Kolik bílkovin doopravdy potřebujete při zdravém hubnutí?

Výživa při hubnutí

Bílkoviny-maso, ryby, vejce

V prvním článku na téma bílkovin jsme rozebrali jejich důležitost pro zdraví a všechny strategické důvody k jejich zařazení do redukčního jídelníčku.

Tato část je zaměřená na stále dost kontroverzní téma: Kolik bílkovin vlastně potřebujeme?

Zásadní nedostatek bílkovin nám většinou nehrozí. Výjimkou můžou být lidé, kteří se stravují alternativně (například fruitariáni nebo raw vegani) a ti, kteří drží neodborně sestavené redukční diety (diety s nízkým energetickým příjmem, někdy levné krabičkové diety, očistné půsty a podobně).

Oficiální doporučení směřují k tomu, aby dávka u průměrného jedince zabránila příznakům deficitu. To však nestačí. V mnoha případech má člověk potřeby zvýšené.

Minimální hranice denního příjmu bílkovin je 0,8 g na kilogram ideální tělesné hmotnosti.

 

Předchozí článek si přečtěte zde:

Jak a proč vám bílkoviny pomůžou nejlépe zhubnout?

Například : muž vysoký 180 cm by měl denně přijmout minimálně 64 g bílkovin (80 x 0,8). Nezáleží na tom, jestli váží 70 nebo 120 kg, protože jeho ideální váha se pohybuje kolem 80 kg.
Žena při výšce 170 cm a ideální váze 65 kg by měla mít denně v jídelníčku 52 g bílkovin (65 x 0.8).

Pokud nechcete vůbec počítat, můžete vzít jako referenční základ:

  • 46 g bílkovin pro ženu
  • 56 g bílkovin pro muže

 

POZOR!

50 g bílkovin se nerovná 50 g masa, ve 100 g masa najdeme pouze 20-24 g bílkovin, zbytek je voda a tuk.

Pro snědení 50 g čistých bílkovin tedy musíte sníst:

  • 200 g masa nebo
  • 150 g tvrdého sýra nebo
  • 1,5 kilogramu jogurtu

Už z toho je vidět, že je velmi výhodné jednotlivé zdroje bílkovin kombinovat (jogurt + vejce + maso + ryba + tofu, luštěniny + sýr…)

Toto množství není ale zdaleka optimální, když se snažíte zhubnout a přitom nabrat nebo aspoň neztratit svalovo hmotu.

Kdy je zapotřebí vyšší množství bílkovin?

  1. Hubnutí
  2. Cvičení a budování svalové hmoty
  3. Vyšší věk a s tím související vyšší výskyt obezity

 

Hubnutí

Jestliže je vaším cílem snížení množství tuku, ať už podkožního nebo viscerálního, je zapotřebí příjem bílkovin zvýšit , a to během celého dne. Důvodem jsou snížení pocitu hladu a z toho plynoucí nižší riziko, že se ve večerních hodinách neovládnete a sníte něco, co byste již neměli.
Snižujete také riziko vzniku jo-jo efektu po zhubnutí.

Nejsilnějším argumentem je ale zachování svalové hmoty.

Při hubnutí klesá v optimálním případě množství tuku v těle. Bohužel, svalová hmota to jako vedlejší efekt odnáší také. Proto je tak těžké až nemožné hubnout a zároveň nabírat svaly. I tehdy, kdy se snažíte silově cvičit.

Studie ukazují, že 20-30% váhového úbytku tvoří právě beztuková tělesná hmota:

 

Zvýšení příjmu bílkovin až na trojnásobek doporučené denní dávky (2.4 g/kg/den) se jeví jako možnost, jak problém ztráty svalové hmoty při hubnutí vyřešit. Zde jsou výsledky 4 týdenní studie, při níž měli účastníci snížený příjem energie o 40 % a zároveň intenzivní pohybový režim:

Zvýšení příjmu bílkovin na dvojnásobek denní dávky (tedy 1.8g/kg/den) je efektivní také, nedojde však ke zvýšení aktivní tělesné hmoty, jen se zabrání jejím ztrátám při hubnutí: Studie tady a tady

Cvičení a budování svalové hmoty

Není nijak překvapivé, že cvičení a budování aktivní tělesné hmoty je náročné na přísun bílkovin, v těchto situacích také nelze spoléhat jen na 0.8g /kg/den. Totéž se týká vytrvalostního sportu a fyzicky náročné práce. Ve všech těchto případech je nutné dbát na zvýšený přísun bílkovin. Vyšší množství bílkovin je také prevencí zranění, ke kterým by při cvičení mohlo dojít.

Studie tady, tady a tady

Vyšší věk a s tím související vyšší výskyt obezity

S věkem souvisí úbytek aktivní tělesné hmoty. Dochází k takzvané věkem podmíněné svalové atrofii, což je ztráta svalstva a svalové síly 0.5-1% ročně ve věku nad 50 let. Tím se snižuje bazální metabolismus a proto výskyt nadváhy a obezity ve vyšším věku stoupá. S tím stoupá riziko zlomenin kostí a klesá kvalita života. Studie tady

Kromě cvičení, které tyto ztráty může do jisté míry omezit, je důležitý dostatečný příjem bílkovin. Zatímco se u starších lidí setkáváme s chuťovou preferencí sacharidů a tuků v jídelníčku (chléb s máslem, koláče, sušenky, velké porce příloh a pod.), bylo by vhodnější se zaměřit právě na bílkoviny a snažit se o příjem bílkovin kolem 1.3 g/kg/den. Studie tady

Jak individuálně zjistit optimální množství bílkovin při hubnutí?

Při hubnutí by neměly bílkoviny tvořit méně než 25 % z celkové energie, horní hranicí je naopak 35 %.

Pokud tedy například žena bude hubnout při 6 000 kJ za den, měla by mít v jídelníčku:

  • minimálně 88 g bílkovin

88 x 17 kJ = 1496 kJ bude tvořeno bílkovinami, což je 25 % ze 6000 kJ protože každý gram bílkovin dodává 17 kJ

  • maximálně 123 g bílkovin

123 x 17 kJ = 2091 kJ bude tvořeno bílkovinami, což je 35 % ze 6 000 kJ

 

Kdy je bílkovin moc a co způsobí jejich přebytek?

Přestože mnoho lidí stále věří, že vyšší příjem bílkovin poškozuje funce ledvin, žádné důkazy o tomto mechanismu neexistují. Se stoupajícím množstvím bílkovin se zvyšuje množství vylučovaných bílkovinných metabolitů, ledviny jsou schopná se tomuto stavu přizpůsobit. Hranicí, nad kterou by nebylo dobré jít, je 2.8 g/kg/den. Článek tady a tady.

 

Avšak lidé s již existujícím ledvinným onemocněním musí v určitých případech příjem bílkovin omezit. Jedná se o těžší renální selhávání v momentě, kdy pacient ještě nedochází na dialýzační léčbu. Naopak při dialyzaci je nutno zpětně bílkoviny v jídelníčku navýšit.

Překročit horní limit pro příjem bílkovin z klasických potravin není při hubnutí téměř možné. Ani tehdy, když jedno denní jídlo nahradíte proteinovým nápojem.

Souhrn:
Pokud se snažíte o zdravou redukci váhy, ujistěte se, že máte v jídelníčku dostatek bílkovin. Množství bílkovin v jednotlivých potravinách zjistíte z tabulek složení potravin.

Související články:

Jaké jsou vhodné zdroje bílkovin při hubnutí a proč?

Jak vypadá jídelníček s dostatečným a nedostatečným množstvím bílkovin?

Facebook

Články, testy a recepty

Nejlepší bílé jogurty při hubnutí

Jogurty jsou ve výživě důležité a jíme je kvůli bílkovinám, vápníku a živým bakteriálním kulturám. Při hubnutí bychom měli vybírat takové, které dodají výše uvedené, ale zároveň nebudou mít zbytečně vysokou energetickou hodnotu. Hluboko zakořeněný mýtus, že čím víc tuku, tím víc živin, vůbec neplatí. S jedinou výjimkou, kterou jsou vitaminy rozpustné v tucích. Pokud […]

Jarní jídelníčky pro zdravé hubnutí – aktualizace 2024

Aktualizovaný e-book Jarní jídelníčky pro zdravé hubnutí vám přináší návrh kompletního stravování na sedm dní ze sezónních surovin. Jídelníčky s celkovou energetickou hodnotou kolem 6500 kJ/den obsahují vyšší množství bílkovin a díky strategickým kombinacím se sacharidy o nižším glykemickém indexu udržují vyrovnanou celodenní glykemickou křivku. Tím pádem byste po celý den neměli pociťovat hlad ani […]

Müsli v jídelníčku při hubnutí – jak se vyvarovat nejčastějších chyb ?

Na první pohled by se mohlo zdát, že největší chybou je špatný výběr müsli. Tedy že si někdo vybere výrobek hodně sladký, nebo zapékaný, a tím pádem vysoce kalorický. Je pravda, že rozdíly mezi nimi můžou být až 500 kJ na 100 gramů. Ale 100 g při hubnutí beztak sníst nemůžeme. Při hubnutí bychom si […]

Topinambury – pro hubnutí jako stvořené

Zvenku zrovna krásou neoplývají, ale byla by chyba nechat se odradit a nezkusit je. Topinambury, neboli jeruzalémské artyčoky vám můžou být při hubnutí k užitku z důvodů chuťových i nutričních. Proč jsou topinambury nutričně tak ceněné ? Největší výhodou je obsah prebiotické vlákniny inulinu. Ta ,,krmí“ ve střevě přátelsky působící bakterie, což posiluje zdravé zažívání, […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook