Zastaví lék semaglutid (Ozempic) epidemii obezity ?

Aktuality

Foto: Mario Tama/Getty Images

Najednou máte pocit, že je dodržování zdravého životního stylu úplná hračka. Sníte svojí porci libového masa se zeleninou a malou přílohou a nemáte hlad. Ani žádné chutě na nic dalšího. Váha jde dolů tak snadno, jako nikdy dřív. Dokonce spíte lépe než předtím, budíte se odpočatí a s chutí do cvičení. Moc krásné na to, aby to byla pravda ? Ano i ne. Lépe řečeno: To, co z léku ,,vyrazíte”, záleží na vás. Pokud ho tedy zrovna vy potřebujete. Jestli se k němu vůbec dostanete. A taky jestli si nepočkáte až tahle skupina léků vyplodí generaci nových, ještě vylepšenějších zbraní proti obezitě.

Co vůbec je semaglutid a jak v těle funguje ?

Je to lék na předpis původně určený k léčbě cukrovky 2.typu. Ukázalo se ale, že kromě kompenzace krevního cukru vede k podstatnému snížení chuti k jídlu. Patří totiž k takzvaným agonistům GLP-1 receptorů, což znamená, že s hormonem GLP (glukagon-like-peptid) nesoutěží o místo na receptoru, naopak do něj krásně zapadne. Výsledkem je zpomalené vyprazdňování žaludku. Po jídle se tedy cítíte déle sytí. Je to podobné, jako kdybyste všemu, co jíte, snížili glykemický index. Živiny ze snědeného jídla se tak pomaleji vstřebávají. Po jídle nenastane velký vzestup krevního cukru (takzvaná špička). Zároveň krevní cukr dlouho po jídle neklesá. Na to ale nesmí ti, kdo ho užívají hřešit a měli by se v rozumných časových odstupech najíst, jinak se dostaví jeden z nepříjemných vedlejších účinků – únava.

Taky jste nikdy nechápali, jak může vaše hubená kamarádka říct, že se ,,zapomněla najíst” ? Tak přesně tohle se na semaglutidu stává.

Jestli jste četli pozorně článek Jak a proč vám bílkoviny pomůžou zhubnout ? možná je vám GLP-1 hormon přinejmenším povědomý. Ano, bílkoviny také zvyšují jeho produkci ve spodním úseku tenkého střeva. Proto, když sníte bílkoviny (třeba vajíčka), cítíte se sytější déle než když sníte jen sacharidy (třeba samotné pečivo). Semaglutid tento mechanismus ale mnohonásobně zesiluje.

Semaglutid je na předpis a na trhu existuje pro obézní diabetiky pod názvem Ozempic, pro nediabetické obézní pacienty pod názvem Wegovy. Podává se jednou týdně injekčně v předplněném peru, nejčastěji do břicha. V ČR je pro účely hubnutí zatím dostupný vývojově starší generace liraglutid prodávaný pod názvem Saxenda. Mechanismus účinku je stejný, ale slabší, musí být tedy podáván každý den.

Semaglutid, případně u nás liraglutid (Saxenda) rozhodně nejsou metodou první volby. Už jen kvůli dost vysoké ceně.

Za zmínku ale stojí, že účinná látka pomáhá odstraňovat takzvané emoční jezení, které je velmi častou překážkou v dosažení dlouhodobého úspěchu v hubnutí.

Tak proč se tedy o semaglutidu (Ozempicu) píše negativně ?

Protože je to hodně mocná zbraň a protože jsou někteří lidé nepoučitelní. Stává se, že si obézní myslí, že čím méně bude jíst, tím rychleji zhubne. Pokud ale nebude mít v jídelníčku kvalitní bílkoviny, zeleninu, ovoce, celozrnné obiloviny apod., budou mu chybět základní stavební kameny pro udržení nejen svalové, ale i vazivové tkáně. To je důvod, proč pak v tisku nebo na internetu vidíme populární nálepky ,,Ozempic face” nebo ,,Ozempic body” s tím, že dotyčný vypadá po užívání léku staře, seschle, povadle.

Ale úplně to samé platí pro zneužívání hladovek, instantních ketodiet a jakýchkoli silně deficitních diet obecně. Problém tedy není v léku, ale v přístupu k němu.

Plnou verzi článku najdete v mém projektu Co vám o hubnutí nikdo neřekne ? na herohero.co/mudrkunova

Dozvíte se v něm:

Jaké jsou vedlejší účinky při jeho užívání a jak jim předejít ?

Jak zásadní je nastavit správné dávkování ?

Jak se liší semaglutid od dřívějších léků na hubnutí ?

Pro koho je lék vhodný a pro koho ne ?

Počkáme si na lepší Ozempic ?

Nespustí GLP-1 agonisti epidemii mentální anorexie a dalších poruch příjmu potravy ?

Proč tolik lidí po vysazení léku znovu přibere ?

Jak léky tohoto typu správně používat ?

Není lepší obejít se bez ,,chemie“ ?

Jsme u konce éry nutričních poradců ?

 

Deklaruji nulový konflikt zájmů.

 

Literatura:

1.Wright DR, Guo J, Hernandez I. A Prescription for Achieving Equitable Access to Antiobesity Medications. JAMA Health Forum. 2023;4(4):e230493. doi:10.1001/jamahealthforum.2023.0493

2.Rubino DM, Greenway FL, Khalid U, O’Neil PM, Rosenstock J, Sørrig R, Wadden TA, Wizert A, Garvey WT; STEP 8 Investigators. Effect of Weekly Subcutaneous Semaglutide vs Daily Liraglutide on Body Weight in Adults With Overweight or Obesity Without Diabetes: The STEP 8 Randomized Clinical Trial. JAMA. 2022 Jan 11;327(2):138-150. doi: 10.1001/jama.2021.23619. PMID: 35015037;PMCID: PMC8753508

3.Singh G, Krauthamer M, Bjalme-Evans M. Wegovy (semaglutide): a new weight loss drug for chronic weight management. J Investig Med. 2022 Jan;70(1):5-13. doi: 10.1136/jim-2021-001952. Epub 2021 Oct 27. PMID: 34706925; PMCID: PMC8717485.

4.Joana Nicolau, Antelm Pujol, Santiago Tofé, Aina Bonet, Apolonia Gil, Short term effects of semaglutide on emotional eating and other abnormal eating patterns among subjects living with obesity, Physiology & Behavior, Volume 257, 2022.

Další zdroje

https://rppodcast.libsyn.com/semaglutide-wonder-drug

 

Facebook

Články, testy a recepty

Prevence dětské obezity

Máte v rodině nebo ve svém okolí dítě se sklonem k obezitě ? Chcete mu pomoci ? Nebo vás téma prevence dětské obezity zajímá ? Podívejte se na nově spuštěné webové stránky Prevence dětské obezity Covidová pandemie a lockdowny se bohužel na dětské populaci podepsaly a v současné době trpí obezitou 16,4 % dětí a […]

Praktický návod na zdravé hubnutí 2023

Vyzkoušeli jste už všechny možné diety, a přesto nejste se svojí postavou spokojeni? Nebo máte pocit, že vlastně žijete zdravě, jen nevíte, proč máte stále pár kilo navíc? Jste snad dokonce štíhlí, ale udržení tohoto stavu vás stojí nezměrné úsilí? Nejste v tom sami. Příběhy obézních, kteří jedli ve skutečnosti velmi málo, by vydaly na […]

Ďábel se skrýval v detailu

Ireniny zkušenosti s hubnutím v poradně MUDr. Václavy Kunové Než jsem se objednala do poradny, zkoušela jsem hubnout s aplikací kalorické tabulky. Nastavila si doporučený příjem energie pro hubnutí cca 2 kg za měsíc, tabulky vypočítaly hodnoty optimálního příjmu bílkovin, sacharidů a tuků a toto jsem se snažila dodržovat několik měsíců. Trochu se mi podařilo […]

Videotest – zmrzliny vhodné při hubnutí 2023

Kromě psaného testu zmrzlin se můžete podívat i na video na youtube. Celý test je pojatý jako návod k výběru zmrzlin z hlediska vhodnosti pro hubnutí, netýká se kvality obecně, nehodnotí přídatné látky ani technologické aspekty. Když pak v obchodě najdete zmrzlinu, která v testu není, snadno podle kritérií zjistíte, jestli je pro hubnutí vhodná […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook