Co mám dělat, když kojím a mám hlad?

Otázka 14/365: Co mám dělat, když kojím a mám hlad?

Dotazy

Kojení je obrovským přínosem pro dítě a velmi často matkám pomáhá rychleji zhubnout těhotenská kila. Přispívá totiž ke zvýšení energetického výdeje v průměru o 2000 kJ oproti běžnému stavu. Není to ale úplně jednoznačné a jednoduché. Mnoha ženám komplikuje situaci silné vnímání pocitu hladu, často v noci při vstávání k dítěti. Můžou za to nejen zvýšené energetické nároky na kojení, ale také spánková deprivace. Přerušovaný a krátký spánek vede k vyšší produkci hormonu hladu – ghrelinu. Existuje několik možností, jak se s hladem vypořádat a přitom stále hubnout rychostí kolem 1,5 (maximálně 2 kg za měsíc). Rychlejší úbytek na váze není při kojení žádoucí.

Doporučení pro jídelníček při kojení a pro prevenci hladu

1. Zvyšte množství bílkovin

Pocity hladu ze všeho nejvíc tlumí bílkoviny. Snažte se je tedy zařadit do každého z jídel v relativně velkém množství. Ideální je, když mají tyto potraviny hodně bílkovin, ale zároveň méně tuku.

2. Začněte sytou snídaní

Nesnažte se jíst přes den málo a už vůbec nešiďte snídani. Zkuste si dát ke snídani dvě vejce, žitný chléb a zeleninu. Můžete mít také omeletu z jednoho vejce, šunky a 3 vaječných bílků. Takové typy snídaní vás zasytí na dlouhou dobu. Pokud budete jíst před den v pravidelných intervalech, vytvoříte si lepší základ pro zvládnutí celé noci.

3. Vláknina jako součást každého z jídel

Snažte se zvýšit množství vlákniny v jídelníčku. Vláknina pomáhá dosáhnout lepšího a dlouhodobějšího pocitu sytosti. Navíc vyživuje střevní mikrobiotu, což pak zase zpětně ovlivňuje vnímání pocitů sytosti. Nenechte se odradit různými radami z neověřených zdrojů, které doporučují vyřazovat z jídelníčku kvůli kojení celou spoustu potravin. Například pokud vaše miminko netrpí bolestmi bříška, jezte klidně na vlákninu bohaté luštěniny. Jogurt na svačinu doplňte ovocem, odpolední sýr zeleninou a celozrnným pečivem.

4. Mějte vhodné potraviny na viditelném místě

Zeleninu a ovoce si připravte do krabičky a dejte na viditelné místo. V momentě, kdy dostanete hlad, ale nebudete mít čas, budete mít vyřešeno. Stejně tak si s sebou noste na procházku nebo na návštěvy či k lékaři vždy malou svačinu.

5. Tipy na ,,noční směnu“

V průběhu noci můžete popíjet zakysané mléčné nápoje (kefíry, acido apod.). Můžou být neochucené nebo si do nich rozmixujte čerstvé nebo mražené ovoce. Spojíte tím dohromady benefity tekutin, bílkovin, probiotik a vápníku. Navíc jsou v průběhu noci dobře stravitelné. Stejně tak můžete sníst jogurt nebo vypít proteinový nápoj.

Pokud by to nestačilo, zkuste si dát večer před usnutím protein na bázi kaseinu, který organismus dlouho tráví.

Podrobnosti najdete v e-booku, který je ke stažení zdarma

Jak správně využít bílkoviny při hubnutí

 

 

 

 

Facebook

Články, testy a recepty

Otázka 28/365: Co mám dělat, když nemám čas na přípravu jídla?

S časem bojuje skoro každý a příprava jídla na další den se někdy může zdát úplně nereálná. Přesto je několik možností, jak si s tím poradit. Na začátku je dobré si uvědomit fakt, že když si připravíte jídlo s sebou do práce, budete mít lepší přehled o tom, co a kolik jste snědli a budete […]

Otázka 27/365: Kolik tekutin mám vypít za den?

Záleží na vaší hmotnosti, okolní teplotě a pohybové aktivitě. Měli byste se snažit denně vypít 30 – 35 ml vody na kilo tělesné váhy, v létě raději 45 ml. To znamená orientačně, že by například žena o hmotnosti 70 kg neměla vypít méně než 2 litry vody za den, pětapadesátikilová se nemusí nutit do 3 […]

Otázka 26/365: Můžu pít při hubnutí kávu?

Ano, pokud vám káva chutná, nejenže hubnutí nebrání, ale naopak pomáhá. Pití kávy může být při rozumné redukci váhy dalším pomocníkem, který mírně zlepší efekt celého režimu. Kofein zvýší termogenezi organismu, tedy tvorbu energie formou tepla a dále také krátkodobě zvyšuje oxidaci tuků. Pokud vytvoříte energetický deficit, může pak kofein zrychlit metabolismus o 3-11%. Káva […]

Otázka 25/365: Podle čeho si mám vybrat proteinovou tyčinku?

Výrobců proteinových tyčinek existuje nepřeberné množství a trh začíná být nepřehledný. Na druhou stranu ale přibývá tyčinek s vhodným poměrem bílkovin vůči sacharidům a s naprosto minimálním obsahem cukru. Tyčinka by měla obsahovat vyšší množství kvalitních bílkovin (proteinů), to znamená aspoň 30 g/100 g.Existují tyčinky s 50 nebo dokonce 60 g bílkovin, některé z nich […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2021

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook