Co mám dělat, když mi dochází inspirace při vaření ?

Otázka 161/365: Co mám dělat, když mi dochází inspirace při vaření ?

365 otázek o výživě a hubnutí

Dříve jsme jenom hledali nové a nové recepty vhodné pro hubnutí, sháněli méně dostupné suroviny a neřešili v podstatě nic jiného. Zatřásla s námi ale pandemie, kdy jsme museli vařit častěji a pro více lidí. A v posledních měsících se k tomu přidávají rostoucí ceny potravin.

Teď potřebujeme, abychom našli recepty na pokrmy, které budou mít:

 • Dostatek sytivých bílkovin – a zároveň
 • Méně tuků, zvláště nasycených, které hubnutí nepodporují – a zároveň
 • Více vlákniny (zelenina, ovoce), abychom neměli stres z malých porcí – a zároveň
 • Nebudou časově náročné – a zároveň
 • Nákup surovin nás nezruinuje – a zároveň
 • Budou vhodné pro celou rodinu

To už je docela velký rébus. Jak na to ?

 • Zaměřte se na sezónní suroviny – jejich chuť je nejlepší a jsou cenově dostupnější.
 • Potraviny bílkovinného typu nakupujte ve větších baleních. Část masa můžete zamrazit na později. Kilový kyblík bílého jogurtu se vždycky nějak sní nebo z části připravíte domácí lučinu. Stejně tak tvarohy nebo vejce ve větších platech. Krůtí nebo libové vepřové maso maso můžete připravit ve větším množství jako ,,trhané“ a část pak dát zamrazit. Potom už jen doplnit tortillou a zeleninou.
 • Připravujte si ,,moduly“: jeden den připravte například bramborou kaši (tak, aby byla hlavně pro vás, tedy pravidlo jedné lžičky másla na porci – ostatním pak můžete máslo přidat) a k ní třeba dvě volská oka a zeleninu. Kaše uvařte rovnou dvojnásobek. Další den jen připravte ve dvojnásobném množství rybí filet nebo plátky krůtího nebo kuřecího masa. Další den dovařte k masu nebo rybě rýži nebo těstoviny. A tak dále.
 • Mějte v lednici stále připravenou nakrájenou zeleninu. Pokud nenajdete zeleninu v přijatelné ceně, kupte kilogram mrkve (připravit se dá dušená, glazovaná, vařená na páře, nebo strouhaná s jablkem). Nebo se podívejte po velkém balení zmražené zeleniny.
 • Využívejte pomalý hrnec, případně hrnec tlakový. Někdy vám pomůžou připravit jídlo rychle nebo sice pomalu, ale bez vaší aktivní účasti pokrmy z levnějších surovin.

Sbírejte a uchovávejte recepty, které vás zaujmou. Ale pozor! ne všechny označené jako ,,zdravé“ se hodí k hubnutí.

Na začátek najdete inspiraci v tady na webu v sekci Jídelníčky. 

Můžete se také podívat na e-booky Jídelníčků na Jaro, Léto, Podzim a Zimu

Máte svůj oblíbený recept a chtěli byste se o něj podělit s ostatními? Napište na e-mail: info@rozumnehubnuti.cz. Můžeme společně vybudovat soubor nápadů a receptů, které pomůžou všem.

Čtěte také:

Co mám dělat, když musím vařit něco jiného pro sebe a pro rodinu ? 

 

 

Facebook

Články, testy a recepty

Müsli v jídelníčku při hubnutí – jak se vyvarovat nejčastějších chyb ?

Na první pohled by se mohlo zdát, že největší chybou je špatný výběr müsli. Tedy že si někdo vybere výrobek hodně sladký, nebo zapékaný, a tím pádem vysoce kalorický. Je pravda, že rozdíly mezi nimi můžou být až 500 kJ na 100 gramů. Ale 100 g při hubnutí beztak sníst nemůžeme. Při hubnutí bychom si […]

Topinambury – pro hubnutí jako stvořené

Zvenku zrovna krásou neoplývají, ale byla by chyba nechat se odradit a nezkusit je. Topinambury, neboli jeruzalémské artyčoky vám můžou být při hubnutí k užitku z důvodů chuťových i nutričních. Proč jsou topinambury nutričně tak ceněné ? Největší výhodou je obsah prebiotické vlákniny inulinu. Ta ,,krmí“ ve střevě přátelsky působící bakterie, což posiluje zdravé zažívání, […]

Test rostlinných alternativ mléka – které se hodí při hubnutí ?

V poslední době nabízí obchody a kavárny tak velký výběr rostlinných alternativ mléka, že není lehké se v nich vyznat. Navíc, když vás zajímá, jestli jsou vhodné při hubnutí. Na tuto skupinu výrobků můžete nahlížet různě. Z jedné strany se vůbec nic nestane, když je úplně pominete a zůstanete u cappuccina z klasického kravského mléka […]

Teplý salát z kapustiček s feta sýrem, ořechy a brusinkami

Studené saláty v lednu nikdo moc nevyhledává. Proto jsem vám připravila recept na ,,vymazlený“ salát z tepelně upravených kapustiček, v němž najdete jen pár lístků polníčku a proužků mrkve pro barvu, křupavost a objem na talíři. Základem jsou ale čerstvé růžičkové kapustičky uvařené al dente a potom ještě zkaramelizované v horkovzdušné fritéze, případně na pánvi. […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook