Proteinové verze slavných sladkých tyčinek

Recenze

Proteinove_tycinky_Corny_BountyProteiny, neboli bílkoviny se stále častěji prezentují spotřebitelům jako živiny, které mají podpořit zdraví. To je jistě v pořádku, zejména při hubnutí (přečtěte si Proč jsou bílkoviny důležité při hubnutí).

Má ale smysl vyhledávat proteinové alternativy známých sladkých tyčinek?

Liší se v něčem od tyčinek proteinových? Je jejich vyšší cena opodstatněná?

Potravinářské firmy využily současného trendu a nabízejí nám proteinové alternativy značek, na něž jsme se dosud v obchodech báli i podívat, abychom z toho náhodou nepřibrali 🙂

V poslední době se v obchodech a fitness e-shopech vyskytly celkem čtyři druhy zdravějších variant původně sladkých tyčinek:

 

 

Corny protein

Corny_protein35 g

Cena cca 25 Kč

Složení:

Glukózo-fruktózový sirup, bílkovinné lupínky 18 % (izolát hrachové bílkoviny, rýžová mouka, pšeničný lepek), koncentrát mléčné bílkoviny 16 %, pražené arašídy 16 %, kokosový tuk, palmový olej, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku 4 %, obilné lupínky s obsahem kakaa (rýžová mouka, pšeničná mouka, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku 1 %, sušené plnotučné mléko, cukr, kukuřičná mouka, jedlá sůl), dextróza, citrát hořečnatý, stabilizátor: glycerol, cukr, emulgátor: slunečnicový lecitin, přírodní aroma, jedlá sůl, přírodní kakaové aroma.

Nutriční hodnoty:

Tyčinka Corny Klasická 100g Proteinová 100g Proteinová 1 kus = 35 g
Energie (kJ) 1861 2126 744
Bílkoviny(g) 7.1 30 10.5
Tuky(g) 16.8 28.6 10
Sacharidy (g), z toho cukry (g) 64.3,32.5 31, 20.2 10.8,7.0

 

Pozitiva:
Corny protein je běžně dostání v supermarketech, trafikách a na benzinkách.
Je poměrně levná (cca 3x dražší než originál).
Poměr Bílkoviny : Sacharidy = 1:1

Negativa:
Energetická hodnota proteinové verze je vyšší! než energetická hodnota originálu.
Na prvním místě ve složení je glukózovo-fruktózový sirup, nikoli proteinová složka.
Proteinová složka je horší kvality (hrachový izolát, tedy nekompletní aminokyselinové spektrum).
Kvůli přítomnosti rýžové mouky v podobě extrudovaných lupínků je dost pravděpodobný vyšší glykemický index tyčinky.

Chuť:
Pocitově méně sladká než originál.
Zatím na dotaz u několika lidí, ale bude mít zřejmě polovinu příznivců a polovinu odpůrců. Chuť je trochu mazlavá, což je dáno přítomností vyššího množství tuku.

Verdikt:
Levnější a široce dostupná tyčinka s relativně vyšším množstvím tuku. Pokud bychom ji posuzovali podle kritérií pro proteinové tyčinky, uspět nemůže. Při chuti na sladké je rozhodně lepší volbou než jiné sušenky, oplatky nebo i originální Corny tyčinka.

Kde koupit:

 

Bounty proteinBounty protein

51 g

Cena cca 55 Kč

Složení:

Směs mléčných bílkovin (23 %) (mléčný protein, syrovátkový koncentrát, emulgátor sójový lecitin), mléčná čokoláda (16 %) (cukr, kakaové máslo, sušené odstředěné mléko, kakaová hmota, laktóza a protein ze syrovátky, palmový tuk, syrovátkový prášek, mléčný tuk, emulgátor sójový lecitin, extrakt z přírodní vanilky), hydrolyzovaný kolagen (16 %), zvlhčující prostředek glycerol, frukto-oligosacharidy, sušený kokos (7,6 %), glukózový sirup, vaječný albumin, aromata, slunečnicový olej, sůl, antioxidant přírodní tokoferoly.

Nutriční hodnoty:

Tyčinka Bounty Klasická 100g Proteinová 100g Proteinová 1 kus = 51 g
Energie (kJ) 2040 1575 803
Bílkoviny(g) 3.8 36.7 18.7
Tuky(g) 26 11.3 5.7
Sacharidy (g), z toho cukry (g) 58.3,47.8 34 17.3,8.5

 

Pozitiva:

Energetická hodnota proteinové verze je výrazně nižší než energetická hodnota originálu, výrazně nižší je i podíl tuku.
Na prvním místě ve složení je směs mléčných bílkovin včetně syrovátkového koncentrátu, což je jeden z nejkvalitnějších zdrojů bílkovin.
Poměr Bílkoviny : Sacharidy = 1:1, ale navíc jen polovinu ze sacharidů tvoří cukry (zbytek je zejména laktóza).
Celkově je složení relativně ,,přírodní“.

Negativa:

Cena: Bounty protein je cca 5x dražší než Bounty originál.
Bounty protein je k dostání jen na e-shopech.

Chuť:

Pocitově méně sladká než originál, celkový dojem z chuti je velmi dobrý.
Chuťově ani konzistencí klasickou Bounty moc nepřipomíná, je spíše podobná ,,normálním“ proteinovým tyčinkám.

Verdikt:
Dražší, ale chuťově příjemná tyčinka s vhodným složením. Může být součástí jídelníčku při hubnutí, pokud nedržíte extrémně nízkosacharidovou dietu. Problémem je její horší dostupnost.
Oproti jiným proteinovým tyčinkám podobného složení zde platíme vyšší cenu za známou značku.

Kde koupit:

 

Mars protein

57 g

55-69 Kč

Složení:

Směs bílkovin (27 %) (sójový proteinový izolát (sója), mléčný proteinový izolát (mléko), sušené mléko odtučněné (mléko), syrovátkový proteinový koncentrát (mléko), vaječný albumin (vejce), emulgátor (sójový lecitin (sója)), hydrolyzovaný kolagen (12%), karamel (16 %), slazené kondenzované odtučněné mléko, glukózový sirup, sirup z invertního cukru, palmový olej, máslo (mléko), cukr, emulgátor E471, stabilizátor (pektin), sůl, přírodní aroma, mléčná čokoláda (mléko) (15 %) (cukr, kakaové máslo, sušené mléko odtučněné, kakaová hmota, laktóza a bílkoviny ze syrovátky (mléko), palmový tuk, syrovátkový prášek (mléko), mléčný tuk (mléko), emulgátor (sójový lecitin (sója), přírodní vanilkový extrakt, zvlhčovadlo (glycerol), frukto-oligosacharidy, zvlhčovadlo (maltitol), aromata, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku, sladový výtažek (ječmen), sůl.

Nutriční hodnoty:

Tyčinka Mars Klasická 100g Proteinová 100g Proteinová 1 kus = 57 g
Energie (kJ) 1898 1469 838
Bílkoviny(g) 3.7 33 19
Tuky(g) 17 8.1 4.6
Sacharidy (g), z toho cukry (g) 70.3,62.2 39 22.0,13.0

 

Pozitiva:

Proteinová Mars má ze všech 4 tyčinek na 100 g nejnižší energetickou hodnotu.

Verdikt:

Chuťově zatím nevyzkoušená. V nutričních aspektech se v zásadě shoduje s hodnocením proteinové Bounty.

Kde koupit:

 

Snickers protein

51 g,

55-69 Kč

Složení:

Směs bílkovin (33 %) (hydrolyzovaný kolagen, mléčný proteinový izolát (mléko), mléčná bílkovina (mléko), syrovátkový proteinový koncentrát (mléko), emulgátor (sójový lecitin (sója))), mléčná čokoláda (mléko) (15 %) (cukr, kakaové máslo, sušené mléko odtučněné, kakaová hmota, laktóza a bílkoviny ze syrovátky (mléko), palmový tuk, syrovátkový prášek (mléko), mléčný tuk (mléko), emulgátor (sójový lecitin (sója)), přírodní vanilkový extrakt), karamel (14 %), slazené kondenzované odtučněné mléko, glukózový sirup, sirup z invertního cukru. palmový olej, máslo (mléko), cukr, emulgátor E471, stabilizátor (pektin), sůl, přírodní aroma), zvlhčovadlo (malitol), arašídy (10 %), zvlhčovadlo (glycerol), arašídová mouka (arašídy), frukto-oligosacharidy, aroma (arašídy), sůl, barvivo (karamel), antioxidant (přírodní směs tokoferolů).

Nutriční hodnoty:

Tyčinka Snickers Klasická 100g Proteinová 100g Proteinová 1 kus = 51 g
Energie (kJ) 2032 1636 835
Bílkoviny(g) 8.6 35.6 18.2
Tuky(g) 23 13.9 7.1
Sacharidy (g), z toho cukry (g) 60.2,50.8 36.1 18.4,9.5

 

Verdikt:

Chuťově zatím nevyzkoušená. V nutričních aspektech se v zásadě shoduje s hodnocením proteinové Bounty.

Kde koupit:

Shrnutí:

Proteinové verze známých sladkých tyčinek jsou jednoznačně lepší volbou než jejich původní varianty. Při hubnutí je můžete klidně do jídelníčku zařadit. Otázkou zůstává jen jejich cena, která představuje troj až pětinásobek ceny původního výrobku.

Klasické proteinové tyčinky podobného složení bývají obvykle levnější.

Facebook

Články, testy a recepty

Praktický návod na zdravé hubnutí 2021

Vyzkoušeli jste už všechny možné diety, a přesto nejste se svojí postavou spokojeni? Nebo máte pocit, že vlastně žijete zdravě, jen nevíte, proč máte stále pár kilo navíc? Jste snad dokonce štíhlí, ale udržení tohoto stavu vás stojí nezměrné úsilí? Nejste v tom sami. Příběhy obézních, kteří jedli ve skutečnosti velmi málo, by vydaly na […]

Proteinové pěny bez cukru od Ehrmanna – další možnost, jak řešit chuť na sladké

Chcete-li zhubnout úspěšně a kilogramy zpátky nenabrat, měli byste si umět sestavit vyvážený jídelníček, který vás bude uspokojovat nejen nutričně, ale i chuťově. To znamená občas i něco sladkého. Výhodou proteinových mousse od Ehrmanna je to, že je můžete bez problémů považovat za svačinu, nikoli mlsání. Stejně jako pudinky od stejného výrobce, které jistě už […]

Jak nepřibrat o vánocích?

Ani jsme se nestihli oklepat z letos už druhého značného omezení našich obvyklých aktivit, kdy jsme kvůli riziku onemocnění covid-19 měli méně pohybu, ale o to snadnější přístup k jídlu a alkoholu. A to jsou před námi vánoce, doba, kdy lidé v ekonomicky rozvinutých zemích přiberou v průměru 0,5 kg. Průměrný Američan nabírá od dne […]

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

V roce 2020 vznikla nová edice e-knih, které vám umožňují hubnout příjemně, zdravě a neutrácet za suroviny více než je nutné. Zároveň v nich najdete návod, jak se vyhnout dvojímu vaření, abyste nemuseli připravovat jiné jídlo pro sebe a jiné pro ostatní členy rodiny, kteří hubnout nepotřebují. Kvůli lepší chuti, menší zátěži pro životní prostředí […]

Web a služby zdravého jídelníčku a hubnutí

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Moje knihy o výživě a hubnutí

50 večeří pro zdravé hubnutí 2019

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2019

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Facebook