Můžu si dávat na svačinu proteinové nápoje z DM drogerie?

Dotazy

Proteinové nápoje DM drogerieDotaz:

Zajímalo by mě, jestli si můžu dát občas na svačinu tyto už hotové proteinové nápoje? Jsou vhodné při hubnutí nebo jen pro sportovce? Nemají moc cukru? Nebo existují nějaké lepší?

Je to pro mě pohodlné, když jsem ve městě a pospíchám. Líbí se mi i cena, která je jen 39 Kč.

 

Odpověď:

Při hubnutí je důležité, aby v každém z jídel, tedy i u svačiny hrála roli některá z potravin obsahující bílkoviny. Tím se podaří udržet stálou hladinu krevního cukru, nedojde tedy k velkému poklesu glykemie před obědem nebo večeří a tím pádem se vám snáze povede sníst u hlavního jídla jen tolik, kolik jste si předem naplánovala. Proteinové nápoje v lahvičkách jsou z tohoto hlediska vhodné, protože mají obecně tyto vlastnosti:

 

  • vyšší obsah bílkovin (proteinů)
  • nízký obsah tuků
  • nízký obsah soli
  • poskytují kromě živin i tekutinu a lze je tedy částečně započítat do pitného režimu
  • většinou neobsahují mnoho sacharidů a nejsou doslazované cukrem
  • můžou pomoci, když máte chuť na sladké (mají chuť milk shaku, ale s odlišnými nutričními hodnotami)

 

Při rozhodování o výběru konkrétního typu hraje roli jeho:

  • konkrétní složení
  • chuť
  • cena
  • dostupnost

 

Nápoj Sportness:

Složení vanilka:

Odtučněné mléko, mléčná bílkovina, voda, aroma, stabilizátor gellan a karagenan, sladidlo sukralóza, barvivo riboflavin.

 

Složení čokoláda:

Odtučněné mléko, voda, mléčná bílkovina, kakaový prášek, stabilizátor gellan a karagenan, sladidlo sukralóza. 

 

Bílkoviny výrobku dodávají mléko a mléčná bílkovina, což jsou bílkoviny kvalitní, původem ze syrovátky a kaseinu, s kompletním aminokyselinovým spektrem.

Nápoj neobsahuje žádný přidaný cukr, veškeré sacharidy pocházejí z mléčného cukru, tedy laktózy. Ale ti, kteří mají s trávením laktózy problém, by se mu měli vyhnout. Výrobce na přítomnost laktózy upozorňuje. Nápoj je doslazený sukralózou.

Někdo by mohl namítnout, že každý si přeci může koupit přírodní, neochucený kefír a bude to lepší. To je z jedné strany pravda, z druhé strany ti, kteří mají zakysaný nápoj v jídelníčku pravidelně, potřebují občas chuťové zpestření. A pak je proteinový nápoj zcela jistě v pořádku.

 

Nutriční hodnoty proteinového nápoje Sportness vanilka:

100 ml 1 balení 330 ml
Energie(kJ) 220 726
Bílkoviny (g) 7.8 26
Tuky(g) 0.2 0.7
Sacharidy(g) 4.7 16

 

Nutriční hodnoty proteinového nápoje Sportness čokoláda:

100 ml 1 balení 330 ml
Energie(kJ) 222 733
Bílkoviny (g) 7.5 25
Tuky(g) 0.4 1.3
Sacharidy(g) 4.7 16

 

Kdy si ho dát?

Při hubnutí na dopolední nebo odpolední svačinu, případně po cvičení. Nejlepší jsou vychlazené.

 

Jaké jsou další alternativy k nápoji z DM drogerie?

Nápoje Maxsport: velmi podobného složení i podobné chuti, narodíl od DM nápoje jsou Maxsport nápoje slazené stevií, mají mírně vyšší obsah tuků, mírně nižší obsah sacharidů, trochu přidané vlákniny. Cena je o něco vyšší a bývají dostupné na některých benzínkách a trafikách.

Nápoj Ehrman protein: má podobné nutriční hodnoty, ale je vhodný i při laktózové intoleranci (obsahuje také mléčnou složku, ale zároveň i enzym laktázu). Za cenu stejnou jako nápoj  z DM poskytuje menší objem – 200 ml.  Je slazen směsí sukralózy a acesulfamu. Chuťově trochu odlišný, konzistence je až dost hustá, pudinkovitá. Dá se koupit v některých supermarketech (třeba Kaufland).

Nápoj Nutramino: má velmi podobné složení, ale mírně nižší obsah sacharidů, výhodou je přítomnost vlákniny, nevýhodou horší dostupnost (e-shopy, některá fitcentra). Nevýhodou je vyšší cena.

 

Shrnutí:

Vanilkový a čokoládový nápoj z DM drogerie je vhodný pro občasné zpestření jídelníčku při hubnutí nebo pro situace, kdy je nutno vyřešit svačinu mimo domov. Cenově odpovídající a chuťově přijatelný.

Facebook

Články, testy a recepty

Je nutné jíst při hubnutí 5x denně?

Přestože se téma frekvence jídla začalo mohutně řešit už před více než pěti lety, v poslední době se na něj ptáte velmi často. Přiznávám, dlouho jsem před tímto tématem uhýbala, abych zbytečně nevnášela zmatky do už tak protichůdných výživových doporučení prezentovaných v médiích. Snažila jsem se také zabránit přenosu vlastních zkušeností se svými klienty do […]

Čokoládový dortík s malinami

Kdo by neměl čas od času chuť na čokoládový dort? Klasické varianty bývají opravdu velmi kalorické a jejich rádoby zdravější verze na tom s nutričními hodnotami nejsou lépe. Různé ,,low carb“ nebo ,,raw“ recepty jenom zaměňují energii z mouky a cukru za energii z ořechů, tedy z tuků a výsledkem tak bývají kalorické a tukové […]

Káva a hubnutí – Pomůže vám zrychlit metabolismus?

V souvislosti s pitím kávy při hubnutí stále koluje mezi lidmi mnoho různých mýtů. Jedním z nich je ten, že je pití kávy nezdravé, a proto bychom na něj měli při hubnutí  raději zapomenout. Další obavou je pití kávy s mlékem, před nímž pseudoodborníci varují, ale nevysvětlí, proč by to údajně mělo vadit. Ponechme nyní […]

Test sýrů cottage – je důležité sledovat jejich nutriční hodnoty?

Sýry typu cottage bere dnes už každý jako potravinu vhodnou při hubnutí. Díky vyššímu obsahu bílkovin dokáže velmi dobře zasytit a má hodně variabilní využití. Jsou mezi různými značkami nějaké rozdíly? Stojí za to o nich přemýšlet a pročítat nutriční hodnoty na obalech? Jednoduchá otázka, která ale nemá úplně přímočarou odpověď. Přesto ale platí, že: […]

Web a služby zdravého jídelníčku a hubnutí

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Moje knihy o výživě a hubnutí

50 večeří pro zdravé hubnutí 2019

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2019

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Facebook