Jak přibrat 11 kg za měsíc?

Recenze

supersizeme.jpgFilm „Super size me“ volně přeloženo může znamenat „Vykrm mě“ – 9.2.2006 přijde do českých kin. Dokument odpovídá na otázku, jak se skutečně podepíše pavidelná konzumace fast food stravy na naší postavě a zdraví. Mladý a zdravý muž Morgan Spurlock, autor snímku, podnikl sám na sobě téměř nehumánní pokus a celý měsíc se stravoval jen v restauracích Mc Donald.
Dosud se všichni odborníci shodovali jen na vágních výrocích, že fast food ztělesňuje nezdravou stravu. Nyní máme k dispozici fakta a čísla. Přestože jde o dokument, není v žádném případě „sucharskou osvětou“, naopak, je natočený s obdivuhodným, až neamerickým nadhledem a rozhodně stojí za vidění.

Super Size Me
USA 2004, režie Morgan Spurlock

Amerika tloustne. Již 37 % dětí a dospívajících Američanů trpí nadváhou, dva ze tří dospělých obezitou. Selhává zde sebekontrola nebo jsou na vině řetězce s rychlým občerstvením?

Z nápadu, který se zrodil v hlavě amerického režiséra a producenta Morgana Spurlocka ve chvíli, kdy po vydatné večeři na Den díkuvzdání sledoval v televizi spor s firmou McDonald´s, se stal jeho první celovečerní film, který mapuje měsíční cestu po 20 amerických městech. Rozhodl se na vlastní kůži vyzkoušet americký způsob života dovedený ad absurdum. Po celý měsíc se dobrovolně stravoval třikrát denně výhradně výrobky McDonald´s a neprovozoval žádný sport. Každou položku musel ochutnat, byla-li mu nabídnuta extra velká porce (Super Size), nesměl odmítnout.

Strhující je právě dramatická proměna režiséra a jeho neutuchající smysl pro humor, kterého se nevzdává ani po té, co přibral celkem 11 kilogramů a odmítl předčasně ukončit experiment i přes hrozbu vážného poškození jater.

Dokument získal během letošního roku již 27 festivalových ocenění.

originální název Super Size Me
žánr dokument
režie ׀ Morgan Spurlock
scénář ׀ Morgan Spurlock
kamera ׀ Scott Ambrozy
střih Stela Georgieva, Julie Bob Lombardi
hudba ׀ Steve Horowitz, Michael Parrish, Doug Ray
produkce ׀ Heather Winters, J. R. Morley
výroba׀ Morgan Spurlock and The Con
hrají ׀ Morgan Spurlock, Bridget Bennett

získaná ocenění
Winner Best Director, Sundance Film Festival, 2004
Winner New Director´s, Edinburg International Film Festival, 2004
Winner MTV News: Docs: Prize Full Frame Film Festival, 2004
Official Selection San Francisco International Film Festival, 2004
Official Selection US Comedy Arts Festival, 2004

Oficiální stránka filmu: http://www.supersizeme.com/
Trailer filmu: http://www.supersizeme.com/home.aspx?page=movietrailer_super
Stránky distributora v ČR: www.aerofilms.cz
Termín tiskové projekce: bude upřesněn

O filmu
Proč jsou Američani tak tlustí? Stačí dvě slova: rychlé občerstvení. Co by se stalo, kdybyste nepozřeli nic jiného než stravu z rychlých občerstvení po dobu celého měsíce? Filmař Morgan Spurlock se vydá na takovou cestu a je to ta nejriskantnější pouť jeho života. Pravidla? Třicet dní nesmí jíst nic jiného než co je na nabídce McDonald’s, stravovat se v tomto řetězci třikrát denně, musí si objednat vše co je v nabídce alespoň jednou a musí si dát XXL menu, pokud je k tomu vyzván. Zatímco Spurlock přežvykuje pod zlatými oblouky, sjíždí celou zemi a rozmlouvá s počtem odborníků na rychlé občerstvení, s obyčejnými lidmi a navštěvuje školy, firmy a politiky. Spurlockova trýznivá hamburgerová dieta ho dovede k fyzické a citové proměně, která vás donutí zamyslet se nad objednávkou dalšího Big Macu. Super Size Me je film nabízející nový pohled na jeden z našich největších národních zdravotních problémů, na obezitu.

Proč tento film?
„Režisér velmi zábavným způsobem obrací kameru na sebe a sám se stává předmětem sázky. Díky svižnému střihu se mu podařilo natočit divácky velmi vděčný snímek. Nejedná se tak pouze o prvoplánovou kritiku slavného fastfoodového řetězce, ale jde o výpověď o současném životním stylu. Jde také o oprášení staré pravdy, že polévka je grunt…“ Jiří Šebesta, Aerofilms.

Facebook

Články, testy a recepty

Proč a jak vám správný pitný režim zlepší výsledky hubnutí?

O tom, že by se při hubnutí mělo více pít, nikdo nepochybuje. Málokdo by ale vysvětlil, proč to vlastně tak má být a nakolik může správný pitný režim ovlivnit výsledek váhové redukce. Většina lidí správně tuší, že pití vody před jídlem snižuje chuť k jídlu, zkrátka že i když si nedávají pozor na velikost porce, […]

High protein nápoj bez přidaného cukru

Potraviny se zvýšeným obsahem bílkovin (proteinů) jsou jedonoznačně potravinářským trendem posledních dvou let. V některých případech bývá bohužel efekt přidaných bílkovin oslaben přidáním zbytečného množství cukru, jindy jde o předražené potraviny, u nichž je navíc označení ,,high protein“ jen nošením dřeva do lesa. Při hubnutí je velmi příjemné mít více možností, jak řešit svačiny mimo […]

Velký test zmrzlin – Co se změnilo v roce 2020?

Další aktualizace testu dne 31.7. přidaná zmrzlinová tyčinka Barebells. V loňském roce jsem v testu zmrzlin popisovala řadu takových, které vytvářejí dojem, že jsou zdravější, ve skutečnosti ale jen málo z nich bylo vhodných pro hubnutí. A to ještě s výhradami. Tehdejšími ,,vítězi“ testu byly zmzliny Míša tvarohový a nanuk Skyr s 55 body. Celý […]

Jídelníček na květen

Návrh jídelníčku na květen vám přináší ukázku toho, jak můžete jíst pestře a zajímavě a v souladu s tím, co je právě k dispozici. K snídani si vyzkoušejte bylinkovou omeletu a oběd připravte klidně pro celou rodinu. Vy si jen ohlídáte množství přílohy. Dopolední svačinu můžete mít třeba úplně bez práce, s odpolední strávíte pár […]

Web a služby zdravého jídelníčku a hubnutí

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Moje knihy o výživě a hubnutí

50 večeří pro zdravé hubnutí 2019

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2019

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Facebook