Jsou Smoothies dobrou nebo špatnou volbou při hubnutí?

Výživa při hubnutí
Smoothies barevná
Foto: Dreamstime

Přestože doba největší smoothie-mánie už lehce odezněla, stále se drží v top 10 doporučení pro zdravý životní styl. Někteří zastánci ovocných a zeleninových pitíček tvrdí, že by bez nich nikdy nezhubli, na druhé straně se objevují varování poukazující na množství cukru, které v nich – někdy nevědomky – do sebe dostáváme. Ať tak nebo tak, fancy bistra všude po světě jimi přímo přetékají a ani u nás není nejmenší problém je koupit nebo si je doma připravit pomocí různých výkonných mixérů.

 

Jak je to tedy s jejich zdravotními přínosy a riziky a vhodností pro hubnutí?

Proč bychom měli smoothies vlastně pít?

Pomůžou nám zvýšit množství zkonzumované zeleniny a ovoce:

Ano. To je pravda. Mnoho lidí nemá přes den čas (nebo se domnívá, že nemá čas) se zabývat nákupem, mytím, krájením zeleniny a její úpravou do chuťově atraktivní podoby. Nakonec konzumace samotná také nějaký čas vyžaduje. Ale to, co se jeví jako negativum má samozřejmě svůj důvod a rozhodně se vyplatí (viz v článku dále).
Pravdou ale zůstává, že někteří lidé by zeleninu a ovoce za den nesnědli vůbec žádné. Máme-li hodnotit jestli smoothie nebo nic, padá jasná volba na smoothie.

 

Měli bychom pít smoothies každý den?

Ne, v žádném případě. Studie prokázaly, že pokud přijmeme stejné množství energie v tekuté formě, sníme pak následně více kilojoulů v dalším jídle než kdybychom totéž snědli ve formě pevné. Menší námaha, kterou vynaložíme na získání energie z tekutin, kratší čas samotného jídla/pití, snadnější biologická dostupnost živin, to vše způsobuje, že nejsme po tekutinách s čistou hlavou schopni kompenzovat energetický příjem v jídle dalším. Nezávisle na tom, jestli se jedná o tekutiny bohaté na sacharidy nebo tuky či bílkoviny. Velký rozdíl v chování není ani mezi štíhlými a obézními. Studie tady

Pokud odhlédneme od smoothies, jistě také tato skutečnost vysvětluje enormní nárůst obezity a diabetu v důsledku pití slazených limonád (Cola, Fanta, Sprite apod.) nebo kávy, kterou řetězce jako Starbucks, Costa Coffee a další upravují sladkými sirupy, šlehačkami a posypy do podoby kalorických bomb. Pokud si dáme dort, víme, že jsme snědli hodně. Ale jakékoli nápoje máme tendence na racionální úrovni těžce podhodnocovat. A náš organismus nám v tom fyziologicky rozhodně nepomáhá.

 

Smoothies a hladina krevního cukru

Hubnutí rozhodně nenahrává ani fakt, že tekutá forma mění významným způsobem vstřebávání živin. Víme, že u různých potravin, například u rýže, pokud jí za vysokého tlaku a teploty upravíme pufováním na takzvaný polystyrenový chlebíček, zvýšíme její glykemický index naprosto zásadním způsobem. Stejně tak smoothies mají vyšší schopnost vyvolat prudký vzestup hladiny krevního cukru (rychlejší a ostřejší), což vyvolá brzy větší hlad. Navíc už samotný tento fakt podpoří ukládání energie do tuků zejména v oblasti pasu. Studie tady

 

Kolik cukru vlastně vypijeme?

Málokdo je natolik drsný, aby byl schopen pít čistě zeleninová ,,green smoothies” jen tak bez přídavku ovoce. Takže se do nich kvůli lepší chuti schovávají různé druhy ovoce. Někdy méně sladké, jakými jsou třeba borůvky, maliny nebo jahody, jindy sladší. Třeba jablka nebo nektarinky. Ale časté místo v receptech zaujímají banány, jejichž energetická hodnota je oproti jahodám dvojnásobná. A ve srovnání se zelenými součástmi smoothie, například okurkami a špenátem dokonce pětinásobná.

Zelené smoothie
Foto:Dreamstime

 

Jak může takové ,,zdravé” zelené smoothie vypadat?

 • 1 velká hrst čerstvého špenátu (40g)
 • 200 ml pomerančového džusu bez přidaného cukru
 • 50 g jahod
 • 50 g borůvek
 • 1 banán

 

Objemově převládá před mixováním špenát, což nám dodává dobrý pocit ale energeticky? Zdravý a zelený špenát tvoří jen 5 % energetické hodnoty celého smoothie! Nevyváženost v jednotlivých živinách je zřejmá z tabulky.
Sacharidy, v tomto případě cukry, tvoří celých 90 % energetické hodnoty nápoje.

Na bílkoviny připadá jen 6 % a na tuky pouhá 4 %.

 

Nutriční hodnoty na 1 porci
Energie(kJ) 1094
Bílkoviny(g) 3.7
Tuky(g) 1.2
Sacharidy(g) 58

 

Přestože v nápoji není přidaný řepný cukr, med ani žádný sirup, cukr přirozeně se vyskytující v ovoci se v organismu chová velmi podobně. Je-li ho přebytek, uloží se velmi snadno do tukových zásob.

Některá smoothies můžou mít ve svém složení také tuk. Jedná se většinou o avokádo, různé ořechy nebo semínka. Samozřejmě, že patří ke zdravým druhům tuků. Ale jsme schopni si uvědomit, že dáme-li si takové smoothie, měli bychom pak už s ostatními tuky v daný den trochu více šetřit? Nemyslím si.

Výrobce jednoho ze známých typů mixérů vhodných na přípravů smoothies například na stránkách doporučuje recept na takzvané omega-3 smoothie.

 

Omega-3 smoothie

Omega-3 smoothie
Foto: Dreamstime
 • 1 velká hrst čerstvého špenátu (40 g)
 • 1 banán
 • 1 lžíce vlašských ořechů
 • 1 lžíce arašídového másla
 • 1 lžíce lněného semínka
 • 30 g ovesných vloček
 • 200 ml sojového mléka

 

 

A jaký je výsledek?

Nutriční hodnoty na 1 porci
Energie(kJ) 2224
Bílkoviny(g) 20.1
Tuky(g) 24.4
Sacharidy(g) 57

 

Hned na začátek je potřeba si říci, že vypitím uvedeného smoothie do sebe dostaneme energetickou hodnotu poměrně značně vydatného oběda. Také to, že pro řadu drobnějších žen (které hubnou při energetické hodnotě kolem 5 000 kJ na den) takový nápoj znamená polovinu z celkového denního energetického příjmu!
A že tuky, byť zdravé, tvoří celých 42 % energie. Sacharidy tvoří 43 % energie a na ubohé bílkoviny, jež nám při hubnutí pomáhají v dobrém zasycení a zachovávají svalovou hmotu, zbývá jen 15 % z celkové energie nápoje.

Neříkám v žádném případě, že je tento nápoj nezdravý. Jen to, jak obtížné je si představit, že v dalších denních jídlech už musíme být velmi uvážliví s tuky a naopak velkorysejší v bílkovinách. V dalších jídlech během téhož dne je tedy zapotřebí akcentovat potraviny s vysokým obsahem bílkovin a zároveň nízkým množstvím tuků (například kuřecí nebo krůtí prsa, tresku, krevety, nízkotučný řecký jogurt nebo tvaroh či skyr, shmaky nebo bílkoun z vaječného bílku, tofu, proteinový nápoj apod.) A samozřejmě sníst ještě slušnou porci zeleniny!

Související článek:

Smoothies – jak je správně zařadit do jídelníčku při hubnutí?

 

 

 

Facebook

Články, testy a recepty

Nejlepší bílé jogurty při hubnutí

Jogurty jsou ve výživě důležité a jíme je kvůli bílkovinám, vápníku a živým bakteriálním kulturám. Při hubnutí bychom měli vybírat takové, které dodají výše uvedené, ale zároveň nebudou mít zbytečně vysokou energetickou hodnotu. Hluboko zakořeněný mýtus, že čím víc tuku, tím víc živin, vůbec neplatí. S jedinou výjimkou, kterou jsou vitaminy rozpustné v tucích. Pokud […]

Jarní jídelníčky pro zdravé hubnutí – aktualizace 2024

Aktualizovaný e-book Jarní jídelníčky pro zdravé hubnutí vám přináší návrh kompletního stravování na sedm dní ze sezónních surovin. Jídelníčky s celkovou energetickou hodnotou kolem 6500 kJ/den obsahují vyšší množství bílkovin a díky strategickým kombinacím se sacharidy o nižším glykemickém indexu udržují vyrovnanou celodenní glykemickou křivku. Tím pádem byste po celý den neměli pociťovat hlad ani […]

Müsli v jídelníčku při hubnutí – jak se vyvarovat nejčastějších chyb ?

Na první pohled by se mohlo zdát, že největší chybou je špatný výběr müsli. Tedy že si někdo vybere výrobek hodně sladký, nebo zapékaný, a tím pádem vysoce kalorický. Je pravda, že rozdíly mezi nimi můžou být až 500 kJ na 100 gramů. Ale 100 g při hubnutí beztak sníst nemůžeme. Při hubnutí bychom si […]

Topinambury – pro hubnutí jako stvořené

Zvenku zrovna krásou neoplývají, ale byla by chyba nechat se odradit a nezkusit je. Topinambury, neboli jeruzalémské artyčoky vám můžou být při hubnutí k užitku z důvodů chuťových i nutričních. Proč jsou topinambury nutričně tak ceněné ? Největší výhodou je obsah prebiotické vlákniny inulinu. Ta ,,krmí“ ve střevě přátelsky působící bakterie, což posiluje zdravé zažívání, […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook