příběh paní zuzany cvičení

Jak může věčná dietářka zhubnout 30 kg ? – druhá část

Zkušenosti klientů

V první části příběhu paní Zuzana shrnula svojí cestu k nejvyšší váze a rozhodnutí začít hubnout. O tom, jaké myšlenky a pocity provázely začátky jejího hubnutí před dvěma lety. Jaké to je být perfekcionistkou a jak je důležitá podpora vašich nejbližších.

Jak může věčná dietářka zhubnout 30 kg ? – první část

 

2. část

Pohyb a cvičení

Na začátku změny jsem si libovala, že o sportu na konzultacích tak nějak nepadla řeč. Proč bych se měla honit a potit, když to vlastně ani nepotřebuji a díky jídelníčku a změně životního stylu hubnu i bez pohybu. Ale…

Přesně po osmi zhubnutých kilogramech jsem si začala všímat menších změn. Ano, hubnu (váha ukazuje menší a menší čísla – jupí), ale moje tělo vypadá snad hůř než před hubnutím (kůže povislá, záda nahrbená a o celulitidě ani nemluvím) – no já snad budu muset začít cvičit a víc se hýbat.

Začala jsem tedy hledat na internetu nějaké cvičení pro začátečníky. Takových článků a odkazů co na mě vyskočilo – všechno mi připadalo nesmírně těžké a namáhavé, a z přemíry informací se u mě začala objevovat panika a chuť to vzdát. A jít cvičit do tělocvičny mezi ty namakané a vystajlované slečny? Ani náhodou😊.

Výborné cvičení pro začátek pro mě bylo Walk at Home by Leslie Sansone.

Ze začátku mi stačilo 15 minut a byla jsem ráda, že jsem přežila😊. Po čase jsem si začala přidávat čas a zpestřovat a obměňovat cvičení. Trvalo mi docela dlouho, než jsem se alespoň částečně dostala do formy a začala na sobě pozorovat první výsledky (2-3 měsíce). Dnes cvičím 30-60 minut pětkrát týdně a beru to podle toho, jak se zrovna cítím. Když můžu, přidám si cvičení a naopak, když cítím, že jsem unavená, tak uberu a nebo zařadím nějaké relaxační protahování.

Tohle všechno jsem ale na začátku své cesty neznala (posilování je přeci pro chlapy a protahování a strečink je hrozná nuda) a tak se stalo, že mě cvičení po pár měsících začínalo nudit (znala jsem ho už nazpaměť😊), mé tělo si začalo na cvičení zvykat a výsledky nebyly takové, jaké bych si představovala – co teď?

Náhoda a nebo osud tomu chtěl, a já po čase cvičení poznala osobní trenérku a masérku. Svěřila jsem se jí, že cvičím doma, snažím se hubnout a daří se, ale cvičení mi začíná připadat pořád stejné, méně účinné a nevím, jak dál. Než jsem se rozkoukala a vypovídala, už jsem byla objednaná na cvičení do jejího studia a do hlavy vymluvenou díru, protože „musím přeci začít zpevňovat tělo a nabírat svaly, a jen jídelníček nestačí, a kardio je super na hubnutí, a ten stroj co vypadá jako mučící nástroj je super – na něm si protáhneš svaly ( jaký svaly?:-) a neboj – užijeme si super srandu“. No nevím.

Po první lekci jsem byla ráda že jsem vůbec přežila😊 – a chodím dodnes.

Sport se pro mě stal nejenom rychlejším způsobem, jak shazovat kila, ale i relaxem, zkoušením, kam až mě mé tělo pustí a co zvládnu, ale (to je pro mě možná tím nej nej) – je to čas jen PRO MĚ.

Snažím se střídat kardio cvičení s posilováním a čas od času vyzkouším něco nového, a buď mě to nadchne a zařadím do svého plánu, a nebo prostě vyzkouším něco jiného. Těch možností je tolik – jen ze začátku opatrně a pozvolna😊.

Začala jsme cvičit i doma. Částečně díky době covidové, částečně i pro stud jít mezi profíky do fitka. Ano, začátky byly krušné a bolelo mě celé tělo, ale postupem času, měsíc po měsíci, jsem začala vidět výsledky. Nejenže jsem se už při obyčejné chůzi nezadýchala a na procházkách s rodinou jsem byla v cíli první, ale zlepšila se mi i kondice a dokonce jsem objevila, že i já mám svaly😊.

Po jednom náročném tréninku mě dojala má dcera, která ignorujíc ceduli ZÁKAZ VSTUPU – SPÍM, vlezla do pokoje, kde mě vidí, jak ležím na podlaze zpocená, ufuněná a nemohoucí se zvednout, a povídá „mám zavolat odtahovku, sanitku a nebo rovnou pohřebáky?“

Hlavně to chce V KLIDU – poslouchat své tělo a nic nehrotit. I po roce a půl objevuji nové a nové informace, nové cviky, které bych před tím nezvládla a stále se učím.

Co ale působí na mě a cviky mi vyhovují, nemusí vyhovovat každému. Než jsem si našla to svoje, vyzkoušela jsem více druhů pohybu. Na cvičení doma mi stačí činky (postupně zvyšuji zátěž), aerobik step schod – bedýnku. Na tu teď trochu sedá prach, ale určitě jí nevyhodím a za nějaký měsíc ji opět opráším a zacvičím si s ní. Také rotační disk, který je pro mě výborný na boky😊, velký gymnastický míč a malý overball, podložku na cvičení, různé posilovací gumičky a nově bosu balanční podložku. Na té se teď učím a je to docela mazec😊.

 

Třetí část:

Co když se nedaří a podpoří vás vůbec vaše okolí ?

Facebook

Články, testy a recepty

Prevence dětské obezity

Máte v rodině nebo ve svém okolí dítě se sklonem k obezitě ? Chcete mu pomoci ? Nebo vás téma prevence dětské obezity zajímá ? Podívejte se na nově spuštěné webové stránky Prevence dětské obezity Covidová pandemie a lockdowny se bohužel na dětské populaci podepsaly a v současné době trpí obezitou 16,4 % dětí a […]

Praktický návod na zdravé hubnutí 2023

Vyzkoušeli jste už všechny možné diety, a přesto nejste se svojí postavou spokojeni? Nebo máte pocit, že vlastně žijete zdravě, jen nevíte, proč máte stále pár kilo navíc? Jste snad dokonce štíhlí, ale udržení tohoto stavu vás stojí nezměrné úsilí? Nejste v tom sami. Příběhy obézních, kteří jedli ve skutečnosti velmi málo, by vydaly na […]

Ďábel se skrýval v detailu

Ireniny zkušenosti s hubnutím v poradně MUDr. Václavy Kunové Než jsem se objednala do poradny, zkoušela jsem hubnout s aplikací kalorické tabulky. Nastavila si doporučený příjem energie pro hubnutí cca 2 kg za měsíc, tabulky vypočítaly hodnoty optimálního příjmu bílkovin, sacharidů a tuků a toto jsem se snažila dodržovat několik měsíců. Trochu se mi podařilo […]

Videotest – zmrzliny vhodné při hubnutí 2023

Kromě psaného testu zmrzlin se můžete podívat i na video na youtube. Celý test je pojatý jako návod k výběru zmrzlin z hlediska vhodnosti pro hubnutí, netýká se kvality obecně, nehodnotí přídatné látky ani technologické aspekty. Když pak v obchodě najdete zmrzlinu, která v testu není, snadno podle kritérií zjistíte, jestli je pro hubnutí vhodná […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook