Jak může věčná dietářka zhubnout 30 kg ?

Jak může věčná dietářka zhubnout 30 kg ? – třetí část

Zkušenosti klientů

Co když se nedaří a podpoří vás vůbec vaše okolí ?

V první části příběhu paní Zuzana shrnula svojí ne úplně jednoduchou cestu ke zdravému hubnutí. O tom, jaké myšlenky a pocity provázely začátky jejího hubnutí před dvěma lety. Ve druhé části pak popsala svůj vztah k pohybu. Ve třetí části se můžete dočíst o tom, co dělat, když se chvíli nedaří a reakcích okolí, které nemusí být jen pozitivní. Také něco o nakupování menších velikostí oblečení, výletech a restauracích.

První část – Rozhodnutí a začátky

Druhá část – Pohyb a cvičení

 

Když se nedaří

Přijde období, kdy tělo řekne STOP a váha se zastaví. Vždy mi trvalo delší dobu dostat se pod 100kg, pod 90, 80….jakoby mě mé tělo chtělo trochu pozlobit a říct „to už stačí“. Vše jsem dodržovala, jídelníček i cvičení, a najednou zrada. I když jsem o tomhle problému mnohokrát četla, a tudíž jsem byla včas varována, stejně mě to dost zaskočilo a trápilo. Trvalo tři měsíce, než se mi váha opět začala hýbat směrem dolů, a opravdu to nebylo moc příjemné období. Opět jsem začínala propadat panice, vyhledávat na internetu články co s tím a proč a… Každý člověk je jiný a na každého platí něco jiného. U mě to bylo VYDRŽET A NEVZDÁVAT TO. Ve cvičení jsem přidala více silového tréninku (zvýšila zátěž na doporučení paní doktorky) a hlavně žádný stres😊. Jenže ono se to řekne, že. Teď mi váha opět stojí a já jsem ráda, že mi v období vánoc nešla nahoru. Přiznám se, že letos jsem trochu hřešila a nějaké to cukroví jsem si dopřála (jen tak, třeba 3 kousky obden – letos jsem neodolala). No co už, stalo se a místo výčitek svědomí a chutě to vzdát, si dám raději 10 minut navíc kardio cvičení a nebo více opakování s činkami ( napadlo mě i vytáhnout rodinku na nějaký výlet hezky do kopečku, ale to bych asi šla na výšlap sama😊).

Okolí

O mé snaze zhubnout věděl jen manžel a děti (to když se divily, proč je v lednici tolik zeleniny a bílého jogurtu 😊– o potravinách polepených popisky NESAHAT už snad ani raději nemluvím😊) a později i má osobní trenérka. Nějak jsem nechtěla odpovídat na otázky „ jak ti to jde“ a „ už jsi něco porušila“ a „vždyť to na tobě není vůbec vidět“ – to jsem slyšet opravdu nechtěla. Asi jsem se trochu bála, jak by okolí reagovalo, a jestli by se nenašli nějací dobráčci, kteří by mě od hubnutí odrazovali. A možná jsem byla zvědavá (ano, přiznávám že hodně zvědavá), jestli si vůbec někdo všimne😊.

Možná to bylo dobou covidovou (žádné návštěvy a sezení u kafíčka), možná tím, že jsem dlouho nosila svůj starý (velký) šatník😊, ale lidé si začali všímat až po nějakých 17-20 kilech. To už jsem šla s pravdou ven a přesně jak jsem očekávala – spousta otázek.

Trvalo mi nějakou chvíli, než jsem si zvykla odpovídat „ne, opravdu nedržím nějakou drastickou dietu – začala jsem jíst“ – nikdo tomu nechtěl věřit. A ano, našli se i tací, kteří mi nepřáli, nebo si vůbec nevšimli.

Nakupování

Nakupování nemám – oprava, NEMĚLA JSEM – ráda. Teď si nakupování pomalu začínám užívat, když míjím stojany s nadměrnými velikostmi a můžu si vybírat z menších čísel (ne všude je stejné číslování a zdaleka ještě nejsem u velikosti, kterou bych brala – ale to přijde). U mě trvalo docela dlouho, než jsem začala vyměňovat šatník (12-15 kilo) a já se na tu chvíli tak těšila😊. Dlouhou dobu se nic nedělo, pak jeden týden na sobě nemám své oblíbené (velké) džíny a následný týden ze mě padají? To mě docela překvapilo, zaskočilo (mile, bude nakupování😊) a zase jsem se něco naučila. Holt to chce čas, než se tělo začne tvarovat a měnit.

Výlety

Ze začátku jsem si jídlo vařila doma a do restaurace jsem se bála chodit (nevyberu si nic z jídelního lístku, nebo neodolám a sním něco, co nemám, nebo neodhadnu množství). I když jsme vyjeli někam na výlet, rodina se mi musela přizpůsobit a buď se vrátit domů na oběd, nebo vyrazit až po jídle.

Ted si na jídlo klidně zajdeme a já si ho i vychutnám. Řídím se tím, co vím, že je pro mě dobré, a co mi vyhovuje. Jelikož nejsem omáčkový typ a smažené jídlo nemůžu kvůli žlučníku, moje první volba je maso a nebo ryba, následuje zelenina nebo zeleninový salát a až nakonec volím nějakou přílohu. Tu kolikrát pro velikost porce ani nedojím. Na dezerty se raději ani nedívám, protože vím, že když jedeme na výlet, mám vždy s sebou proteinovou tyčinku (hodně druhů a chuť na sladké zaženou), nebo proteinový nápoj . Takže čas od času, proč ne. Takový dobře udělaný hamburger – bez hranolků, zato s kupou čerstvého salátu – občas neuškodí a já to mám jako takovou menší odměnu.

Teď už vím

 • Že nebát se změny a začít je fajn
 • Že hubnutí neznamená mít hlad a něco si stále odpírat
 • Že když jednou ujedu a nebo necvičím, svět se nezboří a hubnutí se nezastaví
 • Že když mám některý den hlad a nebo chutě na sladké – měla jsem ten den málo bílkovin a dám si proteinový nápoj
 • Že spánek a odpočinek je stejně důležitý jako jídlo
 • Že poslouchat své tělo se vyplácí
 • Že přijímat pochvalu (jak mi to sluší) se musím naučit😊
 • Že nedržím dietu, ale změnila jsem životní styl
 • Že srovnávat se s ostatními je špatné (ano, občas, když se delší dobu nedaří a já čtu nějaký článek, jak někdo zhubnul 20 kilo za měsíc, říkám si, proč se to neděje i mně. Pak si ale připomenu, co jsem dokázala, a jsem vděčná za to, co mám)
 • Že hubnout pomaleji je pro mé tělo dobré
 • Že vše, co dělám, dělám pro sebe (pohyb a strava)
 • Že NEJTĚŽŠÍ je naučit se mít ráda sama sebe

Nejsem ještě se svým tělem úplně spokojená a ráda bych alespoň 5 kilo ještě zhubla, jsem ale nesmírně vděčná a hrdá, že jsem vůbec začala, že jsem se při první neúspěchu nevzdala a pokračuji dál. A já vím, že to zvládnu, chce to jen trochu víc času a naslouchat svému tělu.

Moc děkuji paní doktorce za skvělou péči, rady a vysvětlení, že jídlo (zdravé jídlo) není nepřítel a jíst se musí.

Odkaz na videa cvičení:

Beginner 1 Mile Walk | Walk at Home – YouTube

FAST Walking in 30 minutes | Fitness Videos – YouTube

30 Minute Boosted Fitness Walk | Walk at Home – YouTube

Facebook

Články, testy a recepty

Otázka 182/365: Co mám dělat, když už ve výživě nevím, co je pravda ?

Je pravda, že ať chcete nebo nechcete, valí se na vás doporučení co jíst, nejíst a jak často jíst ze všech stran. Sociální sítě se jen hemží očistami, detoxikačními produkty a doplňky stravy. Za těmito posty můžete nejčastěji hledat placené spolupráce. To znamená, že z nich má daný infuencer určitou formu příjmu. Záleží jen na […]

Otázka 181/365: Kolik můžu sníst za den melounu ?

Meloun je sice z botanického hlediska zelenina, ale nutričně se řadí mezi ovoce. Narozdíl od průměrného ovoce má zhruba poloviční množství cukru, můžete tedy počítat s tím, že poloviční je také jeho energetická hodnota. Z druhé strany to znamená, že místo doporučovaných 200 g ovoce při hubnutí můžete sníst melounu dvojnásobek, tedy 400 g za […]

Otázka 180/365: Můžu si dát při hubnutí občas zmrzlinu ?

Pokud hubnete ideálním tempem, tedy 0,5 – 1 kg za týden (podle vaší výchozí váhy), můžete si v rámci flexibilního přístupu k hubnutí menší porci zmrzliny jednou týdně dát. Menší porce znamená přibližně dva kopečky nebo jeden nanuk o hmotnosti maximálně 60 g. Myslím tím klasickou zmrzlinu, nikoli ,,dietní“ verze. Jestliže ale máte zmrzliny opravdu […]

Otázka 179/365: Podle čeho si mám vybírat musli ?

Musli jsou jednou z potravin, které se prezentují jako zdravé, přitom jejich energetická hodnota může přesahovat 2000 kJ/100 g. Což znamená, že se skoro vyrovná čokoládě. Nejkaloričtější jsou musli zapékané s přídavkem čokolády nebo ořechů. Ať se budete snažit jakkoli, nenajdete výrobek, který by měl na 100 gramů méně než 1500 kJ. Má tedy vůbec […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook