysokou energetickou hodnotu. Hluboko zakořeněný mýtus, že čím víc tuku, tím víc živin, vůbec neplatí. S jedinou výjimkou, kterou jsou vitaminy rozpustné v tucích. Pokud […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook