Má smysl hubnout pomocí krabičkových diet ?

Otázka 283/365: Má smysl hubnout pomocí krabičkových diet ?

365 otázek o výživě a hubnutí

Mít připravené jídlo v krabičkách na celý den je ideální, pokud chcet zdravě hubnout nebo si udržovat váhu po zhubnutí. Hodí se také tehdy, když máte mírně vyšší hladinu cholesterolu nebo cukru v krvi a po dohodě s lékařem chcete nejdříve zkusit, zda neklesne takzvaně na dietě. Pokud si jídlo připravujete sami, víte přesně, kolik tuku a soli do základních ingerdiencí přidáte a můžete si tak snadno spočítat, jestli jíte tolik, kolik potřebujete. Dá to trochu práce, ale při správném plánování možná méně než kolik potom následující den strávíte sháněním jídla v obchodě nebo čekáním v restauraci.
Nemáte-li času nazbyt, můžete sáhnout po některém z dodavatelů krabičkových diet.

Dříve existovaly v České republice desítky firem dodávajících krabičkovou dietu, což znamená, že se tímto způsobem stravovaly tisice lidí. V současné době se trh zúžil na několik málo dodavatelů. Někteří z nich mají velmi široké pole působnosti, záběr na více stravovacích stylů a jsou schopni kromě jídla dodat také relevantní informace o tom, co vlastně daný den konzujete. To by mělo být mimochodem hlavním kritériem, zda se pro takovou firmu rozhodnout.

Co je vlastně krabičková dieta ?
Jedná se o čerstvě připravovanou stravu dodávanou klientům většinou za účelem redukce váhy. Strava by měla pokrývat veškeré nutriční potřeby, není počítáno s tím, že by si klient cokoli dále dokupoval (ani žádné doplňky stravy). Strava je rozvážena většinou denně (někdy obden nebo 2 x týdně).

Přínosy krabičkových diet
Jestliže je dieta sestavena skutečným odborníkem, může významně zlepšit nutriční stav člověka a to i v průběhu redukčního procesu. Může mít i velmi vhodný edukativní vliv, protože klient pochopí důležitost častého příjmu stravy pro dobře fungující metabolismus a zbaví se návalů chutí na nevhodné potraviny s vysokou energetickou hodnotou. Pochopí, že jeho dosavadní pokusy o zhubnutí, často hraničící s hladověním, k úspěchu vést nemohly.

Úskalí krabičkových diet
Kromě nedostatečného odborného zázemí v některých firmách, je stejně jako v současném potravinářství velkým problémem tlak na cenu. Vzhledem ke konkurenci se řada firem snaží snížit cenu vstupních surovin, což se samozřejmě na nutriční hodnotě negativně projeví. Šetření na surovinách se projevuje hlavně na malém množství zeleniny, bílkovin a nízkém zastoupení vápníku v jídelníčku. To může při dlouhodobém užívání vést k výživovým deficitům (riziko vzniku chudokrevnosti, řídnutí kostní hmoty).

Podle čeho byste si měli krabičkovou dietu vybírat?

Vzhledem ke konkurenci můžete a měli byste si vybírat opravdu pečlivě. Cena stravy by neměla být jediným kritériem. Potřebujete-li zhubnout větší množství kilogramů a plánujete-li odebírat krabičkovou dietu déle než 1 měsíc, zvažujte ještě pečlivěji.

První vizitku o dané firmě vám dají webové stránky. Čím více informací a čím přehlednější, tím lépe. Budete vědět nutriční hodnoty každého jídla ? Nejen energii, ale i obsah bílkovin, tuků a sacharidů ? Tato informace je pro vás signálem toho, že si daná firma dává s klienty více práce. Je garancí určitého odborného zázemí.

Chuťové preference každého z nás jsou velmi individuální. Nejlepším řešením je objednat si nejdříve jeden zkušební den. Je dobrým signálem, když firma tuto možnost nabízí.

Facebook

Články, testy a recepty

Program hubnutí pro tři ženy zdarma

Pro nové, rozšířené vydání e-knihy Menopauza a hubnutí – Jak vyřešit neřešitelný problém ? hledám tři ženy, které by byly ochotny podělit se o svůj příběh. Jak došly k nadváze nebo obezitě ? A pak v průběhu roku 2023 ke zlepšení v životním stylu ? Povedlo se jim zhubnout ? Co konkrétně jim nejvíc pomohlo […]

Otázka 365/365: Jak se po delší pauze znovu pustit do pohybu ?

Mohlo se stát, že jste byli před vánoci nemocní, na to navázaly svátky a vy se vracíte po delší pauze ke cvičení. Případně jste po operaci nebo zranění. Nebo chcete začít v rámci Novoročního předsevzetí. V každém případě si nastavte reálná očekávání. I když jste předtím cvičili hodně intenzivně, je potřeba se vyhnout ,,přepálenému startu“. […]

Otázka 364/365: Co mám dělat, když se přeci jen přejím ?

Může se to stát, i když jste si stokrát slibovali, že se přejedení vyhnete. Kromě toho, že vás může bolet žaludek, nastupují ještě obavy, kolik přiberete. Zatímco zažívací obtíže vyřeší bylinkový čaj nebo procházka, strach z přibrání vás může vytrestat víc. Rozhodně nezačněte panikařit. Kolik tuku můžete skutečně přibrat? Na to, abyste přibrali 1 kg […]

Otázka 363/365: Kolik alkoholu můžu vypít na Silvestra ?

Většina z nás už asi ví, kolik alkoholu si může dovolit, aby Silvestr zůstal bez následné kocoviny. Vaše otázka se ale týká energetické bilance, tedy kolik energie si můžete ,,vyčlenit“ na alkohol během Silvestra tak, abyste nepřesáhla denní energetický limit. Na začátek je potřeba si uvědomit, že na Silvestra asi jen těžko vytvoříte energetický deficit. […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook