Proteinové mléčné výrobky Meggle – má smysl je kupovat při hubnutí?

Recenze

Mlecne_Meggle_skupina

Jak už bylo v jiných nedávných článcích řečeno, výrobci pochopili, že nálepka ,,protein” svádí stále více lidí k nákupu a tohoto trendu využívají. My můžeme být většinou jen a jen rádi, ale!

Které z potravin jsou vhodné pro hubnutí a které spíše pro sportující děti nebo pro seniory? Obě tyto skupiny totiž bývají často bílkovinami poddávkované.

A nemává nám výrobce proteinovou vlaječkou před nosem jen proto, aby měl odůvodnění zvýšit markantně cenu?

Podívejme se podrobněji na novou řadu proteinových mléčných výrobků od Meggle:

 

1.Cottage sýr se semínky a goji – 170 g

(1 balení obsahuje 150 g sýra a 20 g semínek)

Cottage_Meggle

 

Složení:

Čerstvý nízkotučný sýr (mléko, smetana, jedlá sůl, mlékařská kultura), směs semínek a goji (dýňová semínka 40 %, slunečnicová semínka 40 %, goji 20 %).

 

Nutriční hodnoty:

 1 balení 170g
Energie(kJ) 995
Bílkoviny(g) 20
Tuky(g) 13.5
Sacharidy(g) 5,25

 

Pozitiva:

Sýry typu cottage patří mezi základní pilíře redukčního jídelníčku. Některým lidem možná nezachutnají hned, ale pokud jim dají opakovaně šanci a zkusí několik alternativ mezi různými výrobci a ochucení (čistý, pažitka, chilli, zelenina, atd), je dost pravděpodobné, že si svého favorita nakonec najdou. Pak ocení fakt, že se jedná o potravinu jen minimálně technologicky upravenou, bez aditiv a pohotově po ruce bez dalších úprav. Navíc s výbornou schopností zasytit při nízkém přísunu tuků. Já osobně jím některý ze sýrů cottage skoro denně.

Cottage od Meggle je navíc obohacen o semínka, která ještě zvýší jeho sytivost a dodají nenasycené mastné kyseliny a vlákninu. Goji jsou připisovány antioxidační vlastnosti, v tomto pidimnožství to ale žádný nutriční význam nemá.

Negativa:

Každý sýr cottage má 11-12 g bílkovin na každých 100 g, k označení ,,protein“ tedy není u Meggle důvod, žádný další protein do něj přidán není.

Cena je cca o 10 Kč vyšší než u klasického cottage, což dvaceti gramy přidaných semínek nelze ospravedlnit. Výrobce nás tak trochu lakuje.

Verdikt:

Při hubnutí je jednoznačně vhodný, i když poměrně předražený.

Je potřeba mít na paměti vyšší energetickou hodnotu na 1 balení. Když bychom si ho dali třeba s 1 celozrnnou kaiserkou (50 g), bude to dohromady skoro 1500 kJ. Což je pro muže na snídani ideální, pro ženu bych doporučovala 1/2 na dopolední svačinu s kouskem ovoce, druhou 1/2 na odpolední svačinu s kouskem zeleniny.

 

2. Hrudkovitý tvaroh ananas (nebo čokoláda) – 180 g

 

Tvaroh_Meggle_Protein

Složení (Ananasová verze):

Tvaroh jemný hrudkovitý 83 %, ovocná složka 17 % (cukr, voda, ananas 30 %, modifikovaný škrob, aromata, kyselina citronová, pektiny, barvící extrakt z kurkumy)

Nutriční hodnoty:

100 g 1 balení 180 g
Energie(kJ) 486 874
Bílkoviny (g) 15 27
Tuky(g) 1.5 2.7
Sacharidy(g) 11 19.8

 

Pozitiva:

Skutečně vysoký obsah bílkovin, takže tento výrobek má výbornou sytící schopnost. Tvaroh s ananasem chuťově funguje velmi dobře (s čokoládou moc ne, ale to je můj názor).

Negativa:

Stejně jako u cottage, zdůraznění slova ,,protein” nemá opodstatnění, protože každý tvaroh má hodně bílkovin, hrudkovitý ještě více a nejvíce pak tvaroh na struhání. Čím méně je v tvarohu vody, tím více sušiny a tím logicky více bílkovin.

Výrobek je přislazený cukrem a obsahuje taková aditiva, která k životu nepotřebujeme.

Negativem je stejně jako u cottage jeho vyšší cena (34 Kč).

Verdikt:

Zajímavý výrobek, který pro zpestření jídelníčku můžeme občas zařadit. Přítomnost nežádoucího cukru je vyvážena vysokým množstvím bílkovin, takže by po jídle nemělo dojít k markantnímu vzestupu hladiny krevního cukru.

Tento výrobek bych viděla jako vhodný u hubnoucích adolescentů kvůli jeho vysoké sytivosti a potlačení chuti na mnohem méně vhodné sladkosti (vlivem mléčných bílkovin).

 

3. Active protein nápoj – 330 ml

 

Protein_napoj_meggle_vanilka

Složení (vanilková verze):

Odtučněné mléko 58%, mléčné bílkoviny, vanilková složka 1,8% (kukuřičný škrob, cukr, výtažek z vanilkových lusků, přírodní aroma, stabilizátor: karagenan, barvivo: karoteny), cukr, vláknina (inulin), enzym laktáza.

Nutriční hodnoty:

100 ml 1 balení 330 ml
Energie(kJ) 321 1060
Bílkoviny (g) 9.2 30.3
Tuky(g) 0.2 0.7
Sacharidy(g) 8.7 28.7

Pozitiva:

Přidaná mléčná bílkovina. U tohoto výrobku jako jediného má tedy odůvodnění slovo ,,protein” v názvu.

Pozitivem je nízký obsah laktózy, takže ho můžou ti, kteří trpí laktózovou intolerancí. Zajímavou složkou je přidaná vláknina inulin, která má prebiotické účinky (pomáhá normalizovat střevní mikroflóru). V jednom balení jsou jí skoro 4 g, což už je nutričně významné (více než 10 % DDD).

Negativa:

Vysoké množství cukru a relativně vyšší energetická hodnota na 1 balení. Stejně jako předchozí výrobek obsahuje aditiva, která k životu nepotřebujeme.

Negativem je opět vyšší cena (39 – 40 Kč)

Verdikt:

Tento produkt není kvůli vysokému obsahu cukru vhodný při hubnutí. Určitě bych ho ale doporučila sportujícím dětem nebo adolescentům, pokud tušíte nebo víte, že nejsou schopni při náročných sportovních aktivitách sníst patřičné množství bílkovin. A u nichž není primárním cílem hubnutí. Stejně tak bych ho doporučila seniorům, jejichž celodenní příjem bílkovin bývá často nižší než 30 g/den, 1 balení nápoje tak může jejich přísun proteinů zvýšit o celých 100 % aniž by to zatěžovalo jejich trávení.

Facebook

Články, testy a recepty

Praktický návod na zdravé hubnutí 2021

Vyzkoušeli jste už všechny možné diety, a přesto nejste se svojí postavou spokojeni? Nebo máte pocit, že vlastně žijete zdravě, jen nevíte, proč máte stále pár kilo navíc? Jste snad dokonce štíhlí, ale udržení tohoto stavu vás stojí nezměrné úsilí? Nejste v tom sami. Příběhy obézních, kteří jedli ve skutečnosti velmi málo, by vydaly na […]

Proteinové pěny bez cukru od Ehrmanna – další možnost, jak řešit chuť na sladké

Chcete-li zhubnout úspěšně a kilogramy zpátky nenabrat, měli byste si umět sestavit vyvážený jídelníček, který vás bude uspokojovat nejen nutričně, ale i chuťově. To znamená občas i něco sladkého. Výhodou proteinových mousse od Ehrmanna je to, že je můžete bez problémů považovat za svačinu, nikoli mlsání. Stejně jako pudinky od stejného výrobce, které jistě už […]

Jak nepřibrat o vánocích?

Ani jsme se nestihli oklepat z letos už druhého značného omezení našich obvyklých aktivit, kdy jsme kvůli riziku onemocnění covid-19 měli méně pohybu, ale o to snadnější přístup k jídlu a alkoholu. A to jsou před námi vánoce, doba, kdy lidé v ekonomicky rozvinutých zemích přiberou v průměru 0,5 kg. Průměrný Američan nabírá od dne […]

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

V roce 2020 vznikla nová edice e-knih, které vám umožňují hubnout příjemně, zdravě a neutrácet za suroviny více než je nutné. Zároveň v nich najdete návod, jak se vyhnout dvojímu vaření, abyste nemuseli připravovat jiné jídlo pro sebe a jiné pro ostatní členy rodiny, kteří hubnout nepotřebují. Kvůli lepší chuti, menší zátěži pro životní prostředí […]

Web a služby zdravého jídelníčku a hubnutí

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Moje knihy o výživě a hubnutí

50 večeří pro zdravé hubnutí 2019

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2019

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Facebook