Co mám dělat, když nemám čas na přípravu jídla?

Otázka 28/365: Co mám dělat, když nemám čas na přípravu jídla?

365 otázek o výživě a hubnutí

S časem bojuje skoro každý a příprava jídla na další den se někdy může zdát úplně nereálná. Přesto je několik možností, jak si s tím poradit. Na začátku je dobré si uvědomit fakt, že když si připravíte jídlo s sebou do práce, budete mít lepší přehled o tom, co a kolik jste snědli a budete hubnout snadněji. Téměř jistě totiž oproti kupovaným nebo restauračním jídlům ušetříte tuky, sůl a cukr. O finančních úsporách ani nemluvě. Pokud jste dosud nebyli zvyklí si jídlo připravovat, zkuste nejdříve pár obědů týdně. Až si na to zvyknete, můžete si nosit jídlo častěji. Pokud ale chodíte na obědy a víte, že jsou nutričně i chuťově v pořádku, noste si s sebou z domova svačiny. Nic není dogma, ale čím více jídel za den bude připraveno z původních, základních surovin, tím lépe.

Například jogurt s ovocem a vločkami z kavárny, který byste si koupili na svačinu, bude vždycky kaloričtější než ten, který si přinesete z domova. Použitý jogurt z kavárny můžete čekat tučnější, určitě ne proteinový, pravděpodobně ale slazený cukrem nebo medem a dávka vloček v něm bude až příliš velká. Přitom smíchání podobné svačiny vám zabere maximálně tři minuty.

Musíte být večer dlouho v práci a kupujete si saláty? Je to možnost a rozhodně lepší než si dát plněnou bagetu, ale přesto v takovém salátu nikdy nebude tolik bílkovin, zato možná různé zbytečné ingredience (krutony, majonéza…). Přečtěte si Můžu při nedostatku času řešit večeře kupovanými saláty?

Jak tedy na to?

Když máte chvíli času, omyjte, osušte a nakrájejte zeleninu. Uložte ji do krabičky do lednice. Přidat k ní pak jen zálivku, případně mozzarellu, tuňáka nebo cottage, zvládnete vždycky.

Pokud vaříte o víkendu oběd, připravte rovnou o jednu porci navíc a budete mít vyřešený pondělní oběd.

Když pečete kuře, dejte si do krabičky část masa s trochou šťávy a uložte do mrazáku. Tím budete mít připravený ,,bílkovinný modul“. Stejně tak, když vaříte těstoviny, rýži nebo bulgur, odvažte si svých 120, 150…gramů a dejte zmrazit. Budete tak mít ,,sacharidový modul“.  Takhle si připravte různé možnosti a můžete je pak vzájemně kombinovat.

O víkendu si můžete upéci krůtí prsa vcelku. Ty pak nakrájet a používat do salátu nebo k obědu do tortilly. Stačí přidat zeleninu, ochucený jogurt nebo pesto a máte oběd do práce nebo na výlet.

Zbylo vám maso s omáčkou, ale nemáte přílohu? Zkuste předvařenou směs obilovin a luštěnin, kterou stačí dát na 90 sekund do mikrovlnky. Z jednoho balíčku budete mít dvě porce. Prodává Lidl a Tesco.

Přílohy s nižším glykemickým indexem

Alternativní přílohy vhodné při hubnutí

Svačiny lze samozřejmě řešit kupovanými produkty typu proteinové tyčinky, nápoje a pudinky, jerky a podobně a vždycky to bude lepší volba než sušenky nebo koláčky. Ale po čase by se vám mohly přejíst. Snažte se je tedy nejíst úplně každý den.

Další inspiraci najdete v e-knihách:

Sezónní jídelníčky Jaro, Léto, Podzim, Zima

Sezónní jídelníčky e-knihy

Dezerty pro zdravé hubnutí

Facebook

Články, testy a recepty

Salát s mozzarellou, nektarinkami a šunkou

Máte pocit, že už jste přejedení ,,šopáků“ a podobných okoukaných salátů ?  Hledáte inspiraci na změnu? Tak zkuste třeba salát s využitím sezónních nektarinek. Postup je úplně jednoduchý, ale výsledek vás vizuálně i chuťově překvapí. Výběr mozzarelly v tomto případě hodně ovlivní výsledné nutriční hodnoty salátu. Podívejte se do první části seriálu Jak se vyznat […]

Jak se vyznat v sýrech ? 1. díl – Mozzarella a burrata

Toto je zkrácená verze – celý text najdete na herohero.co/mudrkunova Mozzarella intuitivně zapadá do škatulky ,,zdravých“ a ,,méně tučných“ sýrů díky své jemné chuti a vyššímu obsahu vody. Jak je to ale doopravdy? Záleží na konkrétním druhu. Mezi jednotlivými typy můžou být ohromné rozdíly v obsahu tuku od 5 g do 25 g na 100 […]

Tipy a novinky do jídelníčku při hubnutí – 5.část

Obchody na nás neustále chrlí spousty zdravě se tvářících potravin, mnoho z nich ale nesplňuje kritéria důležitá při hubnutí. Vybírám pro vás takové výrobky, které dávají smysl a mohly by vám pomoci jídelníček zpestřit. Neznamená to, že je jíst musíte nebo že bez nich nezhubnete. Pročtěte si jejich popis a nutriční hodnoty a rozhodněte se, […]

Jak si sestavit pitný režim, abyste nemuseli pít celý den jenom vodu ?

Klasická doporučení pitného režimu stojí na vodě. Ne, nechci význam tekutin zpochybňovat. Naopak, při hubnutí je jejich důležitost ještě vyšší. Úvodní provokativní věta měla jen přitáhnout vaši pozornost k faktu, že nemusíte pít celý den JEN A JEN VODU. Jak je to možné ? Vždyť se stále tvrdí, že voda, kterou pijeme nesmí mít ani […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook