Můžu si dávat na svačinu proteinové nápoje z DM drogerie?

Dotazy

Proteinové nápoje DM drogerieDotaz:

Zajímalo by mě, jestli si můžu dát občas na svačinu tyto už hotové proteinové nápoje? Jsou vhodné při hubnutí nebo jen pro sportovce? Nemají moc cukru? Nebo existují nějaké lepší?

Je to pro mě pohodlné, když jsem ve městě a pospíchám. Líbí se mi i cena, která je jen 39 Kč.

 

Odpověď:

Při hubnutí je důležité, aby v každém z jídel, tedy i u svačiny hrála roli některá z potravin obsahující bílkoviny. Tím se podaří udržet stálou hladinu krevního cukru, nedojde tedy k velkému poklesu glykemie před obědem nebo večeří a tím pádem se vám snáze povede sníst u hlavního jídla jen tolik, kolik jste si předem naplánovala. Proteinové nápoje v lahvičkách jsou z tohoto hlediska vhodné, protože mají obecně tyto vlastnosti:

 

  • vyšší obsah bílkovin (proteinů)
  • nízký obsah tuků
  • nízký obsah soli
  • poskytují kromě živin i tekutinu a lze je tedy částečně započítat do pitného režimu
  • většinou neobsahují mnoho sacharidů a nejsou doslazované cukrem
  • můžou pomoci, když máte chuť na sladké (mají chuť milk shaku, ale s odlišnými nutričními hodnotami)

 

Při rozhodování o výběru konkrétního typu hraje roli jeho:

  • konkrétní složení
  • chuť
  • cena
  • dostupnost

 

Nápoj Sportness:

Složení vanilka:

Odtučněné mléko, mléčná bílkovina, voda, aroma, stabilizátor gellan a karagenan, sladidlo sukralóza, barvivo riboflavin.

 

Složení čokoláda:

Odtučněné mléko, voda, mléčná bílkovina, kakaový prášek, stabilizátor gellan a karagenan, sladidlo sukralóza. 

 

Bílkoviny výrobku dodávají mléko a mléčná bílkovina, což jsou bílkoviny kvalitní, původem ze syrovátky a kaseinu, s kompletním aminokyselinovým spektrem.

Nápoj neobsahuje žádný přidaný cukr, veškeré sacharidy pocházejí z mléčného cukru, tedy laktózy. Ale ti, kteří mají s trávením laktózy problém, by se mu měli vyhnout. Výrobce na přítomnost laktózy upozorňuje. Nápoj je doslazený sukralózou.

Někdo by mohl namítnout, že každý si přeci může koupit přírodní, neochucený kefír a bude to lepší. To je z jedné strany pravda, z druhé strany ti, kteří mají zakysaný nápoj v jídelníčku pravidelně, potřebují občas chuťové zpestření. A pak je proteinový nápoj zcela jistě v pořádku.

 

Nutriční hodnoty proteinového nápoje Sportness vanilka:

100 ml 1 balení 330 ml
Energie(kJ) 220 726
Bílkoviny (g) 7.8 26
Tuky(g) 0.2 0.7
Sacharidy(g) 4.7 16

 

Nutriční hodnoty proteinového nápoje Sportness čokoláda:

100 ml 1 balení 330 ml
Energie(kJ) 222 733
Bílkoviny (g) 7.5 25
Tuky(g) 0.4 1.3
Sacharidy(g) 4.7 16

 

Kdy si ho dát?

Při hubnutí na dopolední nebo odpolední svačinu, případně po cvičení. Nejlepší jsou vychlazené.

 

Jaké jsou další alternativy k nápoji z DM drogerie?

Nápoje Maxsport: velmi podobného složení i podobné chuti, narodíl od DM nápoje jsou Maxsport nápoje slazené stevií, mají mírně vyšší obsah tuků, mírně nižší obsah sacharidů, trochu přidané vlákniny. Cena je o něco vyšší a bývají dostupné na některých benzínkách a trafikách.

Nápoj Ehrman protein: má podobné nutriční hodnoty, ale je vhodný i při laktózové intoleranci (obsahuje také mléčnou složku, ale zároveň i enzym laktázu). Za cenu stejnou jako nápoj  z DM poskytuje menší objem – 200 ml.  Je slazen směsí sukralózy a acesulfamu. Chuťově trochu odlišný, konzistence je až dost hustá, pudinkovitá. Dá se koupit v některých supermarketech (třeba Kaufland).

Nápoj Nutramino: má velmi podobné složení, ale mírně nižší obsah sacharidů, výhodou je přítomnost vlákniny, nevýhodou horší dostupnost (e-shopy, některá fitcentra). Nevýhodou je vyšší cena.

 

Shrnutí:

Vanilkový a čokoládový nápoj z DM drogerie je vhodný pro občasné zpestření jídelníčku při hubnutí nebo pro situace, kdy je nutno vyřešit svačinu mimo domov. Cenově odpovídající a chuťově přijatelný.

Facebook