Archív pro rubriku Sezónní jídelníček

V průběhu měsíce srpna byste měli alespoň jednou ochutnat pokrm připravený z čerstvých zelených fazolek. Zmrazené jsou k dispozici po celý rok, ale v chuti se čerstvým nemůžou rovnat. Jejich předností je vysoký obsah vlákniny (3 g/100 g). Klasické srpnové ovoce nektarinku můžete skloubit neradičně s čekankou do podoby originálního salátu k večeři. Ledový salát, který je nyní velmi levný, použijte v kombinaci se šunkou a sýrem jako „tortillu“, která vás zasytí na odpolední svačinu.
(more…)

Pro tento den můžete vykoušet k snídani takzvané švýcarské musli. Budete je muset připravit večer předem, ale druhý den budete mít vynikající sytou snídani ihned po ruce. Protože je jejich energetická hodnota přeci jen mírně vyšší než v našich jídelníčcích bývá zvykem, bude pak následovat méně vydatná svačina a k obědu ryba se zeleninou, bez přílohy. Na úpravu rybky zkuste metodu pošírování. Nebojte se ničeho, je to velmi jednoduché a časově nenáročné. Jedná se o šetrné krátké vaření při nízké teplotě, při němž se ryba lehce zatáhne, ale zůstane křehká a šťavnatá, přitom do sebe absorbuje chutě a vůně aromatické tekutiny. (more…)

Hovězí maso nemá sice v povědomí lidí „nálepku“ dietní potraviny, ale to je velký omyl. Musíme jen vybírat to nejlibovější, které je k dispozici. Pak má málo tuku a stále si drží svou základní přednost – vysoký obsah dobře vstřebatelného železa. Pro tento den zkuste netradiční úpravu, která dá vyniknout přirozené chuti masa a jen se rozplývá. Jedná se o pomalé pečení. Vašeho aktivního času zabere jen 10 minut, ale chcete-li ho k obědu, začněte s přípravou už večer den předem. (more…)

V únoru nejsou některé druhy zeleniny chuťově ani cenově úplně optimání, jiné zase jsou mnohem lepší a levnější než v letních měsících. Typickým příkladem je zeleninový fenykl, řapíkový celer, pekingské zelí nebo bílá ředkev. Zkuste tedy nejdříve fenykl na večerní „optimistický salát“. Oběd si můžete dopřát v luxusní variantě, použijete-li mušle svatého Jakuba nebo ve variantě s jakýmkoli filetem z bílé ryby. (more…)

Září sice pomalu končí, více jídelníčků se pro tento měsíc nepodařilo odzkoušet, ale uvedené pokrmy můžete připravit bez problémů i v říjnu. Sezóna dýní stále trvá, jsou dostupné dokonce už i v supermarketech. Tento den budete potřebovat dýni k přípravě oběda i odpolední svačiny. Večeře je velmi lehká, použijete sezónní květák – je teď výborný a levný. (more…)

Tento den můžete využít pro měsíc září typického ovoce – jablek -  pro kombinaci s libovým krůtím masem k obědu. Celé vaření je velmi jednoduché, přesto vás příjemně překvapí a bude chutnat i těm členům rodiny, kteří zrovna nehubnou. Surovinou, kterou byste měli vyzkoušet, je podzimní dýně. Z ní si můžete připravit polévku s krevetami. Pokud zrovna krevety nemusíte, nahraďte je jinou bílou rybou (např. pangasem) nebo opečeným kuřecím masem či krabími tyčinkami.

(more…)

Tento den můžete vyzkoušet klasicky českou zeleninu – zelí, ovšem v úpravě čínské, velmi chuťově originální. Bude lepší, pokud salát připravíte den dopředu nebo alespoň dopoledne, protože je plánován na večeři. Odpolední svačina je nenáročná, ale velmi sytá a efektní – potřebujete jen koupit meloun Galia s oranžovou dužinou. Ostatní suroviny pro tento den jsou úplně obyčejné. (more…)

K přípravě pokrmů na tento den budete potřebovat sušená rajčata naložená v oleji. Nebojte se, že jsou příliš kalorická – olej z nich necháte okapat. Rajčat stačí velmi málo, a přesto zvýrazní chuť mnoha různých jídel včetně salátů. Další ingrediencí jsou kapary. Dávejte pozor, jsou poměrně slané, takže bude-li potřeba salát dosolit, udělejte to až nakonec.

(more…)

Pro tento den budete potřebovat bazalkové pesto, které lze využít nejen klasicky do těstovin , ale i na potření pečiva jako zajímavou alternativu másla. K přípravě oběda v indickém stylu si pořiďte Vindaloo pastu (vydrží dlouho v lednici) a koření kari masala (nebo garam masala). Obojí, společně s kokosovým mlékem i citronovou trávou najdete v obchodech s exotickými potravinami nebo v Tescu. Protože oběd má trochu více tuků, je zapotřebí s nimi u večeře šetřit, proto doporučujeme použít do salátu jednu z nejméně tučných potravin – šmakouna. (more…)

Budete-li chtít vyzkoušet další z letních dietních receptů, doporučujeme rybu, která se nazývá pangas (někdy též pangasius). Je to ryba, kterou ocení i ti, kteří rybám dosud příliš neholdují. Nemá žádné kosti a není cítit rybinou, je k dostání v každém větším supermarketu mražená, někdy i čerstvá. Pokud byste ji nesehnali, nahraďte ji treskou. Na odpolední svačinu budete potřebovat ricottu. Ricotta je jemný italský sýr podobný tvarohu, vyrobený ze syrovátky, takže má vynikající sytivou schopnost. Na salát k večeři si pořiďte crema di balsamico (prodávají opět větší supermarkety nebo obchody s delikatesami). Oproti aceto balsamico je crema hustší a sladší. Určitě si ho oblíbíte a budete používat zejména na listové saláty.

(more…)

TOPlist