Jak zhubnout 30 kg

Jak může věčná dietářka zhubnout 30 kg ? – první část

Zkušenosti klientů

1. část

Rozhodnutí a začátky

Jmenuji se Zuzana a celý život jsem bojovala s váhou. Už jako dítě jsem byla pěkný cvalík a jídlo pro mě bylo potěšením, zábavou a výborným společníkem na zajídání různých problémů. Sport jsem sledovala jedině tak z gauče a s miskou brambůrků k tomu.

S hubnutím jsem začala v období puberty a dosáhla jsem tak štíhlé postavy – ale za jakou cenu. Raději tu nebudu rozepisovat, co jsem jedla-nejedla a pila-nepila, ale právě v období puberty jsem prvně přičichla ke slovu „Dieta“.

A jak to dopadlo? “Prodietila„ jsem se ke 110 kilogramům živé váhy a jen projít okolo zrcadla a podívat se na sebe byl pro mě nadlidský výkon. Mé sebevědomí se propadlo hluboko do záporných čísel. Nic mě nebavilo, každá myšlenka se točila jen okolo hubnutí, diet, jak rychle co nejvíc zhubnout a pořád dokola a dokola. Deprese, střídání nálad, přejídání se a následné vyčítání – to bylo na denním pořádku. Nakonec to došlo až do takového stavu, že když jsem měla někam jít, zjistila jsem, že oblečení už zase nedopnu a nemám co na sebe, takže jsem zůstala raději doma a nikam nešla.

Rozhodnutí

Rozhodnutí začít bylo hodně. Vždy jsem se nadchla nějakou tou „zázračnou dietou“ a 14 dní (někdy i měsíc) jsem vydržela. Jenže diety to byly tak nereálné, že opravdu nešly vydržet, a tak to šlo pořád do kola a kila letěla nahoru.

Za poslední rozhodnutí začít vlastně může můj manžel. Opět mě nadchla nějaká „zázračná dieta“ (kdy známá herečka si libuje, jak krásně hubne a při tom jí i pije a 10 kilo za měsíc je dole). Už jsem hledala informace a chystala se ten zázrak objednat – když manžel řekl NE. Pokud chci hubnout tak ANO, ale ROZUMNĚ!!!! A tak jsme spolu sedli k počítači a po pár hledáních našli Rozumné hubnutí, hned jsem si zarezervovala termín a díky tomu jsem objevila paní doktorku Kunovou, za což jsem nesmírně vděčná.
Zjistila jsem totiž, že nad sebou potřebuji mít dozor. Někoho, kdo mě povede, kdo mi vysvětlí, jak vlastně takové hubnutí probíhá, co mě čeká, že potravin se bát nemusím a rozhodně nebudu hladovět a že jíst se prostě musí……….
A tak začala má cesta k ROZUMNÉMU hubnutí.

Začátek

Začátek byl pro mě malinko problém. Protože chci mít vše dokonalé (aspoň trochu dokonalé😊) a mám ráda věci připravené, začátek byl drobet výbušný a nebýt mého úžasného manžela, který mě krotil a běhal po supermarketech se mnou a hledal zdravé potraviny, pročítal etikety a celkově stál při mně, nevím, jestli bych to nevzdala dřív, než jsem měla šanci začít.

Třeba taková příprava jídelníčku – vyhovuje mi naplánovat si jídla na celý týden. Nejsem pak nervózní a nemusím na poslední chvíli vymýšlet, co dnes budu vařit, a jestli na to mám doma všechny potřebné věci. První příprava jídelního plánu – katastrofa. Trvalo mi hodinu a půl, než jsem to nějak poskládala dohromady, brečela jsem u toho bezmocí a vzteky, jak je to těžké a že to nezvládnu a určitě to mám špatně😊 Opět zafungoval manžel – počkal, až se vybrečím a vyvztekám, a uklidnil mě slovy, že příště už to bude lepší a ať to moc nehrotím… a měl pravdu. Dnes mám jídelníček napsaný za 15 minut a když se během týdne stane, že na něco nemám chuť anebo náladu vařit – žádný problém, přehodím, upravím, a jedu dál.

Nakupování potravin byl taky ze začátku oříšek, ale dnes už vím, kde své oblíbené dobrůtky hledat a nelítám po obchodu jak ztracená kometa.
Naštěstí jsem od paní doktorky odešla vybavená přehledným jídelníčkem a doporučeným seznamem potravin, a nebyla jsem tak ztracená. Postupem času jsem si vybrala své oblíbené pokrmy a je jich dostatek, takže jídelníček krásně obměňuji.

Začínala jsem před dvěma lety. Za první měsíc jsem zhubla 4 kilogramy a všechny z tuku! Za první 3 měsíce jsem měla dole skoro 10 kilogramů. Jediným pohybem pro mě byly zpočátku jen procházky se psem. Teprve potom jsem přidala intenzivnější pohyb.

 

2. část

Pohyb a cvičení

3. část

Co když se nedaří a podpoří vás vůbec vaše okolí ?

 

 

Facebook

Články, testy a recepty

Müsli v jídelníčku při hubnutí – jak se vyvarovat nejčastějších chyb ?

Na první pohled by se mohlo zdát, že největší chybou je špatný výběr müsli. Tedy že si někdo vybere výrobek hodně sladký, nebo zapékaný, a tím pádem vysoce kalorický. Je pravda, že rozdíly mezi nimi můžou být až 500 kJ na 100 gramů. Ale 100 g při hubnutí beztak sníst nemůžeme. Při hubnutí bychom si […]

Topinambury – pro hubnutí jako stvořené

Zvenku zrovna krásou neoplývají, ale byla by chyba nechat se odradit a nezkusit je. Topinambury, neboli jeruzalémské artyčoky vám můžou být při hubnutí k užitku z důvodů chuťových i nutričních. Proč jsou topinambury nutričně tak ceněné ? Největší výhodou je obsah prebiotické vlákniny inulinu. Ta ,,krmí“ ve střevě přátelsky působící bakterie, což posiluje zdravé zažívání, […]

Test rostlinných alternativ mléka – které se hodí při hubnutí ?

V poslední době nabízí obchody a kavárny tak velký výběr rostlinných alternativ mléka, že není lehké se v nich vyznat. Navíc, když vás zajímá, jestli jsou vhodné při hubnutí. Na tuto skupinu výrobků můžete nahlížet různě. Z jedné strany se vůbec nic nestane, když je úplně pominete a zůstanete u cappuccina z klasického kravského mléka […]

Teplý salát z kapustiček s feta sýrem, ořechy a brusinkami

Studené saláty v lednu nikdo moc nevyhledává. Proto jsem vám připravila recept na ,,vymazlený“ salát z tepelně upravených kapustiček, v němž najdete jen pár lístků polníčku a proužků mrkve pro barvu, křupavost a objem na talíři. Základem jsou ale čerstvé růžičkové kapustičky uvařené al dente a potom ještě zkaramelizované v horkovzdušné fritéze, případně na pánvi. […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook