Mnoho lidí se obává jíst při hubnutí brambory kvůli obsahu sacharidů. Brambory jich přitom mají méně než například rýže. Nižší je tím pádem i jejich energetická hodnota (380 kJ/100 g). Jejich porce tedy může být při hubnutí celkem velká, což už samo o sobě pomáhá. Dáte-li si k obědu na talíř porci masa nebo ryby, k tomu porci zeleniny a přílohu v podobě brambor, budete opravdu dobře a nadlouho zasyceni. Brambory mají dobrou sytivou schopnost také díky specifickém typu vlákniny.
Existují různé variety brambor a pro hubnutí jsou nejvhodnější lojovité, takzvané salátové brambory. Ty mají nejnižší glykemický index (GI). Pokud je vaším cílem co nejmenší vzestup hladiny krevního cukru po jídle (a tím pádem uvolnění co nejnižšího množství hormonu inzulínu do krve), zkuste brambory uvařit ve slupce a nechat vychladnout. Tím jejich GI ještě dále klesne. Glykemickou výslednici po jídle dále snížíte kombinací s potravinmi bohatými na bílkoviny.
Škrobovité brambory mají vyšší GI, ale kombinace s bílkovinami opět zafunguje. Nemusíte se bát ani bramborové kaše. Připravte si ji s polotučným mlékem a použijte 5 g másla na porci.
Batáty, neboli sladké brambory mají energetickou hodnotu stejnou jako klasické brambory. Obsah sacharidů je také stejný, tedy 21 g/100 g. V klasických bramborách najdeme něco kolem 2 g vlákniny, v batátech o 1 g více.
Batáty jsou velmi bohaté na antioxidanty se skupiny karotenů. Glykemický index batátů kolísá v závislosti na kuchyňské úpravě. Přestože je pečení z tohoto pohledu méně vhodné, chuťově stojí za to. Kombinací s bílkovinami opět můžete docílit příjatelné glykemické výslednice celého pokrmu.
Při hubnutí tedy můžete využívat brambory i batáty.