Proteinové nápoje při hubnutí v obchodě

Má smysl si dávat proteinové nápoje při hubnutí?

Výživa při hubnutí

 

Většina lidí má stále ještě představu, že hlavním úkolem proteinových nápojů je nárůst svalové hmoty. Možná z toho důvodu, že slovo ,,protein” naše ucho vnímá jinak než ekvivalentní pojem ,,bílkoviny”. Ve spoustě lidí vzbuzují pocit, že je potřebují pouze kulturisté nebo profesionální sportovci a že se jedná o jakési podpůrné látky. Mnohé ženy by se jich pro jistotu ani nedotkly, chtějí být totiž éterickými vílami a co kdyby jim už po jedné dávce narostly paže kulturistek v předsoutěžní formě?

Někdo se na ně dívá skrz prsty proto, že mu přijdou ,,umělé”. Jak je to tedy ve skutečnosti? Z čeho se skládají? Má smysl, si je dávat při hubnutí nebo ne? Jak si správně vybrat v záplavě různých značek? Podle čeho se orientovat?

Pozor!

Řeč je zásadně o proteinovém nápoji 1x denně, nikoli o náhradě celodenního jídla proteinovými nápoji.

 

Má smysl používat proteinové nápoje?

Jednoznačně ano, hlavně v situaci, kdy je problém se dostat ke kvalitním bílkovinám z ,,normálních” potravin. Proteinové nápoje může využívat naprosto každý. Jedná se totiž o izolované proteiny z různých zdrojů (v naprosté většině ze syrovátky) ve své nezměněné formě, v jaké bychom je našli například v tvarohu.

V čem je tedy jejich výhoda?

Především ve vyšší koncentraci bílkovin na 100g a rychlejší vstřebatelnosti. Také jsou zdrojem komplexního spektra aminokyselin a obsahují větvené aminokyseliny (BCAA), které zlepšují regeneraci organismu po cvičení. Samozřejmě, že těm, jejichž cílem je nabrání svalů pomůžou, ale v žádném případě k tomu samy o sobě nestačí.

Při hubnutí je jejich úkolem především velmi snadné zvýšení celkového množství bílkovin za den, pokud je vám jasné, že jich v daný den máte nedostatek. Do vašeho jídelníčku se tak s proteinovým nápojem dostanou jen bílkoviny, bez doprovodu tuků a sacharidů. To ve výsledku znamená efektivnější hubnutí s rychlejším metabolismem, menším hladem a chutěmi na sladké a nižším rizikem jo-jo efektu.

Z čeho se skládají?

Proteinové nápoje existují většinou v práškové formě, k rozmíchání do vody nebo do mléka. Některé firmy nabízejí také nápoje už připravené v tekuté formě v lahvičkách nebo plechovkách. Jejich použití je ještě pohodlnější, ale většinou jsou také podstatně dražší.

Většina proteinových nápojů funguje na bázi syrovátkového proteinu:

Syrovátka versus syrovátkový protein:

Syrovátkový protein je naprosto nejpoužívanější. Je rychle vstřebatelný, původem z mléka, obsahuje všechny aminokyseliny. Ve složení hledejte označení ,,whey protein”. Nazývá se také ,,rychlý” protein.
Pozor! Mnoho lidí si plete syrovátkový protein se syrovátkou.

Syrovátka obsahuje velké množství sacharidů, neboli mléčného cukru, nebo ještě jinak řečeno laktózy. Je levnější a prodává se ve formě různých chlazených nápojů nebo v sušené formě. Na hubnutí se příliš nehodí a při laktózové intoleranci už vůbec ne.
Syrovátka se nachází ve vodné části mléka. Při produkci sýra zkoagulují tukové části a syrovátka se odloučí jako vedlejší produkt. Syrovátku můžete vidět při otevření jogurtů zrajících v kelímku jako tekutinu nad jogurtem.

Syrovátkový protein je naprosto odlišná, dražší a nutričně kvalitnější surovina. Syrovátka slouží jako základ a z ní mnoha dalšími procesy dojdeme ke kýženému výsledku, jímž je syrovátkový protein.

A opravdu mi nenarostou velké svaly?

Otázka nárůstu svalové hmoty je značně komplexní, ale ve zkratce : aby došlo k nárůstu svalové hmoty, musí nejprve dojít ke stimulaci nervové soustavy intenzivním silovým cvičením. Následně dojde k vyplavení hormonů zodpovědných za proteosyntézu.

Podle typu cvičení pak může svalový objem narůstat. Musí být ale splněny také další podmínky jako jsou energetický dostatek, nikoli deficit, který je pro hubnutí nutný. Kromě toho dostatek odpočinku, hlavně spánku.

Nárůstu svalů se tedy při hubnutí nemusíte obávat. Dodatečný příjem bílkovin v této formě zajistí regeneraci a obnovu tkání a buněk a zlepší imunitní systém.

Pokud tedy necvičíte v posilovně, nestimulujete tedy nervový systém, jakékoliv množství proteinu vám svaly nezajistí.

Uplatnění proteinových nápojů při hubnutí dává smysl v těchto situacích:

  1. Vysokoproteinová svačina s nízkým kalorickým obsahem, nízkým množstvím tuků a sacharidů

Jedna porce proteinového nápoje rozmíchaná ve vodě má přibližně 500 kJ, dodá 23 g čistých bílkovin, ale jen minimální množství tuků a sacharidů.
Pokud tedy například víte, že jste to při obědě se sacharidy a (nebo) s tuky trošku přehnali, pomůže vám proteinový nápoj celkovou denní bilanci vykompenzovat.
Nebo je vám jasné, vaše „snídaně, dopolední svačina ani oběd nebyly na bílkoviny bohaté tak, jak by měly být.

2. Chuť na sladké

Proteinové nápoje mají sladkou chuť, ale slazené jsou téměř výhradně sukralózou nebo sladidly na bázi stévie. Díky velkému množství bílkovin spojíte sladkou chuť se stabilizací hladiny krevního cukru a na další sladkosti nebudete mít už ani pomyšlení (skoro určitě :))
Dáte-li si protein, snížíte riziko ,,selhání” v pozdějších večerních hodinách, studie například tady.

3.Po cvičení

Dát si proteinový nápoj po cvičení je dobrý nápad každopádně. Jednak se díky větveným aminokyselinám v nich přítomných rychleji zbavíte únavy, jednak nedostanete ,,vlčí hlad”, který pak často snahu o zhubnutí maří. Zabráníte také úbytku svalové hmoty, který redukční diety klasicky provází. Studie tady a tady

4.Při nedostatku času

Nedostatek času bývá častou výmluvou pro nedodržení správného jídelníčku. Přitom není nic jednoduššího než vypít proteinový nápoj. V dalším jídle pak zajisté musíte sníst hodně čerstvé zeleniny nebo ovoce, ale tímto trikem zabráníte vyhladovění a přejedení se třeba v pozdních večerních hodinách.

5.Před spaním, hlavně po cvičení

Chodíte cvičit pozdě večer a potom už je vám trapné něco jíst? Dobře, jíst nemusíte, ale proteinovým nápojem nic nezkazíte. Naopak. Váš metabolismus bude pracovat o něco rychleji.

6.Srovnání poměru živin ve vašich oblíbených jídlech

Chcete si dát k snídani obilnou kaši, livance nebo palačinky? Proč ne, ale zmíněná jídla překypují sacharidy a k nim je neúměrně málo bílkovin. Přidáním byť jen třeba několika lžiček proteinového prášku se skóre vyrovná a odměnou vám bude vyrovnaná hladina krevního cukru, nedostanete tedy za dvě hodiny ukrutný hlad a chuť na něco dalšího sladkého.

Dále si můžete přečíst:

Důležité aspekty při výběru proteinových nápojů a jejich označování, tak, abyste se nenechali obelstít reklamními slogany: Jak si vybrat proteinový nápoj vhodný při hubnutí?

 

Na článku spolupracoval Ing. Michal Kuna jr.

Tento článek je nezávislý, autoři nejsou žádným způsobem finančně podporováni výrobci ani distributory proteinových nápojů ani jiných doplňků výživy.

Facebook

Články, testy a recepty

Prevence dětské obezity

Máte v rodině nebo ve svém okolí dítě se sklonem k obezitě ? Chcete mu pomoci ? Nebo vás téma prevence dětské obezity zajímá ? Podívejte se na nově spuštěné webové stránky Prevence dětské obezity Covidová pandemie a lockdowny se bohužel na dětské populaci podepsaly a v současné době trpí obezitou 16,4 % dětí a […]

Praktický návod na zdravé hubnutí 2023

Vyzkoušeli jste už všechny možné diety, a přesto nejste se svojí postavou spokojeni? Nebo máte pocit, že vlastně žijete zdravě, jen nevíte, proč máte stále pár kilo navíc? Jste snad dokonce štíhlí, ale udržení tohoto stavu vás stojí nezměrné úsilí? Nejste v tom sami. Příběhy obézních, kteří jedli ve skutečnosti velmi málo, by vydaly na […]

Ďábel se skrýval v detailu

Ireniny zkušenosti s hubnutím v poradně MUDr. Václavy Kunové Než jsem se objednala do poradny, zkoušela jsem hubnout s aplikací kalorické tabulky. Nastavila si doporučený příjem energie pro hubnutí cca 2 kg za měsíc, tabulky vypočítaly hodnoty optimálního příjmu bílkovin, sacharidů a tuků a toto jsem se snažila dodržovat několik měsíců. Trochu se mi podařilo […]

Videotest – zmrzliny vhodné při hubnutí 2023

Kromě psaného testu zmrzlin se můžete podívat i na video na youtube. Celý test je pojatý jako návod k výběru zmrzlin z hlediska vhodnosti pro hubnutí, netýká se kvality obecně, nehodnotí přídatné látky ani technologické aspekty. Když pak v obchodě najdete zmrzlinu, která v testu není, snadno podle kritérií zjistíte, jestli je pro hubnutí vhodná […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook