Jak hubnout při zvýšené hladině cholesterolu v krvi ?

Otázka 108/365: Jak hubnout při zvýšené hladině cholesterolu v krvi ?

365 otázek o výživě a hubnutí

Cholesterol má v organismu celou řadu důležitých funkcí, pokud se ale jeho hladina v krvi zvýší nad určitou mez, stává se rizikem. Jeho celková hladina v krvi by neměla být vyšší než 5 mmol/l. Ještě důležitější je rozlišení na cholesterol LDL, jehož hodnota by neměla převyšovat 3 mmol/l a na HDL cholesterol, který by naopak neměl klesat pod 1 mmol/l. Organismus si cholesterol částečně syntetizuje sám, druhá část je ovlivněná stravou. Někdo má genetické předpoklady k vyšším hladinám, i když se stravuje zdravě. I tak je ale vždycky na místě snaha o ovlivnění tohoto rizikového faktoru životním stylem. Pokud se zjistí, že máte hodnoty jen mírně zhoršené, rozhodně nezačínejte hned s léky, místo toho zkuste využít přirozenou cestu. Podrobně je vše popsáno na webu IKEM.

Co je ale specifické, když hubnete a zároveň máte vyšší hladinu cholesterolu v krvi ?

Dobré je vědět, že už samotné snížení vaší váhy dost pravděpodobně cholesterol sníží.

Výběr vhodných tuků

Při hubnutí je zapotřebí s tuky opravdu šetřit. Při zvýšeneném cholesterolu byste měli preferovat olivový olej, ořechy a avokádo, protože jsou zdrojem MUFA (mononenasycených mastných kyselin) a PUFA (polynenasycené mastné kyseliny), které najdete v tučných mořských rybách, mezi které patří losos, makrela, sleď a tuňák. Pokud jim dáte v jídelníčku větší prostor, mělo by dojít k poklesu LDL cholesterolu, aniž by zároveň s tím klesal ochranný HDL. Brání také oxidaci cholesterolu. Oxidovaný cholesterol v kombinaci s volnými radikály způsobuje ucpávání cév, a tím zvyšuje riziko srdečně-cévních chorob.

Pozor! zdravé tuky mají stejnou energetickou hodnotu jako méně doporučované nasycené tuky (nositele SAFA). Jestliže chcete hubnout, nemůžete překračovat ani množství ořechů ani avokáda.

Výběr bílkovinných potravin

Bílkovinné potraviny jsou nutné pro správné zasycení. Při jejich výběru byste měli při vyšším cholesterolu opravdu dbát, aby měly co nejnižší množství tuku, jelikož se v tomto případě jedná o zdroje naycených mastných kyselin (SAFA). SAFA mají tendence hladinu cholesterolu v krvi zvyšovat.

Jak ušetřit nežádoucí tuky v bílkovinných potravinách ?

Vybrat například nízkoutučný, nikoli polotučný tvaroh a na něj přidat výměnou za ušetřené tuky 5 g ořechů. Místo proteinového řeckého jogurtu s 5 % tuku vybrat proteinový řecký s 0 % tuku nebo skyr a přidat 1 lžičku ořechového másla.

Místo mozzarelly klasické vybrat mozzarellu light a do salátu přidat olivový olej nebo avokádo. Místo klasického cottage preferovat cottage light a přidat ořechy.

Místo eidamu 30 % tuku zkusit eidam fit nebo Madeland fitness. K nim už žádné tuky přidávat nemusíte, tyto druhy sýrů mají i tak kolem 10 g tuku na 100 g.

U masa je situace jasná. Vybrat co nejlibovější části a pokud chcete, přidat do hotového pokrmu olivový olej. Totéž se týká masných výrobků (šunky).

Sójová bílkovina

Sójová bílkovina pomáhá ke snížení hladiny cholesterolu  v krvi. To znamená, že občas můžete sníst tofu místo sýra, dát si sójový nápoj (mléko) místo klasického, sójový jogurt místo kravského. Špatnou volbou není ani sójový texturát, který lze občas použít místo klasického masa.

Rozpustná vláknina a probiotika

Rozpustná vláknina vyživuje probiotické bakteriální kmeny ve střevě, a tím podporuje snížení hladiny cholesterolu v krvi. Vláknina zde působí jako prebiotikum, což je z dnešního pohledu důležitější než probiotika jako taková. Samozřejmě je důležité konzumovat kefíry, zákysy, acidifilní mléka s minimáním obsahem tuku. Ale bez přítomnosti vlákniny v jídelníčku nelze očekávat větší efekt.

Mezi nejlepší zdroje rozpustné vlákniny patří ovesné vločky, kroupy, psyllium, lněné semínko a luštěniny. Ale opět platí! Ani těch nejzdravějších sacharidů, tedy ovesných vloček nebo krup nemůžete při hubnutí konzumovat velké porce.

V praxi to ale může vypadat tak, že si o něco uberete porci pečiva nebo příloh a ušetřené sacharidy použijete ve formě ovesných vloček do jogurtu.

Do jídelníčku můžete přidat vlákninu psyllium, jejíž energetická hodnota je v doporučeném dávkování zanedbatelná.

Celkové množství vlákniny vám v jídelníčku navýší ještě při hubnutí doporučovaných 500 g zelenina a 200 g ovoce.

 

Důležité!

Máte-li vyšší hladinu cholesterolu v krvi, měli byste rozhodně zapomenout na striktně nízkosacharidové stravování, tedy ketodiety.

Facebook

Články, testy a recepty

Program hubnutí pro tři ženy zdarma

Pro nové, rozšířené vydání e-knihy Menopauza a hubnutí – Jak vyřešit neřešitelný problém ? hledám tři ženy, které by byly ochotny podělit se o svůj příběh. Jak došly k nadváze nebo obezitě ? A pak v průběhu roku 2023 ke zlepšení v životním stylu ? Povedlo se jim zhubnout ? Co konkrétně jim nejvíc pomohlo […]

Otázka 365/365: Jak se po delší pauze znovu pustit do pohybu ?

Mohlo se stát, že jste byli před vánoci nemocní, na to navázaly svátky a vy se vracíte po delší pauze ke cvičení. Případně jste po operaci nebo zranění. Nebo chcete začít v rámci Novoročního předsevzetí. V každém případě si nastavte reálná očekávání. I když jste předtím cvičili hodně intenzivně, je potřeba se vyhnout ,,přepálenému startu“. […]

Otázka 364/365: Co mám dělat, když se přeci jen přejím ?

Může se to stát, i když jste si stokrát slibovali, že se přejedení vyhnete. Kromě toho, že vás může bolet žaludek, nastupují ještě obavy, kolik přiberete. Zatímco zažívací obtíže vyřeší bylinkový čaj nebo procházka, strach z přibrání vás může vytrestat víc. Rozhodně nezačněte panikařit. Kolik tuku můžete skutečně přibrat? Na to, abyste přibrali 1 kg […]

Otázka 363/365: Kolik alkoholu můžu vypít na Silvestra ?

Většina z nás už asi ví, kolik alkoholu si může dovolit, aby Silvestr zůstal bez následné kocoviny. Vaše otázka se ale týká energetické bilance, tedy kolik energie si můžete ,,vyčlenit“ na alkohol během Silvestra tak, abyste nepřesáhla denní energetický limit. Na začátek je potřeba si uvědomit, že na Silvestra asi jen těžko vytvoříte energetický deficit. […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook