Novinky do jídelníčku při hubnutí - 2.část

Tipy a novinky do jídelníčku při hubnutí – 2. část

Výživa při hubnutí

Ovocný jogurt bez cukru a bez sladidel, burger bez masa a další typ luštěninových těstovin. To jsou novinky z obchodů, které by mohly obohatit váš jídelníček. K tomu ještě sušený vaječný bílek. Přestože úplnou novinkou není, ke zvýšení obsahu proteinů v jídelníčku přímo vybízí.

Jak už bylo řečeno v první první části Tipů a novinek, obchody na nás neustále chrlí spousty zdravě se tvářících potravin, mnoho z nich ale v žádném případě nesplňuje kritéria daná při hubnutí. Vybírám pro vás takové, které dávají smysl a mohly by vám pomoci jídelníček zpestřit. Neznamená to, že je jíst musíte nebo že bez nich nezhubnete. Pročtěte si jejich popis a složení a rozhodněte se, jestli vám jsou sympatické nebo ne.

 

1 – Jogurt Jogobella bez cukru a bez sladidel

Jogurt Jogobella bez cukru a sladidel

 

Složení višňové příchuti (ostatní příchutě se ve složení liší jen druhem použitého ovoce)

Mléko, mléčné bílkoviny, 18% ovocná složka (55 % třešně, 28% višně, barvící koncentrát z červené řepy, aroma), inulin, jogurtová kultura.

 

Nutriční hodnoty višňové příchuti (ostatní příchutě se v nutričních hodnotách liší jen nepatrně)

100 g 1 kelímek – 150g
Energie(kJ) 329 493
Bílkoviny (g) 4,4 6,6
Tuky(g) 3 4,5
Z toho nasycené(g) 2 3
Sacharidy(g) 6 9
Z toho cukry(g) 5,4 7,9
Vláknina(g) 3 4,5
Sůl (g) 0,14 0,2

 

Proč ji zkusit?

Protože je to začátek nové éry ovocných jogurtů. Tedy aspoň v to pevně věřím. Až doteď jsme totiž museli volit mezi jogurtem s kopou přidaného cukru nebo oslazeným umělým sladidlem. Cukru se při hubnutí vyhýbáme a sladidlo každému nechutná. Navíc se v poslední době mluví o ne zrovna příznivém dopadu konzumace sladidel na kvalitu střevního mikrobiomu.

Najednou tedy máme k dispozici jogurt s ovocem, který cukr ani sladidlo nepotřebuje. Na první ochutnání vám možná způsobí šok nebo aspoň překvapení. Vždyť to vůbec není sladké! Druhá a třetí lžička přináší naopak uspokojení z přirozené chuti jogurtu a ovoce. Senzorickou kvalitu podporuje skutečnost, že výrobce v jogurtu ponechal 3 g tuku/100 g. Jedná se tedy o polotučný jogurt.

Energeticky se ale jeden kelímek vejde do 500 kJ. Poměr bílkovin vůči sacharidům je v podstatě 1:1 a k tomu má jogurt ještě celkem slušné množství vlákniny z ovoce a inulinu.

Nezbývá než doufat, že bude tato řada natolik komerčně úspěšná, že podnítí další výrobce ochucených mléčných výrobků k podobnému postupu. Skvělé by byly třeba ovocné kefíry bez přidaného cukru.

Jogobellu bez cukru prodávají některé supermarkty (zatím hlavně Billa, Tesco), ale brzy snad bude možnost ji koupit všude.

 

2 – Luštěninové těstoviny Legumio

Luštěninové těstoviny Legumio

 

Složení cizrnových těstovin

Mouka z cizrny 80%, mouka z bílé kukuřice 20%.

 

Nutričních hodnoty cizrnových těstovin

100 g v suchém stavu 100 g těstovin po uvaření
Energie(kJ) 1494 649
Bílkoviny (g) 19 8,2
Tuky(g) 4,6 2
Z toho nasycené(g) 0,6 0,2
Sacharidy(g) 54,3 23,6
Z toho cukry(g) 2,6 1,1
Vláknina(g) 9,7 4,2
Sůl (g) 0,01 0.01

 

Proč je zkusit?

V článku o luštěninových těstovinách, druzích a použití Luštěninové těstoviny – jsou vhodné při hubnutí? jsem psala, že se jich na trhu objeví celá spousta. Zatímco dříve byly dostupné jen v prodejnách zdravé výživy, nyní už je najdete v každém větším supermarketu. Konkrétně luštěninové těstoviny od firmy Bonduelle evidentně nemají se zalistováním do sortimentu problém.

Oproti některým luštěninovým těstovinám zmíněným v článku mají bílkovin méně, ale stále podstatně více než těstoviny klasické. K tomu poskytuje velmi slušnou porci vlákniny.

Kromě těstovin z cizrny nabízí Bonduelle ještě těstoviny na bázi červené čočky a mrkve, případně hrachu a cukety. Vše kolem 22 bílkovin v suchém stavu.

Jeden recept z cizrnových těstovin Bonduelle najdete v e-knize 55 večeří pro zdravé hubnutí.

 

3 – Můj bílek – sušený

Sušený bílek

 

Složení

Vaječný bílek sušený.

 

Nutriční hodnoty

100 g 1 porce = 30 g
Energie(kJ) 1428 428
Bílkoviny (g) 84 25
Tuky(g) 0 0
Z toho nasycené(g) 0 0
Sacharidy(g) 0 0
Z toho cukry(g) 0 0
Vláknina(g) 0 0
Sůl (g) ve fomě přirozeně se vyskytujícího sodíku 3 1

 

Proč ho zkusit?

Pokud porovnáváme aminokyselinové složení, vaječný bílek patří k nejkvalitnějším zdrojům bílkovin vůbec. Ovšem vajec jako takových nelze sníst neomezené množství a tekutý bílek, pokud ho máme otevřený, musíme relativně rychle spotřebovat.

Pokud nemáte pro tekuté bílky velký ,,odbyt“, je namístě se podívat po variantě sušené. Stačí ho rozmíchat s vodou a použít jako přídavek při pečení nebo do omelet. Jedna lžička se rovná přibližně bílku z jednoho vejce.

Po rozmíchání s vodou se dá dokonce metličkou našlehat. Sušený bílek můžete použít také do Ideální ovesné kaše

Prodávají některé e-shopy, například Aktin.cz (pokud byste chtěli nejdříve vyzkoušet jedno balení) nebo přímo Můjbílek.cz, ale až od více kusů najednou.

 

4 – Incredible burger – 100 % rostlinný

 

Incredible burger

Složení

Rehydratovaná sójová bílkovina 52%, pitná voda, rostlinné oleje v různém poměru (řepkový, kokosový) rehydratovaná pšeničná bílkovina 4,3 %, přírodní aromata, stabilizátor (metylcelulóza), kvasný ocet lihový, ovocné a zeleninové koncentráty (červená řepa, mrkev, paprika, černý rybíz), jedlá sůl, sladový výtažek, sezamová semena, celer, hořčičná semena.

 

Nutriční hodnoty

100 g 1 burger = 113 g
Energie(kJ) 817 923
Bílkoviny (g) 14 16
Tuky(g) 13 15
Z toho nasycené(g) 4 4,5
Sacharidy(g) 2,9 3,3
Z toho cukry(g) 1,3 1,5
Vláknina(g) 3,8 4,3
Sůl (g) 0,8 0,9

 

Proč ho zkusit?

Hlavně pro porovnání. Netvrdím, že byste mu měli dávat přednost před burgerem z hovězího masa a už vůbec ne, že je při hubnutí lepší než burger, který si doma připravíte z kvalitního hovězího masa. Energetická hodnota je v zásadě stejná jako u masa. Veganský burger, byť má chytře navržené proteinové zdroje, stále za masem mírně v množství bílkovin zaostává (přibližně o 7 g méně na 100 g). A nesrovnatelně horší je jeho aminokyselinové složení. Nedostanete z něj železo v dobře vstřebatelné formě.

Zato ale dodává vlákninu, v tuku má minimum nasycených mastných kyselin a může být v lednici kdykoli v pohotovosti. Narozdíl od známějšího Beyond meat burgeru má jednodušší složení a nižší cenu.

Počítejte ale s tím, že chuťový rozdíl oproti burgeru z hovězího masa poznáte.

Prodávají e-shopy například Košík.cz.

 

Související články

Tipy a novinky do jídelníčku při hubnutí – 1. část

 

Poznámka

Tento článek je nezávislý, stejně jako vše ostatní na tomto webu.

Deklaruji nulový konflikt zájmů.

Facebook

Články, testy a recepty

Müsli v jídelníčku při hubnutí – jak se vyvarovat nejčastějších chyb ?

Na první pohled by se mohlo zdát, že největší chybou je špatný výběr müsli. Tedy že si někdo vybere výrobek hodně sladký, nebo zapékaný, a tím pádem vysoce kalorický. Je pravda, že rozdíly mezi nimi můžou být až 500 kJ na 100 gramů. Ale 100 g při hubnutí beztak sníst nemůžeme. Při hubnutí bychom si […]

Topinambury – pro hubnutí jako stvořené

Zvenku zrovna krásou neoplývají, ale byla by chyba nechat se odradit a nezkusit je. Topinambury, neboli jeruzalémské artyčoky vám můžou být při hubnutí k užitku z důvodů chuťových i nutričních. Proč jsou topinambury nutričně tak ceněné ? Největší výhodou je obsah prebiotické vlákniny inulinu. Ta ,,krmí“ ve střevě přátelsky působící bakterie, což posiluje zdravé zažívání, […]

Test rostlinných alternativ mléka – které se hodí při hubnutí ?

V poslední době nabízí obchody a kavárny tak velký výběr rostlinných alternativ mléka, že není lehké se v nich vyznat. Navíc, když vás zajímá, jestli jsou vhodné při hubnutí. Na tuto skupinu výrobků můžete nahlížet různě. Z jedné strany se vůbec nic nestane, když je úplně pominete a zůstanete u cappuccina z klasického kravského mléka […]

Teplý salát z kapustiček s feta sýrem, ořechy a brusinkami

Studené saláty v lednu nikdo moc nevyhledává. Proto jsem vám připravila recept na ,,vymazlený“ salát z tepelně upravených kapustiček, v němž najdete jen pár lístků polníčku a proužků mrkve pro barvu, křupavost a objem na talíři. Základem jsou ale čerstvé růžičkové kapustičky uvařené al dente a potom ještě zkaramelizované v horkovzdušné fritéze, případně na pánvi. […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook