Nejlepší bílé jogurty při hubnutí

Nejlepší bílé jogurty při hubnutí

Výživa při hubnutí

Jogurty jsou ve výživě důležité a jíme je kvůli bílkovinám, vápníku a živým bakteriálním kulturám. Při hubnutí bychom měli vybírat takové, které dodají výše uvedené, ale zároveň nebudou mít zbytečně vysokou energetickou hodnotu.

Hluboko zakořeněný mýtus, že čím víc tuku, tím víc živin, vůbec neplatí. S jedinou výjimkou, kterou jsou vitaminy rozpustné v tucích. Pokud tedy jíte převážně jogurty s nízkým tukem, měli byste přiměřené množství tuku během dne přidat. Například formou lžičky oleje do salátu, kousku ryby nebo několika ořechů. Jinak ale mívají naopak nízkotučné jogurty víc bílkovin a vápníku než klasické polotučné nebo tučné.

Husté konzistence nízkotučných řeckých jogurtů nebo skyru je dosaženo odkapáním přebytečné tekutiny. Jogurty se nesmí ničím zahušťovat.

Které z bílých jogurtů jsou tedy při hubnutí nejvýhodnější ?

Ty, které splňují dva základní parametry:

1– nízká energetická hodnota

Čím méně má jogurt tuku, tím má nižší energetickou hodnotu.

a zároveň

2– vyšší obsah sytivých bílkovin

Běžné bílé jogurty mají kolem 34 gramů bílkovin ve 100 gramech. Při hubnutí je výhodný aspoň trojnásobek, tedy něco kolem 10 gramů.

Zajímavé je zjistit, kolik procent z energetické hodnoty jogurtu tvoří bílkoviny. Každý gram bílkoviny má 17 kJ. Pokud má tedy jogurt 10 g bílkovin na 100 g a energetickou hodnotu 240 kJ, potom 170 kJ, tedy 70 % z jeho energetické hodnoty připadá na bílkoviny.

 

1. Super jogurt (Milko)

Bílkoviny představují 72 % energetické hodnoty jogurtu.

Nutriční hodnoty Superjogurtu na 100 g a 1 balení

100 g 1 balení 150 g
Energie (kJ) 283 424
Bílkoviny (g) 12 18
Tuky (g) 0,3 0,4
Sacharidy (g) 4 6

 

Poznámka

Název Superjogurt vás určitě zaujme, ale o kolik je lepší než známý řecký jogurt s 0 % tuku od stejné firmy ? (číslo 2 v tomto článku).

Na první pohled není rozdíl velký. Klasický řecký jogurt s nulovým množstvím tuku má 10g bílkovin na 100 g. Super jogurt má jen o 2 gramy bílkovin navíc. Až se budete rozhodovat, kterému z nich dát přednost, doporučovala bych se řídit aktuální cenou. Protože je tu ještě jedna odlišnost. Super jogurt má o 10 g vyšší gramáž.

 

2. Řecký jogurt s 0 % tuku (Milko)

Bílkoviny představují 70 % energetické hodnoty jogurtu.

řecký jogurt 0% tuku

100 g 1 balení 140 g
Energie (kJ) 241 337
Bílkoviny (g) 10 14
Tuky (g) 0,3 0,4
Sacharidy (g) 3,5 4,9

 

Poznámka

Tento jogurt není zrovna nejlevnější. Pokud seženete, kupte si rovnou kilové balení. Prodává například rohlik.cz Ještě výhodnější je pak úplně stejný jogurt, ale prodávaný pod značkou Pilos v Lidlu (viz fotka na konci článku).

 

3. Skyr (Milko)

Bílkoviny představují 72 % energetické hodnoty jogurtu.

skyr

100 g 1 balení 130 g
Energie (kJ) 283 368
Bílkoviny (g) 12 15,6
Tuky (g) 0,3 0,4
Sacharidy (g) 4 5,2

 

Poznámka

Skyr je vlastně nutričně obdobou jogurtu, kromě bílkovin a vápníku obsahuje také živé mléčné kultury. Ne každému chuťově vyhovuje, ale z hlediska bílkovin je na tom ještě o kus lépe než řecký jogurt 0 % tuku.

 

4. High protein 1 % tuku (Olma)

Bílkoviny představují 63 % energetické hodnoty jogurtu.

 

olma protein 1 % tuku

100 g 1 balení 150 g
Energie (kJ) 267 400
Bílkoviny (g) 10 15
Tuky (g) 1 1,5
Sacharidy (g) 3,5 5,2

 

Poznámka

Jogurt má jen 1 % tuku, ale chuťově je o hodně lepší než jogurt 0 %. Tento jogurt je také poměrně drahý. Levněji jej koupíte v Penny marketu pod značkou Boni (viz fotka na konci článku). Žádná jiná firma bohužel nutričně stejný nebo podobný jogurt nevyrábí.

 

Jak jsou na tom další bílé jogurty z hlediska obsahu bílkovin? Kolik procent z jejich energetické hodnoty tvoří právě bílkoviny ?

Bílkoviny (g/100 g) En. hodnota (kJ/100 g) Procento energie z bílkovin
Activia 4,5 288 26
Hollandia 3,7 279 22
Řecký s 10 % tuku 6,2 538 19
Choceňský smetanový 3,5 502 12

 

Levnější varianty doporučených jogurtů

Jogurt Protein s 1% tuku od Olmy můžete koupit pod značkou Boni v Penny marketu, řecký jogurt s 0 % tuku od Milka v Lidlu pod značkou Pilos. Cena je na jedno balení v obou případech zhruba o 6 Kč nižší než u ,,značkové“ varianty.

 

Facebook

Články, testy a recepty

Nejlepší bílé jogurty při hubnutí

Jogurty jsou ve výživě důležité a jíme je kvůli bílkovinám, vápníku a živým bakteriálním kulturám. Při hubnutí bychom měli vybírat takové, které dodají výše uvedené, ale zároveň nebudou mít zbytečně vysokou energetickou hodnotu. Hluboko zakořeněný mýtus, že čím víc tuku, tím víc živin, vůbec neplatí. S jedinou výjimkou, kterou jsou vitaminy rozpustné v tucích. Pokud […]

Jarní jídelníčky pro zdravé hubnutí – aktualizace 2024

Aktualizovaný e-book Jarní jídelníčky pro zdravé hubnutí vám přináší návrh kompletního stravování na sedm dní ze sezónních surovin. Jídelníčky s celkovou energetickou hodnotou kolem 6500 kJ/den obsahují vyšší množství bílkovin a díky strategickým kombinacím se sacharidy o nižším glykemickém indexu udržují vyrovnanou celodenní glykemickou křivku. Tím pádem byste po celý den neměli pociťovat hlad ani […]

Müsli v jídelníčku při hubnutí – jak se vyvarovat nejčastějších chyb ?

Na první pohled by se mohlo zdát, že největší chybou je špatný výběr müsli. Tedy že si někdo vybere výrobek hodně sladký, nebo zapékaný, a tím pádem vysoce kalorický. Je pravda, že rozdíly mezi nimi můžou být až 500 kJ na 100 gramů. Ale 100 g při hubnutí beztak sníst nemůžeme. Při hubnutí bychom si […]

Topinambury – pro hubnutí jako stvořené

Zvenku zrovna krásou neoplývají, ale byla by chyba nechat se odradit a nezkusit je. Topinambury, neboli jeruzalémské artyčoky vám můžou být při hubnutí k užitku z důvodů chuťových i nutričních. Proč jsou topinambury nutričně tak ceněné ? Největší výhodou je obsah prebiotické vlákniny inulinu. Ta ,,krmí“ ve střevě přátelsky působící bakterie, což posiluje zdravé zažívání, […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook