Reference na poradnu

Ďábel se skrýval v detailu

Zkušenosti klientů

Ireniny zkušenosti s hubnutím v poradně MUDr. Václavy Kunové

Než jsem se objednala do poradny, zkoušela jsem hubnout s aplikací kalorické tabulky. Nastavila si doporučený příjem energie pro hubnutí cca 2 kg za měsíc, tabulky vypočítaly hodnoty optimálního příjmu bílkovin, sacharidů a tuků a toto jsem se snažila dodržovat několik měsíců. Trochu se mi podařilo zhubnout, zejména myslím díky přidání vyšší pohybové aktivity (která se v kalorických tabulkách také hezky zobrazuje, zejména pokud se podaří propojit fitness hodinky s aplikací kalorické tabulky). Přesto, že jsem z mého pohledu jedla pravidelně, plus minus dodržovala nastavený kalorický příjem, hubnutí začalo drhnout a nedařilo se mi.

Vyhledala jsem si poradnu MUDr. Kunové, se kterou se mi před více než 15 lety již podařilo zhubnout, protože jsem usoudila, že potřebuji odbornou pomoc. Začala jsem tím, že jsem si přečetla některé její e-booky a pochopila, že proces hubnutí je možná běh na dlouhou trať, ale doběhnout do cíle se dá. Navíc se mi líbí informace a testy potravin, které MUDr. Kunová sdílí na svém webu a sociálních sítích, takže jsem “věděla do čeho jdu”.

Oceňuji možnost objednání přes webový formulář, kdy si lze zvolit volný termín dle časových možností a to prakticky od rána do večera. Před první návštěvou jsem byla požádána o zaslání aktuálního jídelníčku, což pro mě bylo snadné a provedla jsem jen export vybraných dní (vybrala jsem vzorové i hřešící) z kalorických tabulek. Měla jsem za to, že když si v aplikaci hlídám kilojouly, bílkoviny, sacharidy, tuky, tak se bude ladit třeba intenzita cvičení, nebo snižovat gramáž sacharidů aby se tělo trochu “nakoplo”. Paní doktorka provedla vážení, měření ultrazvukem, prošla se mnou moje stravovací návyky a zlozvyky a vysvětlila mi, jak se k tomu hubnutí musím postavit. Ano jinak, hezky čelem, s váhou osobní i stolní a dodržováním pravidelného jídelního režimu z vybraných a mnou odsouhlasených potravin. Pohybové aktivity mi byly schváleny, takže mohu hezky pokračovat v procházkách se psem, Nordic walking a občasnou cyklistikou.

Docela mě potěšilo, že z rozboru těla vyšlo (oproti mým očekáváním) o hodně nižší číslo, které by bylo optimální zhubnout – juchů, měla jsem asi nereálné cíle. Pozitivní na mém novém stravovacím plánu je fakt, že jím to, co jsem si sama odsouhlasila a jídel je za den poměrně dost. Také jsem pochopila (a vyzkoušela si), že je opravdu dobré věřit odborníkovi a jíst vše ve správném poměru a čase – mám tím na mysli více bílkovin, hodně zeleniny a 5 jídel za den, abych večer nepadala hlady.

Co může vypadat jako negativum a překážka (ale s pozitivním dopadem…) je to, co je spojené s každou změnou životního stylu – změna stravovacích návyků a denního režimu. Pro mě zpočátku bylo trochu obtěžující vážit si jednotlivé porce masa a příloh. Kalorické tabulky nabízí možnosti nazvané jako “malá porce” a tak jsem možná jedla něčeho víc, než bych měla (zejména přílohy).

Když jsem si všechny informace a doporučení z první konzultace promyslela a trochu v sobě usadila, řekla jsem si, že je potřeba vymyslet něco jako bojový plán, jak na TO. Pro mě je ideální den předem si nachystat nebo naplánovat jídlo na celý den podle doporučeného rozpisu, nemám potom prostor na improvizaci.

Neřekla bych, že by mě některá informace z první nebo další konzultace zaskočila, jen jsem nečekala doporučení vážit se každý den. Nicméně je to dobrý způsob, jak mít pod kontrolou process hubnutí a vážení 1x týdně, které jsem dosud praktikovala neukáže jak tělo v průběhu týdne reaguje. Tak se snažím.

Za přínosné považuji to, že po změření ultrazvukem vidím faktické změny postavy tam, kde bych je nečekala. Oceňuji také doporučení, jak vytrvat, tipy na vhodné potraviny, podporu. Jsem zatím stále na cestě k vysněnému cíli, ale musím přiznat, že určité změny vidím již nyní – pár kilo jsem shodila a tak se cítím lehčí, odložila jsem již některé kusy ze šatníku a tím, že se mi na cestě daří, dobře jím a tělo má evidentně potřebné živiny tak zářím jako 100W žárovka. Ze svého života jsem navíc úplně vypustila alkohol a to považuji za nejlepší změnu pro mé zdraví.

Návštěvu poradny bych rozhodně doporučila každému, kdo se svým zdravím a tělem chce něco udělat. Je mnoho zaručených tipů, druhů diet, recenzí jak zhubnout, co z jídelníčku vynechat nebo zařadit, ale sama jsem se přesvědčila, že laik se jen velmi obtížně orientuje ve všech těch zaručených radách a návodech. Jídlo je totiž lék a recept na to, jak ho na hubnutí správně aplikovat patří výhradně do rukou odborníků :-).

 

 

Názor MUDr.Václavy Kunové

Irena není a nebyla žádný začátečník. Zatímco někomu k hubnutí stačí omezit sladkosti, uzeniny a začít se trochu hýbat, tady jsme se pohybovaly na jiném levelu. Žena, která ví o hubnutí všechno, protože se celý život snaží tak trochu zhubnout. Pár kilo jde dolů, pak zase naskočí pár kilo nahoru. Jak je to možné, když denně ujde 10 tisíc kroků a jí zdravě ? Společně jsme našly několik zdánlivých ,,drobností”, které jí bránily v dlouhodobém úspěchu. Tím nejzásadnějším byla nekonzistence. Jeden den se povedl, další den míň. Ale to, co by jinému metabolismus ,,prominul”, Ireně neodpustí. Je totiž drobnější telesné konstituce, takže její bazální metabolismus nepřesahuje hodnotu 1500 kcal.

Irena začínala s Body mass indexem těsně na pomezí nadváhy a obezity a se 33 % tělesného tuku. Bodle Bodymetrixu a s ohledem na obvod pasu jsme stanovily cíl zhubnout 9 kilogramů.

Irena zhubla za 3 měsíce 5 % ze své původní váhy, její tělesný tuk klesl na 32 %. A samozřejmě pokračuje dál.

Proč je Irena v hubnutí úspěšná ? Kromě její systematičnosti je to pro ni charakteristický pozitivní přístup. Příprava jídla den dopředu jí baví, všechno si nosí s sebou do práce. Tím se snižuje riziko selhání na naprosté minimum. Cítí se sytá a není unavená, přesto, že má psychicky náročnou práci a hodně pohybu. Přestože spánek, kvůli některým klimakterickým obtížím, úplně ideální není.

Jaké změny Irena udělala ve svém jídelníčku ?

Nebylo to ani tolik o snížení celkové energetické hodnoty původního jídelníčku, ale spíš vyrovnání mezidenních rozdílů. Zatímco předtím jedla Irena jeden den něco kolem 1300 kcal a další den 1800, teď je to přibližně 1500 kcal. V jídelníčku má ale mnohem víc sytivých bílkovin a méně tuků. Sacharidy zůstaly v podstatě na stejno. Irena sice předtím jedla zeleninu, rozhodně ale ne v tak velkém množství jako teď. Zelenina je dalším nástrojem, který zlepší sytivost jídla a hlavně dodá mikroživiny, jež žádný preparát dodat nemůže.

Držím Ireně palce do další etapy hubnutí.

V jejím případě ale bude ještě důležitější po zhubnutí zvládnout fázi udržování váhy. Do jídelníčku budeme pomalu přidávat energii a krok po kroku tak zmenšovat energetický deficit. Posléze by se měl jídelníček stát intuitivním. V tu dobu už by měla jíst něco kolem 2000 kcal. Cílem pak bude odstranit takzvanou ,,únavu z diety”, žít ve štíhlém těle, ale s možností jíst normálně. Tedy stále zdravě, ale s většími porcemi a občasnými ,,bonusy”. A hlavně tak, aby už nikdy v budoucnosti nemusela všechno, co jí, vážit a počítat.

Facebook

Články, testy a recepty

Prevence dětské obezity

Máte v rodině nebo ve svém okolí dítě se sklonem k obezitě ? Chcete mu pomoci ? Nebo vás téma prevence dětské obezity zajímá ? Podívejte se na nově spuštěné webové stránky Prevence dětské obezity Covidová pandemie a lockdowny se bohužel na dětské populaci podepsaly a v současné době trpí obezitou 16,4 % dětí a […]

Praktický návod na zdravé hubnutí 2023

Vyzkoušeli jste už všechny možné diety, a přesto nejste se svojí postavou spokojeni? Nebo máte pocit, že vlastně žijete zdravě, jen nevíte, proč máte stále pár kilo navíc? Jste snad dokonce štíhlí, ale udržení tohoto stavu vás stojí nezměrné úsilí? Nejste v tom sami. Příběhy obézních, kteří jedli ve skutečnosti velmi málo, by vydaly na […]

Ďábel se skrýval v detailu

Ireniny zkušenosti s hubnutím v poradně MUDr. Václavy Kunové Než jsem se objednala do poradny, zkoušela jsem hubnout s aplikací kalorické tabulky. Nastavila si doporučený příjem energie pro hubnutí cca 2 kg za měsíc, tabulky vypočítaly hodnoty optimálního příjmu bílkovin, sacharidů a tuků a toto jsem se snažila dodržovat několik měsíců. Trochu se mi podařilo […]

Videotest – zmrzliny vhodné při hubnutí 2023

Kromě psaného testu zmrzlin se můžete podívat i na video na youtube. Celý test je pojatý jako návod k výběru zmrzlin z hlediska vhodnosti pro hubnutí, netýká se kvality obecně, nehodnotí přídatné látky ani technologické aspekty. Když pak v obchodě najdete zmrzlinu, která v testu není, snadno podle kritérií zjistíte, jestli je pro hubnutí vhodná […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook