Musli při hubnutí - chyby

Müsli v jídelníčku při hubnutí – jak se vyvarovat nejčastějších chyb ?

Výživa při hubnutí

Na první pohled by se mohlo zdát, že největší chybou je špatný výběr müsli. Tedy že si někdo vybere výrobek hodně sladký, nebo zapékaný, a tím pádem vysoce kalorický. Je pravda, že rozdíly mezi nimi můžou být až 500 kJ na 100 gramů. Ale 100 g při hubnutí beztak sníst nemůžeme. Při hubnutí bychom si měli vystačit se 30 – 40 gramy. To znamená drobnější žena se 30 gramy, sportující nebo vyšší žena se 35 a muž se 40 gramy. Taková porce müsli je energeticky srovnatelná s přibližně 50 – 60 gramy chleba.

30 gramů nejméně kalorického müsli (1500 kJ/100 g) tak má 450 kJ, nejkaloričtější müsli (2000 kJ/100 g) dodá ve 30 gramech 600 kJ. Rozdíl je tedy pouhých 150 kJ na porci !!!

Kde jsou tedy zásadnější chyby ?

1.chyba – velikost porce

Většina lidí vůbec neřeší velikost porce. Mají svoji oblíbenou misku, tu naplní müsli a až teprve, když porci zváží, zjistí, kolik kilojoulů vlastně bývali zvyklí jíst. Mnohdy už u této položky pochopí, proč se jim nedařilo hubnout. Problém je v tom, že i když si vyberete müsli bez přidaného cukru, málokdy se dostanete pod 1500 kJ na 100 g. Pokud byste si dávali 80 g müsli k snídani, představuje to 1200 kJ. Pokud si dáte stejné množství müsli s obsahem semínek a ořechů, přestože je třeba označené jako ,,lehké“, sníte v 80 gramech téměř 1500 kJ. Čím větší porce, tím víc se projeví rozdíly v energetické hodnotě jednotlivých druhů müsli.

2.chyba – nevyváženost bílkovinami

Müsli patří mezi sacharidové potraviny. To znamená, že polovinu i více z jejich energetické hodnoty tvoří sacharidy. Pokud sníte müsli jen samotné nebo s ovocem, případně třeba s mandlovým nebo ovesným ,,mlékem“, nevyvážíte tuto sacharidovou nálož bílkovinami. Dokonce i když si dáte müsli s mlékem, nebude to o tolik lepší. Mléko má totiž ve 100 ml jen 3,3 gramy bílkovin. Brzy po takové snídani můžete dostat hlad nebo budete unavení, případně dostanete během dne chuť na sladké.

Měli byste tedy najít něco mezi lepšími zdroji bílkovin. Můžete vybírat mezi proteinovými jogurty nebo skyry, tvarohem nebo si dát k müsli proteinový nápoj. Jestliže nechcete mléčný výrobek, můžete zkusit sójový řecký jogurt s vyšším obsahem bílkovin.

Více vám napoví tabulka.

Srovnání nutričních hodnot samotného müsli v odpovídající porci (35 g), jogurtu s vyšším obsahem bílkovin na 1 balení (150 g) a celkový výsledek této kombinace. Nutriční hodnoty müsli se vztahují k tomu, které je na úvodní fotografii.

Na fotografii je také přesně navážená porce – 35 gramů.

samotné müsli – 1 porce (35 gramů) proteinový jogurt bílý – 1 balení (150g) dohromady
Energie(kJ) 658 426 1084
Bílkoviny (g) 3,2 15 18,2
Tuky(g) 7,35 1,5 8,8
Z toho nasycené(g) 4,2 1,05 5,2
Sacharidy(g)  17,7  5,25 23
Z toho cukry(g) 5,5 5,25 (mléčný cukr, nikoli přidaný) 10,4
Vláknina(g) 3,4 0 3,4
Vápník (mg) 20 120 140

poznámka

samotné müsli má téměř 6 x víc

sacharidů než bílkovin

jogurt má naopak 3 x víc bílkovin

než sacharidů

výsledek

bílkoviny:sacharidy

se blíží 1:1

 

Čtěte také:

Podle čeho si mám vybírat müsli ?

Je müsli vhodné pro diabetiky ?

Facebook

Články, testy a recepty

Jak si sestavit pitný režim, abyste nemuseli pít celý den jenom vodu ?

Klasická doporučení pitného režimu stojí na vodě. Ne, nechci význam tekutin zpochybňovat. Naopak, při hubnutí je jejich důležitost ještě vyšší. Úvodní provokativní věta měla jen přitáhnout vaši pozornost k faktu, že nemusíte pít celý den JEN A JEN VODU. Jak je to možné ? Vždyť se stále tvrdí, že voda, kterou pijeme nesmí mít ani […]

Letní jídelníčky pro zdravé hubnutí – aktualizace 2024

Aktualizovaný e-book Letní jídelníčky pro zdravé hubnutí vám přináší návrh kompletního stravování na sedm dní ze sezónních surovin. Novinkou je kapitola věnovaná grilování. Jak to udělat, aby se vaše zdravé hubnutí kvůli častému grilování nezastavilo. Kromě konkrétních doporučení k výběru surovin na gril a jejich množství v knize najdete 5 nových receptů na neokoukané zeleninové […]

Poradna pro zdravé hubnutí s MUDr. Václavou Kunovou

Poradna bude fungovat i nadále. Budou v ní pokračovat kolegové nutriční terapeuti, kterým chci předat metodiku rozumného hubnutí a všechny zkušenosti za ty roky načerpané. A to vše už od podzimu tohoto roku. Já budu samozřejmě dál: psát články na rozumnehubnuti.cz vydávat e-booky točit videa na youtube testovat potraviny na herohero.co a v přípravě je také […]

Nejlepší bílé jogurty při hubnutí

Jogurty jsou ve výživě důležité a jíme je kvůli bílkovinám, vápníku a živým bakteriálním kulturám. Při hubnutí bychom měli vybírat takové, které dodají výše uvedené, ale zároveň nebudou mít zbytečně vysokou energetickou hodnotu. Hluboko zakořeněný mýtus, že čím víc tuku, tím víc živin, vůbec neplatí. S jedinou výjimkou, kterou jsou vitaminy rozpustné v tucích. Pokud […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook