Archív pro rubriku Potraviny v testu

Rostlinna_mleka_kolaz

V poradenské praxi se stále více setkávám s klienty, kteří z nejrůznějších důvodů přestávají konzumovat mléko a mléčné výrobky a nahrazují je jejich rostlinnými alternativami. Má to vůbec smysl? Které z nich jsou vhodné a které nikoli? Můžou je pít děti? Nemůžou některé při pravidelném pití uškodit? Podle čeho si v obchodech vybírat?

(more…)

Pečivo je důležitou součástí redukční diety. Něměli bychom na něj zapomínat nebo se ho snažit vědomě vynechávat s vidinou, že tím hubnutí urychlíme. Pečivo bychom měli konzumovat k snídani nebo na dopolední svačinu, může být i součástí oběda – pokud nemáme možnost sníst v poledne teplé jídlo. Avšak v odpoledních a večerních hodinách bychom si ho již při hubnutí raději měli odpustit. Jiná situace je při následném udržování váhy, kdy můžeme množství pečiva pomalu zvyšovat a zkoušet ho přidat i k večeři. Co sledovat při nákupu? Které druhy pečiva jsou vhodné a kterým bychom se raději měli vyhnout?

(more…)

Jogurtové nápoje jsou výborným nápadem, jak řešit dopolední nebo odpolední svačinu. Kromě potřebné energie a kvalitních bílkovin dodají zároveň i tekutiny, takže pomáhají naplnit pitný režim. Vzhledem k tomu, že se prodávají většinou v balení 300 – 500 ml, dodají v tak velkém objemu i značnou část z denní doporučené dávky vápníku. Nezanedbatelný přínos je i ve velkém počtu živých mikrobiálních kultur, často i probiotických, které člověk do sebe naráz může dostat. Co bychom měli sledovat při nákupu? Narozdíl od jogurtů zde nemusíme vůbec sledovat obsah tuku. Žádný z jogurtových drinků totiž neexistuje ve variantě smetanové. A řešit, zda nápoj má ve 100 ml jen 0.1 g tuku nebo 0.5 či 1.5 g je nesmyslné. O to obezřetnější bychom ale měli být při sledování obsahu cukru. Bohužel platí, že ochucené jogurtové nápoje jsou až na drobné výjimky přeslazené. Obsah cukru v nich je tak vysoký, že by je neměli pravidelně konzumovat ani lidé, kteří jsou dosud štíhlí.

(more…)

V horkých letních měsících si vzpomene na zmrzlinu i člověk, který běžně toto zboží v obchodech přehlíží. Dá se nějak skloubit chuť na zmrzlinu se snahou o štíhlou linii ? Zachrání nás zmrzlina vodová nebo taková, která nese označení Fit line ? Otestovali jsme proto zmrzliny, které na první pohled nevypadají jako kalorické nálože nebo dokonce svým označením evokují zdravý životní styl.

Bohužel na českém trhu se nevyskytuje zmrzlina, které by po všech stránkách vyhovovala dietnímu stravování. Jistě by nebyl problém vyrobit takovou, která by nepředstavovala nálož tuku nebo cukru případně kombinaci obojího. Stačilo by použít tvaroh nebo jogurt a ovoce a vše dosladit náhradním sladidlem na bázi sukralózy (ve světě se nazývá splenda, u nás cukren). Zmrzlina by ani nemusela mít čokoládovou polevu.

(more…)

Již dlouhou dobu je známo, že chceme-li snižovat váhu, nemůžeme využívat jako zdroj energie jen potraviny na bázi sacharidů (a jíst například jen zeleninu). V každém z jídel bychom měli přijmout potravinu bohatou na bílkoviny(pro­teiny). Jen tak si můžeme zajistit stálou hladinu krevního cukru , z toho plynoucí dlouhodobý pocit zasycení a zabránit úbytku svalové hmoty. Dříve populární (a levnější) musli tyčinky na svačinu nestačí, protože přes 80 % jejich energetické hodnoty tvoří sacharidy, proteinů obsahují jen minimum. Pohotovou a sytící svačinou jsou speciální proteinové tyčinky. Které jsou pro redukci váhy nejvýhodnější? Kde najdeme nejlepší poměr cena/výkon?

(more…)

musli2.jpgNezávislý test MF dnes, ve spolupráci s MUDr. Kunovou. Fotografie, nutriční hodnoty a hodnocení výrobků:

musli_sypane.pdf

musli1.jpgNezávislý test MF dnes, ve spolupráci s MUDr. Kunovou. Fotografie, nutriční hodnoty a hodnocení výrobků:

musli_tycky1.pdf

Málokterý člověk může říci, že ani v horkém létě nedostane chuť na zmrzlinu. Jak si v obrovské nabídce chytře vybrat?

Zmrzliny dnes existují ve formě nebalené – kopečkové nebo točené zmrzliny, stále více však převládají zmrzliny balené. Ve obou těchto skupinách lze vybrat naprosto „neškodné“ druhy. Na opačném pólu jsou zmrzliny, které představují opravdové „nálože“ cukru a tuku. Všechny výrobky můžeme ve vztahu ke štíhlé linii rozdělit do 3 kategorií:
(more…)

syry.jpg Test MF dnes ve spolupráci s MUDr. Kunovou. Fotografie, nutriční hodnoty a hodnocení výrobků.

Sýry 1 (PDF)

Sýry 2 (PDF)

jogobella.jpg Nezávislý test MF dnes ve spolupráci s MUDr. Kunovou. Fotografie, nutriční hodnoty a vhodnost jednotlivých mléčných výrobků pro hubnutí.

Jogurty 1 (PDF) Jogurty 2 (PDF)

TOPlist