Špatné nápady, jak zhubnout – 1.část : Breathariánství

Recenze
breatharianstvi
Foto:Dreamstime

Existuje celá řada návodů na zhubnutí. Některé jsou chytré, jiné méně a některé můžou být dokonce velmi nebezpečné. Probereme je postupně všechny. Začneme tím nevětším extrémem: Breathariánstvím.

Breathariánství je víra v možnost získávání energie z prány a ze světla, pohledem do slunce. Breathariáni nekonzumují žádné potraviny ani tekutiny.
Zastánci toho směru slibují svým následovníkům zjednodušení života a povznesení se nad ,,přízemní“ uvažování o jídle, zbavení se všech nemocí, jasnější myšlení a proniknutí do podstaty vesmíru. A jako bonus ještě vyřešení problému hladu ve světě.

Adepti mají postupně vyloučit ze stravy maso, potom obiloviny, pak přejít na syrovou stravu a k tomu zařazovat půsty.
Ve výsledku by člověk neměl jíst ani pít a vše získávat ze vzduchu a světla. Tato energie nemá nic společeného s energií, kterou musí člověk přijímat pro své přežití. Člověk totiž nemá schopnost fotostyntézy jakou mají rostliny. Navíc přímé ,,zírání do slunce“ může způsobit slepotu.

Z nutričního hlediska je hladovění nebezpečné a navzdory proklamacím tohoto směru, že je to vše jen otázkou vůle, nám empirie říká něco úplně jiného. Breathariáni umírají stejně tak jako osoby trpící mentální anorexií. Ti, kteří neumírají, z velké části svému okolí lžou a ve skutečnosti potají stravu přijímají.
Při hladovění klesá množství aktivní tělesné hmoty, snižují se imunitní schopnosti organismu, trpí kvalita pokožky a vlasů. Zvyšuje se hladina stresu, narušuje se spánek, vznikají bolesti hlavy. Posléze selhávají funkce jater a ledvin a smrt.

Ještě nebezpečnější je odmítání tekutin. Potřeba tekutin je značně individuální (závisí i na okolní teplotě a fyzické námaze), ale dá se říci, že již 3 dny bez tekutin jsou kritické. V momentě, kdy jsou ztráty tekutin vyšší než 20 % krevního objemu, dochází k vážnému stavu. V organismu poklesne krevní tlak, vznikají závratě, zrychluje se srdeční rytmus, posléze dojde k úplné zástavě močení a smrti (při ztrátě kolem 10 litrů vody). Tomu předchází nedříve úzkost, pak zmatenost a nakonec letargie a smrt.

V pokračování seriálu budeme probírat již o mnoho méně absurdní hubnoucí postupy 🙂

 

Facebook

Články, testy a recepty

Jarní jídelníčky pro zdravé hubnutí

DATUM VYDÁNÍ 6.4.2020 V současné situaci má řada z nás o trochu více času na přípravu jídla, zároveň ale také často menší příjmy. Navíc je řada surovin hůře dostupná. Přesto není nutné rezignovat na vhodnou skladbu jídla a zdravé hubnutí. Nový e-book vám přináší kompletní jídelníčky na sedm dní sestavené z dobře dostupných surovin a […]

Můžu jíst při hubnutí luštěniny?

Dotaz Zajímalo by mě, jestli můžu jíst při hubnutí luštěniny? Kolik si jich můžu dát, s čím a případně kdy. Můžu je jíst večer? Odpověď Luštěniny patří obecně mezi potraviny s mnoha nutričními benefity. Obsahují velké množství důležité vlákniny a jsou bohatým zdrojem bílkovin. Kromě toho dodávají nutričně významné množství železa, kyseliny listové, manganu a […]

Jak správně využít bílkoviny při hubnutí

E – book ke stažení zdarma Bílkoviny, neboli proteiny jsou důležitou součástí jídelníčku a při hubnutí hrají zásadní roli. Přesto jich lidé s nadváhou nejí tolik, kolik by měli. To může být zásadní příčinou neúspěchu v hubnutí a udržení váhy. Když si sestavujete plán pro co nejefektivnější a nejzdravější hubnutí, měli byste si stanovit ideální […]

Vlažný salát z čočky Beluga se zeleninou, kozím sýrem a ořechy

Každý z nás si občas uvědomí, že nedává v jídelníčku luštěninám takový prostor, jaký by si zasloužily. Často je příčinou nutnost jejich namáčení na několik hodin před samotným vařením. Řešením je tedy použít drobnozrnnou čočku Beluga nebo Puy, kterou uvaříte bez namáčení za 15 minut. Z ní můžete připravit třeba tento sytý salát s kozím […]

Web a služby zdravého jídelníčku a hubnutí

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Moje knihy o výživě a hubnutí

50 večeří pro zdravé hubnutí 2019

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2019

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Facebook