Test proteinových tyčinek 2018 – 1. část – snadno dostupné

Potraviny v testu

Proteinové tyčinky - snadno dostupné

Na trhu dnes najdete nepřeberné množství nejrůznějších proteinových tyčinek a není jednoduché se v nich orientovat. Tento test se zaměřuje na proteinové tyčinky z hlediska jejich vhodnosti pro hubnutí. Nedělá si ambice postihnout celý existující sortiment, ale snaží se najít nejtypičtější představitele a ukázat na nich základní rozdíly ve složení, nutričních hodnotách a orientačně i cenách. Kvůli přehlednosti je test rozdělen do 3 skupin:

1. skupina – snadno dostupné a většinou levnější proteinové tyčinky
Koupit je můžete dnes už na mnoha místech. Supermarkety, drogerie, trafiky, čerpací stanice, obchody se zdravou výživou, všude najdete vždy aspoň dva typy proteinových tyčinek z této skupiny. Po pročtení testu byste si měli umět správně vybrat.

2. skupina – střední třída proteinových tyčinek
Většinou jsou trochu dražší, dají se koupit ve specializovaných obchodech, lékárnách, některých fitcentrech nebo e-shopech. Nemusí mít nutně lepší složení než tyčinky z první skupiny. Vyšlo v druhé části testu a přečít si ho můžete tady

3. skupina – exkluzivní proteinové tyčinky
K dostání většinou jen na specializovaných e-shopech nebo vybraných fitcentrech. Jejich cena je poměrně vysoká. Je vyvážena nutriční kvalitou? Více o nich ve třetí části testu tady.

 

Důvody, proč se proteinovými tyčinkami při hubnutí vůbec zabývat, jsou v zásadě 3:

1 – Nutriční

Chcete-li úspěšně snižovat váhu, měli byste v každém z denních jídel přijmout potravinu bohatou na bílkoviny (proteiny). Jen tak si můžete zajistit stálou hladinu krevního cukru, z toho plynoucí dlouhodobý pocit zasycení a vyhnout se riziku přejedení v jídle následujícím. Můžete také zabránit při hubnutí úbytku svalové hmoty.

Více o bílkovinách a hubnutí najdete v této sérii článků.

2 – Organizační

Dalším důvodem je trvanlivost tyčinek, což znamená, že je můžete mít v pohotovosti u sebe kdykoli a použít je v případě, že nemáte možnost dát si jogurt, kefír či jinou vhodnější svačinu. Můžete je vzít s sebou na cesty nebo tam, kde by z různých důvodů nebylo třeba společensky únosné si dát klasickou a samozřejmě zdravější svačinu.

3 – Chuťový

Chuť na sladké dostane občas každý. Proteinové tyčinky ji při hubnutí pomáhají kompenzovat. Díky tomu, že obsahují více bílkovin, nerozházejí vám ale hladinu krevního cukru. V tom je hlavní rozdíl oproti klasickým sladkým tyčinkám, po nichž můžete snadno dostat hlad či chuť na další sladkosti. Navíc dnes je už řada proteinových tyčinek slazena sladidly, jakými jsou maltitol, steviolgykosidy nebo sukralóza, často v kombinacích mezi sebou nebo s malým množstvím cukru, takže je v chuti téměř nerozeznáte.

Více o tom, proč někoho často trápí chutˇna sladké a jak ji řešit, najdete v tomto článku.

 

Jak často je jíst?

Ani s konzumací proteinových tyčinek byste to neměli přehánět. 2-3 tyčinky za týden bohatě stačí, maximální frekvence by měla být 1 tyčinka za den. Rozhodně není vhodné si zjednodušovat život do takové míry, že byste nahrazovali obě svačiny tyčinkou. Tyčinka by tedy měla být ideálně dopolední nebo odpolední svačinou. Oběd by měla nahrazovat jen v opravdu extrémních případech. Pokud se rozhodnete řešit jednu svačinu tyčinkou, měla by druhá ze svačin obsahovat kysaný mléčný výrobek (jogurt,kefír) nebo tvaroh či sýr s nižším obsahem tuku, vše doplněné o zeleninu nebo ovoce.

 

Jak by měla vypadat ideální tyčinka?

Při hubnutí jde o to, aby tyčinka obsahovala co největší množství kvalitních bílkovin (proteinů) a k tomu adekvátní množství sacharidů. Není nutné se hnát v gramech sacharidů za co nejnižším číslem, pokud nejste v předsoutěžní fitness přípravě nebo nejste zastánci přísně nízkosacharidové diety. Ale je pravda, že u tyčinek v případě sacharidů měně rovná se lépe. A čím méně z celkových sacharidů budou tvořit cukry jako takové, tím lépe pro vás.
Tuků by nemělo být příliš a jde o to, aby z nich jen malou část představovaly tuky nasycené, které jsou nevýhodné nejen ze zdravotního hlediska, ale i z důvodu strategie hubnutí.

Pokud je vysokobílkovinná tyčinka s nízkým obsahem jednoduchých cukrů a kvalitními tuky ještě navíc doplněna o vlákninu, je to další plus. Obohacení o vitaminy je chvályhodné, stejně jako o další bioaktivní látky, pokud však tyčinka nesplňuje kritéria pro makronutrienty, celkově dobré hodnocení jen kvůli tomu dostat nemůže.

Co se změnilo od éry ,,prehistorických” tyčinek?

Narozdíl od doby před 8 lety, kdy vyšel na tomto webu test prvních proteinových tyčinek, již naštěstí nemusíme řešit obsah škodlivých trans-kyselin. Téměř s jistotou lze tvrdit, že je žádná z tyčinek neobsahuje (tvrzení je na základě použitých ingrediencí, ale bylo by jistě dobré tento fakt podpořit laboratorními výsledky).
Změnil se i způsob jejich slazení. Řada tyčinek je doslazených maltitolem, sukralózou nebo steviolglykosidy, či jejich různými kombinacemi. Cukr zůstává v menší míře než tomu bývalo dříve nebo zcela chybí.

 

Kritéria hodnocení:

1 – Množství a kvalita proteinů (bílkovin)

Čím více bílkovin a čím kvalitnější, tím lépe. Množství bílkovin udává výrobce na obalu v gramech. Kvalita je hodnocena tak, že pokud je ve složení uvedena výhradně bílkovina živočišného původu, dostává tyčinka vyšší hodnocení, pokud obsahuje naopak bílkoviny původu rostlinného, dostává hodnocení nižší. Živočišné bílkoviny mají kompletní aminokyselinové spektrum, jsou tedy výhodnější. U lidí, kteří váhu udržují a mohou jíst celkově více, není nutné tolik rozlišovat bílkoviny rostlinné a živočišné, aminokyseliny se ,,doženou“ celkově vyšším množstvím jídla. Ale při hubnutí, kdy musíte snížit celkový přísun jídla (energie), měly by mít všechny komponenty jídelníčku, složení co nejlepší.

2 – Množství a typ sacharidů

Čím méně sacharidů, tím pro hubnutí lépe (ale tyčinka nemusí jít do minima, cokoli pod 25 g/100 g je skvělé). A čím méně z nich tvoří cukry, tím vyšší hodocení tyčinka získává.

3 – Množství a kvalita tuků

Při hubnutí je nutné množství tuků hlídat. Neplatí ale, že čím méně, tím lépe. Záleží také na kvalitě tuků. Dnes už většinou není problém v obsahu trans-kyselin, některé tyčinky však mají více nasycených mastných kyselin, což je nežádoucí.

4 – Obsah vlákniny

Čím více vlákniny, tím vyšší hodnocení.

5- Další látky v nutričně významném množství

Pokud tyčinka obsahuje vitaminy nebo další látky v nutričně významném množství, vychází v hodnocení lépe.

 

Metodika hodnocení:

Hodnocení je provedeno v bodech, nejvyšší množství bodů je 100.

Za každý z hodnocených faktorů dostává tyčinka body (viz tabulka), ale jednotlivé ukazatele mají různou váhu. Například množství bílkovin a jejich kvalita je u proteinových tyčinek při hubnutí tím nejdůležitějším, proto za ně může tyčinka dostat až 40 bodů.

Hned po bílkovinách mají vysokou váhu sacharidy, tedy jejich celkové množství a podíl cukrů z nich. Za tento ukazatel může tyčinka dostat až 30 bodů.

Tuky nebývají u tyčinek obecně až tak palčivým problémem, ale pokud jsou, tyčinka tím bodově ztrácí. Za množství a kvalitu tuků může tyčinka dostat maximálně 15 bodů.

Obsah vlákniny je při hubnutí důležitý a pokud ji tyčinka obsahuje v nutričně významném množství, více a na déle vás zasytí. V testu dostane 10 bodů navíc.

Pokud je tyčinka obohacena o vitaminy nebo minerální či jiné látky a ty jsou přítomné v nutričně významném množství (NVM), získá tyčinka dalších 5 bodů.

 

Tabulka hodnocených parametrů:

Hodnocené parametry Počet bodů –  100 bodů celkem je maximum
Bílkoviny (g/100 g) více než 30  – 30 bodů

25 -30     – 25 bodů

20-25   – 20 bodů

10-20  – 10 bodů

méně než 10 – 0 bodů

 

Kvalita bílkovin pouze živočišné bílkoviny – 10 bodů

kombinace rostlinných + živočišných – 5 bodů

pouze rostlinné bílkoviny – 0 bodů

Sacharidy (g/100 g) méně než 25 – 20 bodů

25-35 – 10 bodů

nad 35 – 0 bodů

Množství cukrů méně než 25 % z celkových sacharidů – 10 bodů

25 % – 50 % z celkových sacharidů  – 5 bodů

nad 50 % z celkových sacharidů – 0 bodů

Tuky (g/100 g) méně než 15 – 10 bodů

15-25  – 5 bodů

nad 25  – 0 bodů

Nasycené mastné kyseliny méně 30 % z celkového množství tuků – 5 bodů

více než 30 % z celkového množství tuků – 0 bodů

Vláknina (g/100 g) více než 6  – 10 bodů

3-6  – 5 bodů

méně než 3 nebo pokud výrobce neuvádí – 0 bodů

Vitaminy nebo jiné látky v nutričně významném množství (NVM/100 g)

 

aspoň 30 % DDD – 5 bodů

méně, bez uvedení množství nebo žádné – 0 bodů

 

 

Do bodového hodnocení není započítaná cena, ta je vyjádřená zvlášť jako:

1- Cena za 100 g tyčinky

2 – Cena za 100 g čisté bílkoviny

3 – Bodově vážená cena za 100 g tyčinky.

Toto číslo vám říká, zda například nízká cena tyčinky není důsledkem její horší kvality (opět poměřováno optikou hubnutí). Nebo naopak, zda u drahé, luxusní tyčinky neplatíte zbytečně za známou značku nebo atraktivní obal.

Vzorec výpočtu bodově vážené ceny:

(Cena * maximum možných bodů) / (hmotnost tyčinky * počet získaných bodů)

 

Poznámka:

Kritéria hodnocení vycházejí ze současných poznatků ohledně vhodné skladby redukčního jídelníčku a ze zkušeností s klienty poradny. Nejsou to kritéria oficiální (žádná takové neexistují). Může se stát, že s některými z nich souhlasit nebudete. Protože je ale hodnocení průhledně popsané, můžete si výsledné body přepočítat podle svého názoru.

 

Do 1. skupiny je zařazeno celkem 12 různých snadno dostupných tyčinek.

 

Liší se podstatně složením, nutričními hodnotami, cenou i chutí.

Chuť je velmi individuální, do testu tedy zahrnuta není. Ze zkušeností s klienty poradny vím, že speciálně v případě tyčinek nemají nikdy ani dva lidé stejný názor na všechny tyčinky. Rozhodnutí je tedy na vás.

 

1 – Slim zone protein (Maxsport) – čokoláda-brusinka

1 tyčinka – 40 g

Cena přibližně: 39 Kč

 

Proteinová tyčinka Slim zone

 

Složení:

Maltitol sirup, tmavá poleva (18%) (cukr, rostlinný tuk, kakaový prášek, emulgátor: sójový lecitin, aroma), syrovátkový proteinový koncentrát (10,2%), sojový proteinový izolát (9,1%), sojový lecitin, proteinový extrudát (rýžová mouka, sojový izolát, sojová odtučněná mouka, sušený slad), brusinky (8%), polydextrosa (vláknina), rostlinný olej, sušené odstředěné mléko, zvlhčovadlo: glycerin, goji (1,5%), jablečná vláknina, uhličitan vápenatý, nekondenzovaný eko palmový tuk, kakaový prášek (0,6%), emulgátor: sójový lecitin, L-karnitin (0,3%), jedlá sůl, vitaminy (B1, B2, B6, B12, niacin, kyselina pantotenová, biotin, kyselina listová, E, C), aroma, sladidlo: glykosidy steviolu.

 

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 tyčinka – 40 g Počet bodů
Energie(kJ)  1435 574
Bílkoviny (g)  20.8  8.3 25 (20 za množství, 5 za kvalitu)
Tuky(g)  15.3  6.1 5
Z toho nasycené(g)  4.8  1.9 0
Sacharidy(g)  36.7  14.7 0
Z toho cukry(g)  18.4  7.4 5
Vláknina(g)  6.2  2.5 10
Vitaminy (NVM) Ne Ne 0

Celkem bodů

45

 

Poznámky:

Výrobce se na obalu ohání nízkým GI, vysokým obsahem bílkovin, absencí trans tuků, nízkým obsahem cukrů, karnitinem, vitaminy. Název Slim vyloženě vybízí k použití tyčinky při hubnutí, pro tento účel ale zrovna moc vhodná není.  Obsahuje sice méně cukru díky maltitolu a steviolglykosidům, stále to ale není úplně málo. Sacharidy převažují nad bílkovinami. Tyčinka obsahuje karnitin, u něhož se dříve mělo za to, že napomáhá hubnutí, žádná relevantní studie to však nikdy neprokázala.

 

Cena za 100 g tyčinky: 98 Kč

Cena za 100 g bílkoviny: 480 Kč

Bodově vážená cena za 100 g tyčinky: 216 Kč

 

 

2 – Corny protein –  čokoláda

1 tyčinka – 35 g

Cena přibližně: 27 Kč

Corny protein

 

Složení:

Glukózo-fruktózový sirup, bílkovinné lupínky 18 % (izolát hrachové bílkoviny, rýžová mouka, pšeničný lepek), koncentrát mléčné bílkoviny 16 %, pražené arašídy 16 %, kokosový tuk, palmový olej, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku 4 %, obilné lupínky s obsahem kakaa (rýžová mouka, pšeničná mouka, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku 1 %, sušené plnotučné mléko, cukr, kukuřičná mouka, jedlá sůl), dextróza, citrát hořečnatý, stabilizátor: glycerol, cukr, emulgátor: slunečnicový lecitin, přírodní aroma, jedlá sůl, přírodní kakaové aroma.

 

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 tyčinka – 35 g Počet bodů
Energie(kJ)  2126 744
Bílkoviny (g)  30  10.5  35 (30 za množství, 5 za kvalitu)
Tuky(g)  28.6  10.1  0
Z toho nasycené(g)  18.1  6.3  0
Sacharidy(g)  31  10.8  10
Z toho cukry(g)  20.2  7  0
Hořčík(g)  161  56  5
Vláknina(g) Neuvádí Neuvádí  0

Celkem bodů

50

 

Poznámky:

Tyčinka má vysokou energetickou hodnotu na 100 g a vysoké množství tuků. Vysoké je ale také množství bílkovin. Slazená je glukózo -fruktózovým sirupem (což je vlastně cukr), cukrem a dextrózou (což je glukóza, tedy zase cukr). Proteinová složka je horší kvality (hrachový izolát, tedy nekompletní aminokyselinové spektrum). Kvůli přítomnosti rýžové mouky v podobě extrudovaných lupínků je dost pravděpodobný vyšší glykemický index tyčinky. Nicméně při chuti na sladké je pořád lepší volbou než sušenky, oplatky nebo i originální Corny tyčinka.

 

Cena za 100 g tyčinky:  77  Kč

Cena za 100 g bílkoviny:  257 Kč

Bodově vážená cena za 100 g tyčinky:  154 Kč

 

 

3 – Sportness Eiweis 50% – DM drogerie

1 tyčinka- 45 g

Cena přibližně: 25 Kč

 

Proteinové tyčinky 50 % DM drogerie

 

Složení (brownie):

Mléčná bílkovina (kaseinát vápenatý, proteinový izolát, syrovátkový proteinový koncentrát), hydrolyzát kolagenu, zvlhčující prostředek: glycerin, 18 % hm. bílkovinovo-kakaová poleva (syrovátkový proteinový koncentrát, kakaové máslo, sladidlo: maltitol, kakaová hmota, emulgátor: sójový lecitin, aroma, sladidlo: sukralóza), voda, sójový protein, sojové proteinové křupky (sójový proteinový izolát, kakao, tapiokový škrob), kakao, kukuřičný dextrin, emulgátor: sójový lecitin, palmový olej, aroma, sůl, sladidlo: sukralóza.

 

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení – příchuť brownie:

100 g 1 tyčinka – 45 g Počet bodů
Energie(kJ)  1509 679
Bílkoviny (g)  50  22.5 35 (30 za množství, 5 za kvalitu)
Tuky(g)  10.5  4.7  10
Z toho nasycené(g)  3.3  1.5  5
Sacharidy(g)  23  10.3  20
Z toho cukry(g) 0.9  0.4 10
Vitaminy (NVM)  Ne  Ne  0
Vláknina(g) Neuvádí Neuvádí  0

Celkem bodů

80

 

Poznámky:

V této skupině má nejvyšší množství bílkovin, nejméně sacharidů a nejméně cukrů. Málo nasycených mastných kyselin. Tyčinka je slazená maltitolem a sukralózou. Existuje v příchutích: brownie, vanilka, bílá čokoláda. Mají velmi podobné složení a nutriční hodnoty. Tyčinka má z této skupiny nejlepší poměr cena:výkon.

 

Cena za 100 g tyčinky:  55 Kč

Cena za 100 g bílkoviny:  110 Kč

Bodově vážená cena za 100 g tyčinky:  69 Kč

 

4 – Excelent nugát-oříšek

1 tyčinka – 40 g

Cena přibližně: 25 Kč

 

Excelent proteinová tyčinka

 

Složení:

Glukózo-fruktózový sirup, mléčná čokoláda 14 % (cukr, kakaové máslo, kakaová hmota, sušené plnotučné mléko, emulgátory sójový lecitin a E 476,vanilkový extrakt), izolát sójových bílkovin, syrovátkový proteinový koncentrát, invertní sirup, sójové vločky, rostlinný tuk (palmojádrový, palmový, bambucký), krém s lískovými oříšky (cukr, palmový a bambucký olej, sušená syrovátka, lískové ořechy, kakao, emulgátor sójový lecitin, aroma), pražené lískové ořechy 4 %, kokos (kokos, antioxidant oxid siřičitý), kukuřično-bramborový extrudát (kukuřičná krupice, bramborová mouka, cukr, pšeničná vláknina), emulgátor řepkový lecitin, kakao, aroma, L-glutamin, zahušťovadlo guarová guma, antioxidant směs přírodních tokoferolů, L-leucin, vitaminový premix (kyselina L-askorbová, DL-α-tokoferylacetát, nikotinamid, D-pantotenát vápenatý, pyridoxin hydrochlorid, riboflavin, thiamin mononitrát, kyselina pteroylmonoglutamová, D-biotin, kyanokobalamin), L-isoleucin, L-valin, konzervant kyselina sorbová.

 

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 tyčinka- 40 g Počet bodů
Energie(kJ)  1836 734
Bílkoviny (g)  24  9.6 25(20 za množství, 5 za kvalitu)
Tuky(g)  19.4  7.7 5
Z toho nasycené(g)  10.9  4.4 0
Sacharidy(g)  40.7  16.3  0
Z toho cukry(g)  27.6  11  0
Vitaminy (NVM)  Ano  Ano  5
Vláknina(g) 2.6 1  0

Celkem bodů

35

 

Poznámky:

Tyčinka má téměř dvojnásobek sacharidů vůči bílkovinám. V rámci tuků vadí hlavně vysoké množství cukru a dále palmojádrový olej, který je zdrojem nasycených mastných kyselin. Tyčinka obsahuje vitaminy v nutričně významném množství, to její hodnocení ale nezachrání. Přítomnost větvených aminokyselin (BCAA), kterými se chlubí obal, v tomto zanedbatelnám množství už vůbec nedává smysl. Tyčinka je na trhu dlouho a už by zasloužila silný nutriční update.

 

Cena za 100 g tyčinky: 63  Kč

Cena za 100 g bílkoviny: 260  Kč

Bodově vážená cena za 100 g tyčinky:  179 Kč

 

5 – Maxsport protein – grand caramel

1 tyčinka– 60 g

Cena přibližně: 40 Kč

Proteinová tyčinka maxsport

 

Složení:

Koncentrát syrovátkových bílkovin, a sojový bílkovinný izolát (25,5 %), maltózový sirup, tmavá kakaová poleva 18% (cukr, palmový olej, kakový prášek se sníženým obsahem tuku 10%, emulgátor: sojový lecitin, polyglycerylpolyricínoleát, aroma), oligofruktóza (vláknina), řepkový olej, rýžové křupky (rýžová mouka, cukr, sušená mrkev), zahušťovadlo: polydextrosa (vláknina), zvlhčující látka: glycerol, sušené odstředěné MLÉKO, glukózo-fruktózový sirup, stabilizátor: guma guar, aroma, emulgátor: sojový lecitin.

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 tyčinka- 60 g Počet bodů
Energie(kJ)  1804 1082
Bílkoviny (g)  25  15 30 (25 za množství, 5 za kvalitu)
Tuky(g)  14  6.9 10
Z toho nasycené(g)  8.4  4.1  0
Sacharidy(g)  45  27  0
Z toho cukry(g)  27  16.2  0
Vitaminy (NVM)  Ne  Ne  0
Vláknina(g) 12 7.2 10

Celkem bodů

50

 

Poznámky:

Tyčinka má díky své vyšší gramáži na 1 balení poměrně vysokou energetickou hodnotu (přes 1000 kJ na kus), v celkovém energetickém souhrnu je tedy na to potřeba myslet. Hubnoucí muži si ji mohou dovolit celou, ženy by ji raději měly sníst jen polovinu. Tyčinka má relativně málo tuků, ale poměrně dost sacharidů (a cukrů). Je tedy vhodnější při hubnutí ve dnech s vyšší fyzickou aktivitou. Chvályhodný je vysoký obsah vlákniny.

Cena za 100 g tyčinky:  66 Kč

Cena za 100 g bílkoviny: 266  Kč

Bodově vážená cena za 100 g tyčinky: 133 Kč

 

6 – Chimpanzee protein raw  – vegan – datle a vanilka

1 tyčinka – 45 g

Cena přibližně: 49 Kč

 

Tyčinka raw protein chimpanzee

 

Složení:

Datle 36%, rýžový protein 26%, rýžový sirup 23%, kešu ořechy 20%, kakao 3 %, vanilka 2%.

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 tyčinka- 45 g Počet bodů
Energie(kJ)  1580  711
Bílkoviny (g)  25.8  11.6 25 (25 za množství, 0 za kvalitu)
Tuky(g)  11.3  5 10
Z toho nasycené(g)  2.2  0.99  5
Sacharidy(g)  38.8  17.5  0
Z toho cukry(g)  32.1  14.4  0
Vitaminy (NVM)  Ne  Ne 0
Vláknina(g) 7.6  3.4  10

Celkem bodů

50

 

Poznámky:

Pokud jste vegany a potřebujete hubnout, měla by být pro vás jesnou volbou. Chvályhodné je jednoduché složení tyčinky. Za tento fakt ovšem zaplatíte vyšším obsahem cukrů (z datlí). Kvalita bílkovin je horší, kvalita naopak tuků skvělá (kešu ořechy = málo nasycených mastných kyselin). Cena v přepočtu na čistou bílkovinu je hodně vysoká.

 

Cena za 100 g tyčinky:  108 Kč

Cena za 100 g bílkoviny:  422 Kč

Bodově vážená cena za 100 g tyčinky: 217 Kč

 

7 – Mig 21 protein – chocolate

1 tyčinka  – 60 g

Cena přibližně: 34 Kč

 

Proteinová tyčinka Mig 21

 

Složení:

Koncentrát bílkovin 23,5 % (syrovátková bílkovina, sójový bílkovinový izolát), Glukózový sirup, Bílá poleva 17 % (cukr, plně ztužený palmový tuk, sušené mléko odstředěné, sušená syrovátka, emulgátor: sójový lecitin, aroma), Fruktózový sirup, Sušená rozinka 7 % (rozinka, slunečnicový olej), Palmový tuk, Zvlhčující látka: glycerol, Kokos 3,5 %, Sójové vločky, Řepkový olej, Maltodextrin, Emulgátor: sójový lecitin, Regulátor kyselosti: kyselina mléčná, Jedlá sůl, Vitamínový premix (kyselina L-askorbová, nikotinamid, DL-alfa-tokoferol, D-pantothenan vápenatý, pyrixodin-hydrochlorid, riboflavin, thiamin mononitrát, kyselina pteroylmonoglutamová, D-biotin, kyanokobalamin), Uhličitan vápenatý, Oxid hořečnatý, Vanilkové aroma, Konzervant: kyselina sorbová, Obsah kyseliny sorbové: 70mg/100g.

 

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 tyčinka- 60 g Počet bodů
Energie(kJ)  1915  1149
Bílkoviny (g)  25  15 30 (25 za množství, 5 za kvalitu)
Tuky(g)  16.5  9.9 5
Z toho nasycené(g)  12  7.2  0
Sacharidy(g)  51  30.6  0
Z toho cukry(g)  34  20.4  0
Vitaminy (NVM)  Ano  Ano  5
Vláknina(g) 1.5 0.9  0

Celkem bodů

40

 

Poznámky:

Tyčinka s vysokou energetickou hodnotou, vysokým množství  cukrů a nekvalitními tuky. Z hlediska hubnutí jedna z nejhorších v této skupině, protože při vysoké energetické hodnotě na 1 kus poskytuje dvakrát více sacharidů než bílkovin. Vadí také konzervant, který je přítomný v dost vysokém množství. Tyčinka sice vychází celkem levně v přepočtu na váhu, pokud ale vezmeme v úvahu faktor kvality, už to tak slavné není.

 

Cena za 100 g tyčinky: 57  Kč

Cena za 100 g bílkoviny:  227 Kč

Bodově vážená cena za 100 g tyčinky: 142 Kč

 

8 – Emco protein – čokoláda a mandle

1 tyčinka – 40 g

Cena přibližně:  27 Kč

Tyčinka protein Emco

 

Složení:

Pražené arašídy 24 %, sójová křupka 19 % (sójový proteinový izolát 87 %, tapiokový škrob, jedlá sůl), sirup z invertního cukru, čokoláda 12 % (cukr, kakaové máslo, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku, kakaová hmota, emulgátor: řepkový lecitin, vanilkový extrakt; obsah kakaových součástí 48 %), pražené mandle 9 %, arašídová pasta, maltózový sirup, dextróza, pražené lískové ořechy 2 %, rýžová mouka, emulgátor: řepkový lecitin, přírodní aroma, antioxidanty (askorbylpalmitát, přírodní extrakt s vysokým obsahem tokoferolů).

 

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 tyčinka – 40 g Počet bodů
Energie(kJ)  2099 840
Bílkoviny (g)  25  10  25 (25 za množství, 0 za kvalitu)
Tuky(g)  28  11.2 0
Z toho nasycené(g)  5.3  2.1  5
Sacharidy(g)  31  12.4  10
Z toho cukry(g)  24  9.6  0
Vitaminy (NVM)  Ne  Ne 0
Vláknina(g) 4.8 1.9  5

Celkem bodů

45

 

Poznámky:

Tyčinka s překvapivě docela dobrým poměrem bílkovin vůči sacharidům. Má sice vyšší obsah tuků, ale jedná se o tuky kvalitní (z ořechů). Může být dobrou alternativou pro příznivce přírodnějšího složení tyčinek.

 

Cena za 100 g tyčinky: 68 Kč

Cena za 100 g bílkoviny: 270  Kč

Bodově vážená cena za 100 g tyčinky: 150  Kč

 

 

9 – Protein 32 – čokoláda

1 tyčinka – 35 g

Cena přibližně: 39 Kč

Protein 32 čokoláda

 

Složení:
Mléčný protein, glukózový sirup, poleva – mléčná čokoláda (cukr, kakaové máslo, sušené plnotučné mléko, kakaová hmota, emulgátor sójový lecitín, ochucovadlo), fruktózový sirup, hydrolyzovaný kolagen, dextróza, palmový tuk, voda, kakaový prášek s nízkým obsahem tuku, ochucovadlo, kyselina L-askorbová, karamelizovaný cukr, sušený vaječný bílek, sůl, DL-alfa-tokoferol, D-calcium panthotenát, riboflavin, pyridoxin hydrochlorid, thiamín hydrochlorid.

 

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 tyčinka -35 g Počet bodů
Energie(kJ)  1656 580
Bílkoviny (g)  32  11.2 40 (30 za množství, 10 za kvalitu)
Tuky(g)  11  3.8 10
Z toho nasycené(g)  6  2.1  0
Sacharidy(g)  41  14.3  0
Z toho cukry(g)  27  9.45  0
Vitaminy (NVM)  Ano  Ano  5
Vláknina(g) Neuvádí Neuvádí  0

Celkem bodů

55

 

Poznámky:

Tato tyčinka sice vychází poměrně draho v přepočtu na čisté bílkoviny, ale jako jediná dodává bílkoviny výhradně živočišného původu. Má nízkou gramáž,  1 tyčinka obsahuje jen 580 kJ. Může tak být dobrou volbou pro ženy s drobnější tělesnou konstitucí, které se v součtu energie za den musí vejít do 5500 (5800 kJ). Nebo pro ostatní, pokud si chtějí dát něco sladkého třeba navíc k obvyklé svačině.

Cena za 100 g tyčinky: 111  Kč

Cena za 100 g bílkoviny: 348  Kč

Bodově vážená cena za 100 g tyčinky: 202 Kč

 

10- Protein Tekmar

1 tyčinka – 60 g

Cena přibližně: 40 Kč

 

Proteinová tyčinka Tekmar

 

Složení:

Bílkovinový koncentrát (syrovátkový bílkovinový koncentrát a sójový bílkovinový izolát), glukózový sirup, tmavá kakaová poleva (cukr, úplně hydrogenovaný palmový tuk, kakaový prášek, emulgátor: sójový lecitin, aroma), oligofruktóza, hrozinky (hrozienky, palmový olej), sójové vločky, palmový tuk, zvlhčovadlo: glycerol, hořká čokoláda (kakaová hmota, cukr, kakaové máslo, emulgátor: sójový lecitin, aroma), kakaový extrudát (pšeničná mouka, rýžová mouka, cukr, kakaový prášek, sůl), maltodextrin, palmový olej, kakaový prášek, emulgátor: sójový lecitin, regulátor kyselosti: kyselina mléčná, sůl, vitamínový premix (B1,B2,B6,B12, niacin, kyselina pantotenová, biotin, kyselina listová, E, C), minerální látky: (uhličitan vápenatý, oxid horečnatý), aroma, konzervační látka: kyselina sorbová.

 

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 tyčinka Počet bodů
Energie(kJ)  1573 943
Bílkoviny (g)  25  15 30(25 za množství, 5 za kvalitu)
Tuky(g)  15.8  9.4  0
Z toho nasycené(g)  8.3  5  0
Sacharidy(g)  37.8  22.7  0
Z toho cukry(g)  21.5  12.9  0
Vitaminy (NVM)  Ne  Ne  0
Vláknina(g) 8.8 5.28  10

Celkem bodů

 40

 

Poznámky:

Jedinou výhodou této tyčinky je v podstatě její slušně vysoký obsah bílkovin, i když v přepočtu na 100 g za ně zaplatíte celkem dost. V ostatních faktorech už kromě vlákniny tyčinka ničím neoslňuje. Vitaminy sice výrobce přidává, ale nelze dohledat jejich množství.

Cena za 100 g tyčinky: 66  Kč

Cena za 100 g bílkoviny:  266 Kč

Bodově vážená cena za 100 g tyčinky: 167  Kč

 

 

11 – Fit protein

1 tyčinka – 35 g

Cena přibližně: 16 Kč

Tyčinka Fit protein

 

Složení:
Škrobový sirup, pražené arašídy 17,6%, kakaová poleva 15,9% (cukr, plně ztužený tuk [kokos, řepka], sušená syrovátka, kakaová hmota, sušené mléko odstředěné, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku 1%, emulgátor: sójový lecitin, vanilkový extrakt), ovesné vločky 12,%, rozinky 6,0% (rozinky, slunečnicový olej), sójový extrudát (izolovaný sójový protein, tapiokový škrob), kukuřičné lupínky (kukuřičná krupice, cukr, jedlá sůl, ječný sladový výtažek, barvivo: uhličitan vápenatý), pražené lískové ořechy 2,8%, rostlinný tuk (řepkový olej, plně ztužený kokosový tuk a plně ztužený řepkový olej), sušený syrovátkový protein, rýžový extrudát (rýžová mouka, cukr, kukuřičná krupice, pšeničná krupice, ječný sladový výtažek, jedlá sůl), emulgátor: sójový lecitin.

 

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 tyčinka- 35 g Počet bodů
Energie(kJ)  1890 661
Bílkoviny (g)  14.2  4.97 15 (10 za množství, 5 za kvalitu)
Tuky(g)  19.5  6.82 0
Z toho nasycené(g)  7.4  2.6  0
Sacharidy(g)  53  18.5  0
Z toho cukry(g)  25.2  8.8  10
Vitaminy (NVM)  Ne  Ne  0
Vláknina(g) 3.2 1.1 5

Celkem bodů

30

 

Poznámky:

Tyčinka s nejnižším množstvím bílkovin a nejnižším celkovým bodovým hodnocením v rámci této skupiny. Tyčinka má skoro 4 x více sacharidů než bílkovin. Cena za 100 g tyčinky je sice také nejnižší, ale v přepočtu na bílkoviny nebo faktor kvality zjistíte, že to příliš dobrá investice není.

Cena za 100 g tyčinky:  46 Kč

Cena za 100 g bílkoviny:  322 Kč

Bodově vážená cena za 100 g tyčinky:  152 Kč

 

12- Protein mandle a čokoláda 20%

1 tyčinka – 40 g

Cena přibližně:  30 Kč

Proteinová tyčinka mandle a čokoláda

 

Složení:

Sladidlo: maltitol; tmavá kakaová poleva 18 % (cukr, plně ztužený palmový tuk, kakaový prášek 16 %, emulgátor: sójový lecitin, aroma), sójový bílkovinný izolát 12 %, tmavý extrudát (pšeničná celozrnná mouka, pšeničná krupice, rýžová mouka, cukr, kakaový prášek, sůl), zahušťovadlo: polydextrosa (vláknina); syrovátkový bílkovinný koncentrát 7 %, sušené mléko odstředěné, řepkový olej, mleté mandle 3 %, zvlhčující látka: glycerol; hořká čokoláda 2 % (kakaová hmota 54 %, cukr, kakaové máslo, emulgátor: sójový lecitin, aroma), palmový tuk, kakaový prášek, inulin (vláknina), minerální látka: oxid hořečnatý; L-carnitin tartrát, emulgátor: sójový lecitin; sůl, vitaminový premix (kyselina L-askorbová, nikotinamid, DL-alfa tokoferol, D-pantothenát vápenatý, pyridoxin hydrochlorid, riboflavin, thiamin mononitrát, kyselina pteroylmonoglutámová, D-biotin, kyanokobalamin), aroma.

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 tyčinka – 40 g Počet bodů
Energie(kJ)  1522 608
Bílkoviny (g)  20  8 25(20 za množství, 5 za kvalitu)
Tuky(g)  15  6 10
Z toho nasycené(g)  10  4  0
Sacharidy(g)  48  19.2  0
Z toho cukry(g)  15  6  10
Vitaminy (NVM)  Ano  Ano  5
Vláknina(g) 7 2.8  10

Celkem bodů

60

 

Poznámky:

Tyčinka s relativně nízkou energetickou hodnotou a nepříliš vysokým množstvím tuku, ovšem nevalné kvality tuků. Její bodové hodnocení trochu vytahuje nahoru vláknina a obsah vitaminů. Přepočet ceny na bílkoviny patří k těm nejvyšším z této skupiny.

 

Cena za 100 g tyčinky: 75  Kč

Cena za 100 g bílkoviny: 375  Kč

Bodově vážená cena za 100 g tyčinky: 125 Kč

 

 

Shrnutí:

Tyčinky v této skupině se mezi sebou zásadně liší.

 

Nejvyšší nutriční bodové hodnocení dosáhla tyčinka z DM drogerie (vzorek č.3) – 80 bodů

Nejnižší bodové hodnocení má naopak tyčinka Fit protein (vzorek č.11) – 30 bodů

Nejlevnější na 100 g tyčinky vychází Fit protein (vzorek č.11) – 46 Kč

Nejdražší na 100 g tyčinky vychází 32 % proten (vzorek č.9) – 111 Kč

Nejlevnější v přepočtu na 100 g bílkoviny vychází tyčinka z DM drogerie (vzorek č.3) – 110 Kč

Nejdražší v přepočtu na 100 g bílkoviny vychází tyčinka Slim zone protein – (vzorek č.1) –  480 Kč

Nejvýhodnější bodově váženou cenu v přepočtu na 100 g tyčinky má tyčinka z DM drogerie (vzorek č.3) – 69 Kč

Nejméně výhodnou bodově váženou cenu v přepočtu na 100 g tyčinky má Chimpanzee protein bar (vzorek č.6) – 217 Kč

 

Nechcete-li o nutričních hodnotách tyčinek vůbec přemýšlet, řiďte se pravidlem 1: 1 – na 100 g nebo na 1 tyčinku by mělo být stejné množství bílkovin jako sacharidů. Pokud bude bílkovin dokonce více než sacharidů, jedině dobře.

 

Druhou část testu: Tyčinky z lékáren a speciálních obchodů si můžete přečíst tady

Poznámky k testu:

Všechny vzorky byly nakoupeny z mých vlastních prostředků (Václava Kunová, autorka testu).

Uvedené ceny se můžou mírně lišit, použité ceny se vztahují k datu přípravy testu, tedy červenec 2018.

Nutriční hodnocení bylo provedeno na základě údajů, které deklaruje výrobce na obalu.

Výběr vzorků ani znění testu nebylo ovlivněno žádnou firmou ani zájmovou skupinou či odbornou společností. Prohlašuji tedy nulový konflikt zájmů.

Fotografie: Václava Kunová

Facebook

Články, testy a recepty

Nejlepší bílé jogurty při hubnutí

Jogurty jsou ve výživě důležité a jíme je kvůli bílkovinám, vápníku a živým bakteriálním kulturám. Při hubnutí bychom měli vybírat takové, které dodají výše uvedené, ale zároveň nebudou mít zbytečně vysokou energetickou hodnotu. Hluboko zakořeněný mýtus, že čím víc tuku, tím víc živin, vůbec neplatí. S jedinou výjimkou, kterou jsou vitaminy rozpustné v tucích. Pokud […]

Jarní jídelníčky pro zdravé hubnutí – aktualizace 2024

Aktualizovaný e-book Jarní jídelníčky pro zdravé hubnutí vám přináší návrh kompletního stravování na sedm dní ze sezónních surovin. Jídelníčky s celkovou energetickou hodnotou kolem 6500 kJ/den obsahují vyšší množství bílkovin a díky strategickým kombinacím se sacharidy o nižším glykemickém indexu udržují vyrovnanou celodenní glykemickou křivku. Tím pádem byste po celý den neměli pociťovat hlad ani […]

Müsli v jídelníčku při hubnutí – jak se vyvarovat nejčastějších chyb ?

Na první pohled by se mohlo zdát, že největší chybou je špatný výběr müsli. Tedy že si někdo vybere výrobek hodně sladký, nebo zapékaný, a tím pádem vysoce kalorický. Je pravda, že rozdíly mezi nimi můžou být až 500 kJ na 100 gramů. Ale 100 g při hubnutí beztak sníst nemůžeme. Při hubnutí bychom si […]

Topinambury – pro hubnutí jako stvořené

Zvenku zrovna krásou neoplývají, ale byla by chyba nechat se odradit a nezkusit je. Topinambury, neboli jeruzalémské artyčoky vám můžou být při hubnutí k užitku z důvodů chuťových i nutričních. Proč jsou topinambury nutričně tak ceněné ? Největší výhodou je obsah prebiotické vlákniny inulinu. Ta ,,krmí“ ve střevě přátelsky působící bakterie, což posiluje zdravé zažívání, […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook