Špatné nápady, jak zhubnout – 1.část : Breathariánství

Recenze
breatharianstvi
Foto:Dreamstime

Existuje celá řada návodů na zhubnutí. Některé jsou chytré, jiné méně a některé můžou být dokonce velmi nebezpečné. Probereme je postupně všechny. Začneme tím nevětším extrémem: Breathariánstvím.

Breathariánství je víra v možnost získávání energie z prány a ze světla, pohledem do slunce. Breathariáni nekonzumují žádné potraviny ani tekutiny.
Zastánci toho směru slibují svým následovníkům zjednodušení života a povznesení se nad ,,přízemní“ uvažování o jídle, zbavení se všech nemocí, jasnější myšlení a proniknutí do podstaty vesmíru. A jako bonus ještě vyřešení problému hladu ve světě.

Adepti mají postupně vyloučit ze stravy maso, potom obiloviny, pak přejít na syrovou stravu a k tomu zařazovat půsty.
Ve výsledku by člověk neměl jíst ani pít a vše získávat ze vzduchu a světla. Tato energie nemá nic společeného s energií, kterou musí člověk přijímat pro své přežití. Člověk totiž nemá schopnost fotostyntézy jakou mají rostliny. Navíc přímé ,,zírání do slunce“ může způsobit slepotu.

Z nutričního hlediska je hladovění nebezpečné a navzdory proklamacím tohoto směru, že je to vše jen otázkou vůle, nám empirie říká něco úplně jiného. Breathariáni umírají stejně tak jako osoby trpící mentální anorexií. Ti, kteří neumírají, z velké části svému okolí lžou a ve skutečnosti potají stravu přijímají.
Při hladovění klesá množství aktivní tělesné hmoty, snižují se imunitní schopnosti organismu, trpí kvalita pokožky a vlasů. Zvyšuje se hladina stresu, narušuje se spánek, vznikají bolesti hlavy. Posléze selhávají funkce jater a ledvin a smrt.

Ještě nebezpečnější je odmítání tekutin. Potřeba tekutin je značně individuální (závisí i na okolní teplotě a fyzické námaze), ale dá se říci, že již 3 dny bez tekutin jsou kritické. V momentě, kdy jsou ztráty tekutin vyšší než 20 % krevního objemu, dochází k vážnému stavu. V organismu poklesne krevní tlak, vznikají závratě, zrychluje se srdeční rytmus, posléze dojde k úplné zástavě močení a smrti (při ztrátě kolem 10 litrů vody). Tomu předchází nedříve úzkost, pak zmatenost a nakonec letargie a smrt.

V pokračování seriálu budeme probírat již o mnoho méně absurdní hubnoucí postupy 🙂

 

Facebook