Archív pro rubriku Sezónní recepty

Dyne_maslova

V chladnějším počasí už přestaváme mít chuť jíst k večeři saláty, proto je dobré občas zkusit sezónní zeleninu tepelně upravenou. Příprava této večeře pro celou rodinu vám zabere maximálně 15 minut aktivního času. Díky vyššímu obsahu bílkovin má pokrm výbornou sytící schopnost a má málo sacharidů, takže se nebojte si ho dát právě k večeři. Nelekejte se ani sýra, který bývá považován za tučný – na jednu porci je ho opravdu málo, v receptu funguje spíše jako koření. Ostatní tuky – olivový olej a ořechy dodávají zdravé nenasycené mastné kyseliny. Dýně má nízkou energetickou hodnotu, ale v každých 100 g poskytuje přes 50 % doporučené denní dávky karotenů. A nabídka v obchodech je letos úplně nejlepší. I v běžných supermarketech lze v tuto dobu koupit všechny známé druhy dýní: hokkaidó, máslovou, muškátovou, špagetovou a další.

(more…)

10841606_800351443344946_1754113900_n

Aneb desetiminutové vánoční cukroví. Najdete pět rozdílů? Na fotce jsou vedle sebe známé komerční kokosové kuličky a vedle nich jejich domácí proteinová alternativa. S přidanými brusinkami pro vytvoření vánoční nálady. V čem všem se od sebe liší?

1. Proteinové kuličky jsou úplně bez cukru Zatímco v kupovaných kuličkách figuruje cukr na druhém místě ve složení, v proteinové verzi není žádný. Sladkou chuť obstarává stevia, jíž je slazený proteinový nápoj (prášek) a sušené brusinky. Použít můžete i jiný oblíbený proteinový nápoj, měl by ale mít vanilkovou příchuť.

(more…)

Většina lidí snídá celkem streotypně. Ne, že by to bylo na škodu. Pokud si ,,vychytáte", že vám dělá dobře například sýr cottage s celozrnnou houskou a cherry rajčátky, není v tom žádný problém. Nevěřili byste ale, jak příjemně zapůsobí aspoň čas od času změna nebo oživení klasicky najetých snídaní. Zkuste si je dopřát minimálně o víkendech. Připravujete-li jídlo pro více lidí, nebude vám už vůbec vadit ta trocha času navíc. Některé z receptů můžete pojmout i tak, že je rodině předložíte k večeři a svojí porci si ponecháte na druhý den k snídani.

(more…)

Chtěli byste letos o vánocích trochu odlehčit vaše vánoční cukoví? Jestliže nechcete péci nic složitého nebo péci jiné pro sebe a k tomu ještě ,,klasiku", můžete se inspirovat našimi recepty. Každý druh cukroví přináší vždy určitý zdravotní benefit a přitom zůstává bez újmy na výsledné chuti. Je v něm snížené množství sacharidů, snížený glykemický index a naopak zvýšené množství vlákniny, proteinů, vitaminů a minerálních látek. Zásadně nejsou použity rostlinné tuky. Klasické máslo je totiž tím, co dělá cukroví opravdovým domácím cukrovím. Ani toto cukroví není úplně nutričně ideální (protože to ani není možné) a rozhodně po něm nezhubnete. Budete však vědět, že neoplývá přemírou tuku a cukru. A hlavně ! Bude vám naprosto jasné, kolik energie a živin v sobě každý kousek skrývá. A také co by se stalo, kdybyste ho náhodou snědli celou ,,várku".

(more…)

Klidně se hned pusťte do pečení. Tento dort je rychlý, suroviny na něj seženete v každém supermarketu a můžete si ho dát s klidným svědomím i ve fázi aktivního hubnutí. Jedna porce (1/8) dortu má jen o pár kJ více než padesátigramové balení BeBe sušenek, má však více než dvojnásobek bílkovin a naopak jen poloviční množství sacharidů. Vaší porci si jen lehce poprašte moučkovým cukrem, ostatním můžete ,,přicukřit" a můžete jim přidat i porci creme fraiche nebo zakysané smetany.

(more…)

Lehké osvěžení nejen pro horké letní dny, tak to jsou Bombajské pomeranče. Jedná se o recept známého skotského šéfkuchaře Gordona Ramsayho, jež je drobně upraven pro Rozumné hubnutí. Jak již název napovídá, základem jsou pomeranče, doplněny o granátové jablko. Chuťově jsou však mnohem výraznější použité byliny, především pak čerstvý koriandr, jež není příliš obvyklý, avšak lze jej koupit téměř v každém hypermarketu. Pro snížení kalorického zatížení byl cukr nahrazen Cukrenem.

(more…)

V zimních měsících se stává, že nemáme chuť večeřet denně jen saláty. Ani ve fázi radikálnější redukce to není nutné. Na trhu je celá řada druhů sezónnní zeleniny, která ve spojení s potravinami bohatými na bílkoviny zahřeje i zasytí. Přináším vám několik receptů pro zpestření vašeho redukčního jídelníčku. Postupy nejsou složité a nutriční hodnoty příznivé.

(more…)

Salát Nicoise má původ ve francouzském Nice, ale všechny suroviny na něj potřebné jsou dostupné i u nás. V teplých letních dnech může fungovat jako příjemný oběd, který si s sebou můžete vzít i do krabičky. Salát je velice sytý nejen okamžitě po snědení, ale hlad nebudete mít i dost dlouhou dobu po něm. Přestože se odborníci stále dohadují na přesném a „jedině správném“ složení salátu Nicoise, nám jde hlavně o kvalitu vstupních surovin. Salát bude proto nejlepší v době od července do září, kdy jsou k dispozici vyzrálá rajčata. Použijte-li čerstvé, nikoli mražené fazolky, dostanete se v chuti zase o kousek dál. Největší „frajeřina“ je použití tuňáka nikoli konzervovaného, ale čerstvého a jen lehce na pánvi opečeného (maximálně 1 minutu z každé strany). Na druhé straně nemá smysl se v našich podmínkách nutit do autentických srdíček artyčoků. Konzervované moc chuť nevylepší, čerstvé jsou drahé a většinou dlouhou cestou „unavené“. Pojďme tedy na věc:

(more…)

Klasický salát tabouleh je neodmyslitelnou součástí mediteránské kuchyně. Až donedávna se jeho realizace u nás „zadrhávala“ na nedostupnosti základní ingredience, kterou je hladkolistá petrželka. Naštěstí se situace změnila k lepšímu a petrželku nabízí kromě vietnamských obchodníků i farmářská tržiště. Mnoho z vás ji jistě pěstuje i na zahradě. Salát obsahuje kromě toho i spousty naťové cibulky, citronovou šťávu a mátu. Na naše zvyklosti je opravdu hodně „zelený“, ale jakmile ho zkusíte, získá si vás svou osvěžující chutí. Pro naše účely je recept sestaven tak, aby obsahoval jen nezbytně nutné množství tuků, zato více bílkovin. Salát je vhodný k obědu v teplých dnech.

(more…)

Kedluben je zelenina tak trochu opomíjená. Existuje jen málo receptů na jejich úpravu a v restauracích se s nimi téměř nikdy nesetkáme. Přitom jsou z hlediska hubnutí velice výhodné a právě nyní v sezóně. Na 100 g dodávají 134 kJ, 0.2g tuků a 5.8 g sacharidů. Jsou bohaté na vitamin C natolik, že jedna stogramová porce kedlubny pokyje 65 % jeho doporučené denní dávky. Ze zdravotního hlediska stojí za zmínku relativně vysoký obsah vlákniny (2.2 g/100 g) a látky ze skupiny izothyokyanátů, které působí významně v prevenci nádorových onemocnění. Vyzkoušejte jedno kedlubnové teplé jídlo k obědu, které můžete nabídnout i těm, kteří zrovna nehubnou a jeden orginální salát.

(more…)

TOPlist