Koláž s ketodietami

Co vám o ketodietách nikdo neřekne

Výživa při hubnutí

Co se o ketogenních dietách nikde nedozvíte?

V dnešní době snad stačí na hubnutí jen pomyslet a už vám internet prošpikuje všechny články reklamami na ketodiety. Zhubnete prý rychle, snadno, s chutí, s úsměvem, bez počítání, přirozeně a bezpečně. Zní vám to až příliš idylicky na to, aby to byla pravda? Váš úsudek je správný. Seznamte se s jejich odvrácenou stranou.

 

 

Jsou to vůbec ketogenní diety?

Ne, nejsou. Ketodiety v práškové formě prodávané ve formě koktejlů, polévek, omelet a tyčinek nemají se skutečnou ketodietou mnoho společného. Jedná se spíše o VLCD ( = very low calorie diets). Omezují sice, stejně jako skutečné ketodiety, celkový přísun sacharidů. Ale omezují také přísun tuků. Většinu energetické hodnoty tak tvoří bílkoviny. A přestože bílkoviny pomáhají v hubnutí a přestože jeden proteinový nápoj za den nebo jedna tyčinka vložená do jídelníčku z ,,obyčejných“ potravin nevadí, spíše naopak, tak jídelníček sestávající jen a jen z instantních produktů vhodný není.

Zhubnete přirozeně?

Většina potravin, které jíme, by měly být ve své původní podobě. Ketoprodukty jsou zatížené umělými barvivy, aromaty, konzervanty a mívají vysoký obsah soli. O tom, že byste hubli přirozeně, jak tvrdí reklamní slogany, nemůže být tedy ani řeč.

Zhubnete rychle?

Ano, zpočátku jde hubutí rychle. Ztrácíte totiž zejména vodu. I kdybyste vypili za den více než 3 litry vody, budete se odvodňovat. Pokud totiž snížíte dramaticky přísun sacharidů ve stravě, klesají zásoby glykogenu ve svalech a játrech a tělo se zbavuje vody. Zároveň s tím i minerálních látek. První zhublé kilo na váze při ketodietě tedy není tuk, většinu z tohoto úbytku představuje voda.

Jestliže chcete zhubnout tuk, musíte dosáhnout energetického deficitu. Na každé kilo tuku to znamená vytvořit deficit 38 000 kJ !!! A to chvíli trvá. Řekněme, že byste měli na ketodietě příjem energie z ,,pytlíků“ + trošky zeleniny celkem 4000 kJ. Váš výdej energie bude 8 000 kJ. Každý den tedy vytvoříte deficit 4000 kJ. Zhubnout kilo čistého tuku vám bude trvat přibližně 10 dní. Z toho vyplývá, že když někdo bude tvrdit, že zhubl za měsíc na ketodietě 10 kg, bude jasné, že jen 3 kg za toho jsou tuk. Zbytek tvoří svaly a voda.

Zhubnete snadno?

Jak se to vezme. Snadné je zalít si instantní ketopolévku horkou vodou, snadné je rozmíchat si koktejl. Méně snadné už je čelit jisté sociální izolaci, protože nemůžete jít s přáteli na večeři. Vůbec není snadné vařit oběd pro rodinu a nedat si s nimi, přestože jste třeba upekli kuře na zelenině a k němu připravili skvělou zdravou přílohu.

Zhubnete s úsměvem?

Ketodiety v poměru úsměv:pláč tak trochu připomínají tvrdé drogy. Z váhového úbytku se radujete jen chvíli. Pár týdnů trpíte, pak přijde vítězoslavný moment, kdy máte váhu, jakou jste si vysnili, ale výběr daně za rychlé řešení na sebe nenechá dlouho čekat. Stačí stres nebo nápor práce, sáhnete po kousku pečiva a kila letí nahoru jako rakety Elona Muska. V tu chvíli váš úsměv mizí a je vystřídán výčitkami a depresemi z vlastní ,,neschopnosti“. Tento kolotoč neúspěchů na sebevědomí nikomu nepřidá. Jediní, kdo mají na tváři stálý úsměv, jsou prodejci ketodiet. Opět musíte nakoupit jejich produkty.

Máte-li za sebou neúspěšnou ketodietu, respektive opětovné přibrání zhublých kil, je načase si uvědomit, že chyba není ve vás, ale v konstrukci diety.

Zhubnete bez počítání?

Ano, tento fakt nelze zpochybnit. Lidé vychvalující ketodiety často argumentují tím, že ,,nemusí o jídle přemýšlet“ a ,,nemusí si nic počítat“. Tato zdánlivá výhoda se ale po skončení programu změní v dramatickou nevýhodu. Jelikož se NIC nenaučili, spadnou zase okamžitě k návýkům, jež je dovedly k přibírání a k váze před ketodietou. Špatné stravovací návyky žádná ketodieta nevyřeší.

Zhubnete s chutí?

První ketoprodukt, který ochutnáte, nemusí chutnat špatně. Představte si ale, že ho máte k snídani, svačině, obědu a večeři. Přestanou vám chutnat, i kdyby byly navrženy sebelépe a měly 50 různých příchutí. Budete muset zapojit disciplínu a odříkání. Chuti čerstvě připraveného pokrmu se nic nevyrovná. Dejte si vedle sebe instantní polévku a talíř, třeba s narychlo opečeným rybím filetem s grilovanou zeleninou a několika novými brambory. Citron, česnek, bylinky, nádhera. Je jasné, co bude lépe chutnat lépe.

Zhubnete bezpečně?

Příjem sacharidů nižší než 50 g za den není bez rizika. Velké zátěži jsou vystavována především játra, která si musí vytvářet patřičnou hladinu krevního cukru z tuků nebo bílkovin. Můžou se rapidně zhoršit funkce imunitního systému. Příjem bílkovin nad 40 % z celkového energetického podílu může negativně ovlivnit funkce ledvin. Dlouhodobých studií dokládajících bezpečnost těchto postupů je málo, respektive nejsou skoro žádné.

V poslední době byl však publikován případ mladé ženy, která zemřela na jaterní selhání po 2 měsících užívání produktů Herbalife ® (3 produkty za den). Herbalife sice není sestaven a propagován jako ketodieta, ale jedná se o použití instantních potravin jako jediného zdroje stavy. V produktech byly nalezeny vysoké dávky těžkých kovů, toxických komponent, stopy psychotropních látek a dokonce patogenní bakterie.

Podrobnosti zde

Nejen efektivně zhubnete, ale hmotnost si dlouhodobě udržíte?

Tak tohle je opravdu nesmysl. Jak již bylo výše zmíněno, při ketodietě klesá podíl aktivní tělesné hmoty, a tím se snižuje bazální výdej energie. Metabolismus se tedy zpomaluje. K tomu připočítejte snížení aktvity hormonu štítné žlázy tyroxinu. Při dramatickém omezení sacharidů ve stravě začne štítná žláza produkovat metabolicky neaktivní formu tyroxinu, což vede k dalšímu zpomalení metabolismu a snadnějšímu následnému přibírání.

 

Kromě výše uvedeného se vynořuje ještě spousta dalších otázek, například: Co se stane se střevní mikrobiotou? Za jak dlouho se napraví? Co máte dělat po skončení ketodiety? Firmy sice dodávají jakýsi plán přechodu na běžnou stravu, ale úplně přesně vám neporadí. A hlavně vás nepřipraví předem na skutečnost, že chcete-li si zhubnuté kilogramy aspoň částečně udržet, bude to vyžadovat spoustu disciplíny a počítání každého gramu sacharidu právě po dietě.

V článku byly použity reklamní slogany uvedené na webových stránkách těchto firem:

Ketomix, Ketofit, Ketodiet, Prodietix, Myketo.

 

POZOR!

Náhrada 1-2 jídel denně sportovním proteinovým nápojem je v pořádku a hubnutí urychlí. Důvodem je mimo jiné také složení, které bývá mnohem kvalitnější než u ketodiet (syrovátková bílkovina versus velmi často sojová).

Více zde

 

Co jsou tedy pravé ketodiety?

Ketóza je stav, který vzniká, když snížíme přísun sacharidů , většinou pod 50 g za den. Pokud k tomu jako hlavní zdroj energie využíváme tuky, nikoli bílkoviny, můžeme hovořit o ketogenní dietě (LCHF  – low carb high fat).

 

 

Facebook

Články, testy a recepty

Müsli v jídelníčku při hubnutí – jak se vyvarovat nejčastějších chyb ?

Na první pohled by se mohlo zdát, že největší chybou je špatný výběr müsli. Tedy že si někdo vybere výrobek hodně sladký, nebo zapékaný, a tím pádem vysoce kalorický. Je pravda, že rozdíly mezi nimi můžou být až 500 kJ na 100 gramů. Ale 100 g při hubnutí beztak sníst nemůžeme. Při hubnutí bychom si […]

Topinambury – pro hubnutí jako stvořené

Zvenku zrovna krásou neoplývají, ale byla by chyba nechat se odradit a nezkusit je. Topinambury, neboli jeruzalémské artyčoky vám můžou být při hubnutí k užitku z důvodů chuťových i nutričních. Proč jsou topinambury nutričně tak ceněné ? Největší výhodou je obsah prebiotické vlákniny inulinu. Ta ,,krmí“ ve střevě přátelsky působící bakterie, což posiluje zdravé zažívání, […]

Test rostlinných alternativ mléka – které se hodí při hubnutí ?

V poslední době nabízí obchody a kavárny tak velký výběr rostlinných alternativ mléka, že není lehké se v nich vyznat. Navíc, když vás zajímá, jestli jsou vhodné při hubnutí. Na tuto skupinu výrobků můžete nahlížet různě. Z jedné strany se vůbec nic nestane, když je úplně pominete a zůstanete u cappuccina z klasického kravského mléka […]

Teplý salát z kapustiček s feta sýrem, ořechy a brusinkami

Studené saláty v lednu nikdo moc nevyhledává. Proto jsem vám připravila recept na ,,vymazlený“ salát z tepelně upravených kapustiček, v němž najdete jen pár lístků polníčku a proužků mrkve pro barvu, křupavost a objem na talíři. Základem jsou ale čerstvé růžičkové kapustičky uvařené al dente a potom ještě zkaramelizované v horkovzdušné fritéze, případně na pánvi. […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook