Co mám dělat, když při hubnutí trpím zácpou ?

Otázka 273/365: Co mám dělat, když při hubnutí trpím zácpou ?

365 otázek o výživě a hubnutí

Zácpa může být nepříjemným průvodním jevem hubnutí. Zvlášt v případě, když nedáme pozor na to, abychom měli v jídelníčku dostatek potravin rostlinného původu, nehlídáme pitný režim a máme málo pohybu. Jako zácpu ozvačujeme stav, kdy stolice odchází méně než třikrát týdně, nebo při pocitu nedokonalého vyprázdnění spojeného někdy i s bolestmi břicha. Pokud už zácpa vznikla a trvá delší dobu, je zapotřebí udělat opatření, která zvětší objem tráveniny ve střevě, změkčí daný obsah a zkrátí jeho průchod střevem.

Na co si dát tedy při hubnutí pozor a jak řešit už vzniklý problém se zácpou?

  • Pitný režim – pití dostatečného množství vody je prevencí zácpy, měli byste se snažit denně vypít 30 – 35 ml vody na kilo tělesné váhy.
  • Vláknina – v jídelníčku byste měli mít denně 500 g zeleniny, 200 – 300 g ovoce, celozrnné pečivo, ovesné vločky, brambory, batáty, občas kroupy a neloupanou rýži. Můžete přidat i vlákninu z lékárny ve formě doplňku (například psyllium).

Obzvlášt efektivně proti zácpě působí jablka, švestky, hrušky, kiwi, fíky, citrusy, špenát, artyčoky, čekanka, zelený hrášek jako zelenina, hrách a všechny další luštěniny, topinambury, lněná semínka a chia semínka.

  • Jogurty, kefíry, acidofilní mléko a podmáslí obsahují probiotika, která zlepšují funkci střevního mikrobiomu a tím pádem mimo jiné působí jak proti chronické zácpě, tak ale často i proti chronickým průjmům.
  • Sušené ovoce sušené švestky a sušené fíky působí proti zácpě úplně skvěle, ale při hubnutí musíte být opatrní na množství, jelikož mají zároveň vyšší energetickou hodnotu.
  • Pohyb – lehké formy pravidelného pohybu jako je chůze, jóga, tanec, jízda na kole podpoří zdravý pohyb střev a uleví od zácpy.

Pokud ani souhrn všech těchto opatření nepomůže, budete muset přistoupit k použití některých z jemnějších projímadel. Ale ještě než to udělaáte, zkuste si dávat pár dní dopoledne na svačinu domácí multivlákninový jogurt.

Domácí multivlákninový jogurt

Suroviny

2 lžičky ovesných vloček

2 lžičky chia semínek nebo drceného lněného semínka

1 sušený fík

3 lžíce kefíru nebo mléka

150 g bílého jogurtu

2 lžíce mražených malin

Postup

Ve šroubovací skleničce smíchejte vločky a chia semínka. Přidejte nadrobno nakrájený fík. Zalijte kefírem a promíchejte. Přidejte nerozmražené maliny a bílý jogurt a znovu lehce promíchejte. Uzavřete, uložte do lednice přes noc. Další den můžete takto připravenou svačinu vzít s sebou do práce.

 

 

 

Facebook

Články, testy a recepty

Müsli v jídelníčku při hubnutí – jak se vyvarovat nejčastějších chyb ?

Na první pohled by se mohlo zdát, že největší chybou je špatný výběr müsli. Tedy že si někdo vybere výrobek hodně sladký, nebo zapékaný, a tím pádem vysoce kalorický. Je pravda, že rozdíly mezi nimi můžou být až 500 kJ na 100 gramů. Ale 100 g při hubnutí beztak sníst nemůžeme. Při hubnutí bychom si […]

Topinambury – pro hubnutí jako stvořené

Zvenku zrovna krásou neoplývají, ale byla by chyba nechat se odradit a nezkusit je. Topinambury, neboli jeruzalémské artyčoky vám můžou být při hubnutí k užitku z důvodů chuťových i nutričních. Proč jsou topinambury nutričně tak ceněné ? Největší výhodou je obsah prebiotické vlákniny inulinu. Ta ,,krmí“ ve střevě přátelsky působící bakterie, což posiluje zdravé zažívání, […]

Test rostlinných alternativ mléka – které se hodí při hubnutí ?

V poslední době nabízí obchody a kavárny tak velký výběr rostlinných alternativ mléka, že není lehké se v nich vyznat. Navíc, když vás zajímá, jestli jsou vhodné při hubnutí. Na tuto skupinu výrobků můžete nahlížet různě. Z jedné strany se vůbec nic nestane, když je úplně pominete a zůstanete u cappuccina z klasického kravského mléka […]

Teplý salát z kapustiček s feta sýrem, ořechy a brusinkami

Studené saláty v lednu nikdo moc nevyhledává. Proto jsem vám připravila recept na ,,vymazlený“ salát z tepelně upravených kapustiček, v němž najdete jen pár lístků polníčku a proužků mrkve pro barvu, křupavost a objem na talíři. Základem jsou ale čerstvé růžičkové kapustičky uvařené al dente a potom ještě zkaramelizované v horkovzdušné fritéze, případně na pánvi. […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook