Může nesprávný pitný režim zavinit neúspěch při hubnutí?

Výživa při hubnutí

V poradenské praxi se denně setkáváme s klienty, kteří již mají za sebou mnohé pokusy o zhubnutí. Nejprve zjišťujeme, jaké jsou jejich stravovací zvyklosti, včetně pitného režimu. Nezřídka nastává podobná situace: jídelníček je v pořádku, pohyb je přiměřený, ale váha ne a ne se pohnout dolů.

Na otázku ohledně pitného režimu, klient s hrdostí uvádí, že „už dlouho pije Poděbradku pro linie, protože je bez cukru“ !!!! V ten moment bývá problém vyřešen. Poděbradka je totiž spolu s minerálkou Hanácká, vodou s nejvyšším obsahem sodíku na českém trhu. Tyto vody jsou vlastně zdrojem běžné kuchyňské soli (NaCl), protože obsahují jak ionty sodíku, tak chloridu (Na +, Cl- ).

Problémy způsobuje sodík Příjem sodíku je u nás i v dalších vyspělých zemích na mnohem vyšší úrovni (2x-3x) než kolik by odpovídalo potřebám organismu. Z toho pramení problémy, jakými jsou hypertenze (vysoký krevní tlak) nebo nadbytečné zadržování vody v těle. Při hubnutí pak v organismu dochází k tomu, že sodík přijímaný ve velkém množství váže v těle až několik litrů „zbytečné“ vody. Váha neklesá, může i paradoxně stoupat (celý problém se stupňuje v období před menstruací). Výjimkou nejsou ani otoky dolních končetin a zhoršení stavu celulitidy.

Mezi potraviny s vysokým obsahem sodíku patří některé druhy pečiva, velmi vysoký obsah sodíku mají uzeniny, tvrdé i tavené sýry, instantní polévky a další instantní jídla a slané pochutiny (chipsy apod.), některé přídatné látky (potravinová aditiva) a určité minerálky. Naopak málo sodíku obsahuje ovoce, čerstvá zelenina, mléčné výrobky (jogurty, tvarohy) a maso (pokud jej nepřesolíme při vaření). Příjem sodíku tedy není žádoucí zvyšovat ještě pitím „slaných“ minerálek. Vysoce mineralizované minerálky můžeme použít jen tehdy, když nás čeká extrémní sportovní výkon (dlouhotrvající, v horku).

Obsah sodíku v jednotlivých minerálkách na českém trhu:
(doporučený denní příjem sodíku je 2 000 mg)

Minerální vody sodík (mg/1 litr)
Poděbradka 509
Hanácká 416
Korunní 103
Mattoni 72
Magnesia 5
Ondrášovka 40

Při hubnutí, kdy je nutno snížit celkový příjem energie by v jídelníčku měly převažovat „nízkosodíkaté“ potraviny (zelenina, ovoce,mléčné výrobky). Pak nemusí mít minerálka obsah sodíku blížící se nule. Jde o to, že pokud příjem sodíku a dalších minerálních látek klesne příliš nízko (například dieta, při níž se jí jen ovoce), trpí organismus únavou a malátností (vlivem prudkého poklesu krevního tlaku). Na druhé straně, pokud si obézní sestaví jídelníček z potravin sice energeticky chudých, ale bohatých na sodík (například 100 g taveného sýra = 1260 mg, 100 g chleba = 553 mg, znamená to, že už je vyčerpáno 1813 mg sodíku), pak je vhodnější zařadit do pitného režimu minerální vodu (event.nápoje) s nižším obsahem sodíku.

Pro srovnání uvádíme obsah sodíku v potravinách:

Potravina sodík (mg/100 g)
Obiloviny:
Ovesné vločky 7
Kukuřice 6
Rýže 6
Žitná mouka 1
Pšeničná mouka 1
Žitný chléb 523
Pšeničný chléb 553
Bageta 418
knackebrot 463
Celozrnný chléb se slun. Semínky 590
Slané preclíky 1790
Cornflakes 938
Musli směs 15- 155
Těstoviny neuvařené 5- 32
Pochutiny:
Hořčice 1307
Olivy naložené zelené 2100
Olivy nal. Černé 3288
Ovoce
všechny druhy 1-3
Zelenina:
brokolice 19
ledový salát 2
brambory 3
mrkev 60
paprika 2
rajčata 3
cuketa 3
žampiony 6
Nakládané okurky 960
nakládaná kukuřice 209
Mléko a mléčné výrobky:
mléko 48-50
jogurt 48 -50
mléko do kávy 10 %tuk 128
smetana 40
sýry:
feta 1272
cottage 400
mozzarella 500
brie 640
čedar 632
eidam 520
parmesan 600
romadur 1230
tavené sýry 1260
Maso, ryby:
ryby 43-120
kaviár 1940
herink slaný 5930
tuňák v oleji 291
maso drůbeží, hovězí, vepřové 38-90
šunka 960-1400
játrová paštika 738
špekáčky 1190
Tuky:
olej 1
majonéza 390-481
ořechy 2-60
čokoláda 80

Zdroj : prof. Dr. Elmadfa, Die grose Nahrwert Kalorien tabelle

Facebook

Články, testy a recepty

Müsli v jídelníčku při hubnutí – jak se vyvarovat nejčastějších chyb ?

Na první pohled by se mohlo zdát, že největší chybou je špatný výběr müsli. Tedy že si někdo vybere výrobek hodně sladký, nebo zapékaný, a tím pádem vysoce kalorický. Je pravda, že rozdíly mezi nimi můžou být až 500 kJ na 100 gramů. Ale 100 g při hubnutí beztak sníst nemůžeme. Při hubnutí bychom si […]

Topinambury – pro hubnutí jako stvořené

Zvenku zrovna krásou neoplývají, ale byla by chyba nechat se odradit a nezkusit je. Topinambury, neboli jeruzalémské artyčoky vám můžou být při hubnutí k užitku z důvodů chuťových i nutričních. Proč jsou topinambury nutričně tak ceněné ? Největší výhodou je obsah prebiotické vlákniny inulinu. Ta ,,krmí“ ve střevě přátelsky působící bakterie, což posiluje zdravé zažívání, […]

Test rostlinných alternativ mléka – které se hodí při hubnutí ?

V poslední době nabízí obchody a kavárny tak velký výběr rostlinných alternativ mléka, že není lehké se v nich vyznat. Navíc, když vás zajímá, jestli jsou vhodné při hubnutí. Na tuto skupinu výrobků můžete nahlížet různě. Z jedné strany se vůbec nic nestane, když je úplně pominete a zůstanete u cappuccina z klasického kravského mléka […]

Teplý salát z kapustiček s feta sýrem, ořechy a brusinkami

Studené saláty v lednu nikdo moc nevyhledává. Proto jsem vám připravila recept na ,,vymazlený“ salát z tepelně upravených kapustiček, v němž najdete jen pár lístků polníčku a proužků mrkve pro barvu, křupavost a objem na talíři. Základem jsou ale čerstvé růžičkové kapustičky uvařené al dente a potom ještě zkaramelizované v horkovzdušné fritéze, případně na pánvi. […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook