Test mléčných rýží

Test mléčných rýží – které jsou vhodné při hubnutí?

Potraviny v testu

Na začátku roku 2019 jsem zveřejnila test mléčných rýží, který poukázal na to, že vybrat mezi nimi správného adepta do jídelníčku při hubnutí není vůbec jednoduché.

V dubnu 2021 se v obchodech objevil výrobek s proteinem, ale bez přidaného cukru. Ten značně zamíchal původním pořadím.

Jak vypadají výsledky teď?

Výsledné pořadí mléčných rýží z hlediska vhodnosti při hubnutí:

1. Mléčná rýže protein bez přidaného cukru (Müller) – 80 bodů

2. Mléčná rýže light (Müller) – 70 bodů

3. Mléčná rýže natural (Kunín) – 10 bodů

4. Mléčná rýže 5 grain (Müller) – 0 bodů

5. Mléčná rýže lískooříšková (Müller) – 0 bodů

 

Kritéria hodnocení:

Všechny vzorky byly hodnoceny na základě údajů, který výrobce uvádí na obalu. Gramáže bývají 150 -200g, ale hodnocení nutričních hodnot vychází z údajů na 100 g výrobku.

Při hubnutí je důležité sledovat energetickou hodnotu, proto výrobky s nižší energii dostaly více bodů. Více bodů dostaly výrobky s vyšším obsahem bílkovin. Problémem mléčných rýží není tuk. Ten bývá nízký, stejně jako obsah nasycených mastných kyselin. Navíc je u všech výrobků obsah tuku skoro stejný. Proto není bodově hodnocen vůbec. Obsah sacharidů nemůže být nízký z podstaty věci, protože obsahují rýži, výrobky se ale podstatně liší tím, jestli obsahují přidaný cukr. Jeden z výrobků je obohacen bílkovinami, za což získal body navíc.

Mléčné rýže, přestože jsou prodávané v kelímcích jako jogurty, nemají s nimi nic společného. Jedná se o potraviny v nichž dominují sacharidy původem z rýže, cukru, škrobu, někdy ovoce nebo dalších obilovin.

Navíc rýže obecně inklinuje k vyššímu glykemickému indexu. Není tedy možné očekávat úplně dietní potravinu. Nicméně odlišnosti mezi jednotlivými vzorky existují a jsou dost podstatné. Přesto neberte test tak, že vítězný produkt máte okamžitě začít denně konzumovat. Spíš, že budete vědět, kterému se raději vyhnout.

 

Bodové hodnocení:

Energie (kJ):

  • nižší než 400 kJ/100 g – 50 bodů
  • vyšší než 400 kJ/100 g – 0 bodů

Bílkoviny (g):

  • méně než 4 g/100g – 0 bodů
  • více než 4 g/100g – 10 bodů

Cukry (g):

  • méně než 4 g/100g – 20 bodů
  • méně než 11 g/100g – 10 bodů
  • více než 11 g/100g – 0 bodů

Podrobnosti k jednotlivým výrobkům:

 

1. Mléčná rýže protein bez přidaného cukru (Müller) – 80 bodů

 

Milch reis protein

Složení mléčné rýže s čokoládovou příchutí:

Plnotučné mléko,podmáslí, voda, rýže 6,7 %, mléčná bílkovina,  modifikovaný škrob, kakao 0,5%, čokoláda 0,1%, zahušťovadla: karagenan, celulózová guma, sladidla: aspartam, acesulfam  karoteny, aroma.

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 balení – 180 g Počet bodů
Energie(kJ) 391 704 50
Bílkoviny (g) 7.7 13.9 10
Tuky(g) 2.3 4.1
Z toho nasycené(g) 1.5 2.7
Sacharidy(g) 10.2 18.4
Z toho cukry(g) 3.7 6.7 20
Vláknina(g) neuvádí neuvádí
Sůl (g) 0.32 0.6

Celkem bodů

80

Hodnocení:

Tento typ mléčné rýže má nižší energetickou hodnotu než klasické verze, což je dáno tím, že neobsahuje přidaný cukr. Ještě důležitější je dobrá vyváženost obsahu bílkovin a sacharidů. Sacharidy s bílkovinami jsou tu v podstatě 1:1. Jedno balení dodá téměř 14 g bílkovin, což znamená, že už může tvořit samostatnou svačinu, aniž byste uvažovali o tom, že musíte ještě nějaké bílkoviny přidávat. Chuťově je výrobek příjemný tím, že není přeslazený. Při hubnutí může být dobrou volbou, určitě může fungovat jako svačina před cvičením.

 

2. Mléčná rýže light (Müller) – 70 bodů

Mléčná rýže light

Složení:

Plnotučné mléko, podmáslí, voda, rýže (7,8%), modifikovaný škrob, sůl, zahušťovadlo: guma guar, sladidla: acesulfam K, aspartam, aroma.

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 balení – 200 g Počet bodů
Energie(kJ) 321 642 50
Bílkoviny (g) 3.1 6.2 0
Tuky(g) 2.3 4.6
Z toho nasycené(g) 1.5 3
Sacharidy(g) 10.7 21.4
Z toho cukry(g) 3.7 7.4 20
Vláknina(g) neuvádí neuvádí
Sůl (g) 0.25 0.5

Celkem bodů

70

 

Hodnocení:

Mléčná rýže light má jako z celé skupiny nejnižší energetickou hodnotu. Jedno balení o hodnotě 642 kJ představuje zhruba 10% denního přídělu energie pro hubnoucí ženu. Poměr nezi sacharidy a bílkovinami je vyváženější než u klasických mléčných rýží. Celý kelímek představuje jen 7.4 g jednoduchých cukrů, což je naprosto v pořádku. Samozřejmě, můžeme diskutovat o zahušťovadlech a sladidlech…ale pokud byste měli velkou chuť na tento typ výrobku, můžete sáhnout po light verzi. A je v podstatě jedno, jakou příchuť zvolíte. I tak bych ale neradila častěji než jednou týdně. Měli byste si být vědomi toho, že příliš velkým množstvím bílkovin neoplývá. Měli byste proto zvýšit dávku proteinů v následujícím jídle.

 

 

3. Mléčná rýže natural (Kunín) – 10 bodů

Mléčná rýže natural

Složení:

Mléko 81 %, rýže 9,3 %, cukr, smetana, glukóza, sušená syrovátka, jedlá sůl, aroma, stabilizátor: karagenan.

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 balení – 150 g Počet bodů
Energie(kJ) 468 702 0
Bílkoviny (g) 3.3 4.95 0
Tuky(g) 3.4 5.1
Z toho nasycené(g) 2.4 3.6
Sacharidy(g) 16.8 25.2
Z toho cukry(g) 10 15 10
Vláknina(g) neuvádí neuvádí
Sůl (g) 0.16 0.24

Celkem bodů

10

 

Hodnocení:

Jedno balení o hmotnosti 150 g vám odčerpá z celodenního příjmu 702 kJ a dodá jen necelých 5 g bílkovin. Sacharidů je ve výrobku 5 x více než bílkovin, po jeho snědení tedy můžete očekávat brzy hlad. Obsah cukru není sice nízký, ale ani ne ten nejvyšší, výrobek tedy za to tedy získal alespoň 10 bodů. Při hubnutí se mu raději vyhýbejte.

 

4. Mléčná rýže 5 grain (Müller) – 0 bodů

 

Mléčná rýže s cereáliemi

Mléko 46,6 %, podmáslí, cukr, voda, rýže 4,9 %, hrušky 3,5 %, celozrnná pšenice 1,2 %, špalda 1,2 %, ječmen 1,2 %, proso 1,2 %, jablečné pyré 0,8 %, kukuřičný škrob, vejce, jedlá sůl, koncentrát citrónové šťávy, barvící koncentrát ze světlice barvířské, aroma.

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 balení – 175 g Počet bodů
Energie(kJ) 487 852 0
Bílkoviny (g) 3.4 5.95 0
Tuky(g) 2.4 4.2
Z toho nasycené(g) 1.5 2.6
Sacharidy(g) 19.8 34.6
Z toho cukry(g) 11.8 20.6 0
Vláknina(g) neuvádí neuvádí
Sůl (g) 0.19 0.38

Celkem bodů

0

 

Hodnocení:

Výrobek s nejvyšší energetickou hodnotou na 100 g. Kombinace malého množství bílkovin a vysokého množství sacharidů znamená, že byste se tomuto typu rýže měli raději vyhnout. Přestože ve složení figuruje celozrnná pšenice, špalda, ječmen a proso, obsah vlákniny výrobce neuvádí. Z hlediska vhodnosti pro hubnutí nezískala tato mléčná rýže žádný bod, ale přeci jen je na 4. místě, protože bude mít pravděpodobně díky použitým surovinám o trochu nižší glykemický index než mléčná rýže lískooříšková.

 

5. Mléčná rýže lískooříšková (Müller) – 0 bodů

 

Mléčná rýže lískooříšková

Složení:

Plnotučné mléko min. 38 %,podmáslí, voda, cukr, rýže 6,7 %, lískooříšková pasta 1 %, vejce, dextróza, karamelový sirup, jedlá sůl, zahušťovadlo: guma guar, aroma.

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 balení – 200 g Počet bodů
Energie(kJ) 474 948 0
Bílkoviny (g) 3.2 6.4 0
Tuky(g) 2.9 5.8
Z toho nasycené(g) 1.7 3.4
Sacharidy(g) 18.2 36.4
Z toho cukry(g) 12.2 24.4 0
Vláknina(g) neuvádí neuvádí
Sůl (g) 0.25 0.5

Celkem bodů

0

 

Hodnocení:

Výrobek s nejvyšším množstvím přidaného cukru skončil na posledním místě. Další argumenty jsou jasné: 6x více sacharidů než bílkovin, vysoká energetická hodnota, vyšší glykemický index. Při hubnutí se mu vyhýbejte.

 

Závěr:

Pokud máte chuť na mléčnou rýži, zvolte variantu, která skončila na prvním místě, tedy s přidaným proteinem, ale bez cukru.

 

Poznámka:

Tento test je nezávislý, stejně jako všechny ostatní články na tomto webu.

Deklaruji nulový konflikt zájmů.

Facebook

Články, testy a recepty

Jak si sestavit pitný režim, abyste nemuseli pít celý den jenom vodu ?

Klasická doporučení pitného režimu stojí na vodě. Ne, nechci význam tekutin zpochybňovat. Naopak, při hubnutí je jejich důležitost ještě vyšší. Úvodní provokativní věta měla jen přitáhnout vaši pozornost k faktu, že nemusíte pít celý den JEN A JEN VODU. Jak je to možné ? Vždyť se stále tvrdí, že voda, kterou pijeme nesmí mít ani […]

Letní jídelníčky pro zdravé hubnutí – aktualizace 2024

Aktualizovaný e-book Letní jídelníčky pro zdravé hubnutí vám přináší návrh kompletního stravování na sedm dní ze sezónních surovin. Novinkou je kapitola věnovaná grilování. Jak to udělat, aby se vaše zdravé hubnutí kvůli častému grilování nezastavilo. Kromě konkrétních doporučení k výběru surovin na gril a jejich množství v knize najdete 5 nových receptů na neokoukané zeleninové […]

Poradna pro zdravé hubnutí s MUDr. Václavou Kunovou

Poradna bude fungovat i nadále. Budou v ní pokračovat kolegové nutriční terapeuti, kterým chci předat metodiku rozumného hubnutí a všechny zkušenosti za ty roky načerpané. A to vše už od podzimu tohoto roku. Já budu samozřejmě dál: psát články na rozumnehubnuti.cz vydávat e-booky točit videa na youtube testovat potraviny na herohero.co a v přípravě je také […]

Nejlepší bílé jogurty při hubnutí

Jogurty jsou ve výživě důležité a jíme je kvůli bílkovinám, vápníku a živým bakteriálním kulturám. Při hubnutí bychom měli vybírat takové, které dodají výše uvedené, ale zároveň nebudou mít zbytečně vysokou energetickou hodnotu. Hluboko zakořeněný mýtus, že čím víc tuku, tím víc živin, vůbec neplatí. S jedinou výjimkou, kterou jsou vitaminy rozpustné v tucích. Pokud […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook