Jak si připravit odlehčené Silvestrovské pomazánky ?

Otázka 359/365: Jak si připravit odlehčené Silvestrovské pomazánky ?

365 otázek o výživě a hubnutí

Klasické Silvestrovské pomazánky se vyznačují pikantní chutí česneku, křenu, pepře nebo chilli a co jim rozhodně nechybí, je tuk. Například recept na typickou česnekovou pomazánku ze strouhaného sýra eidam 45 % doporučuje na 100 g sýra přidat 200 g majonézy (a dochutit strouhaným česnekem a čerstvě mletým pepřem).

Celá dávka (300 g) takovéto pomazánky obsahuje 7180 kJ, 27 g bílkovin a 177 g tuku.

V přepočtu na 100 g hotové pomazánky je to 2393 kJ, 9 g bílkovin a 59 g tuků.

Pokud chcete vylepšit nutriční hodnoty této pomazánky, nemusíte jít úplně do extrému a nahrazovat majonézu tvarohem bez tuku, ale můžete zkusit tento recept:

Odlehčená česneková pomazánka

Suroviny

100 g sýra gouda 45 % (má stejné nutriční hodnoty jako eidam 45 %, ale chuťově je lepší)

40 g majonézy

1 lžička ostřejší hořčice

80 g bílého jogurtu (například Hollandia)

1 stroužek česneku

pepř

Postup

Nastrouhejte sýr na jemno. Rozpulte česnek, vyndejte z něj klíček a nastrouhejte na jemno. V misce smíchejte majonézu, jogurt, hořčici, česnek a čerstvě mletý pepř. Vmíchejte strouhaný sýr. Dejte do lednice aspoň na 30 minut, ale klidně přes noc.

Nutriční hodnoty

Na celou dávku (225 g) má pomazánka 2906 kJ, 29 g bílkovin a 60 g tuků.

V přepočtu na 100 g je to 1291 kJ, 12,8 g bílkovin a 26,7 g tuků.

 

Pokud chcete jít s tuky a energií ještě níž, můžete zkusit:

Sýrová pomazánka s bílou ředkví

Suroviny

100 g goudy 45 %

120 g bílé ředkve

40 g majonézy

1 lžička ostřejší hořčice

50 g bílého jogurtu

sůl

pepř

chilli nebo sekaná petrželka (nemusí být)

Postup

Nastrouhejte bílou ředkev na jemno. Odstraňte přebytečnou tekutinu. Nastrouhejte sýr na jemno. V misce smíchejte majonézu, jogurt, hořčici, česnek, petrželku nebo chilli a čerstvě mletý pepř. Vmíchejte strouhaný sýr. Dejte do lednice aspoň na 30 minut, ale klidně přes noc.

Nutriční hodnoty

Po odstranění tekutiny z ředkve má celá dávka 300 g a tedy 2896 kJ, 28 g bílkovin, a 59 g tuků.

V přepočtu na 100 g hotové pomazánky je to 965 kJ, 9,3 g bílkovin a 19,7 g tuků.

Podle podobného konceptu můžete připravit jakékoli pomazánky. Část tuku z majonézy lze skoro vždy nahradit jogurtem, klasickou lučinu můžete nahradit lučinou linie nebo smíchat klasickou lučinu s jogurtem. Pokud se vám do pomazánky podaří dostat v nějaké formě zeleninu, snížíte zase o něco energetickou denzitu výsledku. Zkusit můžete také pomazánky z avokáda, tedy různé varianty na guacamole. Jejich výhodou je, že obsahují zdravější tuky (nenasycené mastné kyseliny), ale stále počítejte s tím, že jsou energeticky bohaté.

Další recepty na odlehčené pomazánky, které si můžete připravovat v průběhu celého roku, najdete v e-knihách

Sezónní jídelníčky Jaro, Léto, Podzim, Zima

 

Facebook

Články, testy a recepty

Program hubnutí pro tři ženy zdarma

Pro nové, rozšířené vydání e-knihy Menopauza a hubnutí – Jak vyřešit neřešitelný problém ? hledám tři ženy, které by byly ochotny podělit se o svůj příběh. Jak došly k nadváze nebo obezitě ? A pak v průběhu roku 2023 ke zlepšení v životním stylu ? Povedlo se jim zhubnout ? Co konkrétně jim nejvíc pomohlo […]

Otázka 365/365: Jak se po delší pauze znovu pustit do pohybu ?

Mohlo se stát, že jste byli před vánoci nemocní, na to navázaly svátky a vy se vracíte po delší pauze ke cvičení. Případně jste po operaci nebo zranění. Nebo chcete začít v rámci Novoročního předsevzetí. V každém případě si nastavte reálná očekávání. I když jste předtím cvičili hodně intenzivně, je potřeba se vyhnout ,,přepálenému startu“. […]

Otázka 364/365: Co mám dělat, když se přeci jen přejím ?

Může se to stát, i když jste si stokrát slibovali, že se přejedení vyhnete. Kromě toho, že vás může bolet žaludek, nastupují ještě obavy, kolik přiberete. Zatímco zažívací obtíže vyřeší bylinkový čaj nebo procházka, strach z přibrání vás může vytrestat víc. Rozhodně nezačněte panikařit. Kolik tuku můžete skutečně přibrat? Na to, abyste přibrali 1 kg […]

Otázka 363/365: Kolik alkoholu můžu vypít na Silvestra ?

Většina z nás už asi ví, kolik alkoholu si může dovolit, aby Silvestr zůstal bez následné kocoviny. Vaše otázka se ale týká energetické bilance, tedy kolik energie si můžete ,,vyčlenit“ na alkohol během Silvestra tak, abyste nepřesáhla denní energetický limit. Na začátek je potřeba si uvědomit, že na Silvestra asi jen těžko vytvoříte energetický deficit. […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook