Káva flatwhite

Káva a hubnutí – Pomůže vám zrychlit metabolismus?

Výživa při hubnutí

V souvislosti s pitím kávy při hubnutí stále koluje mezi lidmi mnoho různých mýtů. Jedním z nich je ten, že je pití kávy nezdravé, a proto bychom na něj měli při hubnutí  raději zapomenout. Další obavou je pití kávy s mlékem, před nímž pseudoodborníci varují, ale nevysvětlí, proč by to údajně mělo vadit. Ponechme nyní stranou fakt, že je káva jedním z nejsilnějších antioxidantů a věnujme se pouze účinkům na metabolismus, to znamená, jestli hubnutí pomáhá nebo ne.

 

Kofein v kávě je schopen zrychlit metabolismus o 3 – 11%. Bohužel více působí u štíhlých lidí. Některé studie prokazují, že pití kávy zrychlí odbourávání tukových zásob o 29 % u štíhlých žen, ale jen o 10 % u žen obézních. Ale i to je lepší než nic. Mechanismus je takový, že pití kávy zvýší termogenezi organismu, tedy tvorbu energie formou tepla a dále také působí na oxidaci tuků. Účinek je samozřejmě krátkodobý. Kromě toho působí o něco více u mladších lidí.

Káva a hubnutí

Jakým způsobem mobilizuje kofein tuk z tukových tkání?

Ze všeho nejdřív je nutné vytvořit energetický deficit. To znamená přijmout o něco méně energie než kolik energie vydáme. Potom se teprve může dostat ke slovu kofein jako hlavní a mnoha studiemi zkoumaný stimulant. Kofein zvýší tvorbu dopaminu a adrenalinu. Tím pádem se člověk cítí více ,,probuzený“ a má pocit přívalu energie. To se pak pozitivně promítne například při cvičení. Člověk, který si dá před cvičením kávu, může zvýšit výkon o 11-12%.

Kofein dále stimuluje nervový systém a dává organismu podnět k odbourávání tukových zásob. Adrenalin se dostává krevním řečištěm k tukovým buňkám a signalizuje jim, že můžou uvolňovat mastné kyseliny do krve. Děje se tak, jak už bylo řečeno, jen za předpokladu, že dotyčný člověk vytváří energetický deficit rozumným jídelníčkem a pohybovou aktivitou.

Další efekt, který je při hubnutí užitečný, je mírné potlačení chuti k jídlu po konzumaci kávy. V tomto ohledu jsou ale studie nejednoznačné. Zdá se, že to děje častěji u mužů.

V momentě, kdy si dáme kávu například po obědě, oceníme další látku v ní obsaženou. Tou je kyselina chlorogenová, která pomůže zpomalit vstřebávání sacharidů.

 

Jak je to s mlékem?

Neexistuje žádný důkaz, že by bylo pití kávy s mlékem škodlivé. Naopak. Mléko je zdrojem kvalitních bílkovin a vápníku. Lidé s intolerancí mléčného cukru (laktózy) můžou využít bezlaktózovou variantu.

Jediné, na co je potřeba dávat při hubnutí pozor, je množství mléka a jeho tučnost. Mléko je nutné započítat do celodenního energetického příjmu a ve fázi razantnější redukce váhy se raději zaměřit na mléko s nižším obsahem tuku (1,5 -2 %).

Kolik kávy za den?

Tolerance kofeinu je silně individuální. Jeden šálek espressa představuje něco kolem 60 mg kofeinu za den. Většina lidí bez problémů toleruje denní množství 400 – 600 mg. To znamená, že je pravidelné pití 4-5 šálků kávy za den naprosto v pořádku.

Někteří lidé jsou ale na tuto látku citlivější, respektive ji odbourávají déle. Jsou to takzvaní pomalí metabolizéři kofeinu. U nich může vyšší dávka navodit potíže s usínáním, bušení srdce, někdy až úzkostné stavy. Citlivější lidé by měli pití kávy omezit, dávat si ji spíše v dopoledních a brzkých odpoledních hodinách, rozhodně ne večer.

 

Shrnutí

Pití kávy může být při rozumné redukci váhy dalším pomocníkem, který mírně zlepší efekt celého režimu. Denní dávku kávy upravte podle osobní snášenlivosti a nezapomínejte na pití vody vody v průběhu celého dne. A to, že by káva neměla být slazená cukrem se rozumí samo sebou.

Facebook

Články, testy a recepty

Test mléčných rýží – které jsou vhodné při hubnutí?

Na začátku roku 2019 jsem zveřejnila test mléčných rýží, který poukázal na to, že vybrat mezi nimi správného adepta do jídelníčku při hubnutí není vůbec jednoduché. V dubnu 2021 se v obchodech objevil výrobek s proteinem, ale bez přidaného cukru. Ten značně zamíchal původním pořadím. Jak vypadají výsledky teď? Výsledné pořadí mléčných rýží z hlediska […]

Je Body mass index (BMI) správným indikátorem zdraví?

Body mass index (BMI) hodnotí přiměřenost váhy člověka vztažené k jeho výšce. Z výsledku pak odvozuje potenciální zdravotní riziko. Ať už se týká váhy příliš nízké nebo naopak vysoké.   Vzorec pro výpočet Body mass indexu BMI = hmotnost (kg) / výška (m2) Svůj BMI zjistíte snadno a bez počítání použitím kalkulátoru BMI Kalkulátor BMI […]

Medové kuře v hruborznné hořčici a zelenině

Většina lidí má představu, že správnou večeří při hubnutí může být jen salát. Přitom jediné, co hraje roli, je výběr surovin a jejich množství. Večeře by měla obsahovat nějaký zdroj sytících bílkovin a zcela jistě také zeleninu, která dá jídlu na talíři větší objem a zlepší tak jeho sytivou schopnost. Teplá večeře sestavená z bílkovin […]

60 večeří pro zdravé hubnutí

Sestavit ideální jídlo na večer není jednoduché. Kniha 60 večeří pro zdravé hubnutí vám přináší recepty na studené a teplé pokrmy, které zvládne připravit úplně každý. Vznikla proto, že jste si ji přáli. Víte, že byste měli mít k večeři potraviny bohaté na bílkoviny a k tomu zeleninu. V období aktivního hubnutí bez pečiva a […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2021

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook