Pomůžou alternativní výživové směry ke zhubnutí?

Dotazy

Řekne-li se vegetarián, většina z nás si představí šlachovitého muže (ženu), zkrátka člověka, který je všechno jiné, jen ne obézní. Ale nezaměňujeme náhodou příčinu a následek? Je známo, že životní styl vegetariánů se celkově od těch „normálních“ odlišuje. Mnohem menší je mezi nimi procento kuřáků, mnohem více se věnují fyzické aktivitě a častěji zvládají metody uvolnění psychiky od nadměrného stresu.

Každého tedy napadne, zda člověk, který má nadváhu, nebo je dokonce obézní, zhubne jen díky tomu, že vyloučí ze svého jídelníčku potraviny živočišného původu. Další otázkou, která k tématu neodmyslitelně patří, je, zda vegetariánství zlepší zdravotní stav. A nebo je naopak rizikem? Vegetariánství zakazuje potraviny živočišného původu: veganství nepovoluje nic, co by se živočicha jen lehce dotklo, lakto-vegetariánství dovolí jen mléčné produkty, lakto-ovo- vegetariánství „snese“ i vejce a semi-vegetariánství dokonce i ryby a bílé drůbeží maso. Ale semivegetariánství a moderní pojetí zdravé výživy znamená už téměř totéž.

Jelikož ani výživa není oblastí, v níž bychom viděli černo-bíle, vezmeme si na pomoc příklady.

Příklad č. 1: muž o hmotnosti 99 kg se rozhodl stát vegetariánem, a to striktním, tedy veganem. Dosud žádnou dietu nedržel, přibírat začal pomalu až v posledních letech, kdy kromě bohatých obědů v závodní jídelně přidal sem tam nějaké pivko s kamarády, s nimiž dříve chodil hrát fotbal. Pak sportu ubývalo, o to více ale rostla chuť k jídlu u večerního sledování televize. Řekl si dost!

Zhubne?

Pravděpodobně ano. V jeho stravě se začne objevovat zelenina nikoli sporadicky jako dosud, ale téměř v každém jídle. Výrazně poklesne množství tuku, zelenina se svojí schopnost zasytit (díky obsahu vlákniny) bude pro tohoto člověka dostačující kompenzací dřívějších vysokoenergetických jídel. Bílkoviny rostlinného typu mohou mít až o tři čtvrtiny méně energie než tučná masa a uzeniny, které bývaly dříve běžnou součástí jeho jídelníčku.

Bude zdravější?

Ano. Organismus tohoto člověka bude mnohem lépe zásoben vitaminy s antioxidačním efektem, více vlákniny upraví činnost střev. Riziko kardiovaskulárních chorob, jejichž existenci by mohl brzy pocítit na vlastní kůži, se sníží. Tento muž ale musí mít určité nutriční znalosti, aby věděl, jakým způsobem zkombinovat rostlinné zdroje bílkovin, jejichž výsledkem by byla kvalitní plnohodnotná bílkovina (plnohodnotnou bílkovinu vytvoří např. sója s obilovinami).

Příklad č. 2: žena o hmotnosti 80 kg, jejíž hmotnost kolísá v rozmezí 70-80 kg podle toho, zda zrovna drží přísnou dietu nebo se přejídá. Její myšlení ovládá jídlo téměř neustále. Rozhodne se už tentokrát něco se sebou udělat a stane se vegetariánkou.

Zhubne?

Pravděpodobně nikoli. Byla totiž zvyklá neustále hlídat velikost svých porcí a nyní nemusí. Jelikož však je pro ni jídlo „díky“ neustálým dietám spíše posedlostí než prostředkem k zahnání hladu, jí dovolené potraviny ve větším množství než odpovídá jejímu úspornému metabolismu, metabolismu, který si střádá každou kalorii. Vegetariánský jídelníček může být nejen energeticky bohatý, může ale i zhoršit vnímání pocitu hladu. Je v něm totiž mnohem více sacharidů než ve vyvážené redukční dietě. Tento stav velmi pravděpodobně bude vyvolávat větší inzulinovou odpověď, než by bylo zdrávo. Tato žena se bude pohybovat v bludném kruhu a neustále se bude dojídat sacharidovými jídly, čímž se bude všechno jen zhoršovat.

Příklad jejího vegetariánského jídelníčku:

Snídaně:
müsli (40 g = 640 kJ) + 1 pomeranč (250 kJ) = 890 kJ
Svačina:
1 dalamánek (550 kJ)
Oběd:
pečené brambory se sójovou majonézou, dušená zelenina (900 kJ)
100 g ořechů (2400 kJ)
Svačina:
banán (350 kJ), sójové mléko (400 kJ)
Večeře:
tofu opečené na oleji (1100 kJ), rýže natural (400 kJ), zelenina v páře (200 kJ)
0,3 l ovocného džusu (500 kJ)
Denní příjem energie celkem 7600 kJ

Přestože jídelníček neobsahuje žádnou potravinu živočišného původu, je jeho enrgetická hodnota příliš vysoká a nebylo by divu, kdyby tato paní začala spíše nabírat na váze.

Bude zdravější?

Pravděpodobně nikoli. Jídelníček nekryje doporučenou denní dávku vápníku, takže hrozí riziko osteoporózy. Železa je také málo a rovněž je málo plnohodnotných bílkovin. Vzhledem k tomu, že nedostatek bílkovin v jídelníčku překompenzovává sacharidy, může dojít k vzestupu triglyceridů v krvi, jejichž zvýšená hladina je nebezpečná stejně jako cholesterol.

Mezi alternativní výživové směry patří ještě makrobiotika. Její největší nevýhodou je to, že zakazuje potraviny pocházející z jiného pásma, než ve kterém se člověk nachází. Pro Středoevropana to tedy znamená být odkázán v zimním období na jablka a zelí, což v praxi znamená nemožnost naplnění doporučených dávek vitaminu C.

Facebook

Články, testy a recepty

Otázka 270/365: Existuje něco jako zdravější tatranka ?

Těžko říct, jestli zdravější, ale rozhodně existuje několik variant, které si můžete čas od času při hubnutí dát. Najdete je třeba pod názvem Protein kex případně wafer. Výhodou je u nich vyšší obsah bílkovin (30 g/100 g) , což je o 22 g více než u klasické tatranky. Třetinový je naopak obsah cukru. Proteinové verze […]

Otázka 269/365: Má smysl užívat při hubnutí multivitaminy ?

Při hubnutí rozhodně není nezbytné užívat multivitaminy. Jestliže denně sníte 500 g zeleniny a 200 g ovoce, střídáte jednotlivé druhy podle sezónní nabídky, aspoň dvakrát týdně jíte ryby, střídáte různé druhy masa, nevynecháváte jogurty, sýry a tvaroh, preferujete celozrnné pečivo a občas si dáte ořechy nebo semínka, neměly by vám žádné z vitaminů a minerálních […]

Otázka 268/365: Co mám dát do dýňové polévky, aby měla víc bílkovin ?

Dýňové polévky se v poslední době už v našich jídelníčcích ,,zabydlely“. To je dobře a vařit byste si je měli i při hubnutí. Zvláště v chladnějších dnech, kdy nebudete mít třeba večer chuť na zeleninový salát. Dýňová polévka vám dodá potřebnou večerní porci zeleniny. Pokud má dýňová polévka fungovat jako samostatná večeře, měli byste jí […]

Otázka 267/365: Můžu cvičit, když mě bolí klouby ?

Bolesti kloubů můžou být hodně nepříjemné a obtěžující. Někdy opravdu nejde jinak než na čas pohybovou aktivitu vynechat. Hned, jakmile bolesti trochu poleví, měli byste se k pohybu vrátit. Čím dříve se vám to povede, tím lepší bude ve výsledku pohyblivost kloubů. Bolesti kloubů můžou být poúrazové, které se v celkem krátké době vyřeší rehabilitací […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook