SERIÁL: Slepé uličky hubnutí aneb Nedělejte chyby, už je za Vás udělali jiní III.

Výživa při hubnutí

Romana 45 let, výška 172 cm, váha 61 kg.

Celý život si udržuji stejnou váhu. Jednou týdně cvičím v posilovně, jednou týdně jezdím na kole (60-80 km) nebo v nepříznivém počasí jdu na spinning. Moje zaměstnání je sedavé. Denně vypiji 4 litry Aquily a 3 černé kávy bez cukru. Příležitostně si dopřeji suché červené víno. Mým problémem je nesnesitelný a nepřetržitý hlad v období od 11 do 14 hodin. Občas nevydržím a sním po obědě 1-2 balení dezertních piškotů nebo něco podobného.

Můj jídelníček vypadá takto:

Snídaně: 300 g ovoce a 2 dalamánky
(asi 1600 kJ)

Svačina: 200 g sýra cottage
(asi 800 kJ)

Oběd: 400 g zeleniny (připravuji z čerstvé nebo zmrazené) k tomu buď pečenou rybu (300 g) nebo kuřecí prsa nebo pečené kuřecí stehno nebo krabí tyčinky (250 g) nebo tuňák a vejce nebo drůbeží šunka (200 g) a kousek Hermelínu
( 800 – 1500 kJ)

Svačina: 1-2 ks selského jogurtu čokoládového(250 g)
(950-1900 kJ)

Večeře: cottage (200 g) a čerstvá zelenina
(asi 1000 kJ)

Celkem za den: 5150 – 6800 kJ

Věřte nebo nevěřte, ale tento dopis jsme si nevymysleli, patří ženě, která doopravdy existuje. Z jedné strany svádí její „krásná“ váha k závisti, z druhé strany je nutno vidět, že Romana pro to, aby si ji udržela, opravdu dělá hodně. Romanina váha je naprosto optimální, dokonce je spíše na spodní hranici normálního rozmezí. BMI je 20,6 (norma je 19-24).

V tomto případě s kritikou neobstojíme, naopak je důvod ke chvále a to z těchto důvodů:

1. Režim jídla : Romana jí 5 x denně, což velkou měrou přispívá k tomu, že se jí daří celý život udržet stejnou váhu.

2. Hodně zeleniny a ovoce : málokdo dokáže denně „spořádat“ taková množství. Je to vynikající prevence nemocí srdce a cév i rakoviny, mnohem lépe vypadá pokožka, menší je výskyt banálních virových nemocí ve srovnání s těmi, kteří zeleninou či ovocem jídla jen zdobí.

3. Dobré zásobení vápníkem: jogurty a sýry cottage jsou vynikajícím zdrojem vápníku aniž by zbytečně zatěžovaly tukem. Dostatek vápníku může být další kapkou, která přispívá k tomu, že žena ve věku, kdy ostatní přibírají netloustne.

4. Pitný režim : většina národa může jen tiše závidět. Romana bude stěží trpět zácpou, ledvinovými kameny nebo mít předčasně zestárlou pleť. 5. Pohybová aktivita: přestože je uvedena na posledním místě, není nevýznamné, že Romana cvičí, naopak. Tento fakt ji pomáhá držet bazální metabolismus ve vyšších obrátkách a hlídání váhy je tak snazší.

Problém:
Jediný problém, který Romana má, je hlad okolo poledne a po obědě. Problémem z pohledu vnějšího je jednotvárnost jídelníčku, je otázkou jak dlouho se Romana již takto stravuje. Sýr cottage je vynikající, ale denodenně 2 balení ? Snaha o udržení váhy působí až trochu křečovitě.

Úkol:
Zbavit se strachu z přibírání, vrátit jídelníčku pestrost a přirozenost. Odstranit pocity hladu a chuti na sladké.

Jak upravit jídelníček ?

Snídaně:
300 g ovoce a dva dalamánky představují sacharidovou nálož, bílkovin a tuků je v takové snídani naopak málo. Zde je asi jedna z příčin vzniku hladu kolem poledne.

K snídani by stačil 1 dalamánek namazaný rostlinným pomazánkovým tukem (olivový Bertolli nebo Flora light) a na to třeba 50 g šunky nebo sýra eidam. Někdy může být místo sýra či šunky 150 g jogurtu nebo tvarohu.

Ovoce bude také stačit v množství 100 – 200 g. (asi 1200 kJ)

Svačina:
Může zůstat tak, jak je, k sýru ale bude vhodné přidat 1 kus ovoce a 2 plátky křehkého chleba nebo knackebrotu, protože v tuto dobu se již pravidelně začíná ozývat pocit hladu.
(asi1200 kJ) Oběd:
Původní oběd je sestavený skvěle a skýtá mnoho možností k obměnám (různé druhy zeleniny, bylinky, česnek, různé druhy ryb, kuře vystřídat krůtím a příležitostně i hovězím masem).

Ale! Dalamánek, který byl „ušetřen“ u snídaně může nyní dostat slovo. Tím by měl být oběd sytivější a hlad by měl zmizet. Místo pečiva může být příloha ve formě těstovin, brambor nebo rýže.
(1300 – 2000 kJ)

Svačina:
Polotučný nebo nízkotučný jogurt (bílý nebo slazený aspartamem) v množství asi 200 g.
(300- 600 kJ)

Večeře:
Zelenina může být, jako dosud, základem večeře. K večeři může mít Romana zeleninovou polévku s vejcem nebo drůbežím masem nebo zeleninový salát (s tuňákem nebo kuřetem, šunkou nebo sýrem či vejcem) a malým množstvím dresinku. Tentokrát již bez pečiva a přílohy.

Zeleniny může být 300g, vejce 1 nebo 2 kusy, 100 g kuřecích prsíček, 100 g šunky nebo tuňáka ve vlastní šťávě.
(asi 1 300 kJ)

Celkem za den: 5 300 – 6 300 kJ

Nějakou sladkost nebo moučník si Romana s klidem může jednou týdně dopřát. Nejlepší je sladké si předem naplánovat a v klidu a bez výčitek svědomí si na něm pochutnat. Místo kupovaných sladkostí raději domácí (koláč, pudink, tiramisu).

Facebook

Články, testy a recepty

Otázka 270/365: Existuje něco jako zdravější tatranka ?

Těžko říct, jestli zdravější, ale rozhodně existuje několik variant, které si můžete čas od času při hubnutí dát. Najdete je třeba pod názvem Protein kex případně wafer. Výhodou je u nich vyšší obsah bílkovin (30 g/100 g) , což je o 22 g více než u klasické tatranky. Třetinový je naopak obsah cukru. Proteinové verze […]

Otázka 269/365: Má smysl užívat při hubnutí multivitaminy ?

Při hubnutí rozhodně není nezbytné užívat multivitaminy. Jestliže denně sníte 500 g zeleniny a 200 g ovoce, střídáte jednotlivé druhy podle sezónní nabídky, aspoň dvakrát týdně jíte ryby, střídáte různé druhy masa, nevynecháváte jogurty, sýry a tvaroh, preferujete celozrnné pečivo a občas si dáte ořechy nebo semínka, neměly by vám žádné z vitaminů a minerálních […]

Otázka 268/365: Co mám dát do dýňové polévky, aby měla víc bílkovin ?

Dýňové polévky se v poslední době už v našich jídelníčcích ,,zabydlely“. To je dobře a vařit byste si je měli i při hubnutí. Zvláště v chladnějších dnech, kdy nebudete mít třeba večer chuť na zeleninový salát. Dýňová polévka vám dodá potřebnou večerní porci zeleniny. Pokud má dýňová polévka fungovat jako samostatná večeře, měli byste jí […]

Otázka 267/365: Můžu cvičit, když mě bolí klouby ?

Bolesti kloubů můžou být hodně nepříjemné a obtěžující. Někdy opravdu nejde jinak než na čas pohybovou aktivitu vynechat. Hned, jakmile bolesti trochu poleví, měli byste se k pohybu vrátit. Čím dříve se vám to povede, tím lepší bude ve výsledku pohyblivost kloubů. Bolesti kloubů můžou být poúrazové, které se v celkem krátké době vyřeší rehabilitací […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook