Mají při hubnutí smysl potraviny light? – 1. část: Jogurty, tvarohy a sýry

Potraviny v testu

Syry_Madeland_ruzna_tucnostČlánek byl graficky a fakticky aktualizován 20.1.2018

Potraviny spadající do kategorie light nebo podobně označené jsou stále zdrojem kontroverzních názorů. Bývaly vyzdvihovány pro svojí nízkou energetickou hodnotu, malé množství tuku a další výživové vlastnosti. Dnes jsou naopak zavrhovány kvůli takzvaným náhražkám, ze kterých se často dělá větší strašák než je doopravdy. Čekáte-li černobílou odpovědˇna otázku, zda light potraviny ANO nebo light potraviny NE, nedočkáte se. Záleží totiž na tom, jak která, jak kdy, v jakém množství a pro koho? Pojďme se v první části článku podívat podrobně na jogurty, tvarohy a sýry, jejichž obal nás při hubnutí navádí ke koupi.


 

Legislativa:

Potraviny nesoucí nutriční tvrzení ,,light“ musí mít minimálně o 30 % nižší energetickou hodnotu a mělo by být jasné, zda se tak děje snížením tuků nebo cukru.
Pro ostatní názvy typu: linie, linessa, figura, fitness apod. žádné speciální požadavky neexistují. Výrobce by neměl spotřebitele uvádět v omyl, to se však v praxi naprosto běžně stává.

 

Jogurty

 
Bílé jogurty

Bile_jogurty_tuk
Bílé jogurty jsou při hubnutí vhodné kvůli kvalitním bílkovinám a dobře vstřebatelnému vápníku. Dají se krásně kombinovat s čerstvým ovocem nebo zeleninou a tvoří tak spousty možností na dopolední nebo odpolední svačiny.

A jak je to s tukem v jogurtech?

Smetanové jogurty (s 10 % tuku) jsou zbytečné. Na ty by si měli dávat pozor hlavně lidé se zvýšenou hladinou cholesterolu. Pokud si dáte jogurt klasický polotučný (Hollandia, Klasik, Valašské meziříčí apod.), neuděláte chybu. Oproti smetanovému ušetříte 7 g tuku na každých 100 g jogurtu a chuťově nebudete strádat. Pokud byste chtěli jít do extrému a místo polotučného jíst jogurt 0% tuku, ušetříte pouhých 2,5 -3 g a při nulovém tuku už bohužel pocítíte újmu na chuti. Jogurt s ,,nulou“ za to nestojí.

Jen pro porovnání:

ženy by při hubnutí měly za den sníst něco mezi 40 – 50 g tuků, muži 50 – 60 g

 

 

Nutriční hodnoty Klasik Nízkotučný 0%
Energie(kJ) 250 164
Bílkoviny (g) 4.9 4.8
Tuky(g) 2.4 0.1
Sacharidy(g) 4 4.5

 

Mýty:

Často se uvádí, že jogurty s 0% tuku, stejně jako odstředěné mléko, neobsahují vápník. To je samozřejmě nesmysl. V jogurtu jsou bílkoviny, je tam tedy i vápník. Co v něm nenajdeme, je vitamin A (ten je vázaný na tuk). Dalším chybným argumentem je to, že je jogurt zahuštěn škrobem a tedy má moc sacharidů. Ve skutečnosti se jogurt může zahustit i želatinou (pak má naopak víc bílkovin) nebo škrobem, toho ale stačí tak málo, že se obsah sacharidů zvýší cca o pouhé 2 g na 100 g. Pro srovnání: jeden průměrný kus pečiva o hmotnosti 50 g má něco kolem 30 g sacharidů. A mimochodem i supertučné zakysané smetany jsou zahuštěné škrobem.
Jediným rozumným argumentem proti konzumaci 0% jogurtu tak zůstává zkrátka jeho špatná senzorická kvalita.

 

Ovocné jogurty

Jogurt_Jogobella_tuk
V případě ovocných jogurtů vzniká ještě větší zmatek. Vypustíme samozřejmě ovocné smetanové (ne že byste si je nemohli dopřát čas od času, ale jako dezert, nikoli ke každodenní svačině). Největší nabídku trhu tvoří jogurty s tukem kolem 3 g/100 g, ale nesmyslně přeslazené. Mezi jednotlivými značkami a výrobci nejsou skoro žádné rozdíly, nedá se ani říci, že by to byla naše národní ,,úchylka“, podobné jogurty najdete ve všech evropských státech. Proč je v ovocných jogurtech tolik cukru když by stačila polovina, není známo. Ale faktem je, že 17 g sacharidů na 100 g (jogobella klasická) není málo. V kelímku o obsahu 150 g tedy sníte 26 g sacharidů, Jogobella light má sacharidů polovinu. Výrobce Jogobelly light tedy jednak splňuje legislativní požadavky, jednak chytře ponechal 1.5 % tuku ve výrobk, čímž pádem zůstává jeho chuť naprosto v pořádku. Ve své kategorii je však jediný na trhu (naštěstí s dost širokým spektrem příchutí).

 

 

 

Nutriční hodnoty Jogobella Jogobella light
Energie(kJ) 444 253
Bílkoviny (g) 3.5 4
Tuky(g) 2.5 1.5
Sacharidy(g) 17.1 8.4

 

Jogurtové paradoxy:

Další kategorií ovocných jogurtů jsou takové, které mají nulový obsah tuku, ale jsou slazeny cukrem. Jejich chuť je díky nulovému tuku špatná a energetická hodnota vyšší než jakou má Jogobella light s 1.5 % tuku, ale se sníženým cukrem (je doslazena směsí fruktózy, aspartamu a acesulfamu).

V roce 2016 se na trhu objevila další Jogobella, která má nízký obsah tuku a je bez cukru. Je ale docela problém ji sehnat. Podrobnosti tady

Jogobella 0% tuku a cukru

Mýty:

Umělá, správně náhradní sladidla jsou tématem omílaným neustále dokola. Před pár lety byl internet zaplaven články o ,,jedovatosti“ aspartamu a záchvaty paniky se zmocňují mnoha spotřebitelů při pohledu na sladidla ještě i dnes, protože si aspartam pro jistotu zobecnili na všechna sladidla. Málokdo řeší, o které sladidlo se konkrétně jedná. Například sacharin je horší než aspartam, o sukralóze nebo stevii nikde nic špatného nevyvstalo, nikdo neřeší dávky sladidel.

Přitom veškerá rizika z potravin jsou otázkou množství. Například 2 l coly light za den je moc, zvlášť pokud se tak děje často, naproti tomu aspartamem slazený jeden jogurt nebo tvaroh za den je naprosto bezpečný. A cukr že je bez rizika? Zvýšení hladiny cukru po jídle (tedy příjem velkého množství cukru najednou) spustí vyplavení inzulínu, což je prorůstový hormon (tedy stimuluje i růst nádorových buněk). Bohužel, jednoduché řešení se nekoná.

 

Tvarohy:

Tvarohy_tuk

Tvarohy jsou při hubnutí výborným zdrojem kvalitních bílkovin (mají cca 3 x více bílkovin než jogurty, takže zasytí na delší dobu). Neochucené tvarohy se prodávají ve třech úrovních tučnosti. Při hubnutí klasicky ,,odepíšeme“ ty nejtučnější s 10 % tuku. Ale mezi tvarohem polotučným a odtučněným není tak velký rozdíl v tuku, v chuti je rozdíl ohromný. Tvaroh bez tuku je zbytečným masochismem. Z druhé strany, nedá se říci, že by odtučnéný tvaroh obsahoval nějaké náhražky, jen je vyroben z odtučněného mléka, to je vše.

 

 

Nutriční hodnoty  Tvaroh polotučný T.nízkotučný
Energie(kJ) 393 276
Bílkoviny (g) 11 12
Tuky(g) 3.5 0.3
Sacharidy(g) 4.5 3.6

 

 

Tvarohy_ovocne

 

 

V případě ovocných tvarohů se opakuje podobná situace jako u jogurtů. Problémem u nich nebývá tuk, ale cukr. Jediným ovocným tvarohem bez cukru tak zůstává tvaroh Ovofit. Přestože nenese označení ,,light“, je z nutričního hlediska v pořádku. V pořádku je i chuťově : 1.5% tuku stačí.

 
 

Nutriční hodnoty Ovocný tvaroh Ovofit
Energie(kJ) 464 283
Bílkoviny (g) 7.5 8.5
Tuky(g) 2 1.5
Sacharidy(g) 14.5 4.5

 

Aby bylo jasno, toto není propagace sladidel. Pokud zvládnete jíst denně jogurty a tvarohy bílé, nebo jen s čerstvým ovocem nebo zeleninou, bude to ideální. Ale víme, jak to občas chodí….

 

Sýry:

Lučina

Čerstvý termizovaný sýr Lučina existuje v klasické variantě a ve verzi ,,linie“. Zatímco klasickou Lučinu můžeme použít jako pomazánku na pečivo místo másla, Lučinu linii lze jíst lžičkou samotnou a využít ji jako zdroj kvalitních bílkovin. Úspora 16 g tuku ve 100 g stojí už za to a není vykoupena špatnou chutí. Podobné platí pro sýr Philadelphia a Philadelphia light.

Lucina_ruzna_tucnost

 

 
 

Nutriční hodnoty Lučina L.linie
Energie(kJ) 1166 650
Bílkoviny (g) 7.3 8.4
Tuky(g) 27 10.6
Sacharidy(g) 2.5 6.8

 

Cottage

Sýr typu Cottage je výborným zdrojem bílkovin a obsahuje málo tuku (jen 5 g/100 g). Přesto může občas někdo při dietě získat strach z označení ,,ve smetaně“ a sáhnout po sýru Cottage ,,light“. Úspora je pouhé 2-2.5 g tuku na 100 g, bohužel Cottage light nemá chuťové kvality srovnatelné s klasickým.

Cottage_Madeta

 

 
 

 Nutriční hodnoty  Cottage  C.light
Energie(kJ) 437 331
Bílkoviny (g) 13.5 11
Tuky(g) 5 2.5
Sacharidy(g) 3.3 2.4

 

 

Mozzarella

Sýr mozzarella je při hubnutí vhodný jako zdroj kvalitních bílkovin, ale je třeba počítat s 19 g tuku ve 100 g. Mozzarella light má tuku o 10 g méně a chuť je stále ještě vyhovující (obzvlášt, pokud se nakrájí do zeleninového salátu).

Mozzarella_ruzna_tucnost

 

 
 

Nutriční hodnoty  Mozzarella M.light
Energie(kJ) 1043 700
Bílkoviny (g) 18 20
Tuky(g) 19 9
Sacharidy(g) 2 1.6

 

 

 

Hermelín

Hermelín a jeho dvojice Hermelín figura fungují také dobře. Úspora u Figury je 8.3 g tuku na 100 g. A stejně jako u tvarohu nebo ostatních sýrů platí, že tuk není nahrazen jinou složkou, jen bylo při výrobě použito méně tučné mléko.

Hermelin_ruzna_tucnost

 

 
 

 Nutriční hodnoty Hermelín  H.figura
Energie(kJ) 1250 980
Bílkoviny (g) 19.4 21.1
Tuky(g) 25.8 17.5
Sacharidy(g) 0.1 0.8

 

 

 

Madeland

Madeland_tuk

Madeland patří mezi tvrdé sýry, které bychom měli při hubnutí do jídelníčku zařadit nejen kvůli kvalitním bílkovinám, ale hlavně kvůli vápníku (100 g tohoto sýra hradí téměř celou doporučenou denní dávku). Madeland light má oproti klasickému o 10 g tuku méně a chuť je stále ještě v pořádku. Madeland fitness má dokonce o 16 g tuku méně a stále je jeho chuť lepší než u mnohých ,,eidamů třicítek“. Nicméně rozhodnutí je na vás.

 

 

Na konci roku 2017 se objevil nejméně tučný tvrdý sýr s vysokým obsahem bílkovin, k dostání zatím asi jen tady

Syr_3_procenta_tuku

 
Srovnání nutričních hodnot 100 g Madelandu, Madelandu light, Madelandu fitness a pro porovnání ještě Eatlean:

 Nutriční hodnoty Madeland M. light
Energie(kJ) 1400 1100
Bílkoviny (g) 25.5 28.5
Tuky(g) 26 16.5
Sacharidy(g) 0.4 1.2

 

Nutriční hodnoty  Madeland fitness Sýr Eatlean
Energie(kJ) 936 715
Bílkoviny (g) 31 37
Tuky(g) 10.5 5
Sacharidy(g) 1.2 0.5

 

Apetito

V případě Apetita nás asi napadne, jestli si z nás výrobce nedělá tak trochu legraci. Apetito označené jako Linie má totiž vyšší energetickou hodnotu než Apetito klasické. Ale vzhledem k tomu, že se jedná v podstatě o tavený sýr, jen zabalený do podoby plátků v celofánu, nemusíme se s tím zatěžovat. Tavené sýry bychom neměli konzumovat kvůli tavícím solím v nich obsažených (zhoršují metabolismus kostní hmoty).

Apetito_ruzna_tucnost

 

 
 

Nutriční hodnoty Apetito  A. linie
Energie(kJ) 875 950
Bílkoviny (g) 14.5 16.5
Tuky(g) 14 13.8
Sacharidy(g) 6.5 4.5

 

 

Mýty:
,,Nejezte méně tučné sýry, naše tělo tuk potřebuje“. Ano, je to pravda, ale je velký rozdíl, zda se bavíme o jogurtech nebo tvarohu, v nichž zbyde méně než 1 g tuku na 100 g nebo o sýrech, ve kterých stále ještě zbývá tuku dost na to, aby se vstřebaly vitaminy rozpustné v tucích. Rada může znít i takto: pokud víte, že jste například ke snídani i k obědu snědli tuku minimálně, dejte si k večeři třeba salát s tučnějším sýrem. Pokud ale naopak víte, že máte denní limit pro tuky už téměř naplněn, smiřte se s méně tučnou variantou a věřte, že se vám nic zlého nestane.

Podnětem k napsání tohoto článku byla příprava pořadu pro Peklo na talíři, který do kterého se zdaleka všechno nevešlo.

Druhou část článku najdete tady

Facebook

Články, testy a recepty

Müsli v jídelníčku při hubnutí – jak se vyvarovat nejčastějších chyb ?

Na první pohled by se mohlo zdát, že největší chybou je špatný výběr müsli. Tedy že si někdo vybere výrobek hodně sladký, nebo zapékaný, a tím pádem vysoce kalorický. Je pravda, že rozdíly mezi nimi můžou být až 500 kJ na 100 gramů. Ale 100 g při hubnutí beztak sníst nemůžeme. Při hubnutí bychom si […]

Topinambury – pro hubnutí jako stvořené

Zvenku zrovna krásou neoplývají, ale byla by chyba nechat se odradit a nezkusit je. Topinambury, neboli jeruzalémské artyčoky vám můžou být při hubnutí k užitku z důvodů chuťových i nutričních. Proč jsou topinambury nutričně tak ceněné ? Největší výhodou je obsah prebiotické vlákniny inulinu. Ta ,,krmí“ ve střevě přátelsky působící bakterie, což posiluje zdravé zažívání, […]

Test rostlinných alternativ mléka – které se hodí při hubnutí ?

V poslední době nabízí obchody a kavárny tak velký výběr rostlinných alternativ mléka, že není lehké se v nich vyznat. Navíc, když vás zajímá, jestli jsou vhodné při hubnutí. Na tuto skupinu výrobků můžete nahlížet různě. Z jedné strany se vůbec nic nestane, když je úplně pominete a zůstanete u cappuccina z klasického kravského mléka […]

Teplý salát z kapustiček s feta sýrem, ořechy a brusinkami

Studené saláty v lednu nikdo moc nevyhledává. Proto jsem vám připravila recept na ,,vymazlený“ salát z tepelně upravených kapustiček, v němž najdete jen pár lístků polníčku a proužků mrkve pro barvu, křupavost a objem na talíři. Základem jsou ale čerstvé růžičkové kapustičky uvařené al dente a potom ještě zkaramelizované v horkovzdušné fritéze, případně na pánvi. […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook