Novinky do jídelníčku při hubnutí - 2.část

Tipy a novinky do jídelníčku při hubnutí – 2. část

Výživa při hubnutí

Ovocný jogurt bez cukru a bez sladidel, burger bez masa a další typ luštěninových těstovin. To jsou novinky z obchodů, které by mohly obohatit váš jídelníček. K tomu ještě sušený vaječný bílek. Přestože úplnou novinkou není, ke zvýšení obsahu proteinů v jídelníčku přímo vybízí.

Jak už bylo řečeno v první první části Tipů a novinek, obchody na nás neustále chrlí spousty zdravě se tvářících potravin, mnoho z nich ale v žádném případě nesplňuje kritéria daná při hubnutí. Vybírám pro vás takové, které dávají smysl a mohly by vám pomoci jídelníček zpestřit. Neznamená to, že je jíst musíte nebo že bez nich nezhubnete. Pročtěte si jejich popis a složení a rozhodněte se, jestli vám jsou sympatické nebo ne.

 

1 – Jogurt Jogobella bez cukru a bez sladidel

Jogurt Jogobella bez cukru a sladidel

 

Složení višňové příchuti (ostatní příchutě se ve složení liší jen druhem použitého ovoce)

Mléko, mléčné bílkoviny, 18% ovocná složka (55 % třešně, 28% višně, barvící koncentrát z červené řepy, aroma), inulin, jogurtová kultura.

 

Nutriční hodnoty višňové příchuti (ostatní příchutě se v nutričních hodnotách liší jen nepatrně)

100 g 1 kelímek – 150g
Energie(kJ) 329 493
Bílkoviny (g) 4,4 6,6
Tuky(g) 3 4,5
Z toho nasycené(g) 2 3
Sacharidy(g) 6 9
Z toho cukry(g) 5,4 7,9
Vláknina(g) 3 4,5
Sůl (g) 0,14 0,2

 

Proč ji zkusit?

Protože je to začátek nové éry ovocných jogurtů. Tedy aspoň v to pevně věřím. Až doteď jsme totiž museli volit mezi jogurtem s kopou přidaného cukru nebo oslazeným umělým sladidlem. Cukru se při hubnutí vyhýbáme a sladidlo každému nechutná. Navíc se v poslední době mluví o ne zrovna příznivém dopadu konzumace sladidel na kvalitu střevního mikrobiomu.

Najednou tedy máme k dispozici jogurt s ovocem, který cukr ani sladidlo nepotřebuje. Na první ochutnání vám možná způsobí šok nebo aspoň překvapení. Vždyť to vůbec není sladké! Druhá a třetí lžička přináší naopak uspokojení z přirozené chuti jogurtu a ovoce. Senzorickou kvalitu podporuje skutečnost, že výrobce v jogurtu ponechal 3 g tuku/100 g. Jedná se tedy o polotučný jogurt.

Energeticky se ale jeden kelímek vejde do 500 kJ. Poměr bílkovin vůči sacharidům je v podstatě 1:1 a k tomu má jogurt ještě celkem slušné množství vlákniny z ovoce a inulinu.

Nezbývá než doufat, že bude tato řada natolik komerčně úspěšná, že podnítí další výrobce ochucených mléčných výrobků k podobnému postupu. Skvělé by byly třeba ovocné kefíry bez přidaného cukru.

Jogobellu bez cukru prodávají některé supermarkty (zatím hlavně Billa, Tesco), ale brzy snad bude možnost ji koupit všude.

 

2 – Luštěninové těstoviny Legumio

Luštěninové těstoviny Legumio

 

Složení cizrnových těstovin

Mouka z cizrny 80%, mouka z bílé kukuřice 20%.

 

Nutričních hodnoty cizrnových těstovin

100 g v suchém stavu 100 g těstovin po uvaření
Energie(kJ) 1494 649
Bílkoviny (g) 19 8,2
Tuky(g) 4,6 2
Z toho nasycené(g) 0,6 0,2
Sacharidy(g) 54,3 23,6
Z toho cukry(g) 2,6 1,1
Vláknina(g) 9,7 4,2
Sůl (g) 0,01 0.01

 

Proč je zkusit?

V článku o luštěninových těstovinách, druzích a použití Luštěninové těstoviny – jsou vhodné při hubnutí? jsem psala, že se jich na trhu objeví celá spousta. Zatímco dříve byly dostupné jen v prodejnách zdravé výživy, nyní už je najdete v každém větším supermarketu. Konkrétně luštěninové těstoviny od firmy Bonduelle evidentně nemají se zalistováním do sortimentu problém.

Oproti některým luštěninovým těstovinám zmíněným v článku mají bílkovin méně, ale stále podstatně více než těstoviny klasické. K tomu poskytuje velmi slušnou porci vlákniny.

Kromě těstovin z cizrny nabízí Bonduelle ještě těstoviny na bázi červené čočky a mrkve, případně hrachu a cukety. Vše kolem 22 bílkovin v suchém stavu.

Jeden recept z cizrnových těstovin Bonduelle najdete v e-knize 55 večeří pro zdravé hubnutí.

 

3 – Můj bílek – sušený

Sušený bílek

 

Složení

Vaječný bílek sušený.

 

Nutriční hodnoty

100 g 1 porce = 30 g
Energie(kJ) 1428 428
Bílkoviny (g) 84 25
Tuky(g) 0 0
Z toho nasycené(g) 0 0
Sacharidy(g) 0 0
Z toho cukry(g) 0 0
Vláknina(g) 0 0
Sůl (g) ve fomě přirozeně se vyskytujícího sodíku 3 1

 

Proč ho zkusit?

Pokud porovnáváme aminokyselinové složení, vaječný bílek patří k nejkvalitnějším zdrojům bílkovin vůbec. Ovšem vajec jako takových nelze sníst neomezené množství a tekutý bílek, pokud ho máme otevřený, musíme relativně rychle spotřebovat.

Pokud nemáte pro tekuté bílky velký ,,odbyt“, je namístě se podívat po variantě sušené. Stačí ho rozmíchat s vodou a použít jako přídavek při pečení nebo do omelet. Jedna lžička se rovná přibližně bílku z jednoho vejce.

Po rozmíchání s vodou se dá dokonce metličkou našlehat. Sušený bílek můžete použít také do Ideální ovesné kaše

Prodávají některé e-shopy, například Aktin.cz (pokud byste chtěli nejdříve vyzkoušet jedno balení) nebo přímo Můjbílek.cz, ale až od více kusů najednou.

 

4 – Incredible burger – 100 % rostlinný

 

Incredible burger

Složení

Rehydratovaná sójová bílkovina 52%, pitná voda, rostlinné oleje v různém poměru (řepkový, kokosový) rehydratovaná pšeničná bílkovina 4,3 %, přírodní aromata, stabilizátor (metylcelulóza), kvasný ocet lihový, ovocné a zeleninové koncentráty (červená řepa, mrkev, paprika, černý rybíz), jedlá sůl, sladový výtažek, sezamová semena, celer, hořčičná semena.

 

Nutriční hodnoty

100 g 1 burger = 113 g
Energie(kJ) 817 923
Bílkoviny (g) 14 16
Tuky(g) 13 15
Z toho nasycené(g) 4 4,5
Sacharidy(g) 2,9 3,3
Z toho cukry(g) 1,3 1,5
Vláknina(g) 3,8 4,3
Sůl (g) 0,8 0,9

 

Proč ho zkusit?

Hlavně pro porovnání. Netvrdím, že byste mu měli dávat přednost před burgerem z hovězího masa a už vůbec ne, že je při hubnutí lepší než burger, který si doma připravíte z kvalitního hovězího masa. Energetická hodnota je v zásadě stejná jako u masa. Veganský burger, byť má chytře navržené proteinové zdroje, stále za masem mírně v množství bílkovin zaostává (přibližně o 7 g méně na 100 g). A nesrovnatelně horší je jeho aminokyselinové složení. Nedostanete z něj železo v dobře vstřebatelné formě.

Zato ale dodává vlákninu, v tuku má minimum nasycených mastných kyselin a může být v lednici kdykoli v pohotovosti. Narozdíl od známějšího Beyond meat burgeru má jednodušší složení a nižší cenu.

Počítejte ale s tím, že chuťový rozdíl oproti burgeru z hovězího masa poznáte.

Prodávají e-shopy například Košík.cz.

 

Související články

Tipy a novinky do jídelníčku při hubnutí – 1. část

 

Poznámka

Tento článek je nezávislý, stejně jako vše ostatní na tomto webu.

Deklaruji nulový konflikt zájmů.

Facebook

Články, testy a recepty

Otázka 28/365: Co mám dělat, když nemám čas na přípravu jídla?

S časem bojuje skoro každý a příprava jídla na další den se někdy může zdát úplně nereálná. Přesto je několik možností, jak si s tím poradit. Na začátku je dobré si uvědomit fakt, že když si připravíte jídlo s sebou do práce, budete mít lepší přehled o tom, co a kolik jste snědli a budete […]

Otázka 27/365: Kolik tekutin mám vypít za den?

Záleží na vaší hmotnosti, okolní teplotě a pohybové aktivitě. Měli byste se snažit denně vypít 30 – 35 ml vody na kilo tělesné váhy, v létě raději 45 ml. To znamená orientačně, že by například žena o hmotnosti 70 kg neměla vypít méně než 2 litry vody za den, pětapadesátikilová se nemusí nutit do 3 […]

Otázka 26/365: Můžu pít při hubnutí kávu?

Ano, pokud vám káva chutná, nejenže hubnutí nebrání, ale naopak pomáhá. Pití kávy může být při rozumné redukci váhy dalším pomocníkem, který mírně zlepší efekt celého režimu. Kofein zvýší termogenezi organismu, tedy tvorbu energie formou tepla a dále také krátkodobě zvyšuje oxidaci tuků. Pokud vytvoříte energetický deficit, může pak kofein zrychlit metabolismus o 3-11%. Káva […]

Otázka 25/365: Podle čeho si mám vybrat proteinovou tyčinku?

Výrobců proteinových tyčinek existuje nepřeberné množství a trh začíná být nepřehledný. Na druhou stranu ale přibývá tyčinek s vhodným poměrem bílkovin vůči sacharidům a s naprosto minimálním obsahem cukru. Tyčinka by měla obsahovat vyšší množství kvalitních bílkovin (proteinů), to znamená aspoň 30 g/100 g.Existují tyčinky s 50 nebo dokonce 60 g bílkovin, některé z nich […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2021

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook