Test mléčných rýží – protein, light nebo cereální ? Je některá z nich vhodná při hubnutí?

Potraviny v testu

Test mléčných rýží

 

Zdá se vám zbytečné zabývat se potravinou, která podle všeho tak jako tak v redukčním jídelníčku nemá co pohledávat? Máte pravdu. Také jsem byla toho názoru. Až jsem objevila v obchodě mléčnou rýži pyšnící se názvem ,,protein“. Vedle ní varianta ,,light“, která je na trhu už dlouho, a aby toho nebylo málo, ještě ,,5 grain“, tedy s pěti dalšími obilovinami. Mohla by se některá z těchto variant přeci jen při hubnutí uplatnit? Aspoň občas….

A jak to dopadne, když speciální typy mléčné rýže srovnáme s klasickými druhy? O kolik si pomůžeme a v čem?

Mléčné rýže, přestože jsou prodávané v kelímcích jako jogurty, nemají s nimi nic společného. Nemůžeme od nich čekat ani mnoho bílkovin, ani probiotické bakteriální kmeny. Jedná se o potraviny v nichž převažují sacharidy původem z rýže, cukru, škrobu, někdy ovoce nebo dalších obilovin.

Navíc rýže obecně inklinuje k vyššímu glykemickému indexu. Není tedy možné očekávat úplně dietní potravinu. Nicméně odlišnosti mezi jednotlivými vzorky existují a jsou dost podstatné. Přesto neberte test tak, že vítězný produkt máte okamžitě začít denně konzumovat. Spíše tak, že budete vědět, který z nich vaše hubnoucí snažení pokazí jen málo a kterému se raději vyhnout.

 

Výsledné pořadí mléčných rýží z hlediska vhodnosti při hubnutí:

 

1. Mléčná rýže light (Müller)  –  70 bodů

2. Mléčná rýže protein (Müller) – 20 bodů

3. Mléčná rýže natural (Kunín) – 10 bodů

4. Mléčná rýže 5 grain (Müller) – 0 bodů

5. Mléčná rýže lískooříšková (Müller) – 0 bodů

 

Kritéria hodnocení:

Všechny vzorky byly hodnoceny na základě údajů, který výrobce uvádí na obalu. Gramáže bývají 150 -200g, ale hodnocení nutričních hodnot vychází z údajů na 100 g výrobku.

Při hubnutí je důležité sledovat energetickou hodnotu, proto výrobky s nižší energii dostaly více bodů. Problémem mléčných rýží není tuk. Ten bývá nízký, stejně jako obsah nasycených mastných kyselin. Navíc je u všech výrobků obsah tuku skoro stejný. Proto není bodově hodnocen vůbec. Obsah sacharidů nemůže být nízký z podstaty věci, výrobky se ale podstatně liší obsahem jednoduchých cukrů. Jeden z výrobků je obohacen bílkovinami, za což získal body navíc.

 

Bodové hodnocení:

Energie (kJ):

  • nižší než 400 kJ/100 g  – 50 bodů
  • vyšší než 400 kJ/100 g  – 0 bodů

Bílkoviny (g):

  • méně než 4 g/100g  – 0 bodů
  • více než 4 g/100g  –  10 bodů

Cukry (g):

  • méně než 4 g/100g – 20 bodů
  • méně než 11 g/100g – 10 bodů
  • více než 11 g/100g – 0 bodů

Podrobnosti k jednotlivým výrobkům:

 

1. Mléčná rýže light (Müller) – 70 bodů

Mléčná rýže light

Složení:

Plnotučné mléko, podmáslí, voda, rýže (7,8%), modifikovaný škrob, sůl, zahušťovadlo: guma guar, sladidla: acesulfam-K, aspartam, aroma.

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 balení – 200 g Počet bodů
Energie(kJ) 321 642 50
Bílkoviny (g) 3.1 6.2 0
Tuky(g) 2.3 4.6
Z toho nasycené(g) 1.5 3
Sacharidy(g) 10.7 21.4
Z toho cukry(g) 3.7 7.4 20
Vláknina(g) neuvádí neuvádí
Sůl (g) 0.25 0.5

Celkem bodů

70

 

Hodnocení:

Mléčná rýže light má jako jediná z celé skupiny přijatelnou energetickou hodnotu i tehdy, pokud sníte celé balení. 642 kJ představuje zhruba 10% denního přídělu energie pro hubnoucí ženu. Poměr nezi sacharidy a bílkovinami je také mnohem vyváženější. Celý kelímek představuje jen 7.4 g jednoduchých cukrů, což je naprosto v pořádku. Samozřejmě, můžeme diskutovat o zahušťovadlech a sladidlech…ale pokud byste měli velkou chuť na tento typ výrobku, sáhněte po light verzi. A je v podstatě jedno, jakou příchuť zvolíte. I tak bych ale neradila častěji než jednou týdně. Měli byste si být vědomi toho, že příliš velkým množstvím bílkovin neoplývá a zvýšit dávku proteinů v následujícím jídle.

 

2. Mléčná rýže protein (Müller) – 20 bodů

 

Mléčná rýže proteinová

Složení:

Mléko 50,4 %,podmáslí, voda, cukr, rýže 6,7 %, mléčná bílkovina, vejce, jedlá sůl, modifikovaný škrob, barvina: karoteny, vanilková semínka, aroma.

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 balení – 200 g Počet bodů
Energie(kJ) 475 950 0
Bílkoviny (g) 5.9 11.8 10
Tuky(g) 2.5 5
Z toho nasycené(g) 1.6 3.2
Sacharidy(g) 16.6 33.2
Z toho cukry(g) 10.4 20.8 10
Vláknina(g) neuvádí neuvádí
Sůl (g) 0.27 0.54

Celkem bodů

20

 

Hodnocení:

Původní favorit na výherce testu bohužel po bližším prozkoumání propadl na druhé místo a oproti vítězí získal jen 20 bodů. Přídavek bílkoviny je dobrá cesta, ale 11.8 g bílkovin v jednom balení rozhodně není dost na to, abyste si mohli odůvodnit, proč jste zároveň s tím snědli 33.2 g sacharidů
(z toho 20.8 g jednoduchých cukrů). Energetická hodnota je vysoká, proto je celkové hodnocení pouhých 20 bodů. Při hubnutí bych tento výrobek doporučila jen opravdu výjimečně. Může se však uplatnit ve stravě sportujících dětí nebo u neobézních seniorů.

 

3. Mléčná rýže natural (Kunín) – 10 bodů

Mléčná rýže natural

Složení:

Mléko 81 %, rýže 9,3 %, cukr, smetana, glukóza, sušená syrovátka, jedlá sůl, aroma, stabilizátor: karagenan.

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 balení – 150 g Počet bodů
Energie(kJ) 468  702 0
Bílkoviny (g) 3.3  4.95 0
Tuky(g) 3.4  5.1
Z toho nasycené(g) 2.4  3.6
Sacharidy(g) 16.8  25.2
Z toho cukry(g) 10  15  10
Vláknina(g) neuvádí neuvádí
Sůl (g) 0.16  0.24

Celkem bodů

 10

 

Hodnocení:

Jedno balení o hmotnosti 150 g vám odčerpá z celodenního příjmu 702 kJ a dodá jen necelých 5 g bílkovin. Sacharidů je ve výrobku 5 x více než bílkovin, po jeho snědení tedy můžete očekávat brzy hlad. Obsah cukru není sice nízký, ale ani ne ten nejvyšší, výrobek tedy za to tedy získal alespoň 10 bodů. Při hubnutí se mu raději vyhýbejte.

 

4. Mléčná rýže 5 grain (Müller) – 0 bodů

 

Mléčná rýže s cereáliemi

Mléko 46,6 %, podmáslí, cukr, voda, rýže 4,9 %, hrušky 3,5 %, celozrnná pšenice 1,2 %, špalda 1,2 %, ječmen 1,2 %, proso 1,2 %, jablečné pyré 0,8 %, kukuřičný škrob, vejce, jedlá sůl, koncentrát citrónové šťávy, barvící koncentrát ze světlice barvířské, aroma.

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 balení – 175 g Počet bodů
Energie(kJ) 487  852 0
Bílkoviny (g) 3.4  5.95 0
Tuky(g) 2.4  4.2
Z toho nasycené(g) 1.5  2.6
Sacharidy(g) 19.8  34.6
Z toho cukry(g) 11.8  20.6 0
Vláknina(g) neuvádí neuvádí
Sůl (g) 0.19 0.38

Celkem bodů

0

 

Hodnocení:

Výrobek s nejvyšší energetickou hodnotou na 100 g. Kombinace malého množství bílkovin a vysokého množství sacharidů znamená, že byste se tomuto typu rýže měli raději vyhnout. Přestože ve složení figuruje celozrnná pšenice, špalda, ječmen a proso, obsah vlákniny výrobce neuvádí. Z hlediska vhodnosti pro hubnutí nezískala tato mléčná rýže žádný bod, ale přeci jen je na 4. místě, protože bude mít pravděpodobně díky použitým surovinám o trochu nižší glykemický index než mléčná rýže lískooříšková.

 

5. Mléčná rýže lískooříšková (Müller) – 0 bodů

 

Mléčná rýže lískooříšková

Složení:

Plnotučné mléko min. 38 %,podmáslí, voda, cukr, rýže 6,7 %, lískooříšková pasta 1 %, vejce, dextróza, karamelový sirup, jedlá sůl, zahušťovadlo: guma guar, aroma.

Nutriční hodnoty a bodové hodnocení:

100 g 1 balení – 200 g Počet bodů
Energie(kJ) 474 948 0
Bílkoviny (g) 3.2 6.4 0
Tuky(g) 2.9 5.8
Z toho nasycené(g) 1.7 3.4
Sacharidy(g) 18.2 36.4
Z toho cukry(g) 12.2 24.4  0
Vláknina(g) neuvádí neuvádí
Sůl (g) 0.25 0.5

Celkem bodů

 0

 

Hodnocení:

Výrobek s nejvyšším množství jednoduchého cukru skončil na posledním místě. Další argumenty jsou jasné: 6x více sacharidů než bílkovin, vysoká energetická hodnota, vyšší glykemický index. Při hubnutí se mu vyhýbejte.

 

Závěr:

Dosavadní výběr v této kategorii výrobků nedává hubnoucím mnoho možností. Snaha o využití módního označení ,,protein“ skončila v tomto případě jen na půli cesty. Při hubnutí tedy zůstává možností víceméně jen stará dobrá light verze mléčné rýže.

 

Poznámka:

Tento test je nezávislý, stejně jako všechny ostatní články na tomto webu.

Deklaruji nulový konflikt zájmů.

Facebook

Články, testy a recepty

Tipy a novinky do jídelníčku při hubnutí – 1.část

Obchody na nás neustále chrlí spousty nových a zdravě vypadajících potravin. Mnoho z nich ale nesplňuje kritéria daná při hubnutí. Postupně pro vás tedy budu vybírat takové, které dávají smysl, mohly by vám pomoci jídelníček zpestřit a hubnutí zpříjemnit a usnadnit. Neznamená to, že je jíst musíte. Všechny také nebudou pro každého. Ale to už […]

Zhubnu víc, když přestanu jíst pečivo a přílohy?

Kolegové si na obědě v práci dávají jen maso se zeleninou a někteří říkají, že zhubli, když vyloučili také chleba a pečivo vůbec. Mám to také zkusit když se mi už hodně dlouho nedaří zhubnout? Je pravda, že jsou těstoviny a pečivo nezdravé?   Odpověď Někteří lidé skutečně s hubnutím zápolí více než průměr populace. […]

Skyr nápoj bez přidaného cukru

Může se nám to líbit nebo ne, ale faktem je, že jakýkoli výrobek s názvem ,,skyr“ vnímá spotřebitel stejně jako kdyby obal hlásal: ,,vhodné pro hubnutí“. Nebo alespoň pro zdravý životní styl. Skyr je potravina s přirozeně nízkým obsahem tuků a zároveň vysokým podílem bílkovin neboli proteinů, které jsou při hubnutí zásadní. Bohužel někteří výrobci […]

Velký test ,,zdravějších“ zmrzlin – 2.část kelímky

Zmrzliny v kelímcích dávají při hubnutí větší možnosti výběru a jejich hodnocení dopadlo v průměru lépe. Které jsou ale nejlepší a proč? V první části velkého zmrzlinového testu jsme prošli současnou nabídku nanuků, které dělají dojem, že by mohly být při hubnutí dobrou volbou. A výsledek? Někeré z nich vám snahu o zhubnutí nezkomplikují, jiné […]

Web a služby zdravého jídelníčku a hubnutí

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Moje knihy o výživě a hubnutí

50 večeří pro zdravé hubnutí 2019

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2019

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 333 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Facebook