Co mám dělat, když se váhový úbytek zastaví?

Otázka 63/365: Co mám dělat, když se váhový úbytek zastaví?

365 otázek o výživě a hubnutí

Zpočátku jde hubnutí většinou velmi dobře. Obzvláště, když začínáte ,,od nuly”, tedy s nevyváženým jídelníčkem, rozházenou glykemickou křivkou a malým množstvím pohybu. Po nějakém čase se ale organismus může začít bránit. Hubnutí se zpomalí nebo úplně zastaví a tento jev může trvat několik týdnů až měsíců. Je to demoralizující, ale věřte, že se s zabržděním váhového úbytku setkají skoro všichni. Příčin může být více, ale jsou řešitelné.

1 Nehubnete na váze, ale možná ztrácíte tuk

Váha se při hubnutí nemění lineárně. Stačí, když sníte potravinu s vyšším obsahem soli, organismus zadrží vodu a váha se nepohne dolů. Vy ale přitom ztrácíte tuk. Zadržení vody v těle ovlivňují také hormonální změny nebo užívání některých léků.

Pokud na váze nevidíte pokles po dobu 1–2 týdnů, není to nic alarmujícího. Změřte si obvod pasu. Pokud vidíte zlepšení a změnu cítíte na oblečení, je všechno v pořádku.

Kolik se dá zhubnout za měsíc?

2 Nemáte představu, kolik vlastně jíte

Lidé, kteří sledují, co a kolik jedí, hubnou více než ti, kteří pouze odhadují. Studie opakovaně zjišťují, že obézní mají tendenci množství jídla podceňovat.

Zapisujte si vše, co sníte a vypijete. Pokud můžete, važte si hlavně pečivo, přílohy a ovoce. Obzvláště ve fázi, kdy se hubnutí zastaví na dobu delší než dva týdny. Můžete použít online kalkulátory nebo si můžete jídlo fotit a potom zpětně zkusit spočítat kolik energie a živin v jídelníčku doopravdy máte.

3 Děláte některou z chyb při sestavování jídelníčku

Možná jste po počátečním úspěchu trochu povolili a pomalu a nenápadně zvětšujete porce jídla. Ve výsledku tedy jíte více než kolik byste měli. Možná nejíte dostatek bílkovin.

Zkuste prověřit skryté zdroje cukru, soli, tuků a zkontrolujte velikosti porcí. Třeba tam najdete vysvětlení, proč nevytváříte energetický deficit.

Pokud ve vašem jídelníčku převažují primární suroviny nebo úplně jednoduché a průmyslově neupravené potraviny nad potravinami vysoce technologicky upravenými, bude se cítit sytěji a lépe.

Přidávejte nějaký zdroj bílkovin ke každému jídlu. Nejdůležitější je ale snídaně. Pokud začnete snídaní s vysokým obsahem bílkovin, budete se cítit mnohem méně hladoví po celý den. Mnohem méně také budete bojovat s různými chutěmi.

Zkontrolujte množství zeleniny v jídelníčku. Není možné, že jste v poslední době polevili v množství snědené zeleniny? Čím více zeleniny budete jíst a čím více různých druhů zařadíte, tím budete v hubnutí úspěšnější. Důvodem je mimo jiné pozitivní ovlivnění střevního mikrobiomu, což produkcí určitých látek ve střevě přenastaví využitelnost živin a hubnutí zrychlí.

4 Pijete málo vody

Pijete opravdu dostatek vody? Pití vody je pro hubnutí přínosné. Nejenže se zlepší váš pocit sytosti po jídle, ale organismus musí mírně zvýšit metabolický obrat, ve výsledku tedy spálíte více kalorií každý den.

Kolik tekutin mám vypít za den?

5 Špatně a málo spíte

Nedostatek nočního spánku je silným rizikovým faktorem pro vznik obezity. Na tom se shodují všechny studie. Špatný spánek může také zavinit zastavení hubnutí.

6 Jste dlouhodobě ve stresu

Stres hubnutí nepomáhá. Už jen to, že se snažíte odolávat různým nástrahám v podobě lákavého jídla může být stresující. Nehledě na další stresové podněty v rodině nebo zaměstnání. Následkem takové psychické zátěže začne organismus vyplavovat hormon kortizol. Ten pomáhá tělu stres zvládnout, zároveň ale podporuje ukládání tukových zásob, hlavně v pase.

7 Jste až příliš soustředění na hubnutí

Dlouhodobá energetická restrikce a přílišné soustředění na výsledek, tedy číslo na váze může být kontraproduktivní. Namísto hubnutí se zaměřte na to, abyste se cítili dobře, zdravější, spokojenější a v lepší fyzické kondici.

8 Občas se přejíte, byť třeba zdravých potravin

Přejídání může být průvodním jevem déletrvajících a příliš přísných diet. Člověk může sníst velké množství jídla v krátkém čase. Většinou mnohem více než jeho tělo potřebuje. Zatímco někdo se přejídá nezdravými potravinami (sušenky, zmrzliny, chipsy atd.), jiný může sníst potraviny relativně zdravé, jako například oříšky, hořkou čokoládu nebo tučné sýry. Ale protože se počítají všechny kalorie, včetně těch ,,zdravých”, mohou tyto záchvaty ničit mnohdy celotýdenní úsilí o zhubnutí.

Stejně tak působí víkendové vybočení z režimu které jistě každý z nás občas zažívá. Můžou to být rodinná setkání a oslavy spojené s větším množstvím jídla a alkoholu.

Zamyslete se nad tím, jestli váš běžný dietní režim není na váš tělesný typ příliš striktní nebo jestli nehubnete už moc dlouhou dobu.

9 Jíte bezmyšlenkovitě

Bezmyšlenkovité jídlo je jednou znejčastějších příčin přibírání na váze. Možná jste si zpočátku dávali pozor, ale po nějakém čase jste znovu začali spojovat jídlo s dalšími činnostmi a proto se vám přestalo hubnutí dařit.

10 Nemáte dostatek aerobní aktivity (kardio)

Aerobní aktivity jsou takové, při nichž se vám zvýší tepová frekvence. Je to jedna z nejefektivnějších cest jak zlepšit celkový zdravotní stav a zvýšit odbourávání tuku, zejména toho nebezpečného viscerálního. Nedostatek aerobního pohybu může vysvětlovat zastavení váhového úbytku a vaše uvíznutí v ,,mrtvém” bodě.

Zamyslete se nad tím, jestli váš režim zahrnuje pravidelně některou z aerobních aktivit. Může to být rychlá chůze, běh, plavání nebo jízda na kole. Pokud už cvičíte, můžete zvýšit frekvenci pohybu nebo jeho intenzitu.

Kolik pohybu potřebuji pro hubnutí?

11 Necvičíte silově

Pokud hubnete a necvičíte silově, vaše tělo bude ztrácet kromě tukových zásob také svalovou hmotu. Tím dochází ke zpomalení metabolismu, což může být odpovědí na otázku, proč jste najednou přestali hubnout.

Cvičení se zátěží je efektivním způsobem, jak dlouhodobě hubnout tukové zásoby. Kromě toho bude vaše vytvarované tělo vypadat mnohem lépe.

Jak přesně mi pomůže, když budu posilovat?

12 Máte zdravotní problémy

Některé zdravotní problémy můžou způsobovat horší výsledky v hubnutí. Nejčastěji se jedná o sníženou funkci štítné žlázy, syndrom polycystických ovarií nebo syndrom spánkové apnoe. Stejně negativně působí chronické užívání některých léků.

Máte-li podezření na některý z těchto problémů, domluvte se se svým lékařem na možnostech řešení, případně změně medikace.

13 Hubnutí trvá moc dlouho

Pokud hubnete už několik měsíců, jste z toho vyčerpaní a váha se delší dobu odmítá pohnout, pravděpodobně potřebujete přestávku.

Jak dlouho můžu být v redukčním režimu?

14 Máte nerealistická očekávání

Jen velmi málo lidí hubne po celou dobu tak rychle jako na začátku, tedy 0,5 – 1 kg za týden. Celý proces trvá déle, organismus si musí zvyknout na novou nižší váhu a navíc čím blíže jste optimální váze, tím trpělivější byste měli být.

V určitém momentě vaše váha dosáhne vašeho osobního rovnovážného bodu a s ním už pak bývá těžké pohnout. Pokud byste se o to snažili, stálo by vás to přespříliš úsilí a výsledek by stejně nebyl udržitelný.

Zamyslete se nad tím, kam přesně se váhově chcete dostat a proč. Kolik jste tomu ochotni obětovat? S kým se srovnáváte? Uvědomte si, že můžete vypadat zdravě a cítit se dobře, přestože nemáte úplně stoprocentně dokonalou postavu. Ale takovou nemá skoro nikdo. Jistě víte sami nejlépe, že média a online svět realitu značně přikrášlují.

Hubnutí, které není krátkodobou dietou, ale změnou životníhu stylu, vyžaduje čas, určitou míru disciplíny, trpělivosti a odhodlání. Ale rozhodně se vyplatí.

 

Facebook

Články, testy a recepty

Nejlepší bílé jogurty při hubnutí

Jogurty jsou ve výživě důležité a jíme je kvůli bílkovinám, vápníku a živým bakteriálním kulturám. Při hubnutí bychom měli vybírat takové, které dodají výše uvedené, ale zároveň nebudou mít zbytečně vysokou energetickou hodnotu. Hluboko zakořeněný mýtus, že čím víc tuku, tím víc živin, vůbec neplatí. S jedinou výjimkou, kterou jsou vitaminy rozpustné v tucích. Pokud […]

Jarní jídelníčky pro zdravé hubnutí – aktualizace 2024

Aktualizovaný e-book Jarní jídelníčky pro zdravé hubnutí vám přináší návrh kompletního stravování na sedm dní ze sezónních surovin. Jídelníčky s celkovou energetickou hodnotou kolem 6500 kJ/den obsahují vyšší množství bílkovin a díky strategickým kombinacím se sacharidy o nižším glykemickém indexu udržují vyrovnanou celodenní glykemickou křivku. Tím pádem byste po celý den neměli pociťovat hlad ani […]

Müsli v jídelníčku při hubnutí – jak se vyvarovat nejčastějších chyb ?

Na první pohled by se mohlo zdát, že největší chybou je špatný výběr müsli. Tedy že si někdo vybere výrobek hodně sladký, nebo zapékaný, a tím pádem vysoce kalorický. Je pravda, že rozdíly mezi nimi můžou být až 500 kJ na 100 gramů. Ale 100 g při hubnutí beztak sníst nemůžeme. Při hubnutí bychom si […]

Topinambury – pro hubnutí jako stvořené

Zvenku zrovna krásou neoplývají, ale byla by chyba nechat se odradit a nezkusit je. Topinambury, neboli jeruzalémské artyčoky vám můžou být při hubnutí k užitku z důvodů chuťových i nutričních. Proč jsou topinambury nutričně tak ceněné ? Největší výhodou je obsah prebiotické vlákniny inulinu. Ta ,,krmí“ ve střevě přátelsky působící bakterie, což posiluje zdravé zažívání, […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook